Seyahat

Karadağ’a Giderken Nelere Dikkat Edilmeli?

erken Nelere Dikkat Edilmeli?

Karadağ’a gitmek istiyorsanız ama giderken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmiyorsanız, bu yazı tam size göre! Yazımızı okuduktan sonra “Karadağ’a giderken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun neden olduğu tüm endişeleriniz yok olacak.

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha ucuz olan Karadağ turistler tarafından oldukça rağbet gören bir ülkedir. Aynı şekilde Türkiye’den de çok sayıda ziyaretçi alır. Türkiye ile Karadağ arasında vize muafiyeti anlaşması hala devam etmekte olduğundan dolayı, gittiğiniz günden itibaren 90 günü aşmayacak olan ziyaretleriniz için vize alınmasına gerek yoktur.

Vize muafiyeti antlaşmasına rağmen yine de havaalanı görevlileri tarafından titiz bir arama ve kontrolden geçmeniz olasıdır. Havaalanında sorun yaşamamak adına Karadağ’da kalmayı öngördüğünüz süreye yönelik yanınızda döviz bulundurmanız ve havaalanı görevlilerine seyahatinizle ilgili detayları açık bir şekilde anlatmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Karadağ’a Gitmek için Covid-19 Virüsü Kapsamında Yapılması Gerekenler

Covid-19 Virüsü Kapsamında Yapılması Gerekenler
Karadağ, ülkeye giriş yapacak insanlardan en fazla 72 saat öncesine ait negatif sonuçlu PCR testi istemektedir.

Dünyadaki pek çok ülkeyi sarsan Covid-19 virüsü, küçük bir yüz ölçümüne sahip olan ve sadece 600 kişinin yaşamını sürdürdüğü Karadağ’ı da oldukça sarmıştır. Uzun yıllar boyunca 12 farklı festivale ev sahipliği yapan Karadağ, normalleşme süreci ile birlikte kapılarını turistler için açmaya başlamıştır. Karadağ’a gitmeniz için Covid-19 kapsamında yapmanız gerekenler başlıca şunlardır:

 • Karadağ’a gidecek olan insanlar, en fazla 72 saat önce alınmış negatif PCR testlerini yetkililere göstermek zorundadır.
 • PCR testi yerine, 30 günden eski olmayan pozitif serolojik- IgG antikor testi ile Karadağ’a gidilebilmektedir.
 • Bunların yanı sıra Karadağ’a gitmeden 14 gün önce gidecek olan kişilerin, yetkili sağlık kurum ve kuruluşları tarafından Covid-19 aşılarının tüm dozlarını almış olmaları gerekmektedir.
 • Ayrıca başka bir alternatif olarak da Avrupa Birliği üye ülkeleri tarafından karşılıklı olarak tanınan ve alanında yetkili bir laboratuvar tarafından verilen, Karadağ’a giriş anından itibaren 48 saati geçmemiş olan hızlı antijen testinin negatif sonucu ile de ülkeye giriş yapılabilmektedir.
 • Geçerli bir test sonucu sunamayan insanların Karadağ’a vardıklarında 14 gün karantinaya girmeleri gerekmektedir.

Karadağ’da Alınan Covid-19 Önlemleri

Karadağ’da Alınan Covid-19 Önlemleri
Tüm dünyada olduğu gibi Karadağ’da da Covid-19 önlemleri kapsamında düzenlemeler yapılmaktadır.

Binlerce yıllık tarihi ile dikkat çeken Karadağ, ziyaretçilerine Covid-19 önlemlerine uyarak uluslararası seyahatler yapmayı mümkün kılmaktadır. Pek çok ülke gibi Karadağ’da da pandemi ile ilgili kurallara hala uyulmaktadır. Tedbiri elden bırakmayan Karadağ hükümetinin almış olduğu Covid-19 önlemlerinin bazıları şunlardır:

 • Sosyal alanlarda ve açık havada toplanmak 100 kişiyle sınırlıdır.
 • İç mekanlarda düzenlenen toplantılar ve kongreler yasaktır.
 • Kapalı kamu alanlarında, açık havada ve toplu taşımaların hepsinde eğer insanlar 2 metrelik sosyal mesafeye uymuyorlarsa maske takmak zorundadırlar.
 • Restoranlarda ve barlarda kapalı alanda kalan masalarda maksimum 4 kişi oturabilmektedir.
 • Ev ziyaretlerinin kısıtlanması hala devam etmektedir.
 • Toplu taşımalar belli kapasitelere göre yolcu almaktadır.
 • Mağazalar, el dezenfektanları, yüz maskeleri ve sosyal mesafeye uyulduğu sürece hizmet vermeye devam etmektedir.

Avrupa’nın her yerinde olduğu gibi Karadağ’da da sağlığınız önemsenmekte ve bu tür koruyucu önlemler alınarak Covid-19 virüsüne yakalanma oranınız azaltılmaktadır.

Karadağ’da Gezilecek Yerler

Karadağ’da Gezilecek Yerler
Kotor, Karadağ tarihini en iyi görebileceğiniz şehirlerden biri. Aynı zamanda birbirinden güzel karnavallara da ev sahipliği yapıyor.

Genel olarak Akdeniz ikliminin hakimiyet sürdüğü Karadağ’a gidilebilecek en uygun zaman dilimi Mayıs-Eylül ayları arasındadır. Eğer tercihinizi bu aylar arasında gitmekten yana kullanırsanız Adriyatik denizine de girmeniz mümkün olabilecektir. Karadağ’ın doğal güzellikleri ve denizi dışında gezilebilecek ve görülebilecek pek çok şehri de mevcuttur. Bu birbirinden güzel şehirler başlıca şunlardır:

 • Budva – 17’den fazla plaja sahip olan Budva kenti, 21 kilometrelik sahil şeridiyle dikkat çekmektedir. Budva’ya çok yakın olan Sveti Stefan adası mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.
 • KotorUNESCO tarafından koruma altına alınan bu liman şehrini eğer temmuz ayında ziyaret ederseniz Saint Tryphon Günü’ne, ağustos ayında ziyaret ederseniz de Kotor Karnavalı’na katılabilirsiniz.
 • Bar – Başkent Podgorica’dan otobüs ve tren ile ulaşabileceğiniz Bar kenti, tarihi dokusuyla göz doldurmaktadır. Bar kentinde gidip görülebilecek en önemli yerlerden biri Stari Kalesi’dir.
 • Herceg Novi – Bu şehirde görülmesi gereken en önemli yapılardan biri Kanli Kula açık hava amfi tiyatrosudur.
 • Tivat – Budva şehrine yaklaşık 30-40 dakika uzaklığı olan Tivat’ın yeni yapılan limanı turistlerin gözde uğrak noktalarından biridir. Tivat’a gittiyseniz eğer orada yer alan Porto Montenegro’yu ve Ostrvo Cvijeća’yı mutlaka görmelisiniz.
 • Perast – Lady of the Rocks ve Sveti Djordje adalarının bulunduğu Perast kenti UNESCO tarafından koruma altına alınmış bir Orta Çağ köyüdür.

Editörlerimizden Anıl ve Hatice’nin Karadağ serüvenini keşfetmek için Karadağ’da Yaşamak ve İş Kurmak yazımızı mutlaka inceleyin.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir