Oyun

Kena Bridge of Spirits İncelemesi: Genç Bir Ruh Rehberinin Hikayesi

Kena: Bridge of Spirits İncelemesi

Bir animasyon stüdyosu tarafından yapımı gerçekleştirilen Kena: Bridge of Spiritis, eşsiz grafikleri ile izleyenlere adeta bir Disney filmi havası veriyor. Kendine has mekanikleri ve karakter dizaynları ile ön plana çıkan oyun, mükemmel bir hikâye ile de birleşince oyuncular tarafından yoğun ilgi görüyor. Biz de Kena: Bridge of Spirits incelemesi yaparak bu keyifli oyunu sizlere tanıtmaya karar verdik.

Kena: Bridge of Spirits’in görselliğinin bu kadar iyi olması, oyunun mekaniklerinin biraz sönük kalmasına sebep oluyor. Ancak, yapımcı firma Ember Lab, bu noktada da güncel dövüş mekaniklerini oyuna entegre ederek oyunun güncel kalması sağlıyor. Kena: Bridge of Spirits’in devasa açık dünyası içerisinde yer alan bulmacalar, dövüşler ya da platforming etkenler oyundaki dengeyi iyi bir şekilde sağlamakta. Tabii ki oyunun ana karakteri ve arkasındaki hikâye de en az oyunun grafikleri kadar etkileyici.

Kena: Bridge of Spirits Genel Bakış

Kena: Bridge of Spirits ilk bakışta bir Zelda oyunu gibi durur. Oysa daha dikkatli bakıldığında oyun büyük bir haritada geçen bir aksiyon – macera oyunudur. Harita içerisinde birçok yerde çarpıtma noktaları bulunurken, oyununuz düzenli olarak da kaydediliyor. Bu sayede oyuncular ilerlemelerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalmıyor ve boş alanlardan tekrar tekrar geçmekle uğraşmıyor.

Oyunun oynama süresi ise seçtiğiniz zorluğa göre 8 – 10 saat arasında değişiyor. Ancak bu süre içerisinde zorlu dövüşler sizleri bekliyor. Genel olarak Kena: Bridge of Spirits’i incelediğimizde, güncel bir aksiyon oyunun güzel bir hikâye ve müthiş grafikler ile harmanlandığını söyleyebiliriz.

Kena Kimdir?

Kena
Oyunun ana karakteri Kena, bir ruh rehberi.

Bir ruh rehberi olan Kena, ruhların ölümlü dünyadan öteki hayata geçemeyen ruhlar ile ilgileniyor. Oyunun hikayesi de burada ilginçleşiyor. Kena’yı büyüleyici ancak birçok tehlikeler ile dolu olan bu ölümcül dünyadaki görevinde izliyoruz. Oyunun en büyük ilgi çeken noktası olan karakter dizaynları, oyunun bir Disney filmi havasında geçmesini sağlıyor. Oyunda yer alan tüm karakterler oldukça tatlı bir görünüme sahip. Bu noktada eksiklik olarak görülebilecek kısım ise Kena’nın hikayesi ve geçmişi. Oyun bize ana karakterimiz hakkında çok fazla bilgi vermiyor. Maceramız esnasında önümüze dökülen birkaç kırıntıdan başka Kena’nın hikayesi ile ilgili çok bilgi göremiyoruz.

Kena: Bridge of Spirits Oynanışı

Daha önce de belirttiğimiz gibi, oyun ilk bakışta bir Zelda oyunu gibi. Oyunun dünyası ise birçok bölüm şeklinde karşımıza çıkıyor. Burada yapmanız gerekenler ise aslında basit bir şekilde tasarlanmış. Her kısımda sizden istenen eşyaları topladıktan sonra karşınıza bir boss çıkıyor. Diğer bölgelere geçmek için karşınıza çıkan bossu yenmeniz gerekiyor. Günümüzde yer alan birçok oyundaki benzer bir yapıya sahip olan Kena: Bridge of Spirits, oynanış olarak oyuncuları pek de şaşırtan yeniliklere sahip değil.

Bölümlere ayrılarak karşımıza çıkan oyun dünyasında, ana karakterimiz Kena’nın kurtarması gereken kötü bir ruh yer alıyor. Bu bölgeleri keşfetme esnasında karşınıza çıkan karakterler ile oyun devam ediyor. Karşılaştığınız karakterler ise kurtarmanız gereken ruh ile ilgili size bilgiler veriyor. Bu da karakterimizin ruhların hikayelerini nasıl öğrendiğini bizlere gösteriyor.

Kena: Bridge of Spirits Dövüş Mekanikleri

Kena: Bridge of Spirits Dövüş Mekanikleri
Hızlı ve basit bir dövüş mekaniğine sahip oyun, yer yer oyuncuları zorlayabiliyor.

Oyunun sahip olduğu eşsiz görsellerin yanında dövüş mekaniklerinin biraz sönük kaldığını söyleyebiliriz. Ancak bu oyunun dövüş mekaniklerinin kötü olarak algılanmasına yol açmamalı. Çünkü oyunda diğer modern aksiyon oyunlarında olduğu gibi akıcı bir dövüş mekaniği yer alıyor. Hızlı ve basit bir şekilde olan oyunun dövüş mekaniği, bazı anlarda ise zorlayıcı bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Oyunun dövüş mekanikleri hakkında olumlu bir şey söylememiz gerekirse, oyundaki her bossun farklı yerlerinde bir zayıf noktası bulunmasını söyleyebiliriz. Oyun dünyasında çok yeni bir özellik gibi olmasa da oyunun dövüş mekaniğini taze tutması açısından ve sıkmaması açısından gayet olumlu. Ayrıca oyunda edindiğiniz düşmanların tiplerinin değişmesi de oyunun bir süre sonra monoton bir hale gelmesini engelliyor.

Boss Savaşları

Her oyunda olduğu gibi, Kena: Bridge of Spirits oyununda da boss savaşları oldukça önemli. Güncel aksiyon oyunlarını düşündüğümüzde, Kena: Bridge of Spirits de boss savaşı konusunda oyuncuları oldukça zorlayıcı bir yapıya sahip. Kullanıcıları bekleyen yoğun dövüş sahneleri, oyunun farklı karakter tiplemeleri ile birlikte renkli bir hale bürünüyor. Peki bir boss savaşının atmosferini en çok ne etkileyebilir? Tabii ki müzikler. Boss savaşlarında çalan müzikler, oyuncuların harika bir atmosferde oyun oynamasını sağlıyor.

Aktiviteler

Bir oyunun tek düze olmamasını sağlayan oyun içerisindeki aktiviteler, Kena: Bridge of Spirits’te de yer alıyor. Geniş kapsamlı yapısı ile dikkat çeken bu aktiviteler, oyuncuların farklı etkinlikler ile de ilgilenmesini sağlıyor. Özellikle de oyunda yer alan meditasyon noktaları, karakterinizin maksimum can sağlığını yükseltmesi ile oldukça faydalı olabilir. Ancak diğer eşyalar için aynı şeyi söylemek güç. Bu eşyalar için önemli olan kısım ise onları toplarken karşınıza çıkan bulmacalar. Bu bulmacaları çözerek oyun sürenizi uzatabilir ve oyun içerisinde farklı meydan okumalara karışabilirsiniz.

Farklı oyunları keşfetmeyi seviyorsanız, The Artful Escape İnceleme: 70’lerde Bir Müzik Evreni yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir