Teknoloji

GoPro 9 ve GoPro 10 Arasındaki Farklar

GoPro 9 ve GoPro 10 farklar

Kısa süre önce GoPro, Hero 10 Black adını taşıyan kamerasını duyurdu. Kendisinden, önceki Hero 9’a çok benzeyen kamera, birçok farklı özelliği de beraberinde getirecek gibi görünüyor. Daha önceki tasarımda ve içerikte birçok farklılık yapıldığı ilk dikkatleri çeken noktalardan biri oldu. Özellikle ikinci renkli ekran, meraklıları oldukça heyecanlandırdı. Biz de GoPro Hero 10 Black seçeneğini düşünenler için bu yeni model hakkında sizin için araştırma yaptık. GoPro 9 ve GoPro 10 arasındaki farklar neler, tüm detaylarıyla açıklamaya çalıştık.

Tasarım Üzerindeki Farklılıklar

Tasarım konusunda GoPro’dan çok büyük değişiklikler bekleyenler hayal kırıklığına uğrayabilir. Tasarımda yapılan bir iki küçük değişiklik söz konusu. Tasarım konusundaki farklılıkları şöyle sıralayabiliriz.

Hero 9 Black                                                         

 • Hero 9: 158 gram
 • Here9: 10m/33ft’e kadar su geçirmez
 • Hero 9: Çıkarılabilir lens kapağı
 • Hero 9: Normal lens kapağı

Hero 10 Black

 • Hero 10: 153 gram
 • Hero 10: 10m/33ft’e kadar su geçirmez
 • Hero 10: Çıkarılabilir lens kapağı
 • Hero 10 Hidrofobik lens kapağı

Daha önce Hero 9 modelinde GoPro, kamerayı büyütmüş ve çıkarılabilir lens ilave etmişti. Bu özerlikler Hero 10’a da aktarıldı.

Hero 10’da farklı bir yenilik olarak kılıf değişikliğinden de söz etmek gerekir. Özellikle daha dayanıklı olması için kılıf değişikliği tercih edildi. Hero 10 lens kapağı Hidrofobik özelliğiyle suda daha iyi hareket edebilir hale geldi. Ayrıca lens kapağı çizilmeye karşı da dayanıklı hale getirildi.

Tasarım konusunda ilk bakışta fark edilecek tek özellik ise GoPro logosunun beyaz değil parlak mavi olması.  Görünüm dışında Hero 10, 5 gram daha hafif. Bu değişiklikler dışında ise ürün neredeyse tamamen aynı tasarıma sahip.

Öte yandan iki kamerada da 10 metre/33 fit’e kadar su geçirmezlik, aynı pil kapakları, aynı su kanalları ve aynı montaj kolları mevcut. Ek olarak kullanılan ışık, mikrofon gibi aksesuarlar da iki cihaz için de uyumlu.

Görüntü Kalitesindeki Farklılıklar

Görüntü Kalitesindeki Farklılıklar
Görüntü kalitesine bakıldığında GoPro 10’un oldukça gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz.

İşte GoPro için asıl değişik beklenen noktaya yani görüntü kalitesine geldik. Görüntü kalitesi açısından GoPro Hero 10 için kayda değer iyileştirme yapmış görünüyor. Önce değişiklikleri sıralayalım:

Hero 9 Black                                                                           

 • 9: 5,3K/30 fps, 4K/60 fps, 2,7K/120 fps
 • 20 MP Fotoğraf ve 14,7 MP Video

Hero 10 Black

 • 10: 5,3K/60 fps, 4K/120 fps, 2,7K/240 fps
 • 23 MP Fotoğraf ve 19,6 Video

Video çekimi konusunda GoPro Hero 10, Hero 9’a göre iki kat performansa sahip. Cihaz, yeni GP2 işlemcisi sayesinde iki katı kare hızında çekim yapabiliyor.

Hero 9, 30 fps’e kadar 5,3 K video kaydı yapabilirken Hero 10 60 fps’e kadar kayıt yapıyor. GoPro Hero 10’un en kullanışlı özelliği ise 4K videoyu 120 fps’e kadar ağır çekim modunda çekebilmesi. Geliştirilen daha büyük işlemci ve geliştirilmiş sensör sayesinde Hero 10 daha yüksek çözünürlüklü.

Ayrıca GoPro, Hero 10’la birlikte düşük ışık performansını da iyileştirdiği için gürültü seviyesini düşürdüğü konusunda iddialı.

Stabilizasyon ve Pil Farklılıkları

Stabilizasyon ve pil farklılıkları ise şöyle açıklanabilir:

Hero 9 Black                                                                           

 • HyperSmooth 3.0
 • 1720 mAh pil
 • Ufuk Seviyesi Eğim Sınırı 27 Derece

Hero 10 Black

 • HyperSmooth 4.0
 • 1720 mAh pil
 • Ufuk Seviyesi Eğim Sınırı 45 Derece

GoPro, Hero 10 için GP2 işletim sistemiyle donatılırken Hero 9 GP1 işletim sistemiyle donatılmıştı. Gerçek zamanlı çerçevelemeye yaklaşmak için geliştirilmiş sensörün de kullanıldığı yeni cihaz donanımsal olarak birkaç yenilik daha içeriyor. Ayrıca arka ekran daha duyarlı bir dokunmatik sistemle değiştirildi.

Stabilizasyon konusunda da büyük aşama kaydeden GoPro Hero 10’da 4.0 HyperSmooth sarsıntı önleyici kullanıyor. Görüntüyü daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturan bu özellik Hero 10 için önemli tercih sebeplerinden biri olacak. HyperSmooth 4.0 5,3K/30, 4K/60 ve 2,7K/120 çekimler yaparken yüksek performans ayarında kullanılabilecek. Hero 9’daki 27 derecelik eğim özelliği de Hero 10’da 45 dereceye kadar yükseltildi.

Hero 10’un Hero 9’la ortak özellikleri arasındaysa aynı ölçüde stabilize hızlandırılmış video özelliği, canlı yayın yapma özelliği ve web kamerası olma özelliği ve aynı pil özelliği var. Özellikle Hero 9’da pil boyutu değiştiği için önceki modellerin pillerini kullanamayacağı için üzülen kullanıcılar, bu habere sevinecek.

Ayrıca GoPro’dan telefonunuza kablosuz aktarımlar artık daha hızlı olacak ve Hero 10 GoPro Bulutunuza otomatik olarak içerik yükleyebilecek.

Fiyat Farklılıkları

fiyat farklari gopro9
İki ürün arasındaki fiyat farkı, ciddi oranlarda değişim göstermiyor.

GoPro 9 ve GoPro 10 arasında ciddi oranlarda fiyat farklılıkları bulunmaz:

 • Hero 9 Black: 349 dolar ile 449 dolar arası
 • Hero 10 Black: 379 dolar ile 479 dolar arası

Hero 10, Hero 9’a göre daha pahalı. Ancak fiyat performans açısından ele alacak olursak, yenilikler için değecek bir fiyat artışı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca Hero 9 ve Hero 10’da uygulanan bir abonelik indirimi de mevcut.

Sonuç

Hero 10, görüldüğü gibi Hero 9’a kıyasla iyice geliştirilmiş bir model. Bu bakımdan kullanıcıların dikkatini çekeceği kesin. Çözünürlüğüyle, hızıyla ve uygulama alanlarının genişletilmesiyle açık ara öne geçmiş diyebiliriz.

Ülkemizde kur farkının fiyatlara yaptığı etkiyi hesaba katacak olursak da Hero 9 hala fiyat açıcından sağladığı özelliklerle beraber makul gibi görünüyor. Ancak profesyonel bir kullanıcıysanız kesinlikle Hero 10 için bütçenizi zorlamak daha mantıklı bir seçim gibi görünüyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir