Bakım

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi?  Saçı Doğal Yolla Düzleştirmek Mümkün mü?

Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?

Kişisel bakım, sosyal medyanın gelişmesiyle ve reklamların da artmasıyla daha göz önünde bulunmaya başladı. Çünkü artık, sosyal medya sayfalarımızda “günlük rutinim”, “saç bakım rutini” gibi içeriklerin sayısı oldukça fazla hale geldi. Keratin bakımı ise saç bakımının son popüler ürünüdür. Dolayısıyla, “Keratin bakımı saçı düzleştirir mi? Saçı doğal yolla düzleştirmek mümkün mü?” gibi sorular sık sık dile gelmektedir.

Bu içeriğimizde de kadın okuyucularımız için “Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?” konusunu araştırdık. Dilerseniz kuaförlerde özel olarak uygulanırken evde de uygulanabilir hale gelen keratin bakımının saçlarınıza etkisini öğrenelim.

Keratin Bakımı Nedir? Keratin Bakımı Neden Gereklidir?

Saçımız bizi tamamlayan ve tanımlayan parçalarımızdan biridir. Özellikle kadınlar saçlarıyla ilgilenmeyi, saçlarına bakım yapmayı sever ve bunun için ciddi miktarda paralar harcarlar. Erkekler ise çoğu zaman kadınlara oranla daha az önemsiyormuş gibi gözükse de onlarda saç konusunda oldukça hassastır. Saçlarımız gün içinde hava değişikliklerine ya da bizim doğal yol ile gerçekleşmeyen müdahalelerimize maruz kalır. Bu nedenle zamanla, kopma, dökülme seyrelme ve yanma gibi problemlerle karşılaşılması oldukça doğaldır.

Vücudumuzda doğal olarak üretilen proteinlerden olan keratin saçlarımızı ve tırnaklarımızı besler. Vücudumuz bir bütün halinde çalıştığı için ise başta yeme düzenimiz ve stres seviyemiz olmak üzere birçok nokta bizleri etkilemektedir. Vücutta üretimi azalan keratin, saçlarınızın matlaşmasına dökülmelerin çoğalmasına sebebiyet verir. Bu durumun üstesinden gelmek için de keratin bakımı yaptırmanız gerekmektedir. Keratin bakımıyla ilgili kişilerin akıllarına gelen ilk soru “Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?” sorusudur. Keratin bakım setleri ile saça dıştan edilen müdahaleler ile keratin bakımınızı gerçekleştirmeniz mümkündür.

Keratin Bakımı Nasıl Yapılır?

Keratin
Belirli aşamaları takip ederek keratin bakımını uygulayabilirsiniz.

Saça ihtiyacı olan proteini sağlama olarak görebileceğimiz keratin uygulaması 4 temel adımda şu şekildedir.

  • Saçlarınızı her zamanki gibi yıkayıp nemli bırakın.
  • Keratin ürününü nemli saçlarınıza dipten uca uygulayın.
  • Keratini saçlarınızda 15-20 dakika aralığında bekletin ve saçlarınızı kurulayın.
  • Ürünün saçlarınızda tam emilmesi ve kalıcılığının artması için saçlarınızı ufak parçalara ayırarak fön çekin veya düzleştirin.

Kısa vakit alan ve saça gereken protein desteğini sunan bu bakım sayesinde saçlarınız daha güçlü olacaktır. Atıca sizler de kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi?

Keratin bakımı kısa süren ve etkisi gözle hemen görülebilen bir bakımdır. Son aşama olan düzleştirme veya fön aşaması ise “Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?” sorusunu akıllara getirmektedir. Cevap olarak şunu söyleyebiliriz: Keratin bakımı saçı düzleştirmektedir. Saçlarınız yapılan düzleştirme işleminden kaynaklı düz bir yapıda bulunur. Bu saç düzleşmesi sizlerin saç yapısına bağlı olarak devam eden bir süreçtir.

Saçlarınız genetik olarak kıvırcıksa bir sefer ya da aralıklı olarak gerçekleştireceğiniz keratin bakımları saçınızı kalıcı olarak düz bir hale getirmez. Salon tipi keratin bakımları evde yapılanlara oranla daha uzun kullanım ömrü ve düz bir görüntü garantisi verebilmektedir.

Keratin bakımı çoğu zaman brezilya fönü adı verilen farklı bir işlem ile karıştırılmaktadır. Ancak ikisi farklıdır. Ek olarak, keratin bakımının uzun ömürlü olması için bakımın ardından, parlak, güçlü ve düz haliyle saçlarınızı birkaç gün sudan ve klordan uzak tutmalısınız.

Keratin Bakımı Kıvırcık Saçı Bozar mı?

Keratin
Keratin, kıvırcık saçların yapısını bozmaz.

Kıvırcık, dalgalı, düz kısa veya uzun saçlarımız hassas noktamız. Kırılmalara karşı en az kalbimiz kadar önemsediğimiz saçlarımızın bakımı söz konusu olunca endişelerimiz olsa da deneme yanılma yönteminden uzak kalamıyoruz. Çoğu kıvırcık ya da dalgalı saça sahip kişilerin keratin bakımına karşı uzaktan bakmaları da bu sebepten. “Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?” sorusunun net cevabını alamayan kişiler çareyi bakım rutinlerini değiştirmekte bulmaktadır.

Keratin bakımı kıvırcık saçı bozmaz fakat ihtiyacı olan proteini saçınıza sağlayarak mevcut durumundan daha düz bir şekilde kullanmanıza olanak sunar. Dalgalı ya da kıvırcık saça sahip kişilerin her gün saçlarını ısıya maruz bırakmadan en besleyici yöntem olarak keratin bakımını tercih etmelerinin temel sebebi budur. Saçlarınızı daha dolgun daha parlak gösteren keratin bakımı çok sık olmasa da belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

Doğal Saç Düzleştirme Yöntemleri

Saç yapısı DNA ile gelen özelliklerimizdendir. Ailemizin izlerini taşıdığımız vücudumuzda saçlarımızda bu benzerlik ile mücadele etmek durumunda kalabilir. Kıvırcık, bukleli saçlı kişilerin düz saçı deneme istemeleri saç düzleştirme yöntemlerini geliştirmiştir. Dolayısı ile kimyasal içermeyen yöntemler ile düz bir saç elde edilip edilemeyeceği merak edilmektedir.

“Saçı doğal yolla düzleştirmek mümkün mü?” sorusuna şu ana kadar denenmiş birkaç yöntem ile cevap verebiliriz:

  • En bilinen yöntem olan Hindistan cevizi sütü ve limon karışımına şans verebilirsiniz. Kremsi yapıdaki karışımı saçlarınıza uygulayarak düz bir görünüme kavuşabilirsiniz.
  • Sirkenin saymakla bitmeyen faydalarından biri de suyla seyrelterek saçlarınıza uyguladığınızda düz ve parlak bir görünüm elde etmenize yardımcı olmasıdır.
  • Kereviz suyu maskesi de saçlarınızı hem besleyecek hem de düzleştirecektir.

“Saçı doğal düzleştirmek mümkün mü?” sorusuna verdiğimiz birkaç örneğe eklemelerde bulunabiliriz. Saç yapısı gereği doğal kaynaklar ile bakım yapmak her zaman daha tercih edilebilir yöntemler olacaktır. Saçlarınız nasıl olursa olsun sağlıkla sizlere eşlik ettiği için onlara gereken özeni gösterin.

Eğer saçlarınızda dökülme problemi yaşıyorsanız, sizleri bu içeriğimize davet ediyoruz: Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Sıkça Sorulan Sorular

Keratin saça zarar verir mi?

Keratin bakımı yapılırken saçlarınıza yüksek ısı verileceğinden dolayı, bu işlemi sık tekrarladığınızda zarar görebilirsiniz. Bu nedenle yüksek ısılı işlemi tekrarlamak yerine evde kendiniz keratin uygulamayı tercih edebilirsiniz.

Keratin saç döker mi?

Keratin bakımı uygulamasını hatalı bir şekilde gerçekleştirmediğiniz sürece saçlarınız dökülmez.

Keratin yapılan saç kaç gün yıkanmaz?

Keratin uyguladıktan sonra saçlarını 2 gün sudan uzak tutmanız yeterli olacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir