OyunFinans

Kış İndirimlerinde Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Kış İndirimlerinde Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte bilgisayar oyuncularının en sevdiği dönem geldi çattı. Steam ve Epic Games üzerindeki kış indirimleri dönemi ile birbirinden farklı oyunlar, büyük indirimlere girdi. Yükselen döviz kurunun üstüne bilgisayar oyuncularının en merak ettiği soru ise “Kış indirimlerinde düşük sistem gereksinimli oyunlar var mı?” sorusuydu.

Steam üzerinde 22 Aralık tarihinde başlayan kış indirimleri, 5 Ocak tarihinde Türkiye saati ile saat 20.00’da bitecek. Epic Games’te ise 16 Aralık’ta başlayan indirimler 6 Ocak’ta son bulacak.

Bilgisayar oyuncularını sevindiren diğer bir haber ise yine Epic Games’ten geldi. Firma, 16 Aralık itibariyle 15 gün boyunca 15 farklı oyunu kullanıcılarına bedava vermektedir. Kullanıcılar her gün saat 20.00’da yenilenen Epic Games uygulaması içerisinden ücretsiz oyunları satın alabilmektedir.

Steam Kış İndirimleri Tavsiyeleri

Eski heyecanını yitirmiş olsa da Steam indirimleri, hala pek çok bilgisayar oyuncusunun merakla beklediği dönemlerden biridir. Pek çok oyunun indirime girmesinin yanı sıra, her indirim döneminde Steam’in oluşturduğu etkinlikler de göz kamaştırmaktadır. Bu Steam kış indirimleri etkinlikleri içerisinde oyuncuları bekleyen avantajlar ise şunlardır:

 • %10 – %95 arası oyun indirimleri,
 • Steam yılın oyunları ödüllerinde oy verme şansı,
 • Her gün bir ücretsiz çıkartma,
 • Kış indirimlerine dijital koleksiyon kartları.

Bu avantajlar arasında oyuncuları en çok ilgilendiren ise haliyle oyun indirimleri oldu. Bizler de düşük sisteme sahip oyuncuların gönül rahatlığı ile oynayabileceği oyunları derledik.

Batman: Arkham Collection

Batman: Arkham Collection
Batman: Arkham Collection

Rocksteady firmasının TPS oyun tarzına yeni bir soluk getirdiği Batman: Arkham serisinde oldukça büyük bir indirim mevcut. Serinin şu ana kadar toplamda 4 oyunu bulunmasına rağmen, paket içerisine sadece Rocksteady’nin geliştiriciliğini yaptığı oyunlar yer almakta. Koleksiyon paketi, toplam 15,30 TL’lik fiyatı ile bilgisayar oyuncularının yüzünü de güldürmekte. Peki bu paket içerisinde yer alan Batman oyunları hangileri? Buyurun listeye beraber bakalım;

 • Batman: Arkham Asylum Game of the Year Edition
 • Batman: Arkham City Game of the Year Edition
 • Batman: Arkham Knight ve Season Pass

Dövüş mekanikleri, polisiye ögeleri ve Batman olmanın verdiği haz ile Batman: Arkham Collection oyuncular için oldukça cazip durumda. Üç oyununda AAA oyunlar olmasına rağmen, düşük sistem gereksinimi istemeleriyle toplamda 100 saati aşkın bir macera oyuncuları beklemekte. Diğer bir yandan merak eden oyuncuları için, Warner Bros’un, Splash Damage oyun stüdyosuna yaptırdığı Batman: Origins oyunu ise Steam’de 7,75 TL fiyatı ile yer almakta.

Middle-Earth: Gölge Paketi

Middle-Earth: Gölge Paketi
Middle-Earth: Gölge Paketi

2001 yılında vizyonda “Yüzük Kardeşliği” filmi ile yerini alan, daha öncesinde kitap serisi ile ortalığı kasıp kavuran Yüzüklerin Efendisi serisinin evreninde geçen bir oyun serisinde sıra. Özellikle günümüzde fanatiklerinin oldukça fazla bulunduğunu hesap edersek, bu paket tam da onlara hitap ediyor.

Gölge paketinin hikayesi, Orta Dünya’da Hobbit kitabı ile ilk Yüzüklerin Efendisi kitabı olan Yüzük Kardeşliği arasında geçiyor. Oyuncular, oyunlar sayesinde güç yüzüklerine farklı hikayeler eşliğinde bakarak kötülük ile mücadele ediyor. Paket içerisinde toplamda iki oyun bulunurken ve paket fiyatı da 19,35 TL olarak satışa sunulmaktadır. Gölge paketi içerisinde yer alan oyunlar ise şunlardır;

 • Middle Earth: Shadow of Mordor
 • Middle Earth: Shadow of War

Yine Warner Bros dağıtımcılığında çıkan oyunlar, Nemesis sistemi ile genel oyun tasarımı ve mekaniklerine yeni bir bakış açısı getirdi. Ana hikâye bitirilse bile açık dünyası ile oynanmaya devam edilmesi mümkün olan oyunlar, pek çok oyuncu tarafından da oldukça beğenildi.

Tomb Raider

Tomb Raider
Tomb Raider

2000 dönemi çocuklarının belki de ilk aşkı olan Lara Croft, 2013 yılında karşımıza yenilenmiş haliyle çıktı. Uzun süren serinin kötüye gitmesinin ardından oyunun haklarının elinde bulunduran Square Enix, Tomb Raider’ın hikayesini sıfırlama kararı aldı.

Tomb Raider adı ile karşımıza çıkan oyun, genç ve daha toy bir Lara’nın gelişimini anlatmakta. Üç oyundan oluşan serinin ilk oyunu Game of the Year versiyonu ile 8,39 TL’lik bir fiyata sahip. Aksiyon, macera ve bulmaca sever oyuncuların kaçırmaması gereken bu oyun, yeni seriye de oldukça güzel bir hikâye temeli oluşturmakta. Oyun, ayrıca pek çok oyun fuarında ve oylamalarda 2013 yılının en iyileri arasında gösterilmiştir.

Hitman: Absolution

Hitman: Absolution
Hitman: Absolution

Ajan 47 ile unutulmaz bir hikâyeyi oynamaya hazır mısınız? Aslında Hitman: Blood Money oyunun devamı olan Absolution, hikâyeden bağımsız yapısı ile de oldukça dikkat çekmekte. Çıktığı yıl olan 2012 senesinde oldukça beğenilen ve pek çok oyuncu tarafından birden fazla kez bitirilen oyun, içerdiği gizlilik ve aksiyon ögeleriyle güzel bir serüven yaşatmakta.

Hitman: Absolution oyunu, Steam indirimlerinde 8,74 TL’lik fiyatı ile oyuncuların karşısına çıktı. Oyunun diğer büyük avantajı ise tamamen Türkçe dil desteğine sahip olması oldu. Hikâye sunumu, oyun içerisindeki diyalog çevirileri ve genel çeviri başarısı oldukça iyi.

Ayrıca geniş bir Hitman oyun koleksiyonuna sahip olmak isteyen oyuncular 32,91 TL vererek Essential Collection’a sahip olabilirler. Fakat Absolution sonrası piyasa çıkan ve bölümler halinde gelen yeni Hitman serisi, sistemleri zorlayabilir.

ABZU

ABZU
ABZU

Playstation oyunları arasına 2012 senesinde katılan Journey, oyun dünyasına atmosfer temelli oyunları getirme başarısını gösterdi. Öyle ki, kendisinden sonra pek çok firma atmosferinin oldukça güçlü olduğu, yürüme simülasyonu adı verilen çokça oyun piyasaya sürdü.

Journey, piyasaya çıktıktan sonra uzun bir süre bilgisayar oyuncuları için bu tarz bir alternatif oyun bulunmamaktaydı. Bilgisayar oyuncularının atmosferik oyun şanssızlığını kıran oyun ise Giant Squid stüdyosunun geliştirip 505 Games’in yayınladığı ABZU oldu.

ABZU, su altı atmosferini oldukça duygusal bir hikâye ile bağlayarak, atmosferik oyun temasını başka bir boyuta taşıyor. Unreal Engine motoru ile geliştirilen ABZU, dönemi için sistemleri zorlamış olsa da 2021 yılı itibariyle sistem dostu oyunlar arasında yer alıyor.

Oyun, listenin ilk sıralarındaki oyunlara oranla kısa bir oynanış süresine sahip olsa da 10,85 TL’lik fiyatını sonuna kadar hak ediyor. Oynayanların yer yer gözleri yaşlı takip ettiği ABZU, okyanusta gezmenin vermiş olduğu özgürlük hissini oyuncular, iliklerine kadar hissettiriyor.

Coffee Talk

Coffee Talk
Coffee Talk

İnsanların, elflerin, orkların, perilerin ve hatta pek çok fantastik canlının beraber yaşadığı bir dünya hayal edin. Bir de bu dünya içerisinde bir kahve dükkanına sahip olduğunuz hayal edin. İşte Coffee Talk, tam olarak bu hayali gerçekleştiren görsel roman tarzında bir oyun.

Pixel çizim tarzı, oldukça naif müzikleri ve farklı hikayesi ile Coffee Talk, saf bir görsel roman olmaktan oldukça uzakta. Oyun içerisinde müşterileriniz ile muhabbet ederken, onların birbirinden farklı siparişlerini de yapmak ile uğraşıyorsunuz. Hatta Coffee Talk, latte art sevenler için de içerisinde bir sürpriz barındırmakta.

Görece kısa bir oynanış süresine sahip olan oyun aslında tek oynanışta da bitmiyor. Oyuncuların, hikayedeki gizemleri çözmek ve 2022 yılında çıkması beklenen ikinci oyuna bir temel oluşturması için birden fazla kez oyunu bitirmeleri gerekiyor. Coffee Talk, 14,74 TL’lik fiyatının yanında sunduğu hikayesi bir yana, içerisindeki yarış ve serbest latte art modlarıyla rahatlamak için oldukça ucuz bir alternatif konumunda yer alıyor.

Celeste

Celeste
Celeste

“Yumuşak ve mahzun yüzüne aldanmayın, onun içinde neler yatıyor neler!” işte tam olarak Celeste oyununu tanımlayan en doğru cümle bu. Oldukça şeker gözüken grafikleri, harika müzikleri, anksiyete ve panik atak sahibi ana karakteri ile bizlere tatlı bir sunum gösteren oyun, tam olarak deli işi bir yapıya sahip.

Oyundaki temel amacımız ana karakterimiz Madeline’in kendini keşfetme sürecine yardımcı olmak ve Celeste Dağı’nın zirvesine yaptığı yolculuğa eşlik etmek. Fakat bunu yapmak öyle gözüktüğü kadar kolay değil. Bu baş yapıt, 7,75 TL’lik fiyatı ile sinirinizi altüst etmeye geliyor.

Celeste oyununu satın alacaksanız ya da aldıysanız iki tane de tavsiyemiz var. Öncelikle oyundaki karakterlerden Theo’nun instagram adresine bakarak rahatlamanız. Ardından da oyun sırasındaki sinir krizlerinizi hafifletecek bir ögeyi yanınıza almanız. Bir de unutmadan söyleyelim, yanınıza aldığınız öge her neyse, oyun bittikten sonra paramparça olacak!

What the Golf?

What the Golf?
What the Golf?

Sokaktan herhangi birini çevirsek ve ona “Golf nasıl bir oyun?” şeklinde bir soru yöneltsek, muhtemelen bize vereceği cevap “Zengin sporu.” olurdu. Lakin What the Golf, 17,60 TL’lik fiyatı ile golfü zengin sporu olmaktan çıkarıyor. Gerçi oyunun içine girince gördüğümüz bir şey var ki, golf sporunu golflükten de çıkarıyor.

İçerisindeki pek çok oyun modu ile sınırsız bir macera sunan oyun, günlük gelen yarışmaları ile de sürekli kendisini yenilemeye devam ediyor. Bunlara ek olarak oyuna sahip oyuncular kendi parkurlarını oluşturarak, başka oyunculara bu parkurları sunabiliyor. Sürekli güncelleme gelen oyun, oyuncuları ansızın Ninja Kaplumbağalar ya da Tsubasa ile karşılaştırabilecek bir yapıya sahip.

Don’t Starve ve Don’t Starve Together

Don’t Starve Together
Don’t Starve Together

Tim Burton’dan görmeye alışık olduğumuz grafik tarzını, sınırsız inşa etme ve hayatta kalma sistemi ile birleştiren Don’t Starve, oldukça zengin yapıda bir oyun. Oyuncularının tek oyunculu moduna saatlerini gömdüğü Don’t Starve, Minecraft gibi pek çok ilham aldığı oyundan da sıyrılmayı başardı. Steam kütüphanesinde 4,62 TL’lik fiyatı ile dikkat çekse de küçük yapısına sonsuz bir dünya sığdırıyor.

Don’t Starve’ın bir de eşli bir oyunu bulunmakta; Don’t Starve Together. Ana oyundaki yapıyı çok oyunculu sisteme taşıyan oyun, 2 ile 4 kullanıcı arasında oynanabilmekte. Fakat modlanmaya müsait yapısı sayesinde internette sayısız kullanıcılı DST serverları görmek oldukça mümkün. Arkadaşlarıyla sıra dışı bir dünyada hayatta kalmak isteyen kullanıcıların tercihi DST, 8,16 TL’lik de bir fiyata sahip. İki oyunu ayrı ayrı satın alabilmek de mümkün.

Rakuen

Rakuen
Rakuen

Bir hastane odasında tedavi görmeye çalışan bir çocuğun, annesi ile maceraya çıktığı toplamda 8 saatlik bir hikâye Rakuen. Pixel art sanat tasarımı ve oldukça sakin müzikleri ile bir çocuğun hayal dünyasına eşlik ediyoruz. Karakterin arkadaşlarını mutlu etmeye çalışıyor ve Rakuen evrenini en derinlerine kadar keşfetmeye gayret gösteriyoruz.

Rakuen, 2017 senesinde çıkışını gerçekleştirdi ve bağımsız oyunlar arasından sıyrılmayı başardı. Aldığı pek çok ödülünün yanına da oldukça naif bir hayran kitlesi toplayan oyun, 7,20 TL’lik fiyatı ile Steam’de yer almaktadır.

Başından sonuna kadar yürek ısıtan ve bir yandan da gözyaşlarına boğan Rakuen, asla unutulmayacak bir tecrübe sunuyor. Oyunu oynayacaklara çok kısa bir tavsiye verirsek eğer, yanınızda bir paket peçete mutlaka bulunsun!

Diğer Düşük Sistem Gereksinimli Oyunlar

Steam kış indirimleri için hazırladığımız 10 oyunluk listedeki temel amaç, oyunların hem düşük sistem gereksinimi istemesi hem bütçe dostu olması hem de AAA oyunlar olmasıydı. Fakat bu oyunlar kadar listede olmayı hak eden pek çok başka oyun da yer almakta. Uzun uzun anlatmadan, bu 10 oyuna ek olarak sunulabilecek ve düşük sistem gereksinimli olması ile her anlamda oyuncuları memnun edecek diğer 10 oyun ise şunlardır;

 • Stardew Valley – 16,80 TL ve Türkçe dil desteğine sahip.
 • Graveyard Keeper – 8,00 TL
 • Children of Morta – 16,00 TL ve Türkçe dil desteğine sahip.
 • Hades – 26,00 TL
 • Hollow Knight – 12,00 TL
 • Undertale – 5,40 TL
 • While true: learn () – 15,40 TL ve Türkçe dil desteğine sahip.
 • Reventure – 3,87 TL ve Türkçe dil desteğine sahip.
 • Disco Elysium – 27,45 TL ve Türkçe dil desteğinin 2022 içerisinde geleceği açıklandı.
 • This War of Mine – 6,20 TL ve Türkçe dil desteğine sahip.

Epic Games ve GeForce Now için Oyun Tavsiyeleri

2019 senesinin sonlarında NVIDIA’nın piyasa çıkarmış olduğu bulut oyun sistemi GeForce Now sayesinde bugün pek çok oyuncu, büyük oyunları internet üzerinden oynama imkanına sahiptir. Sisteme dahil oyunları oynatırken hiçbir sistem gereksinimi istemeyen GeForce Now, sadece stabil bir internet altyapısı isteyerek düşük sisteme sahip oyuncuların uğrak noktası olmaktadır. Türkiye serverları da bulunan sistem, pek çok üyelik sistemi de sunarak her bütçeye hitap etmektedir.

Yeni yılın yaklaşmasıyla beraber indirimlerini açıklayan Epic Games, 80 TL ve üstü tek oyun harcamasına 60 TL’lik kupon vererek, MEGA indirimlerini başka bir boyuta taşımaktadır. Biz de yine düşük sisteme sahip kullanıcıların hem GeForce Now üzerinden oynayabilecekleri hem de 60 TL’lik kupondan yararlanabilecekleri oyunları derledik.

Cyberpunk 2077

Cyberpunk 2077
Cyberpunk 2077

Aralık 2020’de yaptığı çıkışla büyük tepki çeken ve oyuncu kitlesini karşısına alan oyun Cyberpunk 2077, yinelenen güncellemeleri ile pek çok sıkıntısından kurtulmuş durumda. Sansasyonel oyun için CD Projekt Red’in verdiği hiçbir vaadin olmaması, oyuncuları hayal kırıklığına uğratsa da oyun oldukça başarılı bir aksiyon ve macera sunmaktadır. Ek olarak oyun Türkçe dil desteğine de sahiptir.

Cyberpunk bir dünyada uzun oyun saatleri sunan oyun, Epic Games üzerinden 124,50 TL’lik indirimli fiyatı ile satışa sunulmaktadır. Oyunu satın almak isteyen kullanıcılar bu fiyata ek 60 TL’lik kupon sayesinde oyunu, 64,50 TL’ye alma imkanına sahiptirler. Cyberpunk 2077, GeForce Now teknolojisi ile oldukça stabil ve yüksek performanslı olarak oynamak da mümkündür.

Assassin’s Creed: Valhalla

Assassin’s Creed: Valhalla
Assassin’s Creed: Valhalla

Ubisoft tarafından 2020 senesinin en iddialı oyunlarından biri olarak çıkarılan Valhalla, bizleri İskandinav topraklarına götürüyor. Açık dünya oluşu, aksiyondan hiç kopmayan yapısı ve içerdiği zengin RPG ögeleri ile pek çok oyuncu tarafından beğenilen oyun, Epic Games’te 134,50 TL’lik fiyatı ile satışta. Tabii satın almak isteyenlere otomatik tanımlanan 60 TL’lik kupon sayesinde oyun 74,50 TL’lik fiyatıyla oldukça cazip gözükmektedir.

Bir Viking savaşçısı olan Eivor ile hem İskandinav akınlarını kontrol etmek hem de İngiltere’yi fethetmek tamamen oyuncuların elinde. Dünyayı beğenen kullanıcılar için ana oyun içerisinde bir de keşif modu bulunmaktadır. Ubisoft, bu mod ile oyunun dünyasında bir NPC olarak gezip, sadece ortamı keşfetme imkanını oyunculara sunmaktadır. Uzman tarihçiler ile çalışan firma, keşif modunda pek çok İskandinav hikayesini de oyunculara anlatmaktadır.

Kena: Bridge of Spirits

Kena: Bridge of Spirits
Kena: Bridge of Spirits

Genç ruh rehberi Kena ile kutsal dağa uzanan bir yolculuğa çıkıyoruz. Zorlu boss dövüşleri, keşif imkânı sunan mini açık dünyası ve bulmacaları ile Kena: Bridge of Spirits, 2021 yılının en iddialı oyunları arasında yer almaktadır. Oldukça küçük bir stüdyo tarafından geliştirilen oyun, grafikleri ile AAA atmosferi sunarak büyük bir başarıya da imza atmıştır.

Epic Games üzerinde oyunun normal sürümü 51,75 TL ile satışa sunulurken Deluxe Edition versiyonu 59,25 TL fiyatla satılmaktadır. Şu an için sadece Epic Games özel olan Kena, pek çok oyun ödülünde aday gösterilmiş fakat ödülleri kazanamamıştır.

Eğer bu oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Kena Bridge of Spirits İncelemesi: Genç Bir Ruh Rehberinin Hikayesi yazımıza da göz atabilirsiniz!

Control: Ultimate Edition

Control: Ultimate Edition
Control: Ultimate Edition

Daha önce çıkarttığı Alan Wake serisi ile tanıdığımız Remedy firmasının son başarılı oyunların biri olan Control, farklı oynanış tarzı ile aksiyonu doğaüstü güçlerle birleştiriyor. Hayranları tarafından “Star Wars oyunlarında olmayan Jedi hissi bu oyunda var” diyerek savunulan oyun, başarılı yapısı ve hikayesi ile de oldukça beğenilmekte.

2019 yılının en başarılı oyunları arasında yer alan ve pek çok ödül kazanan Control, Epic Games’te Ultimate Edition versiyonu ile indirimde. Oyun, 104,50 TL indirimli fiyatına ek 60 TL’lik kupon sayesinde 44,50 TL’lik fiyatıyla 30 saate yakın bir oynanış sunuyor.

Ruined King A League of Legends Story

Ruined King A League of Legends Story
Ruined King A League of Legends Story

2010’lu yıllara damga vuran Riot Games, yarattığı League of Legends evrenine nihayet yeni oyunlar eklemeye karar verdi. Riot Forge adı altında, evrene dahil pek çok yeni ve farklı oyun çıkaran firmanın 2021 yılındaki en iddialı yapımı ise Ruined King.

Geliştirici stüdyo Airship Syndicate, daha önce yayınladığı Battle Chasers oyunundaki sistemi daha da geliştirerek oyunculara sundu. Ruined King ile kendi oynanış mekaniklerini çizgi roman sanatçılarından Joe Madureira’nın çizimleriyle harmanlayan firma, son zamanların en başarılı sıra tabanlı RPG oyunlarından birini piyasaya sürmüş oldu.

Epic Games ve Steam üzerinden herhangi bir indirime girmeyen oyun 99,99 TL’lik fiyatı ile satışta yer almaktadır. Lakin Epic Games’teki 60 TL değerindeki kupon sayesinde 39,99 TL’ya satın alınma imkânı veren oyun, 50 saate yakın bir League of Legends hikayesini, oyuncularına sunmaktadır.

Death Stranding

Death Stranding
Death Stranding

Metal Gear Solid V’ten sonra Konami ile sorunlar yaşayan Hideo Kojima’nın kendi adıyla yayınladığı oyun Death Stranding, artık bilgisayar oyuncuları için de erişilebilir durumda. Oyunları yüksek prodüksiyon kalitesi ile bir film gibi sunan Hideo Kojima’nın bu farklı yapımı, oyun dünyasını ikiye bölse de sanat tasarımı olarak tek kelime ile harika!

Oyunun başrolünde daha önce The Walking Dead dizisinden tanıdığımız ve iptal olan Silent Hill oyununun da baş kahramanı Norman Reedus var. Ayrıca Death Stranding, Reedus’a ek olarak Mads Mikkelsen, Lea Seydoux ve Lindsay Wagnerli kadrosu ile Hollywood filmlerine adeta taş çıkartmaktadır.

Death Stranding, değişen dünyada hayatta kalıp bu dünyanın gizemini çözmeye çalışan Sam Bridges’ın hikayesini konu almaktadır. Oyunu satın almak isteyen oyuncular, 79,65 TL gibi bir fiyat ile bu baş yapıta sahip olup, GeForce Now üzerinden oynama imkanına sahiptirler.

İndirimleri Kapatırken

Gerçek dünya dışındaki bir dünyaya sığınmak isteyen kullanıcılar için pek çok oyun tavsiyesinde bulunduk. Oyunları hazırlarken temel amacımız, değişken Türkiye ekonomisi sebebiyle sistemlerini güncelleyemeyen kullanıcıların şu anki bilgisayarlarında oynayabilecekleri oyunlara yer vermekti.

Bunun yanında Steam, Epic Games ve GeForce Now gibi oyuncu dostu uygulamalar sayesinde, büyük bütçeli yapımları da oynama imkanına sahip kullanıcılar için gelecek ne getirir bilmiyoruz.

Bu listeyi bitirirken dileğimiz, oyuncuların düşledikleri ya da düşlediğimiz dünyalara daha kolay erişmek. Bu evrenlere girişinize biraz da olsa yardımcı olduysak ne mutlu bize. Daha güzel yarınlarda ve evrenlerde görüşmek üzere!

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir