Sağlık

Koku Hassasiyeti ve Mide Bulantısı Neden Olur? 

Koku Hassasiyeti ve Mide Bulantisi Neden Olur? 

İnsanoğlunun evriminden bile daha eski bir geçmişe sahip olan koku alma duyusu, birçok canlı türünde havadaki kimyasal madde ve bileşenlerin algılanmasını sağlar. Böylece canlı varlıklar bulunduğu ortamın atmosferine göre tepkisel davranışlar verebilir. 

İnsanlarda koku alma duyusunun güçlü olması, birtakım alerjik tepkilere ve problemleri beraberinde getirebilmektedir. Aşırı koku alma durumu, ilerleyen süreçte “Koku hassasiyeti ve mide bulantısı neden olur?” gibi soruları ortaya çıkarır. Bu yazıda koku hassasiyetine dair bilmeniz gereken önemli noktaları öğrenebilirsiniz. 

Koku Hassasiyetinin Nedenleri 

Aşırı koku alma probleminin ardında pek çok farklı faktör bulunur. Kişiden kişiye değişim gösteren bu faktörler, çeşitli rahatsız edici durumlara yol açabilmektedir. Koku hassasiyetinin ardındaki nedeni araştırırken incelemeniz gereken başlıca etkenler şunlardır:

 • Alerjik Hastalıklar: Polen alerjisi gibi çeşitli maddelere karşı duyulan hassasiyet aşırı koku alma durumuna yol açabilir.
 • Yoğun Parfüm ve Deterjanlar: Aşırı yoğun kokulara sahip parfüm ve deterjanların ortaya çıkardığı hassasiyet, halsizlik ve mide bulantısı nedenleri arasında yer alır.
 • Hava Kirliliği: Ağırlıklı olarak büyük şehirlerde ortaya çıkan hava kirliliği gibi çevresel faktörler, aşırı duyarlılığa ve solunum yolu hastalıklarına neden olabilir. 
 • Sentetik Kokular: Kimyasal ve sentetik yapıya sahip ürünler, baş ağrısı mide bulantısı koku hassasiyeti gibi problemleri beraberinde getirebilir.
 • Aşırı Tozlu ve Rutubetli Ortamlar: Rutubetli ve tozlu ortamlar, solunum sistemiyle beraber duyular üzerinde de çeşitli  problemlere yol açabilmektedir.
 • Hamilelik: Hamileliğin erken evrelerinde pek çok farklı duyuda olduğu gibi kokulara karşı da aşırı duyarlılık görülebilmektedir. Dolayısıyla hastalıklar haricinde de aşırı duyarlılık durumuyla karşılaşmanız mümkündür. 

Tüm bu etkenlerle beraber koku hassasiyetinin ardında bulunabilen pek çok farklı neden yer alır. Herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak adına uzman görüşü almanız tavsiye edilir.

Koku Hassasiyetine Bağlı Sağlık Problemleri

Koku Hassasiyetine Bagli Saglik Problemleri
Koku hassasiyeti yaşayan kişilerin sağlık sorunları yaşaması muhtemeldir.

Koku hassasiyeti çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Herhangi bir sağlık problemiyle karşılaşmamak için bu hastalıklar hakkında bilgi sahibi olmak ve hemen ardından uzman görüşü almak gerekir. Aşırı koku duyarlılığıyla beraber görülen hastalıklar başlıca şu şekildedir:

 • Saman Nezlesi: Koku alımında bozukluğun habercisi olan hastalıklardan biri, saman nezlesidir. Genellikle bahar aylarında ortaya çıkan saman nezlesi, hayvan tüyleri ve polenlere karşı duyarlılıktan kaynaklanan alerjik bir hastalıktır.  
 • Hiperosmi / Disosmi: Kokuların bozuk biçimde alınmasına Disosmi, yoğun bir şekilde duyulmasına ise Hiperosmi adı verilir. Bu hastalıkların belirtileri arasında kokuların aşırı düzeyde alınması ve bu durumdan rahatsızlık duyulması yer alır. 
 • Çeşitli Alerjik Hastalıklar: Aşırı duyarlılığın sebepleri arasında solunum yoluna bağlı pek çok farklı alerjik hastalık yer alır. Böyle durumlarda, uzman bir doktor  görüşü alınması ve gerekli alerji testlerin yaptırılması gerekir. 
 • Migren: Işığa ve sese karşı aşırı duyarlılığa neden olan migren hastalığı, kokular üzerinde de hassasiyete yol açabilmektedir.
 • Fantozmi: Fantozmi, koku uyaranının ortam içerisinde bulunmamasına rağmen duyumsanmasına verilen isimdir. Bu hastalığın ortaya çıkışında pek çok farklı neden bulunabilir.

Duyarlılığa bağlı sağlık problemleri arasında hem geçici hem de kronik olan hastalık türleri bulunmaktadır. Dolayısıyla fiziki bir problem yaşamamak için uzman görüşü almanız oldukça önemlidir.

Mide Bulantısının Nasıl Önüne Geçilir?

Koku hassasiyeti ve mide bulantısı arasında oldukça güçlü bir ilişki vardır. Dolayısıyla hassasiyetle beraber bulantı gibi problemlerle karşı karşıya kalmanız olasıdır. Böyle durumlarda izleyebileceğiniz yollar şu şekildedir:

 • Tozlu ve rutubetli ortamlar için mekan değişikliği veya havalandırma koşullarında yapılacak iyileştirmeler duyarlılığa yol açan solunum problemlerinin önüne geçer.
 • Alerjik hastalıklarla beraber görülen duyarlılıkta doktor görüşü almak ve duruma göre reçete edilen ilaçlardan yararlanmak, problemin çözümüne yardımcı olur. 
 • Parfüm ve deterjan gibi sentetik ürünlerin kullanımını azaltmanız, koku hassasiyeti ve mide bulantısı gibi problemlerin önüne geçmenizi sağlar. Ayrıca bu ürünleri, dengeli bir biçimde kullanmanız çeşitli cilt hastalıklarıyla karşılaşma riskini de azaltır.
 • Hava kirliliğinin fazla olduğu şehirlerde yaşıyorsanız sağlığınız için bir süreliğine seyahate çıkarak uzaklaşmayı düşünebilirsiniz. Bu sayede duyularınız ve solunum yolunuz bir süreliğine dinlenmiş olur.

Koku hassasiyeti, pek çok farklı hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle alerji testleri başta olmak üzere gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir. Duyarlılığınıza sürekli mide bulantısı ve halsizlik gibi sorunlar eşlik ediyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekir.

Öksürürken neden baş ağrısı olduğunu öğrenmek için bağlantıya tıklayın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir