Sağlık

Koltuk Altı Neden Çok Terler?

Koltuk Altı Neden Çok Terler?

Ter kokusu, hayatın kaçınılmaz sorunlarından biridir. Hareket ettikçe ve ısındıkça dengesini korumak için bu yolu tercih eden insan vücudu, bu konuda istisna tanımaz. Toplumsal hayatta var olan kişilere düşen yegane seçenek buna uyum sağlarken olabildiğince önüne geçmeye çalışmaktır. Bu sebeple “Koltuk altı neden çok terler” sorusunun üzerine eğilmekte fayda vardır. Böylece olası sebepler anlaşılabilir ve kokunun önüne geçecek seçenekler değerlendirilebilir.

Koltuk Altının Terlemesinin Nedenleri

Koltuk altının terlemesi vücudumuzda biriken toksinlerin dışarı atılması için gereklidir. Bu sebeple her insanda gözlemlenmektedir. Bazıları hava durumuna bağlı olarak ya da stres, kaygı ve endişe gibi his değişimlerinde daha fazla terleyebilir. Her insan terler ve bu durumun yoğun olarak meydana geldiği bölgelerin biri koltuk altıdır. Terlemenin sebep olduğu kötü ve rahatsızlık verici kokular ise bakteriyel faaliyetler nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Terleme, vücudun toksinleri dışarı atmak ve beden ısısını dengelemek için başvurduğu eylemdir. Fakat normal hava sıcaklıklarında dahi aşırı koltuk altı terlemesi gözleniyorsa hiperhidroz rahatsızlığı olabilir. Bu gibi durumlarda doktora görünmekte fayda vardır.

Aşırı koltuk altı terlemesi gözlenen durumlar arasında şunlar sayılmaktadır:

  • Utanç, stres, öfke, endişe gibi ruh halleri
  • Ter bezlerinin (tiroit) fazla çalışması
  • Fazla kilo
  • Kullanılan bazı ilaçların yan etkileri
  • Genetik aktarımla geçen ırsi özellikler

Çeşitli duygular ya da stresten koltuk altı terlemesi yaşıyorsanız bu durumu yüz kızarması, el terlemesi gibi semptomlarla anlayabilirsiniz. Böyle hallerde duygu kontrolünü sağlamak ve terlemenin önüne geçmek için spor ya da rahatlatıcı aktiviteler yapmanız önerilir.

Terlemenin Önüne Geçmek için Yapılacaklar

Koltuk Altı Neden Çok Terler?
Belirli rahatsızlıklar ve değişken ruh durumları “koltuk altı neden çok terler?” sorusuna verilebilecek yanıtlardan biridir.

Terleme kaçınılmaz olsa da azaltmak ve rahatsızlığı minimuma indirmek mümkündür. Bunun için uygulanabilecek birçok yöntem bulunuyor. Koltuk altı terlemesine evde çözüm sunan bu tercihlerle siz de kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

Uzmanlar tarafından önerilen yöntemlerin başında nefes alan kumaşları tercih etmek geliyor. Çoğu giysi sıcağın da etkisiyle vücudun ısınmasına sebep olur. Kışın koltuk altı terlemesi gözlemlemek bile mümkündür. Mevsime uygun giyinmek her zaman için en doğrusu olsa bile ter sorunu yaşayanların bilhassa nefes alan kumaşlardan yapılan giysileri tercih etmesi en doğrusudur. Böylece vücut fazla ısınmayacak ve nefes alma imkanı bulacaktır.

Koltuk altı terlemesi roll on kullanılarak da önüne geçilebilecek bir durumdur. Bu ürünler genelde kötü kokuların bastırılması için kullanılırlar. Yine de koltuk altı terlemesine kesin çözüm sunan materyaller arasında sayılır ve terleme sıklığını azaltırlar. Roll on türleri aynı zamanda gece yatmadan sürülmeleri halinde terlemenin önüne geçer ve sabah rahat uyanmanıza yardımcı olur.

Koltuk altı terlemesi bakteri faaliyetleri sonucu gözlemlendiği için bu bölgeyi temiz tutmak da yarar sağlamaktadır. Sabun ya da antibakteriyel ürünler ile yıkanan koltuk altlarının daha yavaş terlediği bilinmektedir. 

İstisnai Durumlar

“Koltuk altı neden çok terler?” sorusu her zaman genel bir cevap bulamaz. Bunun sebebi insan vücudunun her duruma aynı tepkiyi vermemesidir. Örneğin, bazıları için baharatlı yiyecekler ve kafein terlemeyi artırabilen sebepler arasındadır. Bu yüzden aşırı terleme sorununuz varsa bunlardan kaçınmanız yararınıza olacaktır. Aynı zamanda belirtmek gerekir ki insan içtiği suya bağlı olarak terlese de bu sıvı vücudumuzun asıl dengeleyici besinidir. Bol su tüketmek terlemenin önüne geçebilir.

Sağ koltuk altı terlemesi, söz konusu sorunu yaşayan kişilerde gözlemlenebilen bir başka durumdur. Sebep olarak kişilerin terlemeyi ayarlamasına yarayan sempatik sistemde fonksiyon bozukluğu yaşanmasıyla aşırı duyarlı olmasından ve fazla çalışmasından kaynaklanması gösterilmektedir. Normal bir durum olarak gösterilir ve sebep olan bir hastalık, hormon bozukluğu ve benzerleri gibi problemin bulunmadığı kaydedilir. 

Terleme, insanın doğal bir faaliyetidir ve sağlıklı bir vücut için kaçınılmazdır. Yine de toplumsal yaşamda kötü kokmanın önüne geçmek gerekmektedir ve bazen bu durum hastalıklara yol açabilmekte ya da gizli rahatsızlıklara işaret edebilmektedir. Bu sebeple bilinen önlemleri almakla beraber doktora görünmekte fayda vardır. Koltuk altı terlemesine kesin çözüm en hızlı bu yolla bulunabilecektir.

Sağlık ve kişisel bakımla ilgili daha fazla bilgi almak için "Koku Hassasiyeti ve Mide Bulantısı Neden Olur?" başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir