Sinema

Köpek Balığı Filmleri: Kanı Bol Korkusu Çok Olan Bir Liste

köpek balığı filmleri

Yaz mevsimi yaklaşırken kavurucu sıcaktan kaçtığımız mavi sularda köpek balıklarının dehşet saçtığı kanlı köpek balığı filmlerine yolculuk yapmaya ne dersiniz? Daha önce hiç izlemediyseniz mutlaka bu filmlerden en az birini izlemelisiniz. Şimdi, hemen sizin için hazırladığımız bu listeden bir tanesini seçin! Ama izlemeye başlamadan önce uyaralım; köpek balığı filmleri kanı bol olan korkusu çok olan bir liste. Köpek balıklarının egemenliklerini ilan ettiği mavi derin sularda geçen filmleri izlerken size iyi seyirler dileriz!

Jaws (1975) – IMDB: 8.1

Jaws
Jaws serisi, korku sinemasında en sevilen köpek balığı filmleri arasında.

Bir köpek balığı filmi listesi hazırlanacaksa listenin başında tabii ki “Jaws” olmalı. Jaws, köpek balığı filmleri arasında en beğenilen ve efsaneleşen film olma özelliğini taşıyor. Yönetmenliğini efsane isim Steven Spielberg’ün yaptığı film ülkemizde bir dönem “Denizin Dişleri” ismi ile gösterimde bulunmuştur.

Film, küçük bir sahil kasabası olan Amity Adası’nda geçiyor. Bir beyaz köpek balığı adanın sahillerini ziyaret etmeye başlar. Bu ziyaretler sonrası birkaç ölüm yaşanmasına rağmen belediye başkanı turizm gelirini kaybetmemek için konunun üstünü kapatır. Ancak sonunda bir çocuğun ölümü konuyu kapatılamaz hale getirir. Bundan sonrasında tüm halk bu beyaz köpek balığını yakalamak için seferber olur.

Jaws gösterime girdiği dönemde çok sayıda ödül kazanmıştır:

  • En İyi Film Müziği Oscar’ı (1976)
  • En İyi Ses Miksajı Oscar’ı (1976)
  • En İyi Film Kurgusu Oscar’ı (1976)
  • Altın Küre En Özgün Film Müziği Ödülü (1976)
  • People’s Choise Favori Film Ödülü (1976)
  • BAFTA En İyi Film Müziği Ödülü (1976)

Film üzerinden geçen zamanla külte dönüşmüştür.

Karanlık Sular (2016) – IMDB: 6.3

Karanlık Sular - The Shallows
Karanlık Sular – The Shallows

Oscar Jaenada ve  Gossip Girl’den tanıdığımız Blake Lively’nin başrollerini paylaştığı filmin yönetmen koltuğunda Jaume Collet Serra oturuyor.

Nancy (Blake Lively) gözlerden uzak bir sahilde sörf yaparken büyük bir köpek balığının saldırısına uğrar. Nancy, köpek balığından canını kurtarmayı başarsa da kıyıya yakın bir kaya parçasında mahsur kalır. Nancy’nin buradan kurtulmak için bir yol bulması gerekmektedir.

Mavi Korku (1999) – IMDB: 5.9

Mavi Korku - Deep Blue Sea
Mavi Korku – Deep Blue Sea

Samuel L. Jackson’ın canlandırdığı Russell Franklin zengin bir işadamıdır. Beyin kanserinin tedavisinin araştırılması için kurulan bir projeye yatırım yapar. Proje kapsamında, genetik bir metodla köpek balıklarının beyinleri genişletilecektir. Buradan alınan enzimlerle kanser tedavisinin sağlanması hedeflenmektedir. Yapılan deneyler sonrası köpek balıkları artık çok daha zeki ve kana susamışlardır. Plan kurmayı başaracak kadar akıllanan köpek balıkları, bilim insanlarının elinden kaçarak açık denizlere ulaşırlar. İzleyicilerden tam not almayı başarmış heyecan dolu bir yapıtı izlerken, kendinizden geçeceğinizin garantisini verebiliriz.

Dehşetin Dişleri (2010) – IMDB: 5.8

Dehşetin Dişleri - The Reef
Dehşetin Dişleri – The Reef

Avustralya’da deniz sevkiyatında çalışan Luke, eski sevgilisi Kate ve kardeşi Matt ve Suzie ile bir tekne turuna çıkar. Ancak işler istedikleri gibi gitmez ve tekne büyük mercan kayalıklarına çarparak alabora olur. Tek sorun teknenin batması değildir. Bu sularda büyük köpek balıkları cirit atmaktadır. En yakındaki adaya yüzmek için çabalasalar da köpek balıkları onlara fırsat vermeyeceklerdir. Dehşetin Dişleri, gerilim ve korku filmi sevenlerin keyifle izleyebilecekleri bir film.

Meg: Derinlerdeki Dehşet (2018) – IMDB: 5.6

Meg: Derinlerdeki Dehşet - The Meg
Meg: Derinlerdeki Dehşet – The Meg

Kariyerinde daha çok aksiyon filmlerinde yer almış olan Jason Statham, Derinlerdeki Dehşet filminin başrolünde yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise John Turteltaub’u görüyoruz. Film şimdiye kadar çekilmiş en yüksek bütçeye sahip köpek balığı filmi olma niteliğini taşıyor. ABD – Çin ortak yapımı olan film tarih öncesinde kalma bir köpek balığını durdurmaya çalışan Jonas Taylor’ın hikayesini anlatıyor.

Soyu tükendiği sanılan köpek balığı, Pasifik Okyanusun’da bir araştırma denizaltına saldırır. Hasar almış olan denizaltı okyanusun en derin yerinde durmaktadır. Mürettabatı kurtarmak için dalgıç Janos Taylor görevlendirilir. Macera ve korkuyu bir arada sevenler için film boyunca macera ve aksiyon hız kesmeden devam ediyor.

Açık Deniz (2006) – IMDB: 5.2

Açık Deniz - Open Sea
Açık Deniz – Open Sea

Bir grup eski arkadaş hafta sonu planı için lüks bir yat kiralar. Her şey güzel giderken tekneye binmelerini sağlayan merdiveni indirmeyi unutup okyanusa atlamaları ile kabus başlar. Tekneye çıkmaları artık imkansızdır. Üstelik kıyıdan da epey uzaklaşmışlardır. Keyifli bir hafta sonu tatili ile başlayan planları çok geçmeden hayatta kalma savaşına dönüşecektir.

Yem (2013) – IMDB: 5.2

Yem - Bait
Yem – Bait

Avustralya yapımı olan film 3 boyutlu olarak çekilmiştir. Etkileyici görsellere ve akıcı bir kurguya sahip film, tsunami sonrası sular altında kalan bir şehirde mahsur kalan insanların başına gelenleri anlatıyor. Markette masum insanlar, bir grup soyguncu ile kapalı kalmışlardır. Bunun yanı sıra sularla beraber gelen davetsiz misafirlerle de mücadele etmek zorundadırlar.

Katil Köpek Balığı (2011) – IMDB: 4

Katil Köpek Balığı - Shark Night
Katil Köpek Balığı – Shark Night

Fakülteden arkadaş olan bir grup genç hafta sonu planı olarak Lousiana’daki göl evine gider. Ancak, güneşin ve suyun tadını çıkarmak için yaptıkları tatil planları çok da istedikleri gibi gitmez. Tatilleri, korkunç köpek balığı saldırıları sonucu kabusa döner. Köpek balığı saldırılarının altındaki açgözlü gizemi ise sonradan keşfedeceklerdir. Filmin yönetmenliğini, Piranha efsanesini köpek balıklarına uyarlayan David R. Ellis yapıyor.

Sharknado (2013) – IMDB: 3.3

Sharknado
Sharknado

Los Angeles’ta denizde oluşan bir hortum, şehirdeki bir grup insanın endişelenmesine neden olur. Neyle karşı karşıya olduklarını anlayamayan insanlar bu duruma dahil olan köpek balıklarından habersizdirler. Sahilde bar işleten Fin, bir şeylerin ters gittiğinin farkındadır. Arkadaşları Baz ve Nova’ya da durumu açıklayarak yanına alır. Birlikte, eski karısı ve kızını kurtarmak için yola çıkarlar. Yaşayacakları felaket daha önce karşılaşmadıkları türden bir dehşetle karşılaşmalarına neden olur. Gökten yağan köpekbalıkları karşılarına çıkan her şeyi yemektedir. Fin ve önderlik ettiği grup bir plan yaparlar. Bu plan ile katil köpek balıklarını yok etmeye çalışacaklardır. Fin ve ekibi acaba bu felaketi durdurabilecekler mi?

Denizde Dehşet (2017) – IMDB: 5.6

Denizde Dehşet - 47 Meters Down
Denizde Dehşet – 47 Meters Down

Gerilim, korku türündeki Denizde Dehşet’in yönetmen koltuğunda Johannes Roberts’ı görüyoruz. Filmin ana karakterleri iki kız kardeş, Kate ve Lisa, macera dolu bir tatil yapmak için Meksika’ya giderler. Macera düşkünü Kate, köpek balıklı sularda dalış yapma konusunda kardeşine öneride bulunur. Kız kardeşinin ısrarlarına dayanamayan Lisa, sonunda bu öneriyi kabul eder. Koruyucu kafesle köpek balıklarıyla dolu suya giren kardeşler oldukça heyecanlıdır. Fakat bir süre sonra bu heyecan korkuya dönüşür. Çünkü, koruyucu kafes ile tekne arasında bağlantı kuran halat kopmuştur. Kardeşler, kafes ile birlikte suyun derinliklerine doğru inmeye başlar. Oksijenleri giderek tükenen kız kardeşler, köpekbalıklarının cirit attığı bu sulardan kurtulmayı başarabilecek mi?

Hoşunuza gidecek eşsiz bir film listesi: Sınırlarınızı Zorlayabilecek Hayatta Kalma Filmleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir