KariyerNe, Ne Değildir?

Nihai Liste Ne Demek? İŞKUR Nihai Listeye Nasıl Bakılır?

iskur nihai liste

Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada İŞKUR aracılığı ile 14 bin işçi alınacağı açıklanmıştı. Yapılan açıklamada ise nihai listenin yayımlandığı belirtildi. Peki, nihai liste ne demek? Yapılan açıklamanın ardından nihai liste hakkında pek çok sorunun cevabı merak ediliyor. Kısaca belirtmek gerekirse, nihai liste, yapılan incelemelerin ardından işe uygun olmayan adayların elenmesi ve uygun olan kişilerin belirlendiği liste anlamına geliyor. Adından da anlaşılacağı gibi “son” anlamını taşıyan nihai kelimesi, aynı zamanda bir olay için sona yaklaşıldığını da göstermektedir.

Nihai liste, bir iş için elenen ya da diskalifiye olan kişilerin liste dışında kaldığı, temiz liste anlamın taşımaktadır. TDK tarafından belirtilene göre ise nihai kelimesi “sonuç” anlamına gelir. Bu durumda nihai liste, son liste olarak açıklanabilir. İşe alım listelerinde oldukça karşımıza çıkan nihai liste tabiri, kişinin son aşamaya geldiğini gösteriyor.

İŞKUR Nihai Listeye Nasıl Bakılır?

iskur ana sayfa
İŞKUR ana sayfaya giriş yaparak sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz.

İŞKUR nihai listenin açıklanmasının ardından pek çok kişinin aklında “İŞKUR nihai listeye nasıl bakılır” sorusu yer alıyor. Kurum aracılığı ile iş başvurusunda bulunan kişilerin merakla beklediği İŞKUR nihai listesi, son dönemde en çok merak edilen konulardan birisi. Herkesin bildiği gibi, artık İŞKUR üzerinden iş başvurusunda bulunabiliyor. Aynı zamanda, şirketler ve kamu kurumları da İŞKUR’a ilan vererek iş ilanlarında bulunabiliyor. İŞKUR nihai listelerde yer alan son sonuçlar ise başvuruların sonuçlarını içerdiği için büyük önem taşımakta. İŞKUR nihai listeye bakmak için ise aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İŞKUR ana sayfaya giriş yaparak sorgulama işlemlerine başlayabilirsiniz.
 • Bunun yanı sıra, ilanı veren kuruluşun sitesini takip edebilir, İŞKUR ofislerine giderek süreç hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.
 • İŞKUR nihai liste için en garanti yöntem İŞKUR online sistemleri kullanmak olacaktır.
 • İŞKUR nihai liste sorgulama işlemi için aynı zamanda e-devlet platformunu da kullanabilirsiniz.

Yukarıda yer alan yöntemleri kullanarak İŞKUR nihai listesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

İŞKUR Nihai Liste Nerede Yayınlanır?

İŞKUR nihai listeler hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin merak ettiği bir diğer konu da “İŞKUR nihai listesi nerede yayınlanır?” sorusudur. Listeye ulaşmak için yapılan en yaygın yöntem İŞKUR e-şubesini kullanmak olacaktır. Nihai listenin yayınlandığı bir diğer yer de İŞKUR ofisleridir. İŞKUR ofisine giderek nihai liste hakkında bilgi alabilirsiniz. Nihai listeye ulaşmanın bir diğer yolu da ilanı veren kuruluşun web sitesini takip etmek olacaktır. Örnek olarak, İŞKUR Sağlık Bakanlığı nihai listesi için Sağlık Bakanlığı’nın web sitesini inceleyebilirsiniz. Bu yöntemler aracılığı ile nihai listelere ulaşmak mümkündür.

İŞKUR E-Şube Üzerinden Nihai Liste Sorgulama

İŞKUR E-Şube
İŞKUR E-Şube Açılış Ekranı

İŞKUR e-şube üzerinden nihai liste sonuçlarına bakabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken adımlar şunlardır:

 • İŞKUR e-şube sayfasına girerek karşınıza gelen ekrandan iş arayan sekmesini seçin.
 • Daha sonra İŞKUR şifreniz ile profilinize giriş yapın. Eğer bir şifre belirlemediyseniz, e-devlet şifreniz aracılığı ile giriş yapabilirsiniz.
 • E-devlet platformuna yönlendirildikten sonra kimliğimi doğrula butonuna tıklayın.
 • Karşınıza gelen ekranda e-devlet şifresi ve TC kimlik bilgilerinizi girin.
 • Giriş adımlarını tamamladıktan sonra uygulamaya git butonuna tıklayın.
 • Profil sayfanız açılacak ve bu ekrandan iş başvurularım butonuna tıklamanız gerekecek.
 • Karşınıza başvuruda bulunduğunuz işlerin bir listesi gelecek. Sol tarafta yer alan ilan numarasına tıklayarak işleme devam edebilirsiniz.
 • Son olarak, karşınıza gelen ekranın en alt kısmında İŞKUR nihai listesini görebilirsiniz.

Bu adımları eksiksiz olarak gerçekleştirdikten sonra nihai listeye erişebilirsiniz.

Bu tarz içeriklerden hoşlanıyor ve kariyer planlaması için tüyolara ihtiyaç duyuyorsanız, Kariyer sayfamızı mutlaka ziyaret edin

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir