EkonomiFinans

Kriptoya Yeni Başlayanlar İçin Rehber

Kripto para dünyası, her geçen gün çok fazla kişiye ulaşmaya devam ediyor. Durum böyleyken bu yeni dünyanın meraklıları da günden güne artıyor.

Kripto para birimleri, gerçek para birimleri gibi mal ve hizmet satın almanıza veya kâr için ticaret yapmanıza izin verir. Bir kripto para birimi, mal ve hizmet satın almak için kullanılabilir. Ancak bu para birimi, dijital bir para birimidir. Yani alışık olduğumuzun dışında bir para biriminden bahsediyoruz. Kripto para diğer bir değişle sanal paradır. Gerçek dünyada henüz bir alım-satım değeri bulunmamaktadır.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda kripto para dünyasına yeni girmek isteyenler için önemli püf noktalarını paylaşmaya çalıştık. Kriptoya yeni başlayanlar için rehber olacak bu yazımıza mutlaka göz atın.

Kripto Para Birimi Nedir?

Kripto para, mal ve hizmetler için çevrim içi olarak kullanılabilen bir ödeme şeklidir.  Birçok şirket, son zamanlarda genellikle jeton olarak adlandırılan kendi para birimlerini yayınladı. Bunlar, özellikle bu şirketlerin sağladığı mal veya hizmet için alınıp satılabilir haldedir.  Bu paraları jetonlar veya kumarhane fişleri gibi düşünebiliriz. Kumarhanelerde bu fişleri satın almak için gerçek paralar kullanılır. Sonra da elde edilen fişler tekrar gerçek paraya dönüştürülebilir. Kripto paradaki mantık da tam olarak budur.

Gerçek para birimiyle kazanç sağlayacağını düşündüğünüz kripto parayı satın alırsınız. Paranın yeterince değer kazandığına emin olduğunuzda, kripto parayı gerçek paraya dönüştürebilir veya bunu ileriki bir tarihe erteleyebilirsiniz.

Kripto para birimleri deyince akla gelen bir diğer mesele de güvenlik meselesidir. Bu konuda Blockcahin sistemi devreye girmektedir. Blockchain denilen teknoloji kripto para birimleri için önemli bir teknolojidir.  Blockchain, işlemleri yöneten ve kaydeden bilgisayarlarla çalışan merkezi olmayan bir teknolojidir.  Bu teknolojiyi önemli hale getiren şeylerden biri de güvenliğidir. Blockchain, kripto paranızı güvende tutmanızı sağlayan sistemdir.

Kaç Tane Kripto Para Var?  Değerleri Ne?

Kaç Tane Kripto Para Var
Yaklaşık olarak 10.000’den fazla farklı kripto para biriminin olduğu söylenebilir.

Ekonomiyle ilgilenen bir araştırma sitesine göre, 10.000’den fazla farklı kripto para biriminden söz edilmektedir. Bunlar arasında en ünlüsü de Bitcoin’dir. Bitcoinlerin toplam değeri, yaklaşık 740 milyar dolara sabitlenmiş durumdadır.  Yine de Bitcoin’in şu anki piyasa değeri en yüksek değerini işaret etmiyor. Bugünkü değer, nisan ayının en yüksek seviyesi olan 1,2 trilyon dolardan daha düşük halde.

Piyasa Değerine Göre En İyi Kripto Para Birimleri

Bunlar, veri ve analitik sağlayıcısı olan araştırma firmalarına göre, piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimidir.

 • Bitcoin 740 milyar dolar
 • Ethereum 315,4 milyar dolar
 • Tether 62 milyar dolar
 • Binance Coin 56,2 milyar dolar
 • Cardano 44,4 milyar dolar
 • XRP 33,9 milyar dolar
 • USD coin 27,5 milyar dolar
 • Dogecoin 26,2 milyar dolar
 • Polkadot 19,1 milyar dolar
 • Uniswap 13,7 milyar dolar

Kripto Para Birimleri Neden Bu Kadar Popüler?

Kripto para birimleri, çeşitli nedenlerle destekçilerine hitap ediyor.  İşte en popüler nedenlerden bazıları:

 1. Kripto paraları destekleyeneler, kripto para birimlerini geleceğin para birimi olarak görme eğilimindeler. Bu görüşe göre gelecekte kripto para ile alış-satış işlemleri gerçekleşecek. O zamana gelene değin bu para birimlerinin değerinde de artış olacağı ön görülüyor. Kripto para biriktirmenin arkasında yatan nedenlerden biri de budur.
 2. Bazı destekçiler, kripto para biriminin, parayı merkez bankalarının yönetiminden kurtarma ihtimalini onaylamaktadır. Bu görüşe göre merkez bankaları enflasyon yoluyla paranın değerini düşürme eğilimindedir.
 3. Diğer destekçiler, merkezi olmayan bir işleme ve kayıt sistemi olduğu için kripto parayı geleneksel ödeme sistemlerinden daha güvenli bulmaktadır.
 4. Bazılarına göre kripto paralar alışverişi daha küresel hale getirecektir.

Kripto Para Birimleri İyi Bir Yatırım Mı?

Kripto para birimlerinin değeri zamanla yükselebilir. Ancak birçok yatırımcı bunları gerçek yatırımlar olarak değerlendirmiyor. Bazı yatırımcılar kripto paranın değeriyle ilgili tartışmaları yalnızca spekülasyon olarak görüyorlar. Buna göre tıpkı gerçek para birimleri gibi size bir nakit akışı sağlamaktadır. Ancak kripto parada bu her zaman mümkün görünmez. Kar etmeniz için birisinin o para birimi için sizden daha fazla ödeme yapması gerekir.

Bitcoin Güvenli Mi?

Bitcoin Güvenli Mi?
Pek çok insan Bitcoin’in güvenilirliğini sorgulamaktadır.

Bitcoin gibi kripto para birimlerini önemli kılan bazı şeyler vardır. Bunlardan biri, bazıları tarafından Bitcoin’in geleceğin para birimi olarak değerlendirilmesidir. Ancak onlar için bile bir para biriminin istikrara ihtiyacı vardır. Para birimin değerindeki ani veya güçlü oynamalar ekonomik anlamda olumlu bir şey değildir.

Ne yazık ki kripto para birimlerinin değerinin istikrarlı olduğu söylenemez. Örneğin; Bitcoin Aralık 2017’de 20.000 dolara yakın işlem görmekteydi. Değeri bir yıl sonra hızlı bir şekilde oldukça fazla düştü. Bu, yaklaşık 3.200 dolardan işlem görmesi anlamına gelmekteydi.  Aralık 2020’ye kadar yine rekor seviyelerde işlem görüyordu. Bu fiyat oynaklığı istenilen bir şey değildir. Para biriminin en azından tahmin edilebilir bir seyir izlemesi istenilmektedir.

Bitcoin ile ilgili güven zedeleyen bir başka madde de fazla “sanal” olmasıdır. Bitcoinlerin gelecekte daha fazla değerli olacağı fikri, bugün daha az harcamasına sebep olacaktır. İnsanlar, ellerindeki kripto para değerlenene kadar beklemeyi tercih edebilir. Bu da kripto parayı, bir para birimi olarak daha az uygulanabilir hale getirir.  Böylelikle kripto para piyasası iyice sanal bir atmosfere gömülebilir.

Kripto Parayı Nasıl Satın Alırım?

Bitcoin de dahil olmak üzere bazı kripto para birimleri ABD doları ile satın alınabilir haldedir. Diğerleri için Bitcoin veya başka bir kripto para birimi ile ödeme yapmanızı gerekmektedir.

Kripto para birimleri satın almak için, para birimini takip eden online uygulama olan bir “cüzdan”a ihtiyacınız olacak.  Bunu için genellikle bir borsada hesap oluşturursunuz. Ardından Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri satın almak için gerçek parayı buraya aktarabilirsiniz.

Online cüzdanınız vasıtasıyla kripto para birimlerini takip edebilirsiniz. Kendi yatırımlarınızı kontrol etmeniz de bu uygulamalarla mümkündür.

Ekonomi yazılarını okumaktan keyif alıyorsanız, Türk Lirası Neden Değer Kaybetti? yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu