EkonomiFinans

Türk Lirası Neden Değer Kaybetti?

Türk Lirası Neden Değer Kaybetti?

Son günlerde hepimizin zihnini meşgul eden bir soru var: Türk lirası neden değer kaybetti? Türk lirasının değer kaybetmesinde birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Dış siyasi politikalar,
  • İç siyasi politikalar,
  • Ekonomik nedenler.

Bunlara ek olarak eğer bir ülkede siyasi istikrarsızlık var ise yurt dışından o ülkeye yatırım yapacak hiçbir yatırımcı bulamazsınız. Kendi paranızın değer kazanmasını istiyorsanız, çözmeniz gereken en önemli sorunlardan birisi budur.

Dış Siyasi Politikalar

Ülkemiz jeopolitik konumu itibari ile oldukça çetrefilli bir coğrafyada yer almaktadır. Bu nedenle ülkemiz siyasi açıdan her zaman zor süreçler geçirmiştir ve geçirmeye devam etmektedir. Bundan dolayı hem ülkemizin hem de paramızın değerinin artması için atılacak adımların özenle atılması gerekmektedir. Bu doğrultuda dış siyasi politikalarımızı ince eleyip sık dokuyarak hayata geçirmemiz gerekmektedir. Dış siyasi politikalarımızın bir an bile sekteye uğraması Türk lirasının bir gecede çok fazla değer kaybı yaşamasına neden olabilir.

İç Siyasi Politikalar

Bir ülkenin iç siyasi politikalarının doğru bir plan çerçevesinde uygulanması gerekmektedir. Çünkü elma ağacında armut vermesini beklemek saçma olur. Bu ülke Türkiye olsun ya da olmasın, ülke içerisinde yaşanan ya da yaşanması muhtemel bir soruna anında müdahale etmek gerekir. Bu müdahalenin doğru ve zamanında yapılması o ülke vatandaşlarını mutlu edecektir. Böylelikle hiçbir sosyal kaygı yaşamayan vatandaş da ülkesinin yaşanılabilir olduğunu herkese gösterecektir. Dünya üzerinde sosyal kaygı yaşamayan bireyler her daim ülkenin gelişmesine daha fazla katkı sunmuşlardır. Bir ülkenin gelişmesi demek o ülke para biriminin de gelişmesi anlamına gelir.

Ekonomik Nedenler

Bir ülkenin kendi para biriminin değerini arttırabilmesi için gelişen bir ekonomiye sahip olması şarttır. Eğer bir ülkede üretim seviyesi düşükse o ülke para birimi asla değer kazanamaz. Ayrıca bir ülkenin bağımsız olup olmadığı o ülkenin üretim hacmiyle doğru orantılıdır. Kendi kendine yetebilen ülkeler döviz kurlarıyla pek ilgilenmezler. Ancak tam tersi olan ülkelerde ise durum biraz farklıdır. Dolar ve euronun anlık değişimleri o ülkelerin ekonomisini derinden etkileyebilir. Bizler de eğer Türk lirasının değer kazanmasını istiyorsak bir an önce üretim hacmimizi aratılmalıyız. İyi planlanmış bir ekonomik bir ekonomik plan ile hiç ummadığımız kadar iyi sonuçlar elde edebiliriz.

Döviz Kurları Neden Değer Kazanıyor?

Döviz Kurları Neden Değer Kazanıyor
Dolar ve euro, son yıllarda Türk lirası karşısında çok fazla değer kazandı.

Döviz kurları özellikle de dolar ve euro, son yıllarda Türk lirası karşısında o kadar fazla değer kazandı. Yapılan bir araştırmada göre yılbaşından bu yana dünyada dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri açıklandı. Açıklanan sonuçlara göre;

  • Türk lirası, %30’dan fazla değer kaybıyla birinci sırayı aldı.
  • Türk lirasını %29’luk bir değer kaybıyla Brezilya reali takip etti.
  • Üçüncü sırada ise %23,9’luk değer kaybıyla daha önce iflasını açıklayan Arjantin pesosu yer aldı.
  • Komşumuz Bulgaristan’ın para birimi leva ise bu dönemde dolar karşısında %4,3 oranında değer kazandı.

Tüm bunların yanında döviz kurlarının Türk lirasına karşı değer kazanmasının birden fazla nedeni bulunuyor. Örneğin ABD ile yaşadığımız sorunlar, Avrupa ülkeleriyle yaşadığımız gerilimler bu nedenlerden sadece bazılarıdır.

Türk Lirası Nasıl Değer Kazanır?

Türk Lirası’nın değer kazanabilmesi için ülkemizdeki üretim hacminin olabildiğince genişletilmesi şarttır. Ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “Her fabrika bir kaledir.” Bir ülkede fabrika sayısı ne kadar azsa, o ülke o kadar savunmasız haldedir. Üretim hacminin yanı sıra yurt dışından ve yurt içinden yeni yatırımcılar bulmak da Türk lirasının değer kazanmasına yardımcı olacaktır.

Örneğin Getir firması, gittikçe büyüyen bir Türk firması olarak bilinmektedir. Ülkemizin ilk “Unicorn” firmalarından biri olan Getir firmasının genel merkezi Hollanda’dadır. Bu da Getir’in bir Hollanda firması olduğuna dair bir kanıttır. Bu örnekten yola çıkarak yatırımcılara yeterli kolaylığın sağlanması ile Türk lirasının değer kazanabileceğini anlayabiliriz. Türk lirasının  değer kazanabilmesi için ülkemize döviz girişinin artması gerekmektedir. Bundan dolayı yabancı yatırımcıların ülkemize gelmeleri ve yatırım yapmaları için somut adımlar atmak gereklidir.

Biraz da güzel tarafından bakmak isterseniz, Türk lirasının hala değerli olduğu bazı ülkeleri keşfetmeye ne dersiniz? İşte size harika bir yazı önerisi: Türk Lirasının Değerli Olduğu Ülkeler

Shares:

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir