Sağlık

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur?

Kürek Kemiği Ağrısı Neden Olur

“Kürek kemiği ağrısı neden olur?” sorusu her yaşta kadın ve erkeğin cevabını merak ettiği bir sorudur. Ağrının omuza, boyuna ve tüm kolun parmaklarına yayılması oldukça sık görülmektedir. Egzersiz yaparken veya ağır nesneleri kaldırırken aniden sırt ağrısı oluşabilir. Şiddetli kürek kemiği ağrısı, ilgili kemiğin içinde veya altında ağrı olarak kendini gösterebilir. Bununla birlikte, çoğu zaman kürek kemiklerinin arasında da bulunurlar. Bunu ya nefes alırken, sadece öksürürken ya da bir kolu kaldırırken keskin bir nokta şeklinde hissederiz. Nedenleri farklı olabilir. İşte o nedenlerden birkaçı…

Kötü Duruş

Kötü Duruş
Kötü Duruş

Her gün bilgisayar başında çok fazla saat harcamaktayız. Bu da duruşumuzu bozan bir faktör. Yemek yerken, kitap okurken, TV izlerken veya bilgisayarda çalışırken kambur bir şekilde oturuyoruz ve masaya eğiliyoruz. Sonuç olarak, omurgamız onu eğri olmaya zorlayan zayıf ve kalıcı bir duruşa maruz kalıyor. Öne eğik oturmak, kürek kemiği ağrısının önemli bir nedenidir. Çünkü omurgadaki kemikler, kaslar ve bağlar doğal olmayan bir şekilde gerilir ve ağrıyı kürek kemiğine yayarlar.

Aşırı Efor ve Ağır Kaldırma

Ağır Kaldırma
Ağır Kaldırma

Spor salonunda aşırı ağırlık kaldırmadan kaynaklanan aşırı stres, hızla kürek kemiği ağrısına neden olabilir. Bacaklarınızla kaldırmak yerine, tüm ağırlık kollarınızda ve dolayısıyla kürek kemiklerinizdeyken kaldırırsanız bu, kasları aşırı çalıştırabilir ve bağları aşırı gerebilir. Bu da ağrıya neden olur. Çok sık egzersiz yapmak, kasları ve eklemleri zorlamak da aynı ağrıya neden olur.

Kolajen Eksikliği

Kolajen
Kolajen

Kürek kemiği ağrısının en yaygın şekli, omuz eklemi kapsülündeki kötü değişikliklerden kaynaklanır. Bu, vücut yaşlandıkça eklem kapsüllerinin zayıfladığı anlamına gelir. Eklemleri artık koruyamazsınız ve birbirlerine sürtünmeye başlarlar. Vücut artık kendi kolajen ve sinovyal sıvı üretimi yoluyla eklem kapsülünün esnekliğini koruyamaz. Çoğu zaman vücut, eklem kıkırdağının ana bileşeni olan kolajenden de yoksundur. Kolajen eksikliği çoğunlukla protein eksikliği ve yetersiz beslenme ile ilişkilidir.

Fıtık

Fıtık
Fıtık

Birçok insan, fıtığın genellikle sadece belde meydana geldiğini düşünür. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Kürek kemiğindeki diskin dış tabakası yırtıldığında ve iç tabaka dışa doğru girdiğinde servikal omurgada fıtıklaşmış bir disk oluşur. Fıtıklaşmış disk dışa doğru çıkıntı yapar yapmaz yakındaki sinirleri alevlendirir ve omuz, kol veya elde şiddetli ağrıya neden olabilir.

Torasik omurga seviyesinde, yani sırtın üst kısmında fıtık nadir görülmektedir. Zorlu süreçler ve kolajen eksikliği de genellikle kürek kemiğinin çevresindeki bağların erken yaşlanmasına neden olur ve bu durum da ağrıya yol açacaktır.

Kalp Hastalığı

Kalp Hastalığı
Kalp Hastalığı

Kalp hastalığı ayrıca kürek kemiğinin altında ağrıya neden olabilir. Çevrede yırtık yoluyla ağrıya neden olan önemli kan damarları ve atardamarları vardır. Kalp krizi de sırt ağrısı olarak kendini gösterebilmektedir. Bu belirti, özellikle kadınlarda daha yaygındır.

Kalp hastalıkları ve belirtileri ile ilgili daha detaylı bilgilere İndigo Dergisi’nde yayınlanan bu çalışma üzerinden ulaşabilirsiniz: Kalp damar hastalıklarında dikkat edilmesi gereken belirtiler neler?

Kürek Kemiği Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kürek kemiği ağrılarına neden olabilecek faktörleri öğrendikten sonra doktorunuza başvurmanız özellikle tavsiye edilir. Ancak çok yoğun olmayan ağrılarda engelleyici unsurları göz önüne alarak ağrı oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle ağrınızın neden olduğunu bilmek önemlidir. Eğer ağrılarınız kemiklerden veya kaslardan kaynaklı ise egzersiz yapmak sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Günlük yaşamda yeterince egzersiz yapmak birçok hastalık için oldukça faydalıdır. Masanızdan daha sık kalkarak, omurganıza ve hepsinden önemlisi duruşunuza bir mola ve tekrar doğal bir pozisyon alabilme fırsatı verirsiniz.  Ek olarak, yavaş hareketle kasları ve bağları hareket ettirmek kürek kemiği ağrılarını yeterli ölçüde azaltabilir. Dik pozisyon, kasları doğru bir şekilde gerer ve birkaç gün sonra ağrının azalmasına neden olur.

Egzersiz ile birlikte yatmadan önce günlük olarak kendi kendinize masaj yapabilirsiniz. Bu aynı zamanda sadece kürek kemiği ağrısı ile karşılaşıldığında değil, ağrıları önlemek için de mükemmel bir tedbirdir.

Çok fazla egzersiz kürek kemiğinin altında ağrıya neden olabilir, ancak hiç egzersiz yapmamak da kürek kemiğini daha iyi yapmaz. Kürek kemiği ağrısı için hedefe yönelik sırt egzersizleri omurgayı güçlendirmeye yardımcı olabilir.

Ergonomik işyerine sahip olmak da kürek kemiği ağrıları için oldukça önemlidir. Günde birkaç saat ayakta durabileceğiniz, yüksekliği ayarlanabilir bir masa tercih etmeniz bu hususta bir gerekliliktir. Bu, duruşunuzu otomatik olarak iyileştirecek ve kürek kemiği ağrısını önleyecektir. Ergonomik bir ofis koltuğu ayrıca omurgayı destekleyebilir ve doğru bir oturma duruşunu sağlayabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir