Edebiyat

Kuyucaklı Yusuf Özet, Karakterleri ve Ana Fikri

Kuyucaklı Yusuf özet

Türk edebiyatının usta kalemlerinden olan Sabahattin Ali’nin bu özel romanında toplumun kendi içindeki çatışmalarını görmek mümkündür. 1937 yılında yazılan ve o tarihe kadar yazılmış romanlar içinde köylünün sorunlarını gözlemleyip anlatabilen tek kitap diyebiliriz. Bu anlamda öncü sayılan kitap, Anadolu halkını eleştiren yapısıyla da dikkat çekmektedir. Kuyucaklı Yusuf özet içeriğiyle harika bir eseri sizler için anlatmaya çalışacağız.

Kuyucaklı Yusuf Konusu

Kuyucaklı Yusuf Konusu
Kuyucaklı Yusuf konusu itibariyle son derece ilgi çekici bir romandır.

Yusuf, Aydın’ın Kuyucak köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Herkes tarafından sevilen Yusuf, vahim bir şekilde ailesini kaybetmek zorunda kalır. Tüm ailesi haydutlar tarafından öldürülmüştür. Cinayetin işlendiği yere gelenler onu canlı bulurlar. Kaymakam olan Selahaddin Bey bu küçük çocuğu sever ve evlat edinmek ister. Yusuf’un diğer çocuklardan farklı olması dikkatini daha çok çekmesine neden olmuştur.

Yeni Bir Aile

Yusuf’u evlat edinen Selahaddin Bey onu kendi evine götürür ve ailesiyle tanıştırır. Kaymakamın bir kızı vardır. Onun adı Muazzez’dir. Yusuf ve Muazzez zamanla birbirlerine alışır ve kardeş gibi birlikte büyürler. Yusuf zekasıyla ve becerileriyle çevresi tarafından sevilmeye devam eder. Ancak yaşadığı kötü olayların etkisiyle okulunu tamamlayamaz. Bu süreçte Muazzez okulunu bitirir ve mezun olur.

Yusuf yanında bulunduğu aileye alışsa da evin hanımı onu sevmemektedir. Şahende Hanım hırsları olan ve kendi istekleri olmadığında kötü bir insana dönüşebilen biridir. Yusuf’un yaptıklarını hiçbir zaman beğenmez. Annelik yapıyor gibi görünse de her zaman kötü davranışlar gösterir. Bakmak zorunda olmadığını ve onu sevmediğini, ayrıca evinde istemediğini açıkça belli etmektedir.

Yusuf, karakter olarak dışa dönük bir yapıya sahip değildir. Onun sert duruşu ve kimseye güvenmeyen yapısı insanlardan hep uzak durmasına sebep olmuştur. Cesur olduğu için sevdiği insana zarar gelmemesi adına tehlikelere atılmaktadır. Bir an bile içine düşeceği durumları düşünmeden hareket eder. Bu nedenle Muazzez’i annesine karşı bile her zaman korumaktadır.

Evin hanımı davetlere ve misafirlere çok fazla vakit ayırmaktadır. Ziyaret etmeyi ve edilmeyi çok sevmekte ve tüm gününü bu şekilde geçirmektedir. Selahaddin bey eşinin yaklaşımlarından memnun olmadığı için her gün eve geç gelir. Yusuf ve Muazzez böyle bir ortamda birlikte büyümeye devam ederler.

Yusuf Muazzez için Kavga Ediyor

Yusuf Muazzez için Kavga Ediyor
Yusuf Muazzez için Kavga Ediyor

Kuyucaklı Yusuf özet bölümünde bile bazı dram ve kederlerin yansımasını bizlere sunuyor. Sadece kişisel istekler yüzünden engellenen mutlulukları birlikte göreceğiz. Yusuf kendine ait küçük dünyasında kimseyi tam anlamıyla sevemezken; Muazzez’in varlığı onu mutlu etmektedir. Bu mutluluk yıllar geçtikçe büyük bir aşka dönüşecektir.

Yusuf yürüyüşlerinde her zaman kendi kendine konuşuyor ve hayatla ilgili çıkarımlar yapıyordu. İçinde büyüyen aşkı oda biliyordu. Muazzez’i uzaktan sevmeye kararlıydı. Bir bayram günü gezmeye gittiklerinde yaşanan olaylar bu aşkın seyrini değiştirecekti.

İki genç gezdikleri sırada köyün hovardası Şakir’le karşılaşırlar. Şakir Muazzez’e laf atma küstahlığını gösterir. Şakir zengin ve şımarık olduğu için kötü davranışlarının sonucunu tahlil edebilecek bir karaktere sahip değildir.

Yusuf içine düştüğü hiddete engel olamaz ve Şakir’i dövmeye başlar. Dövmesi çok şiddetlidir ve Şakir birinin ona tepki verip hakkını savunması durumlarına alışık değildir. Kendisini kötü ve rezil olmuş hisseden Şakir, Yusuf’a karşı büyük bir kin besler. İki gencin arasını bozmak için elinden geleni ardına koymayacaktır.

Kuyucaklı Yusuf özet içeriğine devam etmek istiyorsanız; burada sonra yazımızın spoiler içerdiğini belirtmeliyiz.

Şakir İntikam Almaya Başlıyor

Şakir içindeki intikam hırsıyla artık Muazzez’i elde etmeyi daha çok ister. Böylece Yusuf’tan intikam alabilecektir. Plan yapar ve babasıyla bir oyun oynamaya karar verirler. Babası, kaymakam beyle kumar oynayacaktır. Kumarda Selahaddin Bey yüklü miktarda para kaybeder ve Şakir’in babasına borçlanır. İki tarafta borcun ödeyemeyeceğinin farkındadır. Borcuna karşılık olarak Muazzez’le oğlunun evlenmesini şart koşar.

Durumu öğrenen Yusuf borç bulmaya çalışır. Bakkaldan borç alıp kaymakamın kumar borcunu öder. Bu sırada aşkının platonik olduğunu düşünen Yusuf parayı verse de karşılığında herhangi bir şey istemez. Ancak borcu aldığı kişiye ödeme yapılmayınca Muazzez’in bu sefer de bakkalla evlenmesi gerekecektir. Selahaddin Bey çaresiz kaldığı için kızını bakkala verir.

Düğün günü gelip çattığında Şakir içindeki kibre yenilir ve gidip bakkalı öldürür. Bir insan öldürmesine rağmen zengin olan ailesi onu kurtarır. Ceza almadan hayatına devam edecektir. Bu olaylar yaşanırken Yusuf karşılıksız sandığı aşkının aslında karşılıklı olduğunu öğrenir.

Kuyucaklı Yusuf uzun özet olarak okunduğunda bile toplumun yozlaşmış yanlarını ve sınıflar arasındaki farkın ne derece büyük olduğunu ortaya koyar. Paraya sahip olanların istedikleri her şeyi onunla almaya çalışmaları ve kötülüklerini örtmeleri vicdanları sızlatan bir durum olmaktadır. Para yüzünden suçsuz yere ölen bir insanın hayatı sönüp gitmiş ve katili ceza almamıştır.

Yusuf ve Muazzez’in birbirlerini sevdiklerini öğrenen annesi bu durumdan hiç memnun olmaz ve onları ayırmak için çeşitli yollara başvurur. Kızının Şakir’le evlenmesini istediği için ikisini buluşturmaya çalışmaktadır. Şahende Hanım yüzünden aşklarını daha yaşayamadan birbirlerini kaybetmek zorunda kalmak düşüncesi bile çifti mutsuzluğa sürüklemektedir.

Aşıklar Kaçmaya Karar Verir

Aşıklar Kaçmaya Karar Verir
Aşıklar Kaçmaya Karar Verir

Kuyucaklı Yusuf kısa özet olarak değerlendirilemeyecek kadar özel bir eserdir. İçinde yer alan aşkı, acıları, özlemleri ve insanca yaşayabilme isteklerini derinden hissettiriyor. Mutsuzluğa göz göre göre katlanmak kitabın kahramanları için geçerli bir durum olmaktan çıkmakta. Yaşadıkları sıkıntılardan kurtulmak için herkesin yapacağı gibi farklı yollar arayacaklar.

İki aşık Şahende Hanımın tüm oyunlarına rağmen birlikte kaçmayı başarırlar. Komşu köye sığınırlar ve korkmaktadırlar. Ancak Selahaddin Bey bu durum karşısına memnun olmuştur. Yusuf’u çok sevdiği için kızıyla birlikte olmasına izin verir. Onlara kucak açar ve kaymakamlıkta Yusuf’a iş verir. Kızı ve damadına ev ayarlayarak rahat etmelerini sağlar.

Selahaddin Bey’in Ölümü Her şeyi Değiştiriyor

Kuyucaklı Yusuf özet içeriğinde en sevindirici kısımlar arasında gençlerin artık bir arada rahatlıkla yaşayacak olmaları bulunur. Sorunlar bitmiş gibi görünürken Muazzez Yusuf’un duygularını belli edemeyişinden dolayı bazı mutsuzluklar yaşamaktadır. Bu durumu birlikte aşabilmek için onunla konuşmaya çalışır. Tam da bu zamanlarda Selahaddin Bey vefat eder.

Babasının ölümüne çok üzülen Muazzez, onu bekleyen olaylardan habersiz acısını yaşamaktadır. Yusuf acısını belli etmekte yine zorlanmakta ancak karısının yanında yer almaktadır. Kaymakam koltuğu boş kalınca yerine gelen kişi, kötü niyetli kişilerce kandırılmaya başlanır. Bu kötüler elbette Şahende Hanım ve Şakir’dir. İkisinin de içinde bulunan kin ve intikam dolu hisler, iki genci mutsuz etmekten asla vazgeçmemelerine sebep olmaktadır.

Yeni kaymakamı her fırsatta kandıran ikili, Yusuf’un görevinin değişmesi için baskı yapar. Amaçları Yusuf’un köyden uzaklaşmasını sağlamaktır. Gezici tahsildarlık görevi yapmaya başlar ve uzun süreler evine dönemez. Muazzez’in annesi bu dönemde evinde büyük partiler vermeye başlar. Düzenlediği alkollü eğlencelerle kızını da yoldan çıkarmaya çalışmaktadır. Sonunda amacına ulaşır ve intikam için kızına fuhuş yaptırır.

Olanları öğrenen Yusuf hemen köye döner ve olanlar karşısında yapabileceği tek bir şey kaldığını fark eder. Şahende, Şakir ve kaymakamı öldürür. Bu sırada yaralanan Muazzez’i yanına alarak köyden kaçmaya çalışır. Ancak sevdiği, yolda yarası yüzünden ölür. Yusuf onu gömer ve uzaklara gitmek için gözden kaybolur.

Karakterleri ve Ana Fikri

Karakterleri ve Ana Fikri
1985 yapımı filmde, Yusuf karakterini Talat Bulut canlandırmıştı.

Bu muhteşem eser aşk ve intikam temalı görünse de insanların sahip oldukları hırslar yüzünden neler yapabileceklerini gözler önüne sermektedir. Kuyucaklı Yusuf’un ana fikri nedir?” diye merak ediyor ve yanıtlamak istiyorsak genel bir değerlendirme yapmamız önemlidir. Güçlerine güvenerek isteklerini gerçekleştirmek için baskı kuran insanların, istekleri olmadığında ortaya çıkardıkları kötülükleri kitap içinde anlamak gerekiyor. Ana fikir içinse, tüm farklılıklara rağmen sevginin en güçlü duygu olduğu ve korunması gerektiğidir denilebilir.

Kuyucaklı Yusuf karakterleri herkesin hayatında derin izler bırakan insanlardır. Kimi cesur kimisi hain. Kimi sadece iyiliği isterken bir diğeri kötülük için yarışıyor.

  • Yusuf, ailesinin acısını içinde taşıyan ve insanlara güvenemeyen bir karakter. Hayatında sadece Muazzez’e güvenen ve onun aşkı uğruna fedakarlıklar yapmaktan çekinmiyor. Sadece onunla mutlu olmayı hayal ediyor.
  • Muazzez, Yusuf’ a olan aşkını yıllarca saklıyor ve sonunda ortaya çıkarıyor. Sevmediği biriyle evlenmek istemiyor ve Yusuf’a kavuşmak için annesini karşısına alıyor.
  • Selahaddin Bey, Yusuf’u evlat edinen ve onu çok seven bir insan. Aynı zamanda kaymakamlık görevinde bulunan Selahaddin Bey iyi bir kalbe sahip ve evlatlarının mutluluğunu istiyor.
  • Şahende Hanım, Muazzez’in annesi. Zenginlik ve gösteriş hırsları, toplumdaki saygınlığa olan takıntıları yüzünden içinden çıkılmaz bir intikam hissine kapılıyor. Bu uğurda kendi kızına bile kötülükler yapmaktan çekinmiyor.
  • Şakir, zengin bir ailenin şımarık ve kötü oğlu. İstediğini alabilmek için cinayet işlemekten bile sakınmıyor.

Sabahattin Ali’nin diğer eserleri kadar etkileyici bir kitap olan Kuyucaklı Yusuf mutlaka okunmalı. Yazıldığı dönemin toplum yapısını, yaşam tarzını ve insanların hayattan beklentilerini eleştirel bir dille gözler önüne seriyor. Yazbuz.com ile bu muhteşem eserin özetini okuyabilirsiniz.

Sabahattin Ali’nin bir diğer önemli eseri Kürk Mantolu Madonna hakkında detaylar için Kürk Mantolu Madonna Özet, Karakterler ve Özellikleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Kuyucaklı Yusuf Nasıl Bir Roman?” state=”open”] Kurgu türünde olan kitap sosyal bir roman özelliği sunuyor. İyilik ve kötülüğü eleştirel bir bakış açısıyla okuyucusuna aktarmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Kuyucaklı Yusuf Hangi Zamanı Anlatıyor?” state=”close”] Kitapta yer alan olaylar 1903 yılında geçiyor. Aydın’ın Kuyucak köyünden insan manzaraları sunuyor. Roman hakkında merak ettikleriniz ise yazbuz.com’da.[/toggle]

[toggle title=”Kuyucaklı Yusuf Hangi Edebi Akımdan Etkilenmiştir?” state=”close”] Realist ve Natüralist akımlardan etkiler görülmektedir. Akılcı yaklaşımları daha baskındır. Toplumun yozlaşan taraflarını eleştirmektedir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir