Ne, Ne Değildir?

Kuzey Işıkları Nedir, Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Kuzey ışıkları, kutup bölgelerinde gözlemlenen yeryüzünün manyetik alanı ve güneşten gelen parçacıkların etkileri sonucunda ortaya çıkan ışınları verilen isimdir. Kuzey enlemler için Aurora Borealis (kuzey ışıkları), güney enlemler için ise Aurora Australis (güney ışıkları) ismi verilmektedir.

Kuzey ışıkları genellikle iyonosferde meydana gelir ve oldukça güzel görüntüler ortaya çıkartır. Gözlemlenmesi için 60 – 72 derecelik enlem arasında olan bölgeler uygundur. Norveç ve Finlandiya gibi ülkeler içerisinde sıklıkla Kuzey ışıklarıyla ilgili turistik çalışmalar yer alır. Peki kuzey ışıkları nedir ve kuzey ışıkları nasıl oluşur?

Kuzey Işıkları Nedir?

Kuzey ışıkları, dünya manyetiği ile güneşten yayılan radyasyon akımlarının çarpışması sonucunda ortaya çıkan ışık dalgalarının kuzey yarım kürede oluşan tarafına verilen isimdir. Güney yarım kürede de gözlemenmesi mümkündür.

Norveç Kuzey Işıkları

Norveç ve Finlandiya gibi yarım küresine yakın olan ülkelerde yaz mevsiminin gelişi, aydınlığın ve umudun gelişi olarak nitelendirilir. Kutuplarda yer alan ülkelerin, kutuplara olan yakınlıkları yüzünden altı ay gece ve altı ay gündüz yaşamaları uzun geceler ve uzun gündüzler yaşamalarına sebep olur. Yaz mevsimi ise sıcak yüzünü maalesef sadece 15-30 gün kadar bu ülkelere sunuyor. Böylece hem coğrafya üzerinde olan bütün buzu eritiyor, hem de toprakları tekrar verimli haline geri döndürüyor. Kutupların bir diğer güzel tarafı ise kuzey ışıkları. Yöresel halk geçmiş zamanlarda yazın geldiğini müjdeleyen bu ışıkları Tanrının bir lütfu olarak yorumlarlardı. Farklı renklerde olan ışıklar, hava karardıktan sonra ortaya çıkar ve dans etmeye başlarlar.

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur?

Kuzey Işıkları Nasıl Oluşur
Kuzey ışıkları manzarasını görmek için her yıl turistler bölgeye akın akın gelmeye devam ediyor.

“Kuzey ışıkları nasıl oluşur?” sorusunun cevabını merak ediyor musunuz? Kuzey ışıkları için en açıklayıcı tanım; güneşin içerisinde yer alan nova patlamalarının etkileriyle ortaya çıkan manyetik fırtınaların yarattığı solar rüzgarların içerisinde yer alan elektronların, dünya atmosferin de yer alan manyetik alanlar ile girdiği etkileşime verilen genel isim olacaktır. Solar rüzgarlar ışık hızını andıran bir hız ile (saatte 1 milyon mil) hız ile güneşten uzaklaşarak, Güneş sisteminde yer alan bütün yapı taşları ile temasa geçerler. Güneş ışıkları sekiz saniye de dünyaya ulaşırken, solar rüzgarlar 40 saatte dünyaya ulaşmayı başarırlar. Ardından dünyayı savunan manyetik alan yani manyosfer duvarı ile buluşurlar. Bu buluşmanın ardından kimyasal reaksiyon gösteren manyosfer, solar rüzgarın içerisinde yer alan elektronlara karşı tepkime oluşturur. Genel olarak bu tepkimenin göze yansıyan ışık olaylarına da Kuzey Işıkları ismini veriyoruz.

Uzayın bir diğer mucizesi olan kara delikler hakkında hazırladığımız içeriğe de bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Kara Delik Nedir?

Kuzey Işıkları Nerede İzlenir?

İzlenmesi için belirlenen zaman aralıklarında, aşağıda koyacağımız liste de yer alan bölgelerden birinde olmanız yeterlidir. Daha önce izleyen kişiler, karşılaştıkları hiçbir şeye benzemediğini ve yaşadıkları en iyi deneyim olduklarından söz ettiler.

  • Svalbard, Norveç
  • Kakslauttanen, Finlandiya
  • Jukkasjärvi, İsveç
  • Reykjavik, İzlanda
  • Kuzey Kanada
  • İskoçya, Büyük Britanya

En iyi 10 Kuzey Işıkları gözlem otelini ulaşmak için bağlantı linkine tıklamanız yeterli olacaktır.

Anıl Kölmük

Pragmatist, sosyolog. Dijital üretir, dışavurur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu