TeknolojiFinans

League of Legends Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

League of Legends oyuncuları ne kadar kazanıyor

League of Legends oyuncuları ne kadar kazanıyor?” sorusuyla karşılaşmadığımız gün neredeyse yok gibi. Günümüzde hemen her şeyin internet üzerinden gerçekleştiğini biliyoruz. İş dünyası da eğlence dünyası da dijital ortamda yerini çoktan almış durumda. Üstelik işler bunun da bir adım ötesine gitti ve artık hem eğlence hem de iş dünyası iç içe geçti. Günümüz dünyası artık oturduğunuz yerden eğlenerek para kazanma dünyası. Bunu anlamak aslında hiç de zor değil. Futbol ve benzeri spor dallarında oynanan oyunların da başlangıç noktası yalnızca eğlenceydi. İşte günümüzde sanal dünyanın para kazandıran eğlencelerini de böyle değerlendirmek mümkün.

Bazı oyuncular yüksek performans gösteriyor ve yeteneklerini para kazanarak değerlendiriyorlar. Peki, gerçekten League of Legends oyuncuları ne kadar kazanıyor dersiniz? Bu yazımızda yerli ve yabancı oyuncuların League of Legends’ten ne kadar kazandığını inceleyeceğiz. Öncelikle bu oyuncuların nasıl olup da eğlenirken para kazandıklarını anlayalım.

League of Legends Oyuncuları Nasıl Para Kazanıyor?

League of Legends Oyuncuları Nasıl Para Kazanıyor?
League of Legends oyuncuları çoğunlukla turnuvalardan para kazanmaktadır.

Öncelikle belirtmek gerekir ki dijital ortamda hemen her şey reklamlar ve sponsorluklarla şekilleniyor. Büyüklü küçüklü birçok firma internet üzerinde yoğun ilgi gören alanlarda adını duyurmak için milyonları harcıyor. Elbette bunun bir ekolojik sisteme bağlı olarak dönüşümlü bir sisteme öncülük ettiğini söylemeliyiz. Bu reklamlar aracılığıyla firmalar müşteri kazanıyor ve reklam yapmaya da devam ediyor. Çarkın nasıl döndüğünü anladığımıza göre oyuncuların hangi yollarla para kazandığına değinebiliriz. Oyuncuların para kazandıkları kalemleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Doğrudan ürün reklamı yaparak: Oyuncular, belirli bir kitleye sahip olduklarında doğrudan ürün ve hizmet reklamı yaparak para kazanabiliyor.
 • Abone sayısı üzerinden: Oyuncuların takipçileri arttıkça gerek oyunlar üzerinden gerekse youtube, instagram gibi sosyal medya mecraları üzerinden çok sayıda takipçiye ulaşınca bu platformlardan para kazanabiliyor.
 • Sponsorlar: Sponsorlar, turnuvalarda veya çok takipçili oyuncuların farklı hesapları üzerinden reklam karşılığı anlaşmalar yaparak para ödüyorlar.
 • Turnuva ödülleri: Oyuncuların bir diğer kazançları da turnuvalardan aldıkları ödüller olarak karşımıza çıkıyor.
 • Viral reklamlar: Oyuncular yayınları üzerinden yayınlanan reklamlar üzerinden de para kazanıyorlar. Bu noktada izlenme ve takip sayıları baz alınıyor.
 • Takımlarla yapılan anlaşmalar: Oyuncuların en önemli kazanç kalemlerinden biri oyunlarda yer aldıkları takımlardan aldıkları ödemelerdir.
 • Web siteleri üzerinden elde edilen kazançlar: Bütün kazançların yanı sıra oyuncular bazı web siteleriyle ve sosyal mecralarla anlaşmalar yaparak bu alandan da para kazanabiliyor.

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Maaşları

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Maaşları
Ülkemizdeki profesyonel LoL oyuncularının sabit bir geliri olmadığını söylemek mümkün.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Çin’de sistematik bir şekilde kazanç sağlamaya başlayan League of Legends oyuncuları, en az 3.000 dolarlık maaşlar kazanıyor. Aylık olarak 3.000 ile 5.000 arasında değişen rakamlar kazanan oyuncuların ayrıca sigorta olanakları ve emeklilik imkânları da bulunuyor. Düzenli olarak oyunlar üzerinden para kazanmanın yanında sağlanan güvenceler de göz dolduruyor. Ama elbette ki oyuncuların tek gelir kaynakları bu değil.

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Sponsorluk Kazançları

Sponsorluk kazançları iki farklı açıdan değerlendirilebilir. Birincisi oyuncunun hitap ettiği kitlenin sayısı ve yaş aralığı sponsor seçiminde değişkenlik yaratabiliyor. Dolayısıyla bu da kazanca yansıyor. Ayrıca sponsorun markası ve piyasa değeri de yine kazancı büyük oranda etkiliyor. Bütün koşullar sağlandıktan sonra ise yapılan anlaşmanın kapsamı netleşiyor. Sponsorların sunduğu kazançlar arasında marka hediyeleri, indirimler ve ödemeler şeklinde olabiliyor. Özellikle de turnuvalardaki masrafların karşılanması en sık görülen sponsorluk getirileridir. Sponsorlar, binlerce dolarlık anlaşmalar için oyuncuların kapısını çalıyor.

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Stream Kazançları

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Stream Kazançları 
Oyuncular Twitch ve benzeri platformlar üzerinde canlı yayın açarak para kazanabiliyor.

League of Legends oyuncularının en büyük gelir kaynağı genel olarak internet üzerinden yaptıkları yayınlardır diyebiliriz. Özellikle Youtube ve Twitch üzerinde yapılan canlı yayınlar, oyuncular için büyük bir avantaj sağlıyor. Ayrıca oyuncular da Twitch yayınlarında abonelik yapan kullanıcılarına birçok avantaj sağlıyor. Bu durumda bir noktada kazan kazan durumu gelişiyor. Özellikle de bol miktarda abonesi bulunan oyuncular, abonelik ödemelerinde indirim yaparak abone sayılarını katlayabiliyor. Binlerce abonesi olan oyuncular sadece yayınlardan aldıkları abonelik ücretleriyle bile büyük oranda kazanç elde ediyor.

Abonelik dışında bu yayınlardaki reklamların tıklama sayıları da ayrıca büyük bir gelir kaynağı teşkil ediyor. Bu yayınlarda reklam gelirleri, 1000 tık başı 2-3 dolarlık bir gelir sağlıyor. Bir oyuncunun günlük bir yayında 30.000 seyircinin reklam tıklaması yaptığını düşünürsek, aylık 1800-2700 arasında gelir elde ettiğini söyleyebiliriz. Bu da yıllık olarak 20.000-30.000 arasında bir kazanca tekabül ediyor. Oyuncuların sırf Twitch yayınları üzerinden elde edilen reklam kazancıyla bile fark yarattığı açık.

Profesyonel League of Legends Oyuncularının Turnuvalardan Kazandıkları

League of Legends oyuncularının turnuvalarda kazandıkları para, genellikle takım oyunuyla ilgili olarak değişebilmektedir. Hem takım hem de oyuncunun performansı geliri büyük ölçüde etkiliyor. Gerçekten ilgi çekici bir oyun sergileyen birtakım turnuvalardan uçuk miktarlarda kazanç elde edebilir. Bu tamamen kadronun çıkardığı işe ve turnuvanın büyüklüğüne bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. League of Legends turnuvalarında takımların kazançları milyonları bulabiliyor.

Dünya Genelinde En Çok Kazanan League of Legends Oyuncuları

Dünya Genelinde En Çok Kazanan League of Legends Oyuncuları
Yıllık geliri 1 milyondan fazla olan LoL oyuncuları bulunmaktadır.

League of Legends oyuncuları, bütün gelirler hesaba katıldığında ortalama 80.000 ile 100.000 dolar arasında değişen kazançlar elde edebiliyor. Bütün kazançlarının toplamı 1 milyon doları bulan bazı oyuncular da bulunuyor. Bu oyuncular elbette aynı zamanda birer fenomen haline geldikleri için oyunlar dışında da gelir kaynakları oluşuyor. Dünyanın en çok kazanan League of Legends oyuncusu Lee “Faker” Sang-hyeok, toplamda yıllık 1 milyonun üzerinde para kazanıyor.

Dünya genelinde en çok kazanan League of Legends oyuncularından bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

 • Lee “Faker” Sang-hyeok: 1.169.713 dolar
 • Lee “Wolf” Jae-wan: 907.635,50 dolar
 • Bae “Bang” Jun-sik: 903.134,26 dolar
 • Bae “Bengi” Seong-woong: 810.683,00 dolar
 • Kang “Blank” Sun-gu: 554.163,75 dolar
 • Kang “Ambition” Chan-yong: 535.740,45 dolar
 • Lee “Duke” Ho-seong: 480.306,06 dolar
 • Lee “CuVee” Seong-jin: 462.136,56 dolar
 • Jo “CoreJJ” Yong-in: 461.331,59 dolar

Türkiye Genelinde En Çok Kazanan League of Legends Oyuncuları

Türkiye Genelinde En Çok Kazanan League of Legends Oyuncuları
Türkiye’nin en çok kazanan LoL oyuncusu Asım Cihat Karakaya’dır.

Türkiye’de de durumlar çok farklı sayılmaz. Elbette dünya ölçeğinde çok yüksek başarılar henüz sağlanmış değil ama aylık ortalama 20-30 bin gelir elde eden Türk oyuncular var. Bu kazançları Türkiye Şampiyonluk Ligi’nde elde eden oyuncular ayrıca farklı turnuvalarda da kazanç sağlayabiliyor. Elde edilen gelirler tıpkı dünya genelinde olduğu gibi Türkiye genelinde de oyuncular arasında ve takımlar arasında değişkenlik göstermektedir. League of Legends oynayarak en çok para kazanan Türk oyuncuları ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Asım Cihat Karakaya: 62 bin dolar
 • Koray Bıçak: 43 bin 602 dolar
 • Anıl Işık: 33 bin 353 dolar
 • Muhammed Işık: 16 bin 133 dolar

League of Legends oyuncuları ne kadar kazanıyor sorusuna yanıt aradığımız yazımızın sonucu bir hayli dikkat çekici. Kazanılan miktarlardan da anlaşılacağı gibi, Türkiye ve dünya genelinde League of Legends oyuncuları rekor kazançlara imza atıyor. İlerleyen yıllarda oyuna karşı ilginin de kazançların da artacağını söylemek mümkün.

League of Legends oyuncuları YouTube’a koydukları videolardan da para kazanabiliyor. Bu kazancı öğrenmek için YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir