YouTube

YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube İzlenme Başına Ne Kadar Kazandırıyor?

YouTube izlenme başına ne kadar kazandırıyor sorusu gündemdeki yerini hiçbir zaman kaybetmiyor. Çünkü, YouTube her gün milyarlarca videonun izlendiği dünyanın en büyük video platformudur. 2 milyardan fazla kayıtlı kullanıcının günlük olarak ziyaret ettiği siteyi birçok işletme pazarlama videoları için kullanıyor. Pek çok içerik üreticisi de video yayınlayarak gelir elde etmeye çalışıyor. Yararlı, eğlenceli, farklı içerikleri izleyen takipçilere reklam da izleterek gelir elde etmek mümkün. YouTuberlar ve şirketler YouTube ‘da her gün çok para kazanabiliyor. Ancak kesin miktar, birçok faktöre bağlı olarak değişiyor. “YouTube izlenme başına ne kadar kazandırıyor?” sorusunu yanıtlamadan önce reklam yayınlayarak nasıl para kazanılıyor, hadi hep beraber anlayalım.

YouTube Kanalınızdan Para Kazanmak için Gerekenler

youtube kanalınızdan para kazanmak için yapmanız gerekenler
YouTube kanalınızdan para kazanmaya başlayabilmek için bazı şartları yerine getirmeniz gerekir.

Öncelikle YouTube işinin de diğer tüm işler gibi bolca emek gerektirdiğini hatırlatmakta fayda var. Doğru bir konu, ciddi bir çalışma ve isabetli bir strateji ile başarılı olmak kaçınılmaz. YouTube iş fikirleriyle para kazanmanın birkaç yolu vardır. Her bir yol için de farklı şartlar mevcuttur. Reklam geliri yoluyla para kazanmak için öncelikle yapmanız gerekenler:

 • 18 yaşında veya daha büyük olmak veya ödemeleri üstlenebilecek bir yasal vasinizin olması.
 • Google AdSense kurallarına uymak.
 • Uygunsuz dil, şiddet, yetişkinlere yönelik temalar, tütün tanıtımı veya reklam verenleri rahatsız edebilecek herhangi bir şey içermeyen içerik oluşturmak.

Abonelerin ekstra ücretli içeriklere kaydolmalarını sağlayan kanal üyelikleri aracılığıyla da para kazanabilirsiniz veya izleyicilerin satın alabileceği ürünleri satabilirsiniz. Bu gelir akışları için en az 18 yaşında olmanız ve en az 1.000 abonenizin olması gerekir. Unutmayın ki tüm YouTuber’lar para kazanmıyor. Gelir elde etmeyi düşünmeden önce abone kitlenizi ve temanızı belirlemeniz önemli. Ancak milyonlar kazanan bazı YouTuber’lar da var.

YouTuber’lar Görüntüleme Başına Ne Kadar Para Kazanıyor?

youtuberlar görüntülenme başına ne kadar para kazanıyor
YouTube kanallarının görüntülenme başına kazandıkları paralar değişiklik gösteriyor.

Görüntüleme başına ne kadar kazanıldığına dair kesin bir formül yoktur. Google genellikle reklam görüntüleme başına 0,01 ile 0,03 ABD doları arasında ödeme yapar. Ancak en iyi kanallar 0,05 dolara kadar kazanabilir. YouTuber’ların 1000 görüntüleme başına kazanabileceği miktar, katılım ve içerik türü gibi faktörlere göre değişir. Ancak, genellikle YouTuber’lar 1000 reklam görüntüleme başına yaklaşık 18 dolar kazanabiliyor.  YouTuber’ların 1 milyon görüntüleme başına elde ettiği ortalama miktar ise 2.000 ila 4.000 dolar arasında. Ancak ödeme oranı katılıma, içerik türüne ve diğer gelir akışlarına bağlı olarak önemli ölçüde değişiyor.

YouTube ‘da para kazandığınızda, abonelere göre değil, görüntülemelere göre hesaplanır. Bununla birlikte, ne kadar çok aboneniz olursa, videolarınızın her birinin o kadar çok görüntülenmesi olasıdır. Böylece 100.000 abonesi olan ortalama bir YouTuber, sponsorlu video başına 12.000 dolar veya daha fazla kazanabilir. Etkileşim, içerik türü ve diğer gelir akışları gibi faktörler de gelirinizi etkileyebilir.

En Çok Kazanan YouTuber’lar

en çok para kazanan youtuberlar
Jeffree Star, YouTube üzerinden en çok parayı kazanan kişidir.

2020’nin en çok kazanan YouTube içerik üreticisi Ryan Kaji’nin geçen yılki geliri 29,5 milyon dolar. Fakat tabii ki pek çok kanal bu tip bir gelir elde etmekten oldukça uzak. Ortalama bir milyon abonesi olan bir kanal, yılda yaklaşık 60.000 dolar civarı para kazanabiliyor. Bunun yanında:

 • Jeffree Star’ın geliri 15 milyon dolara yakın. Star, makyaj ve yaşam tarzı videolar yayınlıyor.
 • Popüler oyunları yorumlayan Daniel Middleton, 16.5 milyon dolar kazanıyor.
 • 19,5 milyon dolar kazanan Mark Fischbach’ın kanalı da video oyunlar ile ilgili.
 • Evan Fong, 11,5 milyon dolar kazanıyor ve içeriği genelde komik videolar.
 • Anastasia Radzinskaya’nın geliri ise 18,5 milyon dolar, içerik ise çocuklara hitap ediyor.
 • Dude Perfect ise 5 erkek kardeşin videolarından oluşuyor ve gelirleri 23 milyon dolar.
 • Vine ile ünlenen Logan Paul’un YouTube geliri 10 milyon dolar. Kardeşi Jake Paul de yaklaşık 10 milyon dolar kazanıyor.
 • İsveçli komedyen PewDiePie’nin YouTube geliri ise 13 milyon dolar.

YouTube ‘da Para Kazanmanın Diğer Yolları

youtubedan para kazanmanın diğer yolları
YouTube üzerinden para kazanmanın başka yolları da var.

Günümüzde YouTube’da reklam çalışması yaparak çok büyük gelirler elde etmek ciddi ve profesyonel bir çalışma gerektirir. Fakat yapacağınız çalışmayla doğru orantılı para kazanmanız da mümkündür. Ayrıca reklam dışında:

 • Ürün pazarlaması yapıp linkler paylaşarak,
 • Kendi ürünlerinizi satarak,
 • Patreon düğmesi ile,
 • Kanalınız için sponsorlar bularak, farklı gelir kaynak modelleri ile daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bulacağınız niş fikirler için üreteceğiniz ilgi çekici videolar, istikrarlı çalışmanız sonucunda meyvesini verecektir. Her konuda olduğu gibi inanarak ve özveriyle yapacağınız çalışmalar YouTube’da da karşılığını bulacaktır.

Eğer YouTube’dan para kazanmanın başka yollarını da öğrenmek isterseniz YouTube Para Kazanma Yolları Nelerdir? başlıklı yazımıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

4 Yorumlar

 • Nesrin
  Nesrin
  8 Şubat 2022 at 03:25

  Çok keyifli bir içerik olmuş, özellikle de YouTube platformunda iş yapmak isteyen kişilere faydalı bilgiler içeriyor. Bu nedenle ilgi alanı bu platform olan ve YouTube kanalından para kazanmak isteyen tanıdıklarıma da sayfanızı ilettim. Emeğinize sağlık

  Reply
 • şahin
  şahin
  8 Şubat 2022 at 08:14

  Youtube son zamanlarda o kadar yaygınlaştı ki herkes bu alanda içerik üretmenin dinamiklerini merak ediyor. Özellikle de reklam gelirlerinin nasıl hesaplandığına dair detaylar çok açıklayıcı olmuş. Youtube izlenme başına kazançların en çok merak edildiği alan. Çok açıklayıcı olmuş, elinize sağlık.

  Reply
 • Rumeysa
  Rumeysa
  8 Şubat 2022 at 12:10

  Sosyal ağlar ve dijital saha bilgi kirliliğinin kol gezdiği yerler. Böyle bir alanda özellikle de YouTube izlenme başına ne kadar kazandırıyor? konusunda en doğru bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim için oldukça aydınlatıcı bir metin oldu.

  Reply
 • Rüveyda
  Rüveyda
  8 Şubat 2022 at 15:40

  Youtube izlenme başına ne kadar kazandırıyor sorusu için pek çok farklı cevaplar bulunuyor genelde. Bu içerik konuyu geniş bir açıdan ele alarak detaylı bilgiler sunmuş. Bu konudaki kafa karışıklığını giderecek bir içerik hazırladığınız için teşekkürler :)

  Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir