FinansEkonomi

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır? Faiz Oranları

İş Bankası ihtiyaç kredisi nasıl alınır

Araba almak, eşya yenilemek gibi ihtiyaçlarınız için nakde ihtiyaç duyuyorsanız ihtiyaç kredisi almayı düşünebilirsiniz. Farklı bankaların tüketiciden çeşitli beklentileri olacaktır. Eğer hangi bankadan kredi alacağınıza karar verdiyseniz detayları öğrenmek daha kolay olacaktır. Bu yazımızda sizler için “İş Bankası ihtiyaç kredisi nasıl alınır ve faiz oranları nedir?” sorularına cevap aradık.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?
Teminatsız bir şekilde alabileceğiniz pek çok ihtiyaç kredisi bulunuyor.

İhtiyaç kredileri, adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir ihtiyaç için gerekli olan nakdin banka tarafından temin edilmesidir. İhtiyaç kredisi almadan önce nelerin gerekli olduğunu bilmek önemlidir. Ayrıca geri ödemelerde dikkate alınan faiz oranları da tüketiciler için önemli bir faktördür.

Hemen hemen her amaç için ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Beklenmedik acil bir harcama, yeni bir cihaz, tatil ve hatta öğrenci kredisi dahil olmak üzere pek çok ihtiyacınız için kredi kullanabilirsiniz. Ev eşyalarınızı yenilemek, düğün masrafları, yurtdışı seyahatleri gibi nedenlerle de krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Aldığınız krediyi zaman içinde, genellikle iki ila üç yıl arasında, aylık taksitler halinde geri ödersiniz.

İhtiyaç kredilerinin çoğu teminatsızdır, yani teminatla desteklenmezler. Bunun anlamı, krediyi alabilmek için bankaya maddi bir teminat vermek zorunda değilsiniz demektir. Ev, arsa gibi gayrimenkulü veya hesabınızda belli bir miktar parayı teminat olarak göstermeniz gerekmez. Bunun yerine kredi notunuz dikkate alınacaktır.

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Bilmeniz Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Kullanırken Bilmeniz Gerekenler
İhtiyaç kredisini başvururken kredi notunuz önemli olacaktır.

İş Bankası ihtiyaç kredisi kullanmadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler vardır:

 • Ödemelerden yeni eşyalar satın almaya kadar hemen hemen her nedenle ihtiyaç kredisi kullanılabilir.
 • Çoğu kişisel kredi teminat gerektirmez, bu da onları teminatsız krediler yapar.
 • Bireysel krediler, genellikle iki ila üç yıl arasında, belirli bir süre boyunca geri ödenmelidir.
 • İş Bankası’nda 50.000 TL’yi aşan kredi tutarları için belirlenen azami ödeme planı 24 ay vadedir.
 • Sizin için en uygun ihtiyaç kredisi, büyük ölçüde kredi notunuza ve krediye neden ihtiyaç duyduğunuza bağlı olacaktır.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Alabilmek için Ne Yapmalı?

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Alabilmek için Ne Yapmalı?
İş Bankası’ndan ihtiyaç kredisi almadan önce birkaç şey yapmalısınız.

Kişisel bir krediye hak kazanmak için atılması gereken birçok adım vardır. İlki kredinin sizin için doğru olduğundan emin olmaktır. Örneğin, evinizi yenilemek veya araba satın almak için ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız, buna göre bir kredi programı belirlemelisiniz.

Genellikle konut kredisi veya otomobil kredisi daha düşük faiz oranları ile karşımıza çıkmaktadır. Ancak bu krediler almak istediğiniz ev veya satın almak istediğiniz araba tarafından güvence altına alınır. Banka satın almak istediğiniz ev veya arabayı teminat olarak kabul edecektir. Halbuki ihtiyaç kredileri yalnızca kredi notunuza dayanan teminatsız bireysel kredilerdir.

İş Bankası’ndan ihtiyaç kredisi alabilmek için yapmanız gerekenler bellidir. Zaten hali hazırda uygun bir kredi notunuz varsa krediniz onaylanır. Başvuru sırasında da birkaç evrak talep edilecektir. Bunlar: kimlik fotokopiniz, gelir durumunuzu gösteren belge ve başvuru formudur.

Ne Miktarda Kredi Alacağınıza Karar Verin

Ne Miktarda Kredi Alacağınıza Karar Verin
Öncelikle ihtiyaç duyduğunuz tutarı belirlemelisiniz.

Para ödünç aldığınızda, sadece aldığınız miktarda krediyi geri ödemeyeceğinizi unutmayın. Zamanında ödenen miktar dışında, ödünç aldığınız paranın faizini veya “kirasını” da ödersiniz.

İhtiyacın olmayan paraya faiz ödemeniz için bir sebep yok, bu yüzden sadece gerekli olanı ödünç almalısınız. Bunun yanında ihtiyacınızdan daha az miktarda borç alırsanız, sonrasında daha pahalı kredi kaynaklarına yönelmek zorunda kalmanız muhtemeldir. Yani her zaman ne kadar nakde ihtiyaç duyduğunuzdan emin olmalısınız.

Son olarak, ödünç aldığınız tutarın ödemelerini karşılayabileceğinizden emin olun. İş Bankası’nın aldığınız krediyle alakalı geri ödeme planını inceleyin. Eğer gelir-gider dengenize uygun bir programı onaylarsanız her şey sizin için daha kolay olacaktır.

Kredini Notunuzu Kontrol Edin

Kredini Notunuzu Kontrol Edin
Kredi notunuzun ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Bireysel krediler büyük ölçüde kredi notunuza bağlı olduğundan, başvurmadan önce kredi puanlarınızı kontrol edin. Gerekirse bankanızdan güncel kredi raporu alın. Sözü edilen bu işlemlerden hiçbiri, kredi itibarını veya kredi puanını etkilemez. Bu, yalnızca bir kredi için başvurduğunuzda gerekli olan bir sorgulamadır. Zaten siz istemeseniz de banka, kredi notunuzu araştıracaktır.

Daha önce kredi kartı veya kredi kullanmış olan müşteriler daha şanslıdır. Eğer bir de borcunuzu zamanında ödemeyi ihmal etmediyseniz endişelenecek bir şey yoktur. Kredi notunuz, muhtemelen arzu ettiğiniz miktarda ihtiyaç kredisinin onaylanmasını sağlayacaktır.

Ayrıca düzenli gelire sahip olma, İş Bankası’nın hali hazırda müşterisi olmak da diğer avantajlardandır. Bunu klasik bir borçlanma işlemi olarak düşünebilirsiniz. Banka, güvenebileceği veya tanıdığı müşteri ile çalışmak isteyecektir.

İşin özü kredi notunuz ne kadar yüksek olursa, daha iyi bir faiz oranından bir kredi için onaylanma olasılığınız o kadar yüksek olur.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu
İş Bankası müşterisiyseniz krediye başvurmanız daha kolay olacaktır.

İş Bankası’ndan ihtiyaç kredisine başvurmak için kullanabileceğiniz pek çok farklı yol bulunmaktadır. İş Bankası’nın ihtiyaç kredisine eğer İş Bankası müşterisiyseniz;

 • İşCep uygulaması üzerinden
 • SMS yoluyla
 • ATM’lerden
 • İnternet şubesi üzerinden
 • com.tr üzerinden
 • Telefon şubesi aracılığıyla başvurabilirsiniz.

İş Bankası müşterisi değilseniz;

 • İş Bankası ATM’lerindeki “kartsız işlemler” menüsünü kullanarak,
 • com.tr üzerinden,
 • SMS aracılığıyla başvurabilirsiniz.

İşCep Uygulaması Üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İşCep Uygulaması Üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu
İş Bankası’nın mobil uygulaması üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer İş Bankası müşterisiyseniz uygulama üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Google Play veya AppStore’dan İşCep uygulamasını indirmektir. Uygulamayı indirdikten sonra “Krediler” bölümüne girmeniz gerekecektir. Daha sonra “Kredi Başvurusu Yap” seçeneğini tıklamalısınız. Açılan ekranda “Anında Kredi” seçeneği ile ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.

Diğer seçenekte ise yine uygulama üzerindeki “Başvurular” seçeneğini kullanmalısınız. Burada, sistem üzerinde “Kredi” seçeneğini seçmelisiniz. Açılan pencerede “Anında Kredi” seçeneğine tıklamalısınız. Böylece adımları takip ederek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

SMS Yoluyla İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

SMS yoluyla da ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için ilk olarak mobil cihazınızda mesajlar seçeneğine gidin. Mesaj kısmına hepsi büyük harf ve İngilizce karakter olacak biçimde; NAKIT, TC Kimlik Numarası, talep ettiğiniz kredi tutarı, aylık net gelir yazmalısınız. Hepsinin arasında bir boşluk bırakmayı unutmayın.

Yazdığınız mesajı 4402’ye gönderebilirsiniz. Banka, gerekli incelemeleri yaptıktan sonra başvurunuzu değerlendirmeye alacaktır. Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesi durumunda banka tarafından bilgilendirileceksiniz.

ATM Üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

ATM Üzerinden İŞ Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu
ATM aracılığı ile de krediye başvurabilirsiniz.

İş Bankası ATM’leri aracılığıyla da ihtiyaç kredisi başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için İş Bankası kartınızı kullanabilirsiniz. Açılan pencerede “Diğer İşlemler” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra “Başvurular” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçenek de sizi “Anında Kredi” başvurusuna götürecektir.

Eğer ATM üzerinden işlemi kartsız olarak gerçekleştirmek istiyorsanız bu da mümkündür. ATM üzerinden kartınızı kullanmadan “GIRIŞ” seçeneğine tıklayın. Ardından açılan sekmede “Başvurular” seçeneğini seçin. Bu seçenek de sizi “Anında Kredi”ye götürecektir.

İnternet Şubesi Üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İnternet şubesi üzerinden de İş Bankası ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz. Bunun için size verilen internet şube şifrenizde hesabınıza giriş yapın. Açılan sayfada “Kredilerim” seçeneğini seçin. Seçiminiz sizi “Anında Kredi” sekmesine taşıyacaktır.

Diğer yöntemde, yine internet şubesine giriş yapmanız gerekmektedir. Şubeye giriş yaptıktan sonra “Başvuru-Ürünler” seçeneğini tercih etmelisiniz. Daha sonra “Anında Kredi Başvuru” seçeneğinden adımları takip ederek ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

isbank.com.tr üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

isbank.com.tr üzerinden İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu
İhtiyaç kredisine online olarak başvurmak da mümkündür.

isbank.com.tr üzerinden İş Bankası ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için internet sitesine giriş yapın. Siteye giriş yaptıktan sonra sol üst köşede “Krediler” seçeneğini göreceksiniz. Seçeneğin üzerine gelin ve açılan pencerede “İhtiyaç Kredisi” seçeneğini işaretleyin.

Açılan sekmede isterseniz önce hesaplama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Veya direkt olarak “Hemen Başvur” seçeneğiyle ihtiyaç kredisi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Telefon Şubesi Aracılığıyla İş Bankası İhtiyaç Kredisi Başvurusu

İş Bankası ihtiyaç kredisi başvurusunu gerçekleştirebilmek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de telefon şubesidir. Telefon şubesi üzerinden kredi başvurusunu gerçekleştirmek için 0 850 724 0 724’ü arayabilirsiniz.

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

İş Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
Kredi almadan önce faiz oranlarını da öğrenmelisiniz.

İş Bankası talep ettiğiniz ihtiyaç kredisinin miktarına bağlı olarak farklı ödeme planları sunacaktır. Örneğin 10.000 TL değerindeki ihtiyaç kredisini 12 ay vade ile geri ödeme sözü verdiğinizde %1,60 faiz uygulanmaktadır. Bu durumda ödemeniz gereken toplam tutar: 11.291,52 TL’dir. Bu da her ay 940,96 TL ödeme yapmanız anlamına gelir.

10.000 TL değerindeki ihtiyaç kredisini 24 ay vade ile ödemeyi taahhüt ettiğinizde de %1,60 faiz uygulanmaktadır. Bu durumda geri ödenecek toplam tutar: 12.574,32 TL’dir. Bu da her ay 523,93 TL geri ödeme yapacağınız anlamına gelir.

Kendi ihtiyaçlarınıza uygun olan tutar ve geri ödeme planını isbank.com.tr üzerinden hesaplayabilirsiniz. Ayrıca 100.000 TL’ye kadar olan onaylanmış ihtiyaç krediniz anında hesabınıza aktarılacaktır.

Eğer kredi almayı düşünüyorsanız ödemelerinizi de planlamanız gerekir. Bunun için Banka Kredisinin Ödemesini Geciktirirsek Ne Olur? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir