Oyun

MacBook’ta Oynanabilecek 10 Oyun

MacBook'ta oynanabilecek 10 oyun

Bilgisayar sektöründeki Microsoft dominasyonu son yıllarda büyük bir darbe görmektedir. Apple, hem mobilde hem de bilgisayar sektöründe yaptığı üst üste yatırımlarla beraber pek çok kullanıcının tercihi haline gelmiştir. MacBook’ların kurumsal kullanımlar için oldukça büyük avantajları bulunmaktadır. Buna rağmen bilgisayar oyuncuları için MacBook’ta oynanabilecek oyun bulmak oldukça zahmetli bir süreçtir. O nedenle MacBook’ta oynanabilecek 10 oyun sizler için faydalı olacaktır.

2006 yılında iBook’ların yerine piyasaya sürülen MacBook’larda, ilk olarak Intel işlemciler kullanılmaktaydı. Bir süre sonra işlemci ve ekran kartı üzerindeki yükü azaltmak isteyen Apple, ürünleri için kendi yongaları üretmeye başladı. Bu değişim ekran kartlarında GPU kullanımına ve işlemci yükünün hafiflemesini sağladı. Böylece gün geçtikte MacBook üzerinde GeForce Now gibi yan uygulamalar kullanmadan oynanabilecek oyun sayısı arttı.

Biz de MacBook kullanan okuyucularımız için bir liste hazırladık. Bu liste hazırlanırken Steam üzerinde bulunan popüler oyunları tercih ettik. İşte MacBook’ta oynanabilecek 10 oyun listemiz!

Football Manager 2022

Football Manager 2022
Football Manager 2022

Futbol tutkunlarının seneler boyunca saatlerini verdiği oyun serilerinden biri olan Football Manager’ı tek bir kelime ile tanımlamak gerekirse “Bağımlılık” deriz. Her sene yeni serisiyle karşımıza çıkan Football Manager, tekrarlanmayan yapısı, sürekli oynanabilir sistemi ve neredeyse kusursuz algoritması ile insanların menajer olma hayalini gerçeğe dönüştürmektedir.

Serinin insanlar üzerindeki etkisini bilen SEGA, Football Manager serisini piyasaya sürerken macOS optimizasyonu da sağlamaktadır. Serinin en son oyunu olan Football Manager 2022 de bu kapsamda şu an macOS işletim sistemli MacBook cihazlarda erişilebilir durumdadır.

Baldur’s Gate 3

Baldur’s Gate 3
Baldur’s Gate 3

Dungeon&Dragons külliyatının en değerli parçalarından biri olan Baldur’s Gate serisi, 90’lı yıllardan beri bilgisayar oyunu olarak da karşımıza çıkmaktadır. Baldur’s Gate, hem bilgisayar oyuncularını hem de masaüstü rol yapma oyunları oynayan oyuncularının bağlı oldukları bir RPG (role playing game) sistemidir. Sistemin büyüklüğünü anlatmamız gerekirse, neredeyse 30 yıldır sürekli büyümekte ve gelişmekte olan bir evren söz konusu diyebiliriz.

Daha önce karşımıza Divinty Original Sin serileri ile çıkan Larian Studios, bu oyunlarla oyuncuların özlediği eski tarz RPG oyunu açlığını dindirmişti. Firma’nın 2020 yılındaki sürprizi ise Baldur’s Gate serisinin üçüncü oyununu yapmaları oldu. Larian Studios, Baldur’s Gate 3 oyununu MacBook optimizasyonu ile piyasaya sürerek Apple kullanıcılarının da RPG açlığını dindirmeye çalışıyor. Tüm bunların yanında Ekim ayında gelen güncelleme ile oyuna Türkçe dil desteği de eklendi.

Civilization VI

Civilization VI
Civilization VI

MacBook’ta oynanabilecek 10 oyun listesi hazırlarken bu strateji devi seriden bahsetmemek olmazdı.  90’lı yıllardan beri “Tur temelli strateji oyunu” denince insanların aklına sadece bir marka gelmektedir; Sid Meier’s Civilization! Civilization serisi, son oyunu ile e-spor turnuvalarına adım atmıştır.

Oyunun ülkemizde de oldukça sadık bir kitlesi bulunmaktadır. Uluslararası turnuvalarının yanında Türkiye’de oyun yapımcısı Tuna Pamir’in yayınları aracılığıyla yurt içi turnuvalara da sahne olan oyun, macOS optimizasyonu ile Apple kullanıcılarının dikkatini çekmektedir.

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line
Spec Ops: The Line

Video oyun tarihinin başladığı günden beri neredeyse her yıl en az 3-4 tane savaş oyunu ile karşı karşıya kalmaktayız. Macbook’ta oynanabilecek 10 oyun listesi yaparken de bir savaş oyunu seçmemiz gerektiğini düşündük. Fakat Spec Ops: The Line, savaş atmosferinden çok hikayesi ile adından oldukça söz ettirmiş bir oyun.

Spec Ops: The Line oyunu, oyun mekanikleri, grafik tasarımlar ve savaş yapısı olarak oldukça vasat bir tecrübe sunuyor. Fakat oyunu ön plana çıkaran şey tam anlamı ile hikayesi. Savaşma aksiyonundan öte savaş psikolojisi ve insanlar üzerindeki etkisini anlatan oyun bu açıdan tam bir sanat eseri. Çoğu oyuncunun göz ardı ettiği Spec Ops: The Line, 6-8 saat arası oynanış süresini dolu dolu bir hikâye akışı ile süslüyor.

Metro: Exodus

Metro: Exodus
Metro: Exodus

Rus yazar Dimitry Glukhhovsky’nin distopik romanı Metro serisinin hali hazırda direkt kitaplarla bağlantılı iki oyunu bulunmaktadır. Bu oyunlardan Metro 2033, kendi adını taşıyan kitabın uyarlamasıdır. Metro: Exodus ise serinin üçüncü olmak ile beraber hikâyeyi biraz daha farklı bir boyuta taşıyarak kitaplardan biraz uzaklaşmıştır.

Metro serisinin ilk iki oyununda mekanlar ve oyun süresinin büyük bir bölümü yer altında geçmekteydi. Exodus ile beraber daha çok açık alanda ve dışarıda çatışmalar oyuncuları beklemekte. Oyun, ilk çıkışını Epic Games üzerinden yaptı. Çıkışından 1 yıl sonra ise Steam marketinde yerini aldı ve hem Windows hem de macOS işletim sistemleri için uyumlu hale getirildi.

Outlast

Outlast
Outlast

2000’li yılların başlarında Silent Hill ile yükselişe geçen korku/bulmaca türü oyunlar, yine aynı oyun sonrası durağan bir sürece girdi. 2013 yılında çıkan Outlast oyunu hem türü tekrar hatırlattı ayrıca türün yükselişe geçmesini de sağladı.

Mail adresine gelen bir ihbarı değerlendirmek isteyen Miles Upshur, ihbarın yapıldığı yer olan akıl hastanesine gider ve umulmadık olaylarla karşılaşmaktadır. Oyunun başlamasıyla yavaş yavaş yükselmeye başlayan korku dozu, oyunun çeyreğinden itibaren kendini aksiyona bırakmaktadır. Oyun sadece kaçmak ve bulmacaları çözmek üzerine kuruludur. Outlast, aksiyon bekleyen oyuncuları pek de tatmin etmeyebilir.

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Shadow Tactics: Blades of the Shogun
Shadow Tactics: Blades of the Shogun

Eski bilgisayar oyuncularının favori izometrik taktik oyunlarından biri olan Commandos’un ruhani devam oyunlarından biri de Shadow Tactics: Blades of the Shogun’dır. Uzak doğu temalı olan oyunda, karakterleri oldukça sakin bir şekilde sona ulaştırmak gerekmektedir.

Shadow Tactics, izometrik görüntüsü, taktiksel mekaniği ve çevre ile oldukça etkileşimli yapısı sayesinde sürekli dikkatli olmayı gerektirmektedir. Commandos oyunlarını özleyen ve tekrar aynı tadı yakalamak isteyen oyuncular için kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Stardew Valley

Stardew Valley
Stardew Valley

Yoğun şehir hayatından uzaklaşmak mı istiyorsunuz? İşlerden sıkıldınız mı? Memlekete dönüp kendinizi çiftçiliğe mi vermek istiyorsunuz? Peki bunu inanılmaz tatlı müzikler, muhteşem pixel sanat tasarımı ve uzun süren oyun saatleri ile birleştirmek isterseniz, Stardew Valley tam aradığınız oyun!

Stardew Valley, video oyun dünyasının Uğur Dündar’ı olarak tarif edebileceğimiz Jason Schreier’in Kan, Ter ve Pikseller kitabında da yer verdiği oyunlardan biridir. Tam bir tutku projesi olan oyun, pek çok oyuncunun saatlerini almaktadır.

Disco Elysium

Disco Elysium
Disco Elysium

Türkiye’deki pek çok oyun sever, Fate RPG sistemi ile sistemi ünlü yayıncılardan Can Sungur’un Türkçeye çevirmesi sayesinde tanışmıştır. DnD sistemine göre daha açık ve hikâye odaklı bir sistem olan Fate, masaüstü rol yapma oyunlarından şu sıralar en çok tercih edilen sistem olma özelliğini de taşımaktadır.

2019 yılında piyasaya çıkan Disco Elysium da Fate RPG sistemini bilgisayar oyunlarına birebir adapte etmiş ilk örneklerden biri olarak dikkat çekmektedir. Disco Elysium, oldukça ağır dili, eski tarz RPG oyunları yapısı ve fantastik bir hikâye yerine polisiye teması ile öne çıkmaktadır. Ayrıca Kasım 2021’de açıklanan duyuru ile oyuna 2022 yılı içerisinde Türkçe dil desteğinin geleceği de hayranlarına bildirilmiştir.

Hades

Hades
Hades

Pek çok oyun jürisi tarafından 2020 yılının en iyi oyunu olarak gösterilen Hades’i, Macbook’ta oynanabilecek 10 oyun listesine almamak olmazdı. Hades tam anlamıyla, daha önceleri Bastion, Pyre ve Transistor oyunları ile dikkatleri çeken Supergiant Games’in ustalık eseri!

Gerçek annesini aramak için yola çıkmak isteyen Zagreus’un babası Hades’ten kaçmasına yardım ettiğimiz roguelite türündeki oyun, kendine oyuncu adını takan herkesin mutlaka deneyimlemesi gereken bir yapım. Hades, sürekli oynanabilir olması, harika müzikleri ve sanat tasarımı ile tam bir sanat eseri.

Eğer MacBook’unuzu yenilemek istiyorsanız Yeni MacBook Pro İnceleme yazımıza göz atmayı unutmayınız!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir