HaberlerGündem

Yasaklar Ne Zaman Başlıyor? Türkiye’de Kapanma Olacak mı?

Yasaklar ne zaman geliyor

Son günlerde Omicron varyantından dolayı artan vaka sayıları, vatandaşları tekrar endişelendirmeye başladı. Öyle ki, vaka sayısının 60 bini bulmasıyla birlikte, “Yasaklar ne zaman başlıyor?” sorusu da gündeme düştü. Tam kapanma olması ihtimaline karşın, tüm gözler Bakan Koca’ya çevrildi. Haberimizin devamında Fahrettin Koca’nın açıklamalarına ve güncel duruma değineceğiz.

Omicron Varyantında Kapanma Olacak mı?

Türkiye’de aşılanmanın yüksek bir orana ulaşması, ne yazık ki vaka sayılarının düşmesine bir etken olamıyor. Hatta Covid’in yeni varyasyonu olan Omicron, mevcut aşılamaya direnç gösterebiliyor. Bu nedenle pek çok uzmanın kanaatine göre yeni varyant, 60 yaş üstü ve 18 yaş altı gençler için büyük bir tehdit.

Geçtiğimiz aylarda Türkiye tam kapanma stratejisi ile virüsün yayılımını azaltmayı hedeflemişti. Bu sayede yayılım belli oranda azalmıştı ancak, yasakların kalkmasıyla beraber sosyal mesafe ve maske kuralları vatandaşlar arasında tekrar esnemeye başlamıştı. Deyim yerindeyse, tam kapanma günleri unutulmuştu. Peki durumun eskiye dönmesiyle birlikte yasaklar geri gelecek mi?

Bakan Koca’da alınan bilgilerle birlikte, tam kapanma halinin tekrar uygulanıp uygulanmayacağı büyük bir muamma. Bu konuda hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden şimdi herkesin kulağı Bilim Kurulu ile yapılacak toplantıda. Toplantı sonrasında alınan kararlarla ilgili bilgi sahibi olabileceğiz.

Bakan Koca: Tekrar Kapanma Olsun İstemeyiz

Yasaklar geri gelecek mi
Yasaklar ne zaman başlıyor sorusu, Bakan Koca’ya yöneltildi.

Geçtiğimiz haftalarda durum değerlendirmesi yapan Fahrettin Koca şu sözleri söyledi:

“Daha önce yaşadığımız kapanma günlerine geri dönmeyi istemeyiz. Şu an için tam kapanma hali söz konusu değil. Ancak ilerleyen günlerde kısıtlamaların başlamayacağı anlamına gelmez. Pandemi dönemini en iyi şekilde atlatabilmenin en temel kuralı, aşı desteğiyle bağışıklık elde edinceye değin tedbirlere uyum sağlamaktır. Aşı, virüs ile savaşabileceğimiz en iyi silah. Bu nedenle risk grubunda bulunan vatandaşlarımız adına oldukça önemli. Ailemizi ve arkadaşlarımızı koruyabilmemiz adına aşılanmamız tek şart. Mevcut dijital altyapımızla birlikte aşılanma sürecini ve sağlık yönetimini en iyi şekilde yönetebiliyoruz.”

İstanbul’daki Hastaneler Doldu!

Omicron varyantının Delta varyantına oranla yayılım hızının iki kat olduğu, araştırmalarla desteklenmişti. Hal böyle olunca aşılanmanın yüksek olduğu (yüzde 76,4) İstanbul’da tüm hastaneler PCR testi ve aşı yaptırmayı isteyenlerle doldu, taştı. Hastanenin önünde uzun kuyruklar oluştu.

Omicron Varyantında mRNA Aşıları Etkili

covid aşısı omicron
Uzmanlar, yeni varyantta geleneksel yöntemlerle üretilmiş aşılardan ziyade, mRNA yöntemiyle üretilmiş aşıların daha etkili olduğunu vurguladı.

Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, gelen yeni varyantla vaka sayılarının tahmin edildiği gibi arttığını ifade etti. Delta varyantının tam anlamıyla kontrol edilememesinin üzerine bir de Omicron varyantının ortaya çıkışını aktaran Prof. Dr. Yavuz, “Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de Omicron’un yoğun etkisiyle karşı karşıyayız. Omicron’un yayılım oranının Delta varyantına oranla 2 kat fazla olduğu söyleniyor. Hali hazırda Delta’nın yayılım hızı artmıştı. Bununla birlikte Omicron’un da gelmesiyle ciddi bir yayılım kapasitesinin oluştuğunu söylemek gerek.” dedi.

Bunlara ek olarak aşı dozu eksik olan ve Covid rahatsızlığı geçmişi olan vatandaşların Omicron varyantında daha çok risk altında olduğunu belirten Yavuz, sözlerine şunları ekledi. “Ek olarak gerçekleştirilen aşılanma şu an oldukça önemli. Şu an ülkemizde kullandığımız aşılara göre ek dozlar farklılık göstermekte. Örneğin, Biontech’in vatandaşlara 3 doz yapılması gerekiyor. Maalesef ki, Koronavac gibi inaktive virüs aşıları bu varyantta daha az etkiye sahip. Bu sebeple modern tekniklerle geliştirilmiş mRNA aşılarını vatandaşlarımıza öneriyoruz. Koronav aşısını yaptırmış vatandaşlar mutlaka, mRNA aşısı da yaptırmalı.”

Covid geçmişine sahip ve aşı yaptıran kişilerde, hastalığın daha hafif bir şekilde seyrettiğini vurgulayan Yavuz, “Omicron varyantında hastalık geçmişi olmayan ya da aşılanmayan kişilerin daha hafif geçireceğini doğrudan söylemek mümkün değil. Bu çıkarımı ancak önümüzdeki günlerde yapabiliriz. Ancak şu an için en kritik risk grubunun aşı yaptırmayanlar ve virüse karşı yeteri seviyede antikor üretemeyen yaşlı ve ek doz aşılarını yaptırmamış kişilerdir.” dedi.

Şu an yasaklar ne zaman başlıyor sorusuna net bir yanıt veremesek de, Omicron varyantının neden olacağı tehlikeleri ön görebiliyoruz. Bu noktada yapılması gereken en temel adım, ek dozlarla aşılamaya devam etmek ve rutin tedbirleri uygulamak olacak.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir