Spor

Vinyasa Yoga Nedir? Vinyasa Yoga Hareketleri Nelerdir?

Vinyasa Yoga Nedir

Yoganın, popüler bir beden gelişimi metodu olmasının yanında ruhsal olarak da tatmin edici olduğu biliniyor. Bu ruhani ve bedensel pratiği yaparak günlük hayatta karşılaşılan stres, kaygı bozukluğu ve problemlerden uzaklaşılabileceği belirtiliyor. Peki, herkes tarafından merak edilen vinyasa yoga nedir?

Klasik yoga, halk arasında ve başlangıç seviyede en popüler olan pratiklerden biri olsa da birçok çeşidi bulunur. Bununla birlikte son dönemlerde popüler olmaya başlayan tempolu bir akışı olan vinyasa yoga, klasik yoga hareketlerine benzer hareketlerin nefes ile senkronize bir şekilde yapılmasıdır. Vinyasa yoganın tüm bedeni ve zihni meşgul ederek kişinin rahatlamasına yardımcı olduğu biliniyor. Peki, Vinyasa yoga nedir? Vinyasa yoga hareketleri nelerdir? Bu yazıda, vinyasa yoga meraklıları için ayrıntılı bilgi vermeyi umuyoruz.

Vinyasa yoga nedir, ne değildir öğrenmeden önce Yoga Nedir? Yeni Başlayanlar için Yoga yazımıza göz atabilirsiniz.

Vinyasa Yoga Nedir?

Vinyasa Yoga Nedir?
Vinyasa, çok sayıda yoga türünden bir tanesidir.

Vinyasa yoga, nefes ile senkronize edilen akışa dayalı bir yoga hareketleri bütünüdür. Klasik yogaya göre hızlı ve oldukça ahenklidir. Nefes ile koordineli bir şekilde hareket etmek vinyasa yoga için oldukça önemlidir. Yoga pozlarını belirli bir sıraya göre arka arkaya yapıp, hareketleri yaparken nefesinizi takip ederek bir akış oluşturulur.

Klasik yogada tüm hareketler oldukça yavaş ve özümseyerek yapılır. Bununla birlikte klasik yoga hareketleri yapıldıktan sonra bir miktar ara verilebilir. Vinyasa yogada ise tempolu bir şekilde klasik yoga hareketleri sıralanır. Aynı zamanda vinyasa yoga akışı eğitmenin doğaçlamasına göre şekil alır. Sürekli dinamik bir akış olduğundan bu sporu yaparken sıkılmadan özgürlüğü tadabilirsiniz. Vinyasa yoga başlangıç eğitiminizi tamamladıktan sonra kendinize özel bir akış oluşturarak pratiğinizi sürdürebilirsiniz. Bu yoga türünü yaptıktan sonra tüm vücuttaki kan akışı hızlandığından kendinizi daha enerjik hissedersiniz.

Vinyasa Ne Demek?

Vinyasa, kelime anlamı olarak; bir süreci özel bir şekilde düzenlemek olarak bilinir. Vinyasa yoga ise yoga hareketlerini düzenli hale getirerek bir sıraya göre yapmaktır. Eğitmeniniz ya da kendiniz ilerleyen dönemlerde kendinize göre yoga hareketlerini koordine edebilirsiniz. Bu koordinasyon sırasında nefes kullanımı oldukça önemlidir. Doğru nefes alma yöntemlerini öğrenerek verimli bir akış oluşturabilirsiniz.

Vinyasa ve Hatha Yoga Farkı

Ruhsal ve bedensel rahatlamayı aynı zamanda farkındalık kazanmayı sağlayan uygulamalar bütünü olarak yoga genel bir terimdir. Ancak yoganın alt dalları olan vinyasa ve hatha yoga aynı amaç doğrultusunda farklı uygulamalarla sonuç alabileceğiniz pratiklerdir. Hatha yoga, bilinen en temel yoga stili olmakla birlikte uygulanan pozlarda hiza bilgilerine oldukça fazla önem verilir. Vinyasa yoga yapılırken ise nefes ve pozlamalar senkronize bir şekilde birbirine bağlanır. Yoga pozları ise kendi arasında bir temaya göre bağlantılı akışa sahiptir.

Vinyasa Yoga Faydaları

Vinyasa Yoga Faydaları
Vinyasa, hem bedensel hem de zihinsel birçok fayda sağlar.

Vinyasa yoga yapılırken fiziksel olarak oldukça yoğun bir hareketler bütünü sıralanır. Bu nedenle kendinize göre bir akış oluşturup bunu düzenli olarak uygularsanız vinyasa yoganın fiziksel ve ruhsal olarak aşağıdaki faydalarını görebilirsiniz:

 • Esnekliğinizi artırır.
 • Kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur.
 • Hızlı ve senkronize hareketler, vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 • Zihnin sakin kalmasına ve stresin azalmasına yarar.
 • Hareketliliği sağlayarak enerjinizin yükselmesine yardımcı olur.
 • Uygulanan doğru nefes alma teknikleri ile akciğer kapasitenizin artmasını sağlar.
 • Odaklanmaya ve hafızaya olumlu etkisi vardır.
 • Kalori yakmanızı sağlayarak vücuttaki yağ oranını azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Bağışıklık güçlendirici etkisi vardır.
 • Duygu düzensizlikler ile savaşmanıza yardımcı olur.
 • Uyku problemleri ile başa çıkmanızı sağlar.
 • Bel bölgesinde bulunan çekirdek kaslarının harekete geçmesine yardımcı olur.

Vinyasa yoga yaparken poz akışı sürekli olarak değişir. Pozlamalar arasında geçiş süresi yok denecek kadar azdır. Çünkü bu spor yapılırken tüm pozlar birbiri ile ahenkli bir şekilde sıralanır. Aynı zamanda nefes ile desteklenir. “Vinyasa yoga nasıl yapılır?” sorusuna doğru ve ayrıntılı bir cevap almak istiyorsanız uzman eğitmenlerden ders alabilirsiniz.

Vinyasa Yoga Hareketleri

Vinyasa yoga hareketleri belirli bir çevrede bulunmadığı gibi kişisel olarak farklılık gösterebilir. Ancak temel bir akış örneği vermek mümkündür. Plank, yukarı doğru köpek duruşu ve aşığı doğru köpek duruşu gibi pozlar seçerek kolay bir geçiş sağlanabilir. Böylece tüm vücut kasları senkronize bir şekilde çalıştırılabilir. Sürekli dinamik olunan vinyasa yoga ile fiziksel ve ruhsal egzersizlerinizi keyifli hale getirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Vinyasa Yoga Kaç Kalori Yakar?

Eğer hareketleri doğru yaparsanız ortalama 500-600 kalori yakabilirsiniz.

Vinyasa Yoga Kilo Verdirir mi?

Diğer tüm spor türleri gibi vinyasa da kilo vermenizi sağlar. Ancak bu sporu düzenli yapmanız gerekir.

Vinyasa Yoga Nasıl Yapılır?

Yeni başlayanların mutlaka bir eğitmenden yardım alması önerilir. Buna ek olarak internetteki videolardan da özel vinyasa pozisyonlarını öğrenebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir