Oyun

Soma Sistem Gereksinimleri

Soma Sistem Gereksinimleri

Amnesia’nın yaratıcılarından SOMA, Atlantik Okyanusu’nun dalgaları altında bilim kurgu ve korkuyu bir araya getiriyor. Düşmanca bir dünyada hayatta kalmanızı sağlamak için mücadele etmek, kendi varlığınızı merak etmenize neden olacak. Kullanıcılar tarafından çoğunlukla beğenilen Soma sistem gereksinimleri nelerdir, birlikte keşfedelim!

Soma Oyunu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bu bilim kurgu ve korku türündeki dikkat çekici oyun, 21 Eylül 2021 tarihinde piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğünden bu yana 100 üzerinden 84 Metacritic puanı alarak ciddi bir başarıya imza attı. Ayrıca oyunun Opencritic puanı ise 83.14!

Tek kişilik bir oyun olan Soma’da tamamen yalnız olduğunuz söylenemez. Oyunun sunduğu dünya tamamen tehditkâr ve kaotik. Aksiyon, macera, bağımsız olarak kategorize edilen Soma ne yazık ki şu anda her dilde desteklenmiyor. Tam ses desteği için İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Portekizce ve Rusça seçenekleri sunuluyor.

Frictional Games tarafından gerçekleştirilen oyunu resmi internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. somagame.com sitesine giriş yaptıktan sonra 80 TL civarı bir ödeme ile oyuna sahip olmanız mümkün. Olası sorunlar ve aklınıza takılanlar için destek hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu hizmet ise support.frictionalgames.com üzerinden kullanıcıların ilgisine sunuluyor.

Soma Oyunu

Soma Oyunu
Soma oyunu bilim kurgu severlerin beğenisi toplamaktadır.

SOMA, Amnesia’nın yaratıcısı Frictional Games’ten bilim kurgu ve korku kategorisi arasında bir oyundur. Oyun, kullanıcılarına kimlik, bilinç ve insan olmanın ne anlama geldiği hakkında rahatsız edici bir hikâye sunmaktadır.

Oyun sırasında fark edeceksiniz ki radyo arızalı, yiyecekler tükeniyor ve makineler insan zannediliyor. PATHOS-II denizaltında her şeyden kopuk haldeyken bazı zor kararlar vermemiz gerekecek. “Ne yapılması gerekiyor? Mantıklı olan ne? Neden savaşmaya devam edilmeli?” gibi farklı soruların yanıtını arayacaksınız.

Eşsiz bir simülasyon deneyimi için kendinizi SOMA dünyasına bırakın ve okyanusun derinliklerinde gömülü dehşetlerle yüzleşin. Kaosun arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmak için kilitli terminalleri ve gizli belgeleri arayın. Son kurtulanları bulun ve istasyonun kaderini kalıcı olarak değiştirecek olaylara katılın. Ama dikkatli olun! Tehlike her yerde! Yozlaşmış insanlar, canavar yaratıklar, çılgın robotlar ve hatta aşılmaz ve her yerde hazır bulunan yapay zekâ…

Her bir sorunla yüzleşmeniz ve ilgilenmeniz gerekecek. Oyun sırasında sadece iki seçeneğiniz olduğunu unutmayın. Cesur olun ve savaşın ya da kabuğunuza çekilin.

Soma Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Soma Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
Soma sistem gereksinimleri farklı işletim sistemlerine göre değişiklik gösterebilir.

Soma oyununu bilgisayarınıza yükleyip oynayabilmeniz için bazı sistem gereksinimlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer minimum seviyedeki gereksinimleri karşılayabiliyorsanız yeterlidir. Böylece oyunu hemen yükleyip oynamaya başlayabilirsiniz. Üst düzey verim için ise maksimum gereksinimler gereklidir.Bazı internet siteleri üzerinden bilgisayarınızın sistem gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını online biçimde test edebilirsiniz.

Windows işletim sistemi için gerekli olan minimum gereksinimler şunlardan ibarettir:

İşletim Sistemi:Windows Vista
Merkezi İşlem Birimi (CPU):Core i3 / AMD A6 2.4Ghz
Bellek:Minimum 4 GB
Desteklenen Grafik Kartı:NVIDIA GeForce GTX 260 / AMD Radeon HD 5750. OpenGL 3.3
Gerekli Minimum Hard Disk Alanı:25 GB
Ek Notlar:Entegre Intel grafikleri desteklenmemektedir. Intel HD 4000 serisi çalıştırılabilir olmalıdır.

 

Mac için gerekli minimum gereksinimler ise şöyledir:

İşletim Sistemi:10.9
Merkezi İşlem Birimi (CPU):Core i3 2.4Ghz
Bellek:4 GB
Desteklenen Grafik Kartı:NVIDIA GeForce GTX 260 / AMD Radeon HD 5750. OpenGL 3.3
Minimum Hard Disk Alanı:25 GB
Ek Notlar:Entegre Intel grafikleri desteklenmemektedir. Intel HD 4000 serisi çalıştırılabilir olmalıdır.

Linux için gerekli minimum gereksinimler ise şöyle:

İşletim Sistemi:Major Linux distribution from 2014
Merkezi İşlem Birimi (CPU):Birimi (CPU): Core i3 / AMD A6 2.4Ghz
Bellek: 4 GB
Desteklenen Grafik Kartı:NVIDIA GeForce GTX 260 / AMD Radeon HD 5750. OpenGL 3.3
Minimum Hard Disk Alanı:25 GB
Ek Notlar:Özel sürücüler gerekli olabilir. Entegre Intel grafikleri desteklenmemektedir. Intel HD 4000 serisi sorunlu bir şekilde çalışabilir.

Bahsedilenlerin tümü bilgisayarların sahip olması gereken minimum gerekliliklerdir.

Soma Yorumları

Soma Yorumları
Soma oyunu ile ilgili farklı görüşler mevcut.

Frictional Games’in yeni oyunu SOMA, 5 yıllık bekleyişin ardından nihayet yayında! Penumbra ve Amnesia: The Dark Descent’in yankı uyandıran başarılar göstermişti. Bunun ardından gözden geçirilen Amnesia: A Machine for Pigs ise oyuncular tarafından daha az ilgiyle karşılanmıştı. Tüm bu gelgitli başarı grafiğinin ardından SOMA oldukça beğenildi. Oyun, farklı türleri karıştıran Greg Egan, Peter Watts, China Mieville ve Philip K. kitaplarından ilham alan bilim kurgu oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca karışık bir evreni inandırıcı kılmayı başaran birinci şahıs bir macera oyunudur.

Oyunda, ailesini kaybettiği bir araba kazasının ardından hayatının alt üst olduğunu gören Simon Jarrett’ı görüyoruz. Sanki bir talihsizlik yetmezmiş gibi, beyni ciddi şekilde hasar görür ve iyileşmek için deneysel testlerden geçmeyi kabul eder. Evinden çıkıp ilaçlarını aldıktan sonra kendisini tomografi çektirmek için bir laboratuvarda bulur. Muayene sırasında bilincini kaybeder. Ardından PATHOS-2 adlı bir sualtı istasyonunda gerçekten ne olduğunu anlamadan kendini bulur.

Artık dünyada neler olduğunu bulmak ve istasyonda pusuya yatmış olan kaosu ve garip kötülüğü anlamak bize kalmış. Neyse ki Simon, arayışında yalnız olmayacak çünkü oyun içinde Catherine ile tanışacak.

Bir Hayatta Kalma Oyunu Olarak Soma

Bir Hayatta Kalma Oyunu Olarak Soma
Hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız Soma’ya bir şans verebilirsiniz.

SOMA, oyuncuları korkunç durumlara soktuğu için hayatta kalma korku oyunu olarak da nitelendirilebilecek bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Oyuncuyu, istasyonda dolaşan canavarların insafına bırakıyor. Kendini savunmak için Simon’ın silahları yok. Dolayısıyla nasıl tepki verdiklerini ve nasıl kaçabileceğini anlamak için canavarları gözlemlemek zorunda kalacak. Oyun, oyuncunun hareket etmesine, koşmasına, çömelmesine ve nesneleri kullanmasına izin veriyor. Kısa bir süre sonra bir el feneri gelecek ve karanlık ve rahatsız edici ortamlarda hareket etmemizi sağlayacak. SOMA ayrıca herhangi bir manzaradaki hemen hemen her nesneyi hareket ettirmemize izin veriyor.

SOMA, mükemmel grafikler, mükemmel bir ses ortamı sunuyor. Ayrıca bu tür oyunlar için örnek bir başarıya sahip. Oyun çok zor değil ve rehber veya dışarıdan yardım almadan bitirebiliyorsunuz. Denemeye değer bir deneyim!

Eğer yeni çıkan oyunlar hakkında bilgi edinmeye devam etmek istiyorsanız Jurassic World Evolution 2 İncelemesi: Dinazor Parkı Kurma Simülasyonu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir