Psikoloji

Mor Rengin Psikolojik Anlamı Nedir? Neyi Temsil Eder?

Mor Rengin Psikolojik Anlami

Doğu Roma İmparatoru Justinianus, başkentinde çıkan isyan yüzünden şehri terk etme kararı almıştı. Tüm konseyine danıştıktan sonra isyancı halkı durdurmak için yapılabilecek bir eylem bulunamamıştı. Tarihin en büyük figürlerinden Justinianus, çaresiz bir şekilde eşi Theodora’ya kararı bildirmek ve hazırlanmasını istemek için saraya döndüğünde onu tahtında buldu. İmparatoriçe, kocasına cüretkar bir konuşmanın sonunda tarihe geçecek şu cümleyle sözlerini bitirdi. “Mor, en güzel kefen rengidir.” Mor rengin psikolojik anlamı hakkında akıllara ilk gelen hikaye bin yılı aşkın süredir budur.

İmparatoriçe Theodora’nın kastettiği o tarihten bin yıl öncesinde bile asaletin sembolü olan morlar içinde ölmeyi, bir kaçak olarak yaşamaya tercih etmesiydi. Zira bazı insanlar için vakar, tutku ve haşmet hayattaki birçok duygu ve konumdan daha önemlidir. İşte mor, bu duyguların ve hislerin rengidir.

Mor Rengin Temsil Gücü

Şüphesiz ki renkler, çevremizdeki nesnelerin yüzeylerini kaplayan bir ayrıntıdan daha fazlasıdır. Sadece insanı değil, tüm varlıkları etkileyen güçlü auraları vardır. Bu özellik, doğada bitki ve hayvan türlerinde bile gözlenebilir. Acı sebzelerin canlı renkleri varken zehirli hayvanlar da dikkat çekici renklere sahiptir. Mor rengin anlamı da bu bakımdan kültürün her yerinde izler bırakarak dünyanın her yanına yayılmıştır.

Mor neyi temsil eder?” sorusu, son yıllarda bu rengin modada tercih edilmeye başlamasıyla birlikte sıklıkla sorulmaya başlamıştır. Eskiden pek tercih edilmezken günden güne giyimden kitap kapaklarına kadar birçok yerde, eşyada karşımıza çıkar hale gelmiştir. Mor renk; tutkuyu, güçlü duyguları, ateşli bir ruhu işaret eder. Bunun sebebini öğrenmek ve mor rengin anlamı konusunda daha iyi bir fikir sahibi olmak için tarihe bakmak gereklidir.

Mor Rengin İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Mor Rengin İnsanlar Üzerindeki Etkisi
Mor rengin insanlar üzerinde gücü ve hırsı artıran bir etkisi vardır.

Birçok renk, doğal malzemelerden üretilmektedir. Bu nedenle maliyeti düşük ve üretimi kolaydır. Günlük kullanımda sıkça rastlanan, eski resim ve fotoğraflarda göze aşina gelen birçok renk, büyük oranda bitkilerden elde edilmektedir. Mor renk, bu konuda birçok türdeşinden ayrılmaktadır.

Antik Dönemde mor renk, Fenikeli tüccarların zenginlik kaynağıydı. Bunun sebebi, morun kaliteli tonunun sadece Doğu Akdeniz’de bulunan bir istiridye türünden üretilmesiydi. Doğal olarak o dönemde güçlenmeye başlamış Roma’da mor renkli giysiler çok nadirdi ve pahalıydı. Peki, bir renk nasıl böyle derin bir anlama ulaştı? 

Elbette ki bu zenginliğe kolay yoldan ulaşmaya çalışanlar oldu. Belki büyük markaların sahtelerinin üretilmesinin tarihteki ilk örneği olan bu deneme, insanlara ucuz ama temiz kokan giysiler sağladı. İşin sırrı da buradaydı. Bir deniz ürününden üretildiği için antik dönemde mor giysiler, kötü kokardı ve hiçbir suni muadilleri aynı renk tonunu yakalayamazdı.

Bahsettiğimiz nedenden dolayı mor, sadece en güçlü ve hırslı insanların rengi olarak kaldı ve Akdeniz çevresinden tüm dünyaya yayıldı. Kültüre böyle yerleşen mor rengin anlamı, iki bin yılı aşkın süredir tüm sanat eserlerinde vurgulanıyor ve değerini korumaya devam ediyor.

Mor Rengin Psikolojik Gücü

Elbette ki kültür, insanın düşünce yapısının önemli bir bölümünü oluştururken psikoloji ve bilinçaltı da temeli yaratır. Bu sebeple psikolojide mor renk konusu, bu rengin tarihi önemi kadar etkilidir.

Renklerin psikolojik anlamlarının altını çizmekte fayda var. Unutulmamalıdır ki yediden yetmişe birçok insan için yeşilin birçok tonu huzur vericidir. Bu durumdan dolayı uzaktan izlenilen bir orman manzarası insanı ferahlatır. Siyah umut kırarken beyaz renk insana bir canlılık hissi katar. Renkler, psikolojide o kadar önemlidir ki psikiyatri testlerinde bile sıklıkla karşımıza çıkar.

Doğada nadir görülen ve dikkat çekici bir renk olan mor, etkileyici ve tehditkar bir renktir. Bu özelliği zihinlere kazınmış olan mor, insanın duygularını harekete geçirir ve saygı uyandırır. Mor rengin enerjisi, güçlüdür ve dominasyon vaat eder. Kuşatan renkler arasında bulunduğu için sahibine zarar verilemeyeceği, çekinilmesi gerektiği ancak bağlılık sonucunda mutluluk sunabileceği hissiyatını uyandırır.

Tutkunun Tonu Olarak Mor

Tutkunun Tonu Olarak Mor
Mor renk, güçlü enerjisiyle tutkunun ve gücün rengi olarak kalmaya devam edecek gibi.

Mor rengin psikolojik anlamı, rengin bu kadar önemli olmasını sağlayan kültürel olaylarla değişmeden sabit kalıyor. Gökkuşağının zor görünen ama en etkileyici çizgisini oluşturan bu ton, her türden boyaya ulaşılabilen günümüzde bile değerini koruyor. Tutkulu insanların istemsizce tercih etmesi bile başlı başına bir işaretken klasik dönemden Rönesans’a kadar nesillere ilham olmuş birçok karakterin tablosunda sıkça kullanılması da boşuna değildir. 

Hayatın sunduğu zorluklara gülen insanların tercihi olan mor rengin enerjisi çok güçlüdür. Popülerliğini giderek arttıran bu renk, hayatın her alanında karşımıza çıkmaya devam edecek ve değerini koruyacak gibi görünüyor.

Kokoloji testini merak ediyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir