Evcil Hayvan

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır ve Kaşınır?

Muhabbet Kusu Neden Kabarir ve Kasinir

Rengarenk tüyleriyle sevimli evcil hayvanlarımız arasında muhabbet kuşları da bulunuyor. Birçok farklı türü olan bu dostlarımız, bazen tüylerini kabartır ve kaşınır. Eğer ki, “Muhabbet kuşum tüylerini kabartıyor ve kaşıyor” diyorsanız, bu içeriğimizi okumalısınız. Yazımızda “Muhabbet kuşu neden kabarır ve kaşınır?” sorusunun yanıtını ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?

Muhabbet Kuşu Neden Kabarır?
Muhabbet kuşlarının kabarmasına neden olan farklı etkenler vardır.

Muhabbet kuşlarının kabarmasının pek çok farklı sebebi vardır. Çoğu zaman bu durum, normaldir. Genellikle muhabbet kuşları, mutluluktan ve vücut ısılarını sabit tutmak için tüylerini kabartır. Fakat bazen bu tüylerin kabarması, bir sağlık sorununa işaret olabilir. Aşağıda verdiğimiz başlıklarda ayrıntılı bir şekilde durumun nedenlerini öğrenebilirsiniz.

Vücut Sıcaklığını Dengeleme

Muhabbet kuşlarının tüylerini kabartmasında en sık görünen nedenlerden biri, vücut sıcaklığını düzenlemektir. Özellikle soğukta kaldıkları zaman bu durum, sık sık görülür. Tüylerini kabartarak muhabbet kuşları, tüylerinin altına havayı hapseder. Bu sayede kendilerini ısıtırlar. Muhabbet kuşları kendilerini ısıtmak için tüylerini kabarttıkları zaman ayaklarını yukarıya doğru, göğüslerini ise öne çekerler. Sakin biçimde durarak gözlerini kapatırlar. Yani, “Muhabbet kuşum kabarık duruyor ve uyuyor.” diyorsanız, sebebi sıcak kalmak olabilir.

Eğlence ve Heyecan

Muhabbet kuşlarının kendini kabartma nedenlerinden biri, heyecan ve eğlencedir. Duygularını dışarıya yansıtan bu dostlarımız, mutlu hissettikleri zaman tüylerini kabartarak gösterirler. Bunun yanında kafalarını sallarlar veya kuyruk tüylerini açarlar. Sevdiği yemi yerken, sizinle oyun oynarken bu durumla karşılaşabilirsiniz.

Kendini Temizleme

Sevimli dostlarımız, sık sık kendini temizleme ve tüylerini düzenleme ihtiyacı duyarlar. Kendilerini temizlerken tüylerini kabarttığını görebilirsiniz. Bu sayede muhabbet kuşları, tüylerinin üzerindeki tozlardan kurtulur. Ayrıca banyo yaptıktan sonra tüylerini kabartarak silkelendiklerini görmeniz mümkündür.

Hastalık

Maalesef ki, bu güzel dostumuz kötü bir neden dolayı da tüylerini kabartabilir. Hastalandıkları zaman muhabbet kuşları tüylerini kabartması muhtemeldir. Bunun yanında farklı belirtiler görmeniz mümkündür. Hızlı nefes alma, kilo kaybı, uyku hali gibi nedenler kuşunuzun hasta olduğunun haberci olabilir. Eğer ki, muhabbet kuşu tüy kabarma ve halsizlik sorunuyla karşılaşırsanız hemen veteriner hekime gitmenizi öneriyoruz. Onun hareketlerinde farklılık gördüğünüz zaman önlem almanız çok önemlidir.

Şarkı Söyleme

Muhabbet kuşları, şarkı söylemeyi çok sever. Bunun yanında özellikle erkek kuşlar, şarkı söylerken tüylerini kabartırlar. Kabarma ve yüksek sesle şarkı söyleme isteği genellikle çiftleşme zamanının habercisidir. Aynı zamanda güzel bir uykunun ardından kabarık biçimde uyanabilirler. Uyandıkları zaman şarkı söylemeye başlayabilirler.

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?

Muhabbet Kuşu Neden Kaşınır?
Muhabbet kuşlarının kaşınmasındaki en birincil neden iç ve dış parazitler olabilir.

Tıpkı tüylerini kabartma gibi kaşıntı da olağan bir durumdur. Ancak bazen bir hastalıktan dolayı muhabbet kuşunuz kendini kaşıyor olabilir. Peki, muhabbet kuşu neden kaşınır? Bunun sebebini öğrenmek için aşağıdaki listeyi inceleyebilirsiniz:

  • En önemli nedeni, iç ve dış parazitlerdir.
  • Tüy dökme zamanı geldiğinde muhabbet kuşları kaşınabilir. “Muhabbet kuşları neden kaşınır ve tüy döker?” merak ediyorsanız, nedeni tüy dökme dönemi olabilir.
  • Sadece kendini temizlemek istediği için kaşıntıyla karşılaşabilirsiniz.
  • Tüylerini düzenlemek istediklerinde muhabbet kuşları kaşınabilir.
  • Mantar nedeniyle muhabbet kuşlarının kaşınması olağandır.

Yukarıdaki nedenlerden dolayı muhabbet kuşunuzun kaşınması normaldir. Bu kaşıntı basit bir sebepten olabileceği gibi hastalıktan kaynaklanabilir. Sürekli bir kaşıntı görmüyorsanız bir sorun yoktur. Ancak kesinlikle dostunuzu takip edin. Kaşıntı yoğun bir biçimde devam ediyorsa, takviye gıdalara ihtiyaç olabilir.

Kaşıntının giderilmesi için mutlaka veteriner hekime gitmek gerekir. Normal gıdanın yanında takviye besinler verilerek kaşıntı probleminin önüne geçilebilir. Aynı zamanda yemlerini değiştirerek daha kaliteli beslenmesini sağlayabilirsiniz. Kaşınma bitlerden dolayıysa, kuşlara özel olarak üretilen bit ilaçları kullanmak mümkündür.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Muhabbet Kuşum Çok Kaşınıyor Ne Yapmam Lazım?” state=”close”] Öncelikle kaşıntı probleminin neden kaynaklandığını bilmeniz gerekiyor. Eğer ki, kaşıntı aşırıysa kesinlikle veteriner hekime gitmelisiniz. Takviye gıdalarla bu durum tedavi edilebilir.[/toggle]

[toggle title=”Muhabbet Kuşu Neden Sürekli Tüylerini Kabartır?” state=”close”] Bunun pek çok sebebi olabilir. Genellikle yaşadıkları duyguyu tüylerini kabartarak gösterirler. Aynı zamanda vücut ısılarını dengelemek amacıyla tüylerini kabartabilirler.[/toggle]

[toggle title=”Muhabbet Kuşları Neden Tüy Döker?” state=”open”] Kuşun tüy dökme zamanı geldiği için tüyler dökülebilir. Ancak bu durum bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Böyle bir durumda muhabbet kuşunuzu takip etmeli ve çok fazla tüy dökme sorunu varsa veteriner hekime gitmelisiniz.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir