BakımNe, Ne Değildir?

Skualen Nedir? Nasıl Kullanılır?

Skualen Nedir

Skualen; zeytin ağacının kökü ile elde edilen, eski zamanlardan beri şifa ve güzellik için kullanılan bir yağdır. Bu noktada “Skualen nedir?” sorusuna zeytinin sihri olarak yanıt vermek yanlış olmaz. Bebekken bolca ürettiğimiz bu organik bileşik, yoğun miktarda antioksidan ve omega 3 içermektedir. Bu içerikler ise iyileştirici, hücre yenileyici özelliklere sahiptir.

Skualen, uzun zamandır kırışıklıkları ve sarkan cildi tedavi etmek için kullanılmaktadır. Çok etkili nemlendirme özelliği sayesinde kırışıklıkların oluşumunu da azalttığı bilinir. Öyle ki vitamin yönünden zengin skualen, kozmetik ve cilt bakım ürünlerinin yeni yıldızı haline gelmiştir.

Skualen zeytinyağı gibi hem saçlarınız hem cildiniz hem de sağlığınız için son derece faydalıdır. Cilt uzmanlarının bir numarası olan zeytin ağacından elde edilen bu yağ, pek çok serum ve krem içeriklerinde de tercih edilmeye başlanmıştır.

Skualen Faydaları

Skualen Faydaları
Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.

Skualen yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Bunları sıralayacak olursak:

  • Hücre yenilenme özelliği sayesinde cildi canlı tutar.
  • Güçlü antioksidan özelliği olan skualen, hücrelerin ömrünü uzatır.
  • Cildin su tutma oranını arttırır ve yüksek su kaybını önler.
  • Muhteşem bir nemlendiricidir.
  • Cildin elastikiyetini arttırır ve kırışıklığı önler.
  • Cilt bariyerini güçlendirir.
  • Cildi dışarıdan gelecek olan mikroplara ve zarara karşı korur.
  • Cildin yaşlanmasını yavaşlatır.
  • Ödemi azaltır.
  • Cilde ipeksi ve pürüzsüz görünüm kazandırır.

Squalene cilde faydaları ise saymakla bitmez. Cildin güzelliğine büyük katkıda bulunacak protein ve kolajenleri içerir. Kolajenler de cildi, eklemleri, dişleri, tırnakları, saçları ve kemikleri başta olmak üzere çoğu organın yapı taşlarını oluşturan proteinlerdir. Bu protein, dokuları sağlamlaştırır ve dokuların genç kalmasına yardımcı olur.

Skualen yağı bu yüzden, insan vücudunun hem iç hem dış sistemlerini olumlu anlamda geliştirir, iyileştirir. Aynı zamanda kan dolaşımını arttırarak cildin daha rahat nefes almasını sağlar.

Skualen Zararları

Skualen, hücreleri oluşan hasarlardan ve bölünmelerden koruyan güçlü bir antioksidandır. Lipofilik özelliğinin yüksek olması nedeniyle ağır metalleri ve kanserojen hücreleri parçalayarak vücuttan atar. Diğer yandan skualen zararları için pek çok analiz yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda skualen yağının organlara veya cilde zarar vermediği anlaşılmıştır.

Skualen Yağı Kullanım Şekli

Skualen Yağı Kullanım Şekli
Skualen yağı, saç ve cilt bakımında etkilidir.

Skualen yağını gece veya gündüz kullanabilirsiniz. Ancak temiz cilde uygulamak önemlidir. Doğru kullanım ile ciltteki nem seviyesini arttırır. Düzenli kullanımda cildinizin daha canlı ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır.

Cildi nemlendiren yağlar ve kremler kullanmak, her zaman faydalı olacaktır. Ancak doğal içeriklere sahip ürün kullanımına dikkat etmek gerekir. Doğal içerikli ürünler, cilt hasarları ile mücadelede için en önemli yardımcılardır.

Genelde cilt için kullanılan yağlar, çok ağır ve kokulu olabilir. Skualen yağı ise yapısal olarak hafiftir ve bundan dolayı cilt gözeneklerini tıkamaz. Bunun yerine gözeneklere iyice nüfuz ederek cildi iyileştirir. Ölü cilt hücrelerinin atılımını kolaylaştırır. Bununla birlikte, cildi asla tahriş etmez. İlk kullanımdan itibaren farkı belli olacaktır. Aynı zamanda düzenli skualen kullanımı, kolajen üretimini artırarak daha sıkı bir cilt sağlar.

Skualen, yalnızca cilt için kullanılmaz. Cilde olduğu kadar saçlara da faydası bulunmaktadır. Saç dersini nemlendirmeye ve saçın sağlıklı uzamasına yarar. Saçları nemlendirir, parlamasını sağlar. Kırılmaması için güçlendirir. Kısacası, saç tellerinizi daha sağlıklı hale getirir.

Saçlar için duş sonrasında az miktarda kullanabilirsiniz. Ancak duş öncesi masaj yaparak saça uygulayıp biraz bekleyerek kullanmanız daha fazla fayda sağlayabilir. İlk kullanımdan itibaren etkisi gözle görülür. Ancak tam etkisini görmek için düzenli kullanmalısınız.

Saçlarınız için bir diğer mucizevi ürün olan zeytinyağını nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz? İşte size birkaç öneri: Zeytinyağı ile Saç Bakımı: Evde Yapabileceğiniz 6 Saç Maskesi

Skualen Yağı Kullananlar

Skualen yağı kullananlar, yağın yapısı ve içeriği dolayısıyla memnun kalmışlardır. Cildi iyileştirme özelliği bulunan bu yağ, kullananların çoğunda aynı etkiyi göstermiştir. Diğer yandan herkesin vücut yapısı ve cilt yapısı farklıdır. Ancak hücreye katkı sağlayan proteinler bellidir. Alışma sürecinde, bazı kullanıcılarda istenen etkiyi hızlı bir şekilde göstermeyebilir.

Tüm bunlara ek olarak kokusuz yapısıyla koku hassasiyeti olan kullanıcıları, rahatsız etmez. Çok kuru cildi olan kullanıcılar bile nemlendirme özelliğinden dolayı skualen yağından çok memnun kalmışlardır.

Akneye eğilimli veya yağlı ciltler için yanlış ürün kullanmak sivilceye neden olabilir. Ancak skualen tüm cilt tipleri için kullanılabilir.

Bitkisel skualen yağının hem erkek hem kadınlar için kullanılmasında bir sakınca yoktur. Nemli vücut sağlıklıdır. Cilt kuruluğu, beraberinde farklı sorunları ve erken yaşlılığı getirir. Bu yüzden kimyasal ürünler içeren kremler kullanmak yerine, doğal skualen yağı kullanmalısınız.

Her gün cilt bakım rutininize skualen yağı eklemeniz, cilt ve saç sağlığınız için en iyi tercih olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Skualen Hangi Besinlerde Bulunur?” state=”close”] Çoğunlukla zeytinyağında bulunur ve elde edilir. Fakat köpek balığı karaciğer yağında, buğday tohumlarında ve pirinçlerde de bulunmaktadır.[/toggle]

[toggle title=”Skualen Yağı Gündüz Kullanılır mı?” state=”close”] Skualen yağını, gündüz, leke bırakacak endişesi duymadan rahatça kullanabilirsiniz.[/toggle]

[toggle title=”Skualen Yağı Nasıl Kullanılır?” state=”close”] Skualen yağını her gün temiz cildinize kullanabilirsiniz. Serum ve krem öncesi kullanmanız daha doğru olacaktır.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir