Evcil Hayvan

Muhabbet Kuşu Ölmeden Önce Ne Yapar? 

Muhabbet kuşu ölmeden önce ne yapar

“Muhabbet kuşu ölmeden önce ne yapar?” sorusu kuş sahiplerinin merak ettiği konuların başında gelir. Minik dostların ihtiyaçlarını karşılamak ve onlara vakit ayırmak bu noktada önem taşır. Yeterli ilgi gösterdiğinizde muhabbet kuşlarında göreceğiniz olumsuz durumlar, mutlaka dikkatinizi çekecektir.  

Kesinleşmiş bir bilgi bulunmasa da ölmeden önce daha halsiz oldukları gözlenmiştir. Ölüm zamanları yaklaştıkça yeme ve içmeyi bıraktıkları bilinir. Enerjisi azaldığı için etrafıyla fazla ilgilenmediği ve inzivaya çekildiği de gözlenen durumlar arasında yer alır. Ölmelerine sebep olacak durumları bilmek ise onlara yardımcı olmak için size fayda sağlayabilir.  

Muhabbet Kuşunun Ölüm Belirtileri

Muhabbet kuşları, farklı kuş türlerine göre strese daha fazla yatkınlık gösterir. Stres seviyesinin artması en önemli ölüm nedenleri arasındadır. 5 ila 8 yıl arasında bir ömre sahip olan bu kuşlar, beslenme ve ortam koşullarına göre de hastalanarak ölebilir. Muhabbet kuşlarının yakalanabildiği hastalıkları alt kısımda sizler için belirttik: 

 • Solunum yolu enfeksiyonları; burun akıntısı, nefes alımlarında güçlük çekme, hırıltı ve öksürük belirtileriyle kendini gösterir. 
 • Sindirim sorunları; kusma, iştahsızlık, şişkin bir karın ve tüylerin dökülmesidir. 
 • Tüy dökme problemleri; yılda bir kere tüy döken bu kuşlar yetersiz beslenme, stres ve hastalık durumlarında daha fazla tüy döker. 
 • Ayak sorunları; şişme, tırnak uzaması, yara gibi belirtiler görülür. 
 • Yumurtalama sorunları; dişi kuşlarda görülebilen bir hastalıktır. 

Burada yer alan hastalık belirtileri muhabbet kuşu ani ölüm nedenleri arasında yer alır. Ölmelerine sebep olabilen bu hastalıklarda derhal bir veterinere gidilmelidir. Hastalıklar içinde belirtilen durumlara ek olarak, göz bakterileri de görülebilmektedir. Sadece sorunlarla karşılaşıldığında değil düzenli aralıklarla kontrol ve tedaviler, kuşlarınızın sağlıklı bir yaşama kavuşmalarına yardımcı olacaktır. 

Muhabbet Kuşu Öleceğini Hisseder mi? 

Muhabbet Kuşu Öleceğini Hisseder mi
Muhabbet kuşları, öleceğini hissetmez ancak sağlıklarında bir sorun olduğunu belli edebilirler.

Muhabbet kuşu ani ölüm yaşayabilen canlılardır. Bunun en önemli nedeni kolay hastalanabilen bir bünyeye sahip olmalarıdır. Herhangi bir rahatsızlık hissettiklerinde stres seviyelerinde de fazlasıyla artış olur. Yeme ve içme oranlarının da azalması onları halsiz bırakacaktır. Kendileri bir sorun olduğunu anlayacaktır ancak öleceklerini bilemezler. 

Geçmeyen bir sorunları olursa bu noktada yapılabilecek en güzel şey kalan zamanlarını güzel geçirmelerini sağlamak olacaktır. Bulundukları ortamları daha konforlu hale getirmek, onları rahat ettirir. Denge kayıpları varsa mutlaka daha özenli bir ortam hazırlamanız muhabbet kuşlarınıza destek olabilmek adına faydalı olur. 

Muhabbet Kuşlarının Aniden Ölme Nedenleri 

Muhabbet kuşlarının ani bir şekilde ölmesi için farklı sebepler sayılabilir. Genel olarak bilinen sebepler ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Yoğun güneşe maruz kalma 
 • Gece korkusu 
 • Susuzluk 
 • Gıda zehirlenmesi 
 • Ağır metal zehirlenmesi 
 • Kimyasal kokular 

Kuşların dış etkenlerden etkilenmemesi için tedbirler alınması oldukça önemlidir.  

Muhabbet kuşlarının yoğun şekilde güneşe maruz kalmaları engellenmelidir. Bununla birlikte gece korkusunun giderilmesi için pencereden ışık girmesinin önüne geçilmelidir. Ani parlamalar kuşları ürkütür. Kuşlar susuz bırakılmamalı ve zararlı gıdalara ulaşıp tüketmesine izin verilmemelidir. 

Kemirmeyi sevdikleri için metal içerikli eşyalara yaklaştırılmamaları gerekir. Aynı zamanda kimyasal kokular kolaylıkla hastalanmalarına sebep olabilir. Kuşlar, temizlik ürünleri gibi maddelerin neden olabileceği ağır kokulu ortamlarda tutulmamalıdır. 

Muhabbet Kuşu Bakımında Veteriner Danışmanlığı 

Eğer “Muhabbet kuşu ölmeden önce ne yapar?” diye merak ediyorsanız, bu noktada gösterdiği belirtilere dikkat etmeniz gerekir. Muhabbet kuşunuz için hastalık şüpheniz varsa mutlaka veteriner yardımı almalısınız. Zaman kaybetmeden muhabbet kuşunuzu göstermeli ve durumunu öğrenmelisiniz. Erken teşhis ve tedavi sayesinde iyileşme şansları çok daha yüksek olur. Evcil hayvanınızın davranışlarında veya halinde aşağıdaki gibi farklılıklar varsa yardım almak için acele etmelisiniz: 

 • Baş kısmında veya vücudundaki tüylerin dökülmesi 
 • Aşırı akıcı veya yumuşak dışkılaması 
 • Yemek yememesi 
 • Su içmemesi 

Beklenmedik etkilerle karşı karşıya kalınması durumunda muhabbet kuşunun veterinere götürülmesi ihmal edilmemelidir. Aynı zamanda periyodik olarak kontrol yaptırılması olumsuz durumların engellenmesini sağlar. 

Muhabbet Kuşları ve Stres 

Muhabbet Kuşları ve Stres 
Muhabbet kuşları için stres tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

“Muhabbet kuşu ölmeden önce ne yapar?” durumu hakkında bir diğer bilinmesi gereken; stresin neden olduğu durumlardır. Muhabbet kuşlarını en çok etkileyen faktörlerin başında stres gelir. Diğer kuş türlerine göre daha çabuk stres altında hissetmeye başlayabilirler. 

Özellikle kuşun ürkmesine sebep olan yüksek seslere maruz kalması engellenmelidir. Aynı zamanda yapılan ani hareketler, korkmalarına ve doğal olarak strese girmelerine sebep olabilir. Bununla birlikte kuşları tutmayı bilmeyenlerin çok fazla dokunması, tedirgin olmalarına yol açar. Çocukların veya kuşlar hakkında bilgisi olmayanların, kuşlara daha dikkatli yaklaşmalarını sağlamalısınız. 

Muhabbet kuşunun ölmeden önce yaptığı davranışlar ve nedenlerini yazbuz.com sitemizin farkıyla inceleyebilirsiniz. Böylece kuşlarınızın sağlığı için önlem alabilir ve daha rahat etmelerini sağlayabilirsiniz. 

Muhabbet kuşlarının neden kabardığını biliyor muydunuz? Cevabınız hayırsa, işte yanıtı: Muhabbet Kuşu Neden Kabarır ve Kaşınır?

Sıkça Sorulan Sorular 

[toggle title=”Muhabbet Kuşu Ölmeden Önce Neden Sessiz Kalır? ” state=”close”] Muhabbet kuşları eğer ölüm döngüsüne girmişlerse çok fazla sesleri çıkmaz. Karanlık ve sessiz ortamlarda durmayı tercih ederler. Kuşlar öleceğini anlamaz fakat bu davranışlarıyla durumlarını anlatabilirler. [/toggle]

[toggle title=”Muhabbet Kuşu Ölüm Belirtileri Nelerdir? ” state=”close”] Ölüme yaklaşan muhabbet kuşları farklı belirtiler gösterebilir. Genel olarak aşırı tüy dökme, halsiz olma ve yemek yememe gibi durumlar cevap olabilir. Muhabbet kuşunun ölmeden önce yaptıklarını yazbuz.com ayrıcalığıyla okumak mümkündür. [/toggle]

[toggle title=”Muhabbet Kuşu Ölmeden Önce Nasıl Davranılmalı? ” state=”close”] Muhabbet kuşunun ölüm belirtileri göstermesi durumunda rahat etmesi için belirli düzenlemeler yapılmalıdır. Konforlu ve sessiz bir ortamda kalması sağlanmalıdır. Aynı zamanda mama ve su kabı yakınına yerleştirilmelidir. [/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir