Oyun

New World Detaylı İnceleme: Adada Soluksuz Bir Mücadele

new world detaylı inceleme

Milyonlarca insan Amazon ve Steam oyun platformlarında yayınlanacak New World’ü bekliyordu ve nihayet geçtiğimiz günlerde bu bekleyiş sona erdi. New World’ün vizyona giriş tarihi Amazon tarafından birçok kez değiştirilmişti ancak neyse ki 28 Eylül’de bu yeni oyun ile buluşabildik. Gelin, New World detaylı inceleme ile oyun hakkındaki ilk izlenimlerimiz hakkında konuşalım…

New World’de Sınırda Hayatta Kalma Mücadelesi

new world hayatta kalma
Hayatta kalma oyunlarından hoşlananlar New World’ü çok sevecek.

Hayatta kalma oyunlarına alışkınsanız; New World, oyunculara sınırsız sayıda hayatta kalma pratiği sunuyor. Pişirme becerinizi yükseltmek ve erzak oluşturmak için güvenli bölgelerinizin sınırlarında hindi avlamak olması gerekenden çok daha çekici olabiliyor.  Madenlerde bulunması zor materyalleri toplamak ve eski zamanlardan kalma tüfekleriniz için kendi mermilerinizi yapmak gerçekten eğlenceli bir uğraşa dönüşüyor.

Kendi beğeninize göre her alanda beceri kazanabilmek, Runescape tarzı klasik bir sistemdir. Ve dilerseniz balık tutmaya kadar her bir zanaat ve toplama becerisini geliştirebilirsiniz. Oyuna başladığınızda, ilk toplama araçlarını bir araya getirebilmek gerçekten güzel bir his sunuyor.

New World’de Yapabileceğiniz Diğer Aktivitelerden Bazıları şunlardır:

  • Yem ticareti yapmak
  • Diğer kaşiflerle birlikte vahşi doğayı keşfetmek
  • İşletme ve ticaret sistemine yatırım yapmak

İlerleyen zamanlarda, New World ile ilgili ortaya çıkabilecek potansiyel sorunları şimdiden ön görebilmek mümkün. Yani oyunda geçirilen zamanın büyük bir bölümünü kaynak toplamaya ayırmak, belki bir süre sonra can sıkıcı bir duruma dönüşebilir. Ancak en azından şimdilik; kendi mühimmatını oluşturmak, vahşi doğaya çıkmadan önce gerekli malzemeleri toplamak insana kendini cesur ve tazelenmiş hissettiriyor.

The Combat (Savaş): New World’ün En Zayıf Tarafı

the combat savas
New World oynarken çok sayıda savaşa girmeniz gerekecektir.

Neredeyse her MMORPG’de binlerce savaş yaparsınız. Savaşmak, muhtemelen tüm oyun deneyiminin en büyük kısmını oluşturmaktadır. New World detaylı incelememizi yaparken sınırlı beceri seçenekleri, garip animasyonlar ve sunduğu az heyecan nedeniyle oyunun savaş ortamını biraz sıkıcı bulduk.

Oyunun eğlenceli görünen diğer yönlerinin, beklentiyi karşılayıp karşılamadığını belirtmekte zorlanıyoruz; çünkü savaş, bu tarz oyun gruplarının temel dinamiğidir. Sadece basit bir keşif yaparken bile bir sürü zombi benzeri yaratıkla, kurtla ve ayıyla savaşmanız gerekiyor ve bu gerçekten hiç de iyi hissetmiyor. Bu sorun, hem PvP hem de PvE deneyimlerinde şiddetlenir, ancak ikincisinde daha belirgin oluyor.

Silahlarda göze batan geri bildirim eksikliği ile süngerimsi yaratıklar ile çarpışmak deyim yerindeyse komik olabiliyor. Ve savaştaki seçenekler ise son derece sınırlı ve eksik geliyor.

New World’de Zor Seyahatler

zor seyahatler
Zorlu seyahatler New World’ün en keyifli yanlarından biri olabilir.

Yeni başladığınızda, gidecek çok yeriniz olmadığı için her yere yürüyerek gitmek çok can sıkıcı bir durum değildir. Bununla birlikte 12. seviyede otomatik çalıştırma düğmesi ile karşılaşıyorsunuz.

New World’ün dünyası gerçekten büyük ve hepsini yürüyerek gezmek çok zorlu bir uğraşa dönüşebiliyor. Binek hayvanların olmaması ve hızlı seyahat imkanının kaynaklarla sınırlı olması, bu büyük haritada dolaşmayı can sıkıcı bir angaryaya dönüştürebiliyor.

Özellikle oyunda ilerledikçe, haritada birbirinden uzak görevler ile karşılaşmak; görmezden gelinemeyecek bir duruma dönüşüyor.

New World’de İlerlemek

new worldde ilerlemek
New World’de ilerlemek için arkadaşlarınızla beraber oynayabilirsiniz.

New World detaylı incelememizde gördüğümüz kadarıyla her şeye rağmen New World, mevcut MMORPG kültüründe oldukça ilginç bir iş olacağa benziyor. Bölgesel çatışmalar için küçük arkadaş gruplarıyla oynamak ve büyük lonca politikalarıyla ise daha büyük bölgeleri kontrol etmek isteyen kullanıcıların ilgisini çekeceğe benziyor.

Kendi eşyalarımızı yaratmayı, yavaş yavaş keşfederek güçlü olduğumuz alanları genişletmeyi ve tüm toplayıcılık, işçilik becerilerimizi geliştirmeyi seviyoruz. Ancak tüm bu aktivitelerin bir süre sonra rutin hale gelince tüm cazibesini kaybedeceğini de ön görebiliyoruz.

New World’ün Sistem Gereksinimleri

New World’ü kesintisiz bir şekilde oynayabilmek için belirli sistem özelliklerine sahip olmanız gerekmektedir.

28 Eylül itibariyle New World’e Windows bilgisayarınız için Steam ve Amazonda mağazalarından ulaşabilirsiniz.

Windows
MinimumÖnerilen
İşletim SistemiW10 (64 bit)W10 (64 bit)
İşlemciIntel® Core™ i5-2400 / AMD CPU @ 3GhzIntel® Core™ i7-2600K / AMD Ryzen 5 1400
Bellek8 GB16 GB
Depolama9 GB
Ekran KartıNVIDIA GTX 670 2GB / AMD Radeon R9 280NVIDIA® GeForce® GTX 970 / AMD Radeon R9 390X
Direct X VersiyonuDirectx 12Directx 12
OturumlarSteam hesabı gerektirir
 

Desteklenen Diller:

Seslendirme: İngilizce
İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Kastilya İspanyolcası, Lehçe, Brezilya Portekizcesi, Latin Amerika İspanyolcası

Amazon’daki Diğer Oyunlar

New World, Amazon Games’in geçmişte piyasaya sürdüğü diğer oyunlardan daha farklı bir konumda durması sebebiyle, platformda yaşanan ve yaşanmaya devam edecek olan değişimi temsil ediyor.

Gelecek vaat eden bir başka oyun ise 2022’de Amazon Games’te piyasaya sürülmesi planlanan Lost Ark. Lost Ark’ın Amazon Games ve Smilegate RPG’de eş zamanlı olarak oyun severler ile buluşması bekleniyor.

New World detaylı incelemesini okuduktan sonra yeni çıkacak bir başka oyunu daha öğrenmek isterseniz Elden Ring Ne Zaman Çıkacak? yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir