Edebiyat

Bir Oturuşta Bitireceğiniz 7 Kitap Önerisi

bir oturuşta bitireceğiniz 7 kitap önerisi

Kitaplar, kimi zaman hayata bakış açımızı değiştiren, kimi zaman bizi sonsuz serüvenlere sokan arkadaşlarımızdır. Pek çok insan için kitap okumak bir tutku iken, bazıları için hayat damarlarından biridir. Kitap okumanın önemi kişiden kişiye değişirken, kitap okuma alışkanlığı elde etmek isteyip bir türlü kendisini hazır hissetmeyenlerin sayısı da bir hayli fazla. Bir oturuşta bitireceğiniz 7 kitap önerisi sizlere bu konuda yardımcı olabilecektir. Çünkü, kitapların sonsuz dünyasında, her zevke hitap edecek ve kişilerin kendilerini bulabileceği yüzlerce kitap çeşidi mevcut. Bu yazıda, bir oturuşta bitireceğiniz 7 kitap önerisi ile kendinizi kitapların eşsiz dünyasına giden bir yol bulabileceksiniz. Hazırsanız sizinle kısa bir yolculuğa çıkalım.

Dostoyevski – Yer Altından Notlar

yeraltından notlar
Yeraltından Notlar (1864)

En ünlü yazarlardan birisi olan Fyodor Dostoyevski tarafından kaleme alınan bu kitap, Dostoyevski’nin kendi sesi ile verdiği ilk eser olarak da biliniyor. Dönemin Avrupası’ndaki varoluşçu edebiyatı simgeleyen kitap, uzun bir sövlev ile başlıyor. Yazar, psikolojisini ve ruh halini yeraltı olarak nitelendiriyor. Yaklaşık olarak 150 yıldır okurların büyük ilgi ile okuduğu Yer Altından Notlar, aynı zamanda 160 sayfalık uzunluğu ile de kitap okuma alışkanlığı elde etmek isteyenler için de iyi bir seçenek.

Franz Kafka – Dönüşüm

Dönüşüm
Dönüşüm (1915)

1915’te usta yazar Franz Kafa tarafından kaleme alınan kitap, yazarın eşsiz anlatımı ile birlikte okuyanları büyülüyor. Eserde, burjuvalarda yer alan yaşamların ve yozlaşma içerisinde gelişen ailevi ilişkiler tüm detayları ile okuyanlara aktarılıyor. Aynı zamanda, toplum tarafından dayatılan ancak o günün şartlarında bir değeri bulunmayan kalıplara da bir başkaldırı görebiliyoruz. Enteresan bir hikâyeye sahip olan Dönüşüm, 104 sayfa ile de bir solukta okuyacağınız kitaplar arasında yerini alıyor.

John Steinback – Fareler ve İnsanlar

fareler ve insanlar
Fareler ve İnsanlar (1937)

Pulitzer ve Nobel Edebiyat ödüllü yazar John Steinback tarafından yazılan Fareler ve İnsanlar, günümüzün toplumsal ve bireysel meselelerini mükemmel bir şekilde betimlediği bir kitap olarak karşımıza çıkıyor. Modern dünya klasikleri arasında ilk önce gelen kitaplar arasında yer alan Fareler ve İnsanlar, etkileyici bir hikâye ile de okuyanları kendine hayran bırakıyor. Usta yazar Steinback’in diğer eserlerinde de gördüğümüz vurucu gerçekliği, bu kitapta da yer alıyor.

Sabahattin Ali – Kürk Mantolu Madonna

Kürk Mantolu Madonna
Kürk Mantolu Madonna (1943)

Usta yazar Sabahattin Ali tarafından yazılan Kürk Mantolu Madonna, hayatımız boyunca bize yol gösteren tutkularımızın önemini vurguluyor. Her insanın hayatında hiç sorgulamadan peşinden koştuğu tutkuları bulunur. Bu tutkuların sonuçları ne olursa olsun asla vazgeçmeyiz. Kürk Mantolu Madonna, içeriğinde karşı konulamayan bu tutkuyu betimliyor. 164 sayfa olması ile bir solukta okuyabileceğiniz kitap, zaman zaman okuyuculara hayatlarını düşünecekleri sorular da soruyor.

Natalie Bibbit – Ölümsüz Aile

Ölümsüz Aile
Ölümsüz Aile (1975)

Pek çok kişi tarafından bir çocuk kitabı görülen Ölümsüz Aile, aslında yetişkinlerin de içerisinden birçok ders çıkarabileceği bir kitap. Natalie Bibbit tarafından kaleme alınan Ölümsüz Aile, ölümsüzlük pınarının suyundan içen ancak ölümsüz olduklarına pişman olan bir ailenin hayatını konu ediniyor. Tüm dünyada onlarca dile çevrilen kitap, çocukların ve yetişkinlerin rahat bir şekilde okuyabileceği kitaplar arasında yer alıyor. Kitabın sayfa sayısı ise 108.

Goethe – Genç Werther’in Acıları

Genç Werther’in Acıları
Genç Werther’in Acıları (1774)

Dünya edebiyatının önemli yazarları arasında yer alan Goethe’nin kaleme aldığı Genç Werther’in Acıları’nda, yazar olumsuz bir ilişkisinden esinleniyor. Kahramanımızın yaşadığı karşılıksız aşk nedeni ile hayatının adım adım mahvolmasını okuyoruz. Kitabın sahip olduğu üslup, okuyucuları derinden etkiliyor. Bir dönem Almanya’da birçok gencin etkisinden çıkamadığı ve pek çok gencin intiharına neden olduğu kitap, aynı zamanda kahramanın kıyafetlerinin moda olmasına da neden olmuştu.

Gabriel Garcia Marquez – Kırmızı Pazartesi

Kırmızı Pazartesi
Kırmızı Pazartesi (1981)

Güney Amerikalı ünlü yazar Gabriel Garcia Marquez tarafından yazılan Kırmızı Pazartesi, 1981 yılında yayımlanmıştı. Kitapta, kimsenin engel olmak istemediği ancak işleneceğini bildiği bir cinayet öyküsü ele alınıyor. Yayınlandığı dönem tüm dünyada büyük ilgi gören kitapta yer alan konu, Gabriel Garcia Marquez’in küçüklüğünde yaşadığı kasabada yer alan bir cinayetin öyküsü. Kitabın daha en başında kahramanımız Santiago Nasar’ın öldürüleceği belli olurken, kitapta aynı zamanda toplumsal bir davranış biçimini de görebiliyoruz. 111 sayfaya sahip olan bu başyapıt, bir solukta okuyabileceğiniz klasikler arasında yer alıyor.

Eğer kitap tavsiyelerine göz atmaktan keyif alıyorsanız Roald Dahl Kitapları ve Öyküleri yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir