Sinema

Ningen no jōken İncelemesi

Ningen no jōken İncelemesi

Serinin dünya genelinde bilinen adı: The Human Condition’dır. Kabaca “İnsanlık Durumu” olarak çevirebiliriz. Adıyla uyumlu şekilde insanlara yardım ederek dünyayı iyileştirmek isteyen genç mühendis Kaji’yi ele alan seriye detaylıca bakacağız. İşte Ningen no jōken incelemesi…

Ningen no jōken Kitabı

Jumpei Gomikawa adlı Çin asıllı Japon yazar, 1916 yılında Manjurya’da doğdu. Bir süre edebi alanda eserler verdi ve kendini geliştirdi. Sonrasında 7 Temmuz Olayı olarak adlandırılan İkinci Çin-Japon savaşında yer aldı. Gomikawa, bu savaşta asker olarak yaşadığı tecrübe ve anıları kitaba aktarmak istedi. Askerden döndükten sonra “Ningen no jōken” kitabını kaleme aldı. Yönetmen ve yapımcı Masaki Kobayashi, kitaptan oldukça etkilenerek eseri filme dönüştürmek istedi. 3 serilik filmin serüveni böylece başlamış oldu.

Ningen no jōken Filminin Ortaya Çıkışı

Masaki Kobayashi, yazar Jumpei Gomikawa ile kitabını film yapmak üzere bir anlaşma sağladı. Kobayashi kitabın film haline getirilmesini sağlayıp yönetmenlik koltuğuna geçecekti. Önce 1959 yılında kitabın adıyla bir film sinemaya uyarlandı. İlk filmin tutulmasının ardından aynı yıl ikincisi, 1961’de ise üçüncü filmi çekildi. İlk filmi 208 saatlik, toplamda ise 10 saati aşan bir üçleme ortaya çıktı. Bu üçleme, analistler tarafından da yüksek puan alarak gelmiş geçmiş en efsane filmler arasına girmeyi başardı. Filmin başrollerini, Kaji karakterini canlandıran Tatsuya Nakadai ve karısı Michiko’yu canlandıran Michiyo Aratama paylaştı.

Üçleme, insani duyguları oldukça gelişmiş olan savaş karşıtı Kaji’nin insanlara yardım ederken yaşadıklarını ele alıyor.

Ningen no jōken I

Ningen no jōken I

İlk film, Japon askerlerinin Çin’in Manjurya şehrini işgal etmesiyle başlıyor. İdealist ve genç bir mühendis olan Kaji, İkinci Dünya Savaşı’na çağrılmaya hazırlanarak sevgilisine veda ediyor. Bu sırada bir demir madeni işletmesinin araştırma-geliştirme bölümünde çalışıyor. Ortaya maden işçilerine daha düzgün davranılması durumunda performanslarının arttığını belirten bir proje çıkarıyor. Bu projesi yetkililerin hoşuna gidiyor ve askerlikten muaf sayılarak Mançurya’ya çağırılıyor.

Askerlikten muaf tutulunca önünde engel kalmayan Kaji, sevgilisi Michiko ile evleniyor. Mançurya’da işçi şefi olarak görevine başlasa da işler hiç beklediği gibi gitmiyor. Gittiği madenin yöneticileri kendi gibi Japon olsa da işçileri Çinli çıkıyor. Çin ve Japonya arasındaki düşmanlık halkın gözünde de devam ettiği için Japon yöneticiler işçilere kötü davranıyor. Kaji, işçilere iyi davranılması gerektiğini savunsa da diğer yöneticiler onu karşısına alıyor. İşgal bölgelerinden toplanan Çinlilerin de madene işçi olarak gönderilmesi Kaji’nin işlerini zora sokuyor.

Hem yöneticilerle zıtlaşan hem de Çinli işçilere kendisini benimsetemeyen Kaji arada kalıyor. Bazı maden işçileri (Çinli sabotajcılar) madenden kaçma planları yapıyor. Bunun üzerine yakalanıp infazları gerçekleşiyor. Kaji bu duruma engel olmaya çalışınca ipler kopuyor. Öncesinde bir sürü işkenceye maruz bırakılıp sonrasında askerliğe çağırılıyor. İlk film bu şekilde noktalanıyor.

Ningen no jōken II ve III

Ningen no jōken II ve III

İkinci ve üçüncü seride Kaji’nin sivillerle ve askerlerle arasındaki ilişki ele alınıyor. Karşılaştığı sivillere ettiği yardımlar ve askerlerle savaş karşıtı konuşmaları konu oluyor. Asker olmasına rağmen savaş karşıtlığını sürdüren Kaji, ilk filmdeki gibi birçok zorlukla karşılaşıyor. Son olarak birliği “Kızıl Ordu” tarafından yok ediliyor ve yaşam mücadelesi vermek zorunda kalıyor. Eşi Michiko’yu uzunca süre görmeyen Kaji’nin eşini ulaşmak için aştığı engellere değiniliyor.

Muhteşem bir üçleme olan Ningen no jōken, izleyenlerde derin bir iz bırakmayı başarıyor. Özgürlük temalı bir film olan Ningen no jōken’de Kaji ve Michiko’nun ailelerinden pek bahsedilmiyor. Bunun en büyük nedenlerinden biri ikisinin de özgürlüğüne düşkün ve kendi hazları doğrultusunda hayat sürmek istemeleri. Bu tarz ince mesajları, güzel şekilde verebilen seriyi izlemenizi tavsiye ederiz.

Antimilitarist filmlere ilgi duyuyorsanız, sizin için güzel bir öneri yazımız var: En İyi Antimilitarist Filmler

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir