Sinema

En İyi Antimilitarist Filmler

en-iyi-antimilitarist-filmler

En iyi antimilitarist filmler genellikle savaş karşıtı görüşler barındırarak izleyicilere savaşın ve militaristliğin çarpıcı yanlarını bize göstermeyi amaçlar. Hayatın ve insanın değerini bize göstererek belki de hayatın değerini tekrar anlamamızı sağlar. Filmler elbette sadece öğretici değildir. Aynı zamanda bir sanat ihtiva eder. Listemizdeki filmler de hem sanat yönünden hem de içerdiği fikirler bakımından oldukça doyurucu filmlerdir. Eğer siz de antimilitarist filmlere ilgi duyuyorsanız, yazımıza mutlaka göz atmalısınız. Sinema tarihindeki çekilmiş en iyi antimilitarist fimleri sizler için derledik. Listemizde izlemediğiniz filmler varsa, ilk fırsatta listenize eklemelisiniz.

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful) ya da Orijinal İsmiyle “La Vita e Bella”

Hayat Güzeldir (Life is Beautiful)

Listemizin ilk sırasında 1997’de çekilen Hayat Güzeldir filmi yer alıyor. Gerek konusu gerekse barındırdığı sanatsal yön ile sinemaseverlerin en sevdiği filmler arasında sayılır.

Aşk dolu bir ilişkiyi anlatarak başlayan film, İkinci Dünya Savaşı ve devamındaki zorluklarla devam ediyor. Filmin başkahramanı olan Guido, filmde bir öğretmeni canlandıran Dora’ya aşık olur. Evlenmeleri kolay olmasa da sonunda evlenen çift bir de çocuk sahibi olur. Filmde işler kahramanlarımız için yolunda giderken İkinci Dünya Savaşı patlak verir. Bunun üstüne hayatı alt üst olan çiftimiz ve çocukları toplama kampına götürülür. Filmde Guido, oğluna bunun bir oyun olduğunu ve kazanırlarsa en sevdiği oyuncağı alacağını söyler. Kahramanlarımızın başından geçen olaylarla savaşın kirli yüzünü görmekle beraber, hayata ve ailesine sıkı sıkıya tutunan bir babayı da izleriz.

İsmi gibi hayatın güzelliklerini de içeren bu filmi, henüz izlemediyseniz mutlaka izlemenizi öneririz.

Zafer Yolları (Paths of Glory)

Zafer Yolları

Dünyanın en büyük yönetmenlerinden Stanley Kubrick’in 1957 yapımı filmi Zafer Yolları listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Sinema tarihinde oldukça önemli bir yeri olan film, piyasaya çıktığı yıldan beri izleyicilerin favori filmleri arasında. Bunun nedeni Kubrick’in sinemadaki dehası ve ilgi çekici olabilir. Her izleyene ayrı duygu hissettiren ve düşündüren bu film, bizim de favori filmlerimizden biridir. Yine dünyaca ünlü oyuncu Kirk Douglas’ın başrolünde olduğu filmde bir grup askerin yargılanmasına şahit oluyoruz. Bu nedenle Zafer Yolları, birçok hukuk fakültesinde de öğrencilere izletilen filmler arasında yer alır.

Konusunu gerçek bir hikâyeden alan Zafer Yolları’nda, 4 Fransız askerin savaşta başlarından geçen olaylar ve disiplin suçları nedeniyle yargılanmaları anlatılıyor. Bu anlatım, oldukça cesur ve açıkça yapılıyor. Bu da filmin bazı ülkelerde yayına girmesini bile engellemiştir. Örneğin, Fransa 1970’e kadar filmin yayınlanmasına izin vermedi. Fakat bahsettiğimiz gibi gerçek bir hikâyeden yola çıkarak anlatılan bu hikayedeki kahramanlar da aslında gerçekten bu olayları yaşayan askerler. Yani filmde gördüğünüz çoğu olay, gerçekten de savaşta askerlerin başına gelen olaylardan seçilmiş. Bu yönüyle insanı daha da etkileyen bu filmi izlemeyenlere şiddetle tavsiye ederiz. Ayrıca bahsettiğimiz gibi hukuk öğrencilerine ve hukuka ilgi duyan insanlara da farklı bakış açıları kazandırabilecek bir yapım.

Büyük Diktatör (The Great Dictator)

Büyük Diktatör

Hepimizin komedyen kimliği ile tanıdığı ve Şarlo tiplemesi ile bilinen Charlie Chaplin’in filmi Great Dictator yani Büyük Diktatör, listemizin üçüncü sırasında. 1940 yılında yani Nazi Almanyası’nın en güçlü zamanında çekilen bu cesur film, mutlaka izlemeniz gereken klasikler arasında sayılabilir. Nazi Almanyası benzeri bir ülkeyi anlatan filmde tahmin ettiğiniz gibi başrolde de Charlie Chaplin yer alıyor. Filmde ülkenin diktatörü ise Hynkel isimli bir lider. Yahudi düşmanı olan bu lider ülkedeki tüm Yahudileri toplama kamplarına götürme emri veriyor. Yahudileri toplayan askerler ise liderleri Hynkel’in tıpatıp benzeri bir Yahudi berber ile karşılaşıyor. İşte bu benzerlikten doğan karışıklıklar ile savaşın ve dikta rejiminin eziyetlerini bize anlatan filmi mutlaka izlemenizi öneriyoruz.

Hotel Ruanda (Hotel Rwanda)

Hotel Ruanda

Hotal Rwanda filmi, 2004 yılında çekilen ve yakın tarihimize dair çarpıcı gerçekler içeren bir yapımdır. Oldukça yakın bir tarihte yani 1994 yılında Ruanda ülkesinde gerçekleşen insanlık dışı katliamı ve soykırımı konu alan filmin başrolünde Don Cheadle yer alıyor. Yönetmen koltuğunda ise Terry George oturuyor.

Konusunu gerçek hayattan alan bir başka film olan Hotel Ruanda filmini izleyip etkilenmeyen insan, yok desek yalan olmaz. Bu nedenle sizin de mutlaka Hotel Ruanda filmini izlemenizi öneririz. Ruanda’da, 1994 yılında Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında çıkan savaş sonucu yaklaşık 800 bin kişi yaşama veda etmiştir. Bu katliam ve vahşete tanık olanlar ise hayatlarının devamında derin bir travma yaşamışlardır.

Film, sinema dili bakımından da oldukça çarpıcıdır. Gerçeğe son derece yakın bir senaryoya sahip filmde, Hutu bir otel müdürü ve onun karısı olan Tutsi bir kadın başrolde yer alır. Otel müdürünün katliamdan kaçan insanları otelinde saklamasını konu alan film, Birleşmiş Milletler ve diğer batılı güçlere de oldukça güçlü eleştiriler getirmiştir. Özellikle filmdeki bazı sahneler, adeta insanlığımızdan utanmamıza sebep olabiliyor.

Gandhi

Gandhi

Listemizin son sırasında ünlü lider Gandi’nin hayatını konu alan Gandhi filmi yer alıyor. Gandi, Hindistan’da koloniler kurarak ülkeyi sömüren İngilizlere karşı direnişinin sembolü olmuştur. Dünyada antimilitarizm deyince belki de aklımıza gelen ilk isimlerden biri olan Gandhi’yi konu alan bu film ise 1982 yapımıdır. Ancak bugün dahi en çok izlenen filmlerin başında gelir.

Tam adı Mohandas Karamçand Gandi olan lider, dünyada birçok kişinin ilham kaynağı olmuştur. Gandi özellikle şiddet içermeyen protesto yöntemleriyle bilinir. Bunun yanında kazandığı başarılarla birçok insanı ve milleti etkilemiştir. Gandi’nin hayatını konu alan bu film, eminiz sizi de oldukça etkileyecektir. Filmin başrolündeki Ben Kingsley, bu filmle beraber Oscar ödülü kazanmıştır. Ayrıca filim, bunun dışında7 Oscar heykelciğini daha almıştır. Oscar ödüllerinden biri de En İyi Yönetmen dalındadır. Dünya çapında da başarısı kanıtlanmış bu film, mutlaka izlemeniz gereken filmler arasında olmalı.

Farklı tarzlarda film önerileri almak istiyorsanız, Felsefi Film Önerileri ve Felsefi Filmler Listesi yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir