Sinema

Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne

Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne

Nuri Bilge Ceylan, şüphesiz Türkiye sinemasının en başarılı yönetmenlerinden biridir. Son filmi Kuru Otlar Üstüne, 76. Cannes Film Festivali’nde, Prestijli Altın Palmiye Ödülü’ne aday gösterilmiş ve “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü, Ceylan’ın filmine verilmiştir. Deneyimli ve profesyonel oyuncu kadrosu ile öne çıkan film, geçtiğimiz günlerde 76. Cannes Film Festivali’nde özel bir gösterimle izleyiciyle buluştu ve seyirciler tarafından uzun bir süre boyunca coşkuyla alkışlandı. Aynı zamanda festivalde bu filmle birlikte birçok farklı yabancı film de yarıştı.

Size değer katacak en iyi sanat filmleri için yazımıza göz atın!

Kuru Otlar Üstüne Film Konusu

Genç bir öğretmen olan Samet, Doğu Anadolu’nun uzak bir köyünde, dört yıllık zorunlu hizmetini bitirmek üzeredir. Samet, zorunlu görevinin ardından İstanbul’a tayin olacağı için oldukça heyecanlı ve sabırsızdır. Ancak Samet ve çalışma arkadaşı Kenan, şaşırtıcı ve beklenmedik bir sürpriz yaşayacaktır. Gelecekleri, bu beklenmedik olayla tamamen değişecektir.

Samet, İstanbul hayalleri kurarken iki öğrenci, haksız yere Kenan ve Samet’i kendilerini taciz etmekle suçlar. Bu olay sonrasında Samet’in hayalleri yıkılır ve hayatı, bu asılsız taciz iddialarıyla alt üst olur. Samet, zorlu günlerde meslektaşı Nuray’ın yardımıyla ayağa kalkar. Nuray ile tanıştıktan sonra Samet’in hayatı bazı yönlerden değişecektir. 

Kuru Otlar Üstüne Film Oyuncuları

Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne
Kuru Otlar Üstüne, başarılı oyuncu performanslarıyla da dikkat çekti.

Filmde daha önceki TV programlarından, filmlerden ve dizilerden tanınan birçok ünlü oyuncu bulunmaktadır. Kaliteli oyuncu kadrosu ile öne çıkan bu filmin, gerçekçi temaları ve duygu aktarımı ile hayranları tarafından merakla vizyona girmesi bekleniyor. Kuru Otlar filminin başrol oyuncuları şu şekilde:

  • Filmde Samet rolüne hayat veren Deniz Celiloğlu’dur.
  • Diğer bir başrol oyuncusu olan Nuray’ı ise Merve Dizdar canlandırıyor.
  • Samet’in en yakın arkadaşı olan Kenan rolünü ise Musab Ekici canlandırmaktadır.

Filmde yer alan diğer oyuncular arasında ise; Ece Bağcı, Erdem Şenocak, Yüksek Aksu, Münir Can Cindoruk, Onur Berk Arslanoğlu, Yıldırım Gücük, Cengiz Bozkurt, S. Emrah Özdemir, Elif Ürse, Elit Andaç Çam, Nalan Kuruçim, Ferhat Akgün gibi isimleri görüyoruz ve her biri, rolünün hakkını fazlasıyla veriyor.

Kanıt, Muhteşem Yüzyıl, Çalıkuşu gibi dizilerle adını duyuran Deniz Celiloğlu, bu filmde Samet karakterine hayat vermektedir. Ünlü oyuncu bunlar dışında onlarca film ve dizide de oyunculuk yapmıştır. 

Filmde yer alan bir diğer ana karakter Nuray’ı ise Merve Dizdar canlandırmaktadır. Son zamanlarda Masumlar Apartmanı dizisiyle öne çıkan Merve Dizdar, daha önce Kavak Yelleri, Vatanım Sensin, Mucize Doktor gibi dizilerde de konuk oyuncu olarak yer almıştır.

Kuru Otlar Üstüne filminde yer alan diğer oyuncular da birçok bilindik film ve diziye rol almıştır. Aynı zamanda kariyerleri boyunca farklı projelerde parlamış ve izleyicilerin beğenisini kazanmışlardır. Yetenekleri ve başarılarıyla öne çıkan bu oyuncular daima adlarından söz ettirmişlerdir. 

Kuru Otlar Üstüne Filmi Vizyon Tarihi Ne Zaman?

Kuru Otlar Üstüne filminin teaserinin yayınlanmasıyla birlikte birçok kişi film hakkında konu edindi. Filmin heyecanlı konusu üzerine vatandaşlar, vizyon tarihini de merakla bekliyor. Dolayısıyla filmin vizyon tarihi izleyiciler tarafından araştırılmaktadır. 19 Mayıs Cuma günü ilk gösterimi Cannes Film Festivali’nde yapılan Kuru Otlar Üstüne filminin 12 Temmuz tarihinde Fransa’da gösterime girmesi bekleniyor. 

Türkiye’de ise ne zaman gösterime gireceği merak edilse de henüz bu konuda net bir bilgi bulunmamakta. Yine de Türk seyircisinin bu gösteriyi merakla beklediği aşikar. Yakın zamanda çıkış tarihinin açıklanması bekleniyor.

Film, Cannes Film Festivali’nde gösterildikten sonra yurt dışında da büyük ilgi topladı. Eleştirmenler, oyuncuların performanslarını ve filmin derinlemesine olay örgüsünü yüksek notlar verdi. Türk sinemaseverler de filmin ilk çıkışını merakla bekliyor. Yapımcılar Türkiye’de gösterim planlarını henüz açıklamasa da filmin yaz aylarında seyirci ile buluşacağı düşünülüyor.

Kuru Otlar Üstüne Cannes Film Festivali

Nuri Bilge Ceylan Yeni Filmi: Kuru Otlar Üstüne
Kuru Otlar Üstüne Cannes’da büyük beğeni topladı.

Ülkemizin sayılı sinemacılarından Nuri Bilgi Ceylan, daha önce Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen (Üç Maymun, 2008), Grand Prix (Bir Zamanlar Anadolu’da, 2011) ve Altın Palmiye (Kış Uykusu, 2014) ödüllerini kazanmıştır. 76. Cannes Film Festivali, 19 Mayıs Perşembe günü Ceylan’ın yepyeni filmi “Kuru Otlar Üstüne” dünya prömiyerine ev sahipliği yaptı. 

Prömiyerinin ardından film, hak ettiği tüm övgüleri ve Altın Palmiye de dahil olmak üzere bazı övgüleri topladı. İlk bakışta, Ceylan’ın geçmiş işlerine benzer şekilde iyi hazırlanmış bir karakter çalışması gibi görünse de, daha yakından incelendiğinde, daha önce keşfedilmemiş zeminlerde önemli değişiklikler ve dokunuşlar getirdiği anlaşılıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Kuru Otlar Üstüne Filmi Kaç Dakika?

Filmin süresi 3 saat 17 dakikadır.

Kuru Otlar Üstüne Filminin Türü Nedir?

Kuru Otlar Üstüne filmi dram türünde öne çıkan bir filmdir.

Kuru Otlar Üstüne Fragmanı Nereden İzleyebilirim?

Birçok film ve dizi sitesinde ayrıca YouTube’da filmin fragmanını bulabilmek mümkün.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir