SağlıkGündem

Omicron Varyantı Belirtileri Neler? Türkiye’de Görüldü mü?

Omicron Varyantı Belirtileri Neler? Türkiye'de Görüldü mü?

Koronavirüs salgınının etkisini henüz üzerimizden atamamışken gün geçtikçe varyantları arasına bir yenisi daha ekleniyor. Omicron varyantı da koronavirüsün yeni varyantlarından bir tanesi ve kısa sürede dünyayı etkisi altına aldı. Henüz yeni yeni yayılmaya başlayan bir hastalık olmasından dolayı “Omicron varyantı belirtileri nelerdir?” sorusunun cevabı oldukça karmaşık. Covid-19 ile benzer belirtiler gösteren bu salgını nasıl ayırt edebiliriz yazımızda bahsettik.

Omicron Varyantı Nedir?

Omicron Varyantı Nedir?
Omicron varyantı, Covid-19 virüsünün mutasyon geçirmiş halidir.

Öncelikle Omicron varyantının ne olduğunu biraz açıklayalım. Omicron varyantı aslında Süper varyant olarak da tanımlanıyor. Çünkü virüs oluşurken bünyesinde o kadar çok sayıda mutasyon barındırarak gelişimini tamamlamış ki sonucunda koronavirüsün yeni bir türü olarak yayılmaya başlamış. Varyantın ilk adı ise Nu, başlarda bu isimle anılırken şu anda onu Omicron varyantı olarak biliyoruz.

Omicron varyantı, ilk kez 9 Kasım tarihinde Güney Afrika’da bir hastada gözlemlendi. Ardından giderek tüm dünyaya yayılmaya başlayan varyant virüs ile ilgili anında çalışmalara başlandı. Virüs ilk adımda elbette, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün merceğine alındı. Ancak DSÖ’nün açıklamaları pek iç açıcı görülmüyor. Daha önce ortaya çıkan koronavirüs varyantları Delta ve AY 4.2 gibi varyantlar hızla yayılıyor ve anında bulaşıcılık gösteriyordu. Omicron için aynı şeyi söylemek ise henüz mümkün değil. Buna ek olarak, olduğumuz koronavirüs aşılarının Omicron’dan ne kadar koruduğu ya da etkili olup olmadığı da belirsiz.

Omicron Varyantı Tehlikeli mi?

Omicron Varyantı Tehlikeli mi?
Omicron varyantının tehlikeli olabileceği söyleniyor.

DSÖ, Omicron varyantı ile ilgili çalışmaların halen devam ettiğini açıklarken bazı uyarılarda da bulundu. Örneğin, varyantın henüz tam olarak incelemesi yapılamadığından eldeki bulgulara bakılarak çok güçlü bir tür olduğu aktarılıyor. Bu virüsün koronavirüsü aşılarına karşı daha dirençli olabileceği duyurusu yapılıyor. Ayrıca bilim insanları bu yeni varyantın şu ana kadar ortaya çıkanlar arasında oldukça tehlikeli olabileceğini ivedilikle tekrarlıyor. Bu nedenle Covid-19 aşısı olsanız dahi bu virüse yakalanma riskiniz bulunuyor, denilebilir.

Aynı zamanda Omicron varyantı hakkında incelemelerin oldukça ilginç bulgular verdiği de oluyor. Mesela geçtiğimiz günlerde London College Üniversitesi’nde görevli bilim insanı Profesör François Balloux’un varyantın bir AIDS hastasına bulaştıktan sonra yayıldığını söylediği açıklamaları oldukça konuşuldu.

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?

Omicron Varyantı Belirtileri Nelerdir?
Omicron varyantı birkaç farklı belirti ile kendini gösterebiliyor.

Omicron varyantı ilk kez görüldüğü andan bu yana dünya çapında 10 vaka tespit edildi. Bu demek oluyor ki, yaklaşık bir aylık bir zaman dilimi içerisinde farklı ülkelere yayılım gösterebilmiştir. Şu anda üç farklı ülkede bulunan varyantın belirtileri hakkında bilim insanları hastalardan deneysel sonuçlar elde etmeye çalışıyor.

İlk kez Güney Afrika’da görülen varyant ve hastalığın belirtileri ile ilgili Güney Afrika Doktorlar Birliği başkanı Dr. Angelique Coetzee bazı açıklamalarda bulundu. Coetzee Omicron varyantının diğer varyantlardan farklı olduğunun altını çizerek, semptomların da buna benzer şekilde olağandışı olduğunu aktarıyor. Fakat düşündüğünüz kadar kötü değil, hastalar belirtileri oldukça hafif ve ayakta atlatabiliyor.

Omicron varyantına yakalanan hastalarda görülen bazı yaygın semptomlar şöyle:

  • Yorgunluk ve halsizlik
  • Kas ya da eklem ağrısı
  • Hafif öksürük nöbetleri

Hastalar koronavirüs de olduğu gibi koku ve tat alma duyularında bir hassasiyet ya da kayıp olmadığını belirtiyorlar. Yine de doktorlar ve bilim insanları aşıların koruması olmadığını vurguluyor. Öte yandan, varyantın aşıların etkinliğini de azalttığı yönünde iddialar yer alıyor. Uzmanların bu konuyla ilgili yanıtı ise olumlu oldu: “Omicron varyantı aşıların etkinliğini sınırlayabiliyor fakat aşıların sağladığı korumayı tamamen silmesi mümkün değil.” açıklamasını yaptılar.

Omicron Varyantı Türkiye’de Görüldü mü?

Omicron Varyantı Türkiye'de Görüldü mü?
Omicron varyantı henüz Türkiye’de görülmedi.

Dünya çapında tüm bölgeleri korkutan Omicron varyantı şimdiye dek Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka, Avusturya ve Avusturalya’da tespit edildi. Son alınan bilgilere göre ise mutasyonu taşıyan toplam 100’den az vaka rapor edildi. Varyant ile ilgili Türkiye de tetikte.

Sağlık Bakanlığı tarafından aktarılan bilgilere göre Omicron, yani koronavirüsün bu yeni varyantı, henüz ülkemizde yok. Bu bağlamda her yeni vaka ile özel olarak ilgileniliyor ve bilgiler kayıt altında tutuluyor. Varyantın herhangi bir hastada görülmesi durumunda ise kısıtlama ya da evde kalma yasaklarının tekrar getirilmeyeceği açıklaması yapıldı. Sıklıkla önerilen maske, mesafe ve hijyen tedbirlerine uyulduğu takdirde kötü bir sonuç alınmayacağı da umut ediliyor.

Omicron varyantına karşı nasıl savaşabileceğimiz konusu henüz bilinmiyor. Diğer yandan varyantın aşıları etkisiz kıldığı ya da aşının varyantı etkisi konusunda açıklamalar önemli görülüyor.

Eğer Omicron varyantının belirtilerini taşıdığınızı düşünüyorsanız Covid Hastaları için Beslenme Önerileri yazımıza göz atarak önlemlerinizi alabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir