Sağlık

Omuz Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?

Omuz Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?

Omuz bölgesi, vücudun en hareketli bölgelerinden biridir. Bölgede kırıklar ve bağ dokusu zedelenmeleri kolay bir şekilde oluşabilir. Bu nedenle “Omuz kırığı ne kadar sürede kaynar?” şeklinde bir merak oluşur. 

Omuz etrafında oluşan kırıklar bir süre şiddetli ağrılara ve hareket kaybına neden olabilir. Bu da hastanın yaşam kalitesini düşürmektedir. Omuz kırıkları genel olarak 3 noktada meydana gelir. Bunlar Proksimal humerus (kürek kemiği), Klavikula (köprücük kemiği) ve Spatula denilen bölgelerdir.  

Sarsıntı ve çarpma gibi çeşitli olumsuz durumlardan dolayı meydana gelen omuz kırıklarının iyileşme veya kaynama süresi de hastalar tarafından oldukça merak edilen bir konudur. “Omuz kırığı ne kadar sürede kaynar?” sorusunun cevabına yönelik birtakım bilgileri bu içeriğimizde verdik. Yazbuz.com ailesi olarak keyifli okumalar dileriz.

Kolunuzla ilgili farklı sağlık sorunları için “Kolda yanma hissi neden olur?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

Omuz Kırığı Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudunun önemli bölgelerinden biri olan omuzlarda kırılmalar meydana gelebilir. Bazı belirtilerle kırıkları anlamanız mümkün olur. Omuzda kırık belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Omuz bölgesinde şişlik
  • Deri altında meydana gelen kanamadan dolayı oluşan morluklar
  • Omuz bölgesinde şekil bozuklukları
  • Karıncalanma hissi
  • Hareket esnasında ortaya çıkan şiddetli ağrı

Omuz kırılmasının belirtileri, yaralanmadan hemen sonra hissedilebilir. Bu ağrılar, hasta tarafından fark edilir ve şiddeti oldukça yüksektir. Böyle durumlarda mutlaka doktor müdahalesi gerekmektedir. Aksi takdirde uzun süreli tedavi görülmesi gerekebilir.

Omuz Kırığı Tedavileri Nelerdir?

Omuz Kırığı Ne Kadar Sürede Kaynar?
Omuz kırığı tedavisi için doktorunuza başvurmalısınız.

Ağrı, şişme ve hareket kısıtlanması ile kendini gösteren omuz kırıklarının vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Kesin tedavinin yapılması içinse öncelikle röntgen, BT ve MR incelemeleri yapılıp tanı konulmalıdır. Kırıklar ayrışmamış stabil durumda ise ameliyatsız tedaviler uygulanabilir. Hastanın durumu “Omuz kırığı ne kadar sürede kaynar?” sorusunun daha rahat cevaplanmasını sağlar.

Kemiklerde ayrışma durumu varsa cerrahi müdahale gerekebilir. Tedavi sürecinde kırılan kemiğe titanyum karışımlı metal implant monte edilmektedir. Eğer vücut implantları kabul ederse omuz kırığı kısa bir sürede iyileşecektir.

Omuz Kırığı Tedavi Sonrası İyileşme Süreci

“Omuz kırığı kaç günde iyileşir?” diye merak ediyorsanız, bununla ilgili net bir cevap vermenin mümkün olmadığını bilmelisiniz. Ameliyat gerektirmeyen veya ameliyatla tedavi edilen omuz kırıklarının iyileşme süresi birbirinden farklıdır. Süre, kırık tipine bağlı olarak 2 ila 8 hafta arasında değişebilir. Bu süre zarfında hastanın omuz bölgesinde alçı veya atel desteği kullanılmalıdır.

Omuz kırığı iyileşme sürecinde hastanın mutlaka düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmesi gerekir. Bu kontrollerde kırığın durumuna bakılır. Aynı zamanda kırık tedavisi tamamlandıktan sonra belli aralıklarla fizik tedaviye ihtiyaç duyulabilir. Böylelikle kırılan omuz bölgesi daha kısa zamanda hareket ve güç fonksiyonlarını kazanacaktır. 

Uyku halinde omuz kırığı yatış pozisyonu belirlenerek yatılmalıdır. Son olarak omuz kırığı iyileşmesi hastanın yaşına göre değişen bir süreçtir. Örneğin, yaşlılarda omuz kırığı tedavisi gençlere göre daha uzun ve meşakkatlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Omuz Kırığı Nasıl Daha Çabuk İyileşir?

Kırığın daha hızlı kaynayıp iyileşmesi için hastanın yeterli miktarda vitamin, mineral ve protein alması gerekir. Ayrıca vücuttaki kan dolaşımı arttırılmalıdır. Bunun için sigara bırakılmalı ve bol bol temiz hava alınması önerilir.

Isı Tedavisi Omuz Kırığına İyi Gelir Mi?

Kırık bölgeye sıcak uygulama yapmanın kırığa iyi geldiği ile ilgili kesin bir bilgi yoktur. Bu yüzden ısı tedavisi yapılacak ise mutlaka uzman bir doktorun görüşü alınmalıdır. Daha fazla detayı yazbuz.com sitemizde bulabilirsiniz.

Omuz Kırığı İçin Alçı Tedavisi Uygulanır Mı?

Omuzdaki kemiklerin kaynaması için 2-6 hafta arası alçı tedavisi uygulanır. Bu kırılan bölgenin hareket etmemesine yardımcı olur. Ayrıca alçı tedavisi kemiklerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir