Sinema

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli

“One Piece filmleri hangi sırayla izlenmelidir?” diye düşünüyorsanız, doğru adrestesiniz. One Piece serisi, anime türünü sevenlerin ve manga okuyanların genellikle ilk tercihleri arasında yer alıyor. Ayrıca filmler, 1997 yılından itibaren Shounen Jump dergisinde yayınlanmakta olan bir manga serisinden uyarlanmıştır.

Yaratıcısı ve çizeri  Eiiçiro Oda isimli manga sanatçısıdır. Serinin popülerliği arttıkça anime olarak da yayınlanmasına karar verilmiştir. Hayranlarının isteğiyle anime şeklinde uyarlanmasının ardından film olarak gösterime girmesi sağlanmıştır.

Hakkında birçok kaynak olan One Piece’i izlemek ve okumak isteyenlerin nereden başlamaları gerektiği konusunda genellikle kafası karışabiliyor. Özellikle One Piece filmleri izleme sırası, toplamda 16 adet yayınlanmış seri için oldukça önemlidir.

One Piece özeti için yazımıza göz atın!

One Piece İzleme Sırası

Bölümler ile anime eş zamanlı olarak gitmektedir. Bazıları ise animenin belirli bölümlerinden sonra izlenmelidir. İzleyiciler tarafından hangi filmin hangi bölümden sonra izleneceği konusunda karışıklık yaşandığı için bu yazımızda sizler için manga ve anime dünyasının fenomeni olan One Piece izleme sırasını açıklayacağız.

One Piece serisinde her bir film aynı evrende devam etmekle beraber farklı hikâyeleri ve maceraları konu alır. Ana karakterleri ve konuyu bilmeniz, bölümleri genel olarak  anlamanız için yeterli olacaktır. Fakat olay örgüsüne sadık kalmak istiyorsanız, sıralamayı takip etmeniz gerekir. 

Filmlerin içerisinde daha önce yaşanmış olaylara atıfta bulunulduğu ve hikâyeye yeni karakterler eklendiği için izleme sırasına uymak bu noktada daha mantıklı olacaktır. One Piece filmleri izleme sırasını aşağıda görebilirsiniz.

One Piece: The Movie (2000)

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?
One Piece: The Movie (2000)

İlk film, anime yayınlarının 18. bölümünden sonra izlenmelidir. Bu yapımda korsanlar tanıtılmıştır. Mürettebat hakkında bilgi verilmiştir. İlk tanıtım filmi olarak bilinmektedir.

Clockwork Island Adventure (2001) 

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?
Clockwork Island Adventure (2001)

Clockwork Island Adventure, 53. bölümden sonra izlenmesi gereken filmdir. Yapımda geminin mürettebatı küçük bir tatil için adaya yanaşır. Fakat adada gemi ekibinden olan Merry kaçırılır. Aynı zamanda arkadaşlarını kurtarmaya çalışırken mürettebatın başına gelen olaylar anlatılır.

Chopper’s Kingdom on the Island of Strange Animals (2002)

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?
Chopper’s Kingdom on the Island of Strange Animals (2002)

Yapım, animenin 130. bölümü sonrasında seyredilmelidir. Konusu Crown adasında geçmekte ve bu garip adada hayvanlar konuşabilmektedir. Adada yaşayan hayvanlar, Chopper’ı kendi kralları ilan eder. Bu yepyeni macerada ekip adadaki hazineyi korumaya çalışırken çeşitli olaylar yaşar.

Dead End Adventure (2003)

One Piece Filmleri Hangi Sırayla İzlenmeli?
Dead End Adventure (2003)

“Sonu Olmayan Macera” isimli bu film, 138. bölümden sonra izlenmelidir. Ayrıca One Piece filmleri arasında dördüncü sırada yer alır. Bu bölümde Fluffy, çetesiyle beraber ölüm yarışına katılır. Yarışı kazanan ekibe yüklü miktarda para verilecektir. Yarış boyunca başlarına çeşitli olaylar gelir. Aynı zamanda komploları ortaya çıkardıkları bir maceraya atılırlar.

Curse of the Sacred Sword (2004)

Curse of the Sacred Sword (2004)

“Lanetli Kutsal Kılıç” Türkçe isimli bu yapımın dördüncü filmden sonra izlenilmesi uygundur. Bu sefer kahramanlar dünyanın en pahalı kılıcı olduğu bilinen lanetli kılıcın peşine düşerler. Denizciler ve güzel kızlar tarafından çeşitli saldırılara uğrarlar. Aynı zamanda Zoro da eski bir dostuna yardım etmek için tayfadan ayrılmak zorunda kalır. Kılıcı bulmak için çıktıkları bu yolculukta yine başlarına çeşitli olaylar gelir.

Baron Omatsuri and the Secret Island (2005)

Baron Omatsuri and the Secret Island (2005)

“Baron Omatsuri ve Gizli Ada” isimli bu filmin, animenin 206. bölümünden sonra izlenilmesi önemlidir. Hasır Şapka Korsanları ekibi, büyülü ve tehlikeli bir adaya davet edilir. Ancak adada beklenmedik olaylar ve sırlarla karşılaşırlar. Bu filmde ekip üyeleri arasındaki bağların ve sadakatin önemi vurgulanmaktadır.

The Giant Mechanical Soldier of Karakuri Castle (2006)

The Giant Mechanical Soldier of Karakuri Castle (2006)

“Karakuri Kalesinin Dev Mekanik Askeri” 2006 yılında yayınlanan yedinci tek parça filmdir. Animenin 228. bölümünden sonra izlenilmesi gerekir. Bu yapımda Hasır Şapka Korsanları, devasa bir mekanik askeri ruhu barındıran tehlikeli bir adaya gider. Batmakta olan gemiden bir hazine sandığını kurtarırlar. Fakat sandığın içinden altın dişli yaşlı bir kadın çıkar ve akabinde olaylar gelişir. Hasır Şapka ekibini zorlu tuzaklar beklemektedir.

Episode of Alabasta: The Desert Princess and the Pirates (2007)

Episode of Alabasta: The Desert Princess and the Pirates (2007)

Yapım, Alabasta hikâyesini yeniden anlatıyor. Animenin 92. ve 130. bölümleri arasında yaşanan olayların ekrana taşınmış halidir. Özetle, bu filmde Hasır Şapka Korsanları, Prenses Vivi ile beraber Vahşi Kum Çölü’nde çatışmalarla dolu bir maceraya atılır. 

Episode of Chopper: Bloom in the Winter, Miracle Sakura (2008)

Episode of Chopper: Bloom in the Winter, Miracle Sakura (2008)

Yapım, 325. bölümün ardından izlenilmelidir. Filmde Nico Robin, Franky ve The Bin Sunny’nin hikâyeleri anlatılır. Orijinal mangada böyle bir kısım yer almamaktadır. Bu yüzden izlenilmesi zorunlu değildir. Ana hikâyeye dair bir değişiklik içermez.

One Piece: Strong World (2009)

One Piece: Strong World (2009)

Strong World, 381.bölümün sonrasında izlenmelidir. Mürettebat, başlarına gelen bir olay sonrası zorlu bir göreve atılır. East Blue’da geçen hikâye, birbirinden heyecanlı maceralar içerir. Uzun zamandır kayıp olan efsanevi korsan Altın Aslan, tekrar ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Dünya Hükümetini dize getirmek için uzun zamandır tasarladığı zorlu planını ortaya koymuştur. Tayfa, bu filmde efsanevi korsanı yenerek dünyayı bu hain planlardan kurtarmaya çalışacaktır.

One Piece 3D: Mugiwara Chase (2011)

One Piece 3D: Mugiwara Chase (2011)

3D olarak gösterime giren ilk filmdir. Bu bölümde Fluffy’nin efsanevi hasır şapkası kaybolur. Bütün mürettebat her yeri aramalarına rağmen şapkayı bulamazlar. Bunun üzerine Usopp, önceki gece gördüğü gizemli kuştan bahseder ve tayfa hem kuşun hem de şapkanın peşine düşer. Bu sırada hasta olan Schneider ile karşılaşırlar ve onu tedavi etmeye çalışırlar. Tüm bunlar yaşanırken donanma da peşlerindedir.

One Piece Film: Z (2012)

One Piece Film: Z (2012)

Z, 574. kısımdan sonra gelmektedir. Filmde, hasır şapka korsanları denizcilerin kaybettiği Dyna’nın taşını bulmaya çalışırlar. Dyna’nın taşını çalan kişi ise korkutucu deniz amirali Z’dir. Z’nin gizemli güçleri vardır ve tayfa bu amirali yenerek yeni dünyanın dengesini korumaya çalışır.

One Piece Film: Gold 

One Piece Film: Gold

Yapım, 2016’da yayınlanmıştır. One Piece filmleri arasında Tv için özel olarak yapılması sebebiyle farklılık gösterir. Yapımda, ekip dünyanın en zengin insanı olarak bilinen Gild Tesoro ile karşılaşır.

One Piece: Defeat the Pirate Ganzack!

One Piece: Defeat the Pirate Ganzack!

Filmde Luffy, Nami ve Zoro denizin ortasında perişan halde kalmışlardır. Bunun üzerine sandallarına nereden geldğini bilmedikleri bir top mermisi düşmüştür. Ayrıca dev bir deniz canavarının saldırısına uğramışlardır. 

Deniz canavarı Nami’yi kaçırmıştır. Zoro ile Luffy ise yüzerek en yakındaki adaya çıkmışlardır. Burada yardımsever insanlarla tanışmış ve adanın öyküsünü öğrenmişlerdir. Ada halkıyla beraber adayı kurtarmaya çalıştıkları bu bölümde izleyicileri yine macera dolu dakikalar beklemektedir.  

One Piece: Stampede (2019)

One Piece: Stampede (2019)

Dünyanın en büyük korsan festivali 20 yıl sonra tekrardan yapılmaktadır. Festivalde eski zamanların en büyük korsanı Gol D. Roger’ın hazinesi ödül olarak verilmektedir. Hasır şapka tayfası büyük bir istekle bu festivale katılır ve birbirinden ilginç olaylar burada başlar. 

One Piece Film: Red” (2022)

One Piece Film: Red” (2022)

Luffy’nin çocukluk arkadaşı olan Uta, şarkılarıyla konser vererek yeni bir çağı açacağını söylemiştir. Luffy ve hasır şapka korsanları Uta’nın konserine giderler. Fakat Uta, korsanlardan nefret etmektedir. Onları korsanlıktan vazgeçirmeye çalışır ve olaylar gelişir. 

Bir zaman sonra Fluffy ve ekibi aslında Uta’nın konser adı altında kendilerini hipnoz ettiğini ve bu yaşananların gerçek olmadığını fark eder. Peki bu hipnozun etkisinden kurtulabilecekler midir? 

One Piece filmleri izleme sırası yukarıda belirtildiği şekildedir. Bazı sitelerde bu sıralama farklılık gösterebilmektedir. Bunun sebebi anime bölümlerinden bazılarının normalden daha uzun olmasıdır. Uzun olan bölümler, bazı siteler tarafından film olarak ele alınmıştır fakat bu çok da doğru bir sıralama değildir. 

Verdiğimiz sıralama, film olarak yayınlanan bölümleri içermektedir. Film halinde olması anime bölümlerinden farklılık göstermektedir, hikayeler daha uzun ve ayrıntılı şekilde ele alınmaktadır. Ek olarak En son yapım 2022’de yayınlanmıştır ama yeni bir bölümün yapım aşamasında olduğu bilinmektedir. Bu sevenleri için güzel bir haber.

Sıkça Sorulan Sorular

One Piece Anime Ne Anlatmaktadır?

One Piece isimli animede yanlışlıkla şeytan meyvesi yiyerek olağanüstü güçler kazanan Fluffy’nin ve tayfasının hikayesi anlatılmaktadır. Animenin türü macera ve fantezi olarak bilinmektedir. Monkey D. Fluffy ismiyle bilinen kahramanımız, Hasır Şapka Korsanları isimli bir korsan çetesinin lideridir, animede korsan çetesine katılan arkadaşlarının öyküsü ve çeşitli maceraları anlatılmaktadır.

One Piece Kaç Bölümdür?

One Piece, günümüzde yayınlanan en uzun anime ve manga serisidir. Toplam 1065 bölüm yayınlanmıştır. Toplam 105 cilt olarak basılmıştır. Günümüzde hala faal olarak devam etmektedir.

One Piece Şeytan Meyvesi Nedir?

Şeytan meyvesi, onu yiyen kişiye çeşitli güçler veren gizemli bir meyvedir. Meyveyi yiyen kişinin sahip olduğu güçler o kişi ölene kadar devam eder. Bu besinin dezavantajı ise alan kişinin yüzemiyor olmasıdır. Üç tür şeytan meyvesi bulunmaktadır: Logia, Zoan ve Paramecia. Her birinin özellikleri farklıdır. Bir kişi sadece bir tane şeytan meyvesi yiyebilir eğer iki tane yerse vücudu patlayabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir