Sinema

Son 50 Yılda Çıkmış En İyi Orman Temalı Filmler

Orman Temalı Filmler

En güzel hobilerden birisi olan sinema sanatı, aynı zamanda insanın bakış açısına olumlu yönde katkılar sağlayan bir aktivitedir. Farklı temaları barındıran geniş sinema evreni, her zevke ve ilgiye yönelik bir yaklaşıma sahiptir. Bu yelpazede yer alan orman temalı filmler kuşkusuz ki, sinemaseverlerin en sevdiği film türlerinden biridir. Senaryosu orman temalı olan ve genel olarak doğanın içerisinde çekilen bu filmler görsel olarak da, seyircilere muhteşem kareler sunar.

Tema içerisindeki filmlerin türleri korku, macera ve yolculuk gibi pek çok farklı dalda olabilmektedir. Orman filmleri, heyecan dolu senaryoları ve hareketli sahneleri ile en iyi vakit geçirilen sinema filmleri arasında yer alır. Sizler için hazırladığımız bu geniş listede, sevdiğiniz türlere dair pek çok orman temalı filmi bir arada bulabileceksiniz!

Ormanda Geçen Macera Filmleri

Ormanda geçen macera filmleri, her zaman sevilerek izlenmektedirler. Bu kategorinin en sevilen filmleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule – The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) IMDb: 8,8

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule - The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) IMDb: 8,8
Yüzüklerin Efendisi: İki Kule – The Lord of the Rings: The Two Towers (2002)

J.R.R. Tolkien’in 3 serilik aynı adlı romanından sinemaya aktarılan film, çok sayıda hayrana sahiptir. Sinema tarihinin en muhteşem yapımlarından birisi olan serinin 2. filmi Yüzüklerin Efendisi: İki Kule, gösterime girdiği yıl gişe rekorları kırmıştır. Filmin konusunda ise fantastik bir dünyada yaşayan iyilerin ve kötülerin mücadelesi bütün hızıyla devam etmektedir.

Yapım yılı 2002 olan filmin yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Peter Jackson oturmaktadır. Filmin senaryosunu ise Peter Jackson, Fran Walsh ve Barrie M. Osborne birlikte kaleme almıştır. Macera, aksiyon ve fantastik türlerinde olan filmin oyuncu kadrosunda ise Elijah Wood, Liv Tyler, Andy Serkis, Orlando Bloom, Ian McKellen, Hugo Weaving, Karl Urban ve Peter Jackson yer almaktadır.

Özgürlük Yolu – Into The Wild (2007) IMDb: 8,1

Ormanda geçen macera filmleri kategorisinin en etkileyici filmlerinden birisi olan Into The Wild, gerçek bir yaşam hikâyesidir. Filmin konusunda ise Christopher McCandless’in 1990 yılında okuldan mezun olduktan ailesini, bütün birikimini ve sorumluluklarını arkasında bırakarak büyük bir maceraya atılması anlatılmaktadır.

Şehir yaşamından ve klasik hayat dayatmalarından kaçıp, kendisini doğanın ellerine bırakan Christopher’ın başına bu zorlu macerada hiç beklemediği şeyler gelecektir. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Sean Peen’in üstlendiği film; macera, biyografi ve dram türlerindedir. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda ise Emile Hirsch, William Hurt, Kristen Stewart ve Vince Vaughn bulunmaktadır.

Yaşam Savaşı – Survivre Avec Les Loups (2007) IMDb: 6,6

Yaşam Savaşı – Survivre Avec Les Loups (2007) IMDb: 6,6
Yaşam Savaşı – Survivre Avec Les Loups (2007)

Yaşam Savaşı – Survivre Avec Les Loups filmi gerçek bir hayat hikayesinden sinemaya uyarlanmıştır. Filmde 2.Dünya Savaşı döneminde, Nazilerin sürgün ettikleri bir Yahudi ailesinin Mashi Defonseca isimli kızının yaşadıkları anlatılmaktadır. Mashi’nin ailesi sürgün edilmeden önce kızlarını Belçika’lı bir aileye emanet etmiştir. Bir süre sonra Mashi ailesini bulmak için Belçika’dan Ukrayna’ya doğru uzanan zorlu bir yolculuğa çıkacaktır.

Bütün Avrupa’yı yürüyerek geçen Mashi’nin bu zorlu yolculuğu ise 4 sene sürecektir. Bu inanılmaz tehlikelerle dolu yolda Mashi’ye kurtlar yardım eder. Macera, dram ve biyografi türünde olan filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Vera Belmont’tur. Ünlü filmde rol alan oyuncular ise Marie Kremer, George Siatidis, Benno Fürmann ve Mathilde Gooffart’tır.

Yaşamak İçin – Alive (1993) IMDb: 7,1

Sinema tarihinin klasikleri arasında bulunan unutulmaz 1993 yapımı filmin yönetmenliğini Frank Marshall üstlenmiştir. Uruguaylı bir rugby takımının içinde bulunduğu uçak And dağlarına çakılınca, hayatta kalanları için vahşi doğada büyük bir mücadele başlayacaktır. Filmin oyuncu kadrosunda Josh Lucas, Ethan Hawke, Jose Zuniga, Illeana Douglas ve Danny Nucci, Vincent Spano bulunmaktadır.

127 Hours  – 127 Hours (2010) IMDb: 7,7

Gerçek bir yaşam hikayesinden beyazperdeye aktarılan filmde, ünlü Dağcı Aron Ralston’un başından geçenler anlatılmaktadır. Filmde genç dağcı Aron’un, Utah yakınlarında büyük bir kaya parçasına sıkışması sonucunda hayatta kalma mücadelesi anlatılır. Tek başına olan Aron beş gün boyunca kayada sıkışıp kalacak ve bu süre içerisinde içsel hesaplaşmalarla birlikte büyük bir hayat mücadelesi verecektir.

Aç ve susuz, kayaya sıkışmış bir halde geçen bu beş günün sonunda ise Aron, sadece hayatta kalabilmek için hayatının en zor kararını vermek zorunda kalacaktır. Filmin yönetmen koltuğunda Danny Boyle oturmaktadır. Biyografi, macera ve dram türünde olan filmin senaryosunu ise Dany Boyle ve Simon Beaufoy kaleme almıştır. Gerçek olayların anlatıldığı bu çarpıcı filmin başrollerini ise James Franco, Kate Mare, Amber Tamblyn ve Sean Bott paylaşmaktadır.

Aslan Kral – The Lion King (1994) – IMDb: 8,5

Aslan Kral – The Lion King (1994)
Aslan Kral – The Lion King (1994)

Animasyon ve macera türlerinin en çok izlenen filmlerinden birisi olan Aslan Kral filminin konusu Vahşi Afrika ormanlarında geçmektedir. Babası bölgenin kralı olan genç bir aslanın hayatla olan mücadelesi anlatılmaktadır. En iyi müzik ve en iyi şarkı dalında Oscar ödülü kazanan filmin yönetmenliğini Rob Minkoff ve Roger Allers yapmıştır. Gösterime girdiği sene gişe rekorları kıran film, günümüzde dahi severek izlenen klasik filmler arasında bulunmaktadır.

Jungle Cruise (2020) IMDb: 6,7

2020 yılı yapımı olan Jungle Cruise filminin yönetmeni Jaume Collet Serra, senaryo yazarları ise Michael Green ve Gleen Ficarra’dır. Filmde olağanüstü güçleri olduğuna inanılan Hayat Ağacı’nı bulmak için Amazon Ormanları’nda, kardeşi ile yolculuğa çıkan Lily’nin yaşadığı heyecan dolu maceralar anlatılmaktadır.

En çok izlenen filmler arasında yer alan Jungle Curise filminin oyuncu kadrosunda ise Emily Blunt, Dwayne Johnson, Jesse Plemons, Edgar Ramirez ve Paul Giamatti yer almaktadır. Macera türünde olan film ülkemizde 30 Temmuz 2021 yılında vizyona girmiştir.

Orman Korku Filmleri

Orman korku filmleri, özellikle korku filmlerinden hoşlananların en çok izlediği filmler arasında yer alır. Ormanda geçen korku filmleri sinema sektöründe de en çok üretilen filmlerdendir. İçlerşnden en popüler olanları ise aşağıda listeledik.

13. Cuma – Friday The 13th (2009) IMDb: 5,5

13. Cuma – Friday The 13th (2009)
13. Cuma – Friday The 13th (2009)

Orman korku filmleri arasında en çok izlenen yapımlardan birisi olan 13. Cuma, vizyona girdiği sene, dünya genelinde hasılat rekorları kırmıştır. Korku dalının en iyi filmlerden birisi olarak kabul edilen 13. Cuma filminin konusunda, kayıp olan kız kardeşini aramak için Kristal Gölü ormanlarına giden Clay Miller’in başına gelen korku dolu olaylar anlatılmaktadır. Clay, kız kardeşini ararken Krsital Gölü’nde yaşayan ve korkunç bir canavar olan katil Jason Voorhees’in yaşam alanına girecek ve bundan sonra başına gelmedik kalmayacaktır.

Yönetmenliğini Marcus Nispel yaptığı filmin senaryosu ise Damian Shannon, Mark Swift ve Mark Wheaton’ aittir. Korku filmi klasikleri arasında bulunan ünlü filmin başrollerini ise Jared Padalecki, Nick Mennell, Aaron Yoo, Danielle Panabake ve Ryan Hansen paylaşmaktadır.

Cadı – The Witch (2015) IMDb: 6,9

Türünün en iyi örneklerinden olan The Witch filmde, ormanın derinliklerinde yaşayan bir ailenin korku dolu maceraları anlatılmaktadır. Korku ve gerilim türünde olan filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Robert Eggers üstlenmiştir. 17. yüzyıl İngiltere’sinde 5 çocuğu ile birlikte William ve Katherine çifti, Hristiyan geleneklerine bağlı olarak ıssız bir ormanda hayatlarına devam etmektedir.

Günün birinde aile düzenleri yaşadıkları esrarengiz olaylar nedeniyle aniden değişecek ve aile için kabus dolu günleri başlayacaktır. ABD yapımı olan filmin oyuncu kadrosunda ise Anya Taylor Joy, Ralph Ineson, Julian Richings ve Kate Dickie yer almaktadır.

Yeşil Cehennem – The Green Inferno (2013) IMDb: 5,3

Yeşil Cehennem – The Green Inferno (2013)
Yeşil Cehennem – The Green Inferno (2013)

Yeşil Cehennem – The Green Inferno filminde, Amerikalı bir grup öğrencinin yok olan kabileleri araştırmak amacıyla, Amazon Ormanları’na gitmesi ile birlikte başlayan olaylar anlatılmaktadır. Filmde New York’tan Amazon bölgesine gitmek için yola çıkan gençler, geçirdikleri bir kaza sonucunda bir yerli kabilenin eline düşer. Bu olay ise gençler için kabus dolu günlerin başlangıcı olacaktır.

Ormanda geçen korku filmleri kategorisinin en çok izlenen filmlerinden birisi olan Yeşil Cehennem filminin yönetmenliğini Eli Roth üstlenmiştir. Filmin senaryosu ise Eli Roth ve Guillermo Amoedo tarafından yazılmıştır. Filmin oyuncuları ise Lorenza Izzo, Ariel Levy, Aaron Burns, Sky Ferreira ve Kirby Bliss Blanton’tur.

Kan Gölü – Eden Lake (2008) IMDb: 6,7

Vizyona girdiği sene gösterildiği ülkelerde gişe rekorları kıran bu ünlü filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını James Watkins üstlenmiştir. Filmde, anaokulu öğretmeni olan Jenny ve sevgilisi Steve’in haftasonu tatili için gittiği Eden Lake gölünde başlarına gelen korku dolu olaylar anlatılmaktadır.

Filmde, göl kıyısında tatil yapan genç çifte bir grup genç musallat olacak ve kendilerini kanıtlamak için çifte olmadık işkenceler yapacaklardır. Bunun sonucunda ise gençler ile çift arasında bir kedi fare oyunu başlamaktadır. Ünlü korku filminin oyuncu kadrosunda ise Kelly Reilly, Michael Fassbend, Alex Palmer ve James Burrows bulunmaktadır.

Open Grave (2013) IMDb: 6,2

Open Grave (2013)
Open Grave (2013)

Open Grave filminin konusunda bir adamın ormanın ortasında ceset dolu bir çukurda uyanması ile film başlamaktadır. Filmde adam buraya nasıl geldiğini hatırlamaz. Bir eve sakladıktan sonra karşısına çıkan hafızasını kaybetmiş olan bir grup yabancı ile yoluna devam edecek ve korku dolu olaylar daha da çoğalacaktır. Korku ve gerilim türünde olan filmin yönetmen koltuğunda Gonzalo Lopez Gallego oturmaktadır. Senaryo yazarları ise Chris Borey, Eddie Borey’dir.

Kutsal – The Halow (2015) IMDb: 5,7

The Hallow, orman korku filmleri kategorisinde yer alan filmlerden birisidir. Filmin konusunda İrlanda’da uygarlıktan uzak, ormanın ortasında bir değirmen evinde yaşayan bir ailenin başına gelen esrarengiz ve gizemli olaylar anlatılmaktadır. Ailenin sakinlik içinde geçen hayatı, ormanda yaşayan şeytani varlıklar karşılarına çıkınca tam bir kabusa dönecektir. Korku, gerilim ve gizem türünde olan filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Corin Hardy’dir. Filmin başrollerini ise Bojana Novakovic, Joseph Mawle, Gary Lydon ve Stuart Graham üstlenmiştir. Orman temalı filmler arasında oldukça popülerdir.

Karanlık Lanet – The Dark (2018) IMDb: 5,6

Korku, dram ve fantastik türlerinde olan Karanlık Lanet filminin konusunda öldükten sonra dirilip bir leş yiyiciye dönüşen Mina’nın yaşadıkları anlatılmaktadır. Filmde Mina yaşadığı ormanda yiyecek kalmayınca insanların peşine düşmektedir. Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Justin P. Lange’dir.

Ormanda Yolculuk Filmleri

Ormanda yolculuk filmleri kategorisinde yer alan filmler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

The Rundown (2003) IMDb: 6,6

The Rundown (2003)
The Rundown (2003)

Yolculuk içeren orman temalı filmler kategorisinin en iyi yapımlarından birisi olan The Rundown yönetmeni Peter Berg, senaryo yazarları ise R. J. Stewart ve James Vanderbilt’tir. Filmde ünlü bir gangsterin oğlu olan Travis’in Amazon ormanlarında başından geçenler konu edilmektedir.

Travis tarihi bir eseri bulmak için Amazon ormanlarında zorlu bir mücadeleye girecektir. Aksiyon, macera, komedi ve suç türlerinde olan filmin oyuncuları ise Christopher Walken, Rosario Dawson, Seann William Scoot, Ewen Bremner ve Jon Gries’tir.

Karda Yürüyen – The Snow Walker (2003) IMDb: 7,5

En iyi macera filmlerinden birisi olan The Snow Walker filminin yönetmenliğini Charles Martin Smith üstlenmiştir. Filmin senaryosunu Charles Martin Smith ve Farley Mowat kaleme almıştır. Macera ve dram türünde olan filmin konusunda ise Kanada’da yaşayan bir pilotun Eskimo Bölgesi’ne gitmesi ile başlayan olaylar anlatılmaktadır.

Eskimo Bölgesi’ne giden pilot, hasta bir kızın nakli için yerlilere anlaşma yapacak ve uçağın düşmesi ile birlikte hasta olan kızla beraber, hayatta kalmak için büyük bir mücadeleye girecektir. Ünlü filmin oyuncu kadrosunda Barry Pepper, Jon Gries, James Cromwell ve Annabel Piugattuk bulunmaktadır.

Orman – Jungle ( 2017) IMDb: 6,7

2017 yılı yapımı olan Jungle filminde; 3 arkadaşın Amazon Ormanları’nda keşif yolculuğuna çıkması ve bu yolculukta başlarına gelen olaylar çarpıcı bir dille anlatılmaktadır. Filmde üç arkadaşın bu yolculukları bir yerden sonra sadece hayatta kalma macerasına dönüşecektir.

En çok izlenen filmler arasında bulunan Jungle filminin yönetmeni Greg Mclean, senaryo yazarları ise Justin Monjo ve Yossi Ghinsberg’dir. Aksiyon, gerilim, macera ve dram türlerinde olan filmde rol alan sanatçılar ise Daniel Radcliffe, Thomas Kretschmann, Lily Sullivan ve Alex Russel’dır.

The Forest (2016) IMDb: 5,8

The Forest (2016)
The Forest (2016)

The Forest filminin konusu Amerikalı Sara Price’in Japonya’da kaybolan kardeşini bulmak için ormanda çıktığı zorlu yolculuk ile alakalıdır. Japonya’da yaşayan kardeşinin aniden ortadan kaybolması üzerine Sara onu aramak için kardeşinin en son görüldüğü yer olan ormana gidecektir. Kardeşi Jess’i ormanda arayan Sara’nın başına bundan sonra hiç beklemediği olaylar gelmektedir.

The Forest filminin yönetmen koltuğunda Jason Zada oturmaktadır. Filmin senaryosunu ise Nick Antosca, Sarah Cornweel ve Ben Ketai kaleme almıştır. Korku türünde olan filmin başrollerinde ise Natalie Dormer, Taylor Kinney ve Yukiyoshi Ozawa yer almaktadır.

The Ritual (2017) IMDb: 6,3

Ormanda yolculuk filmleri kategorisinde yer alan The Ritual filminde, üniversiteden arkadaş olan 5 kişinin Kuzey Avrupa Ormanları’nda beraber çıktıkları yolculuklarının korku dolu bir maceraya dönüşmesi konu edilmektedir. Korku, gerilim ve macera türünde olan filmin yönetmeni David Bruckner’dir. Senaryosunu Joe Barton yazmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda Rafe Spall, Robert James Collier, Paul Reid ve Arsher Ali yer almaktadır.

Kuyu – The Hole in the Ground (2019) IMDb: 5,6

Kuyu – The Hole in the Ground (2019)
Kuyu – The Hole in the Ground (2019)

The Hole in the Ground filminin konusunda oğlu kaybolan bir annenin çaresizce ormanın derinliklerinde oğlunu araması anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Lee Cronin üstlenmiştir.

Filmde İrlanda kırsalında oğlu ile birlikte sakin bir yaşam süren Sarah’nın, oğlu ormanda kaybolduktan sonra onu ararken ormanda rastladığı dev bir kuyu yeni olayların başlamasına neden olacaktır. Kuyu filminin oyuncu kadrosunda Seana Kerslake, Simone Kirby, James Quinn Markey ve Steve Wall yer almaktadır.

Kurtuluş – Deliverance (1972) IMDb: 7,7

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden birisi olan Kurtuluş filminin konusunda, doğa tutkunu olan 4 arkadaşın, orman içerisinde yer alan bir nehirde yaptıkları kano yolculuğunun kabusa dönüşmesi konu edinilmektedir. Ünlü filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını John Boorman üstlenmiştir. Dram, macera ve gerilim türlerine sahip olan filmin oyuncuları Jon Voight, Bill McKinney, Ronny Cox ve Burt Reynolds’tur.

Vahşi Doğa Filmleri

Vahşi doğa filmleri kategorisinde yer alan ve en sevilen filmler ise şunlar olmaktadır:

Vahşetin Çağrısı – The Call of The Wild (2020) IMDb: 6,9

The Call of The Wild (2020)
Vahşetin Çağrısı – The Call of The Wild (2020)

2020 yılı yapımı olan The Call of The Wild, ünlü yazar Jack London’un aynı adlı eserinden beyazperdeye uyarlanmıştır. Kaliforniya’da bir çiftlikte yaşayan Buck’ın yaşadığı sakin hayattan alınarak, Alaska’da vahşi doğanın içerisinde kızak köpeği yapılması anlatılmaktadır. Buck bu durumda çok zorlu aşamalara şahit olacak ve ortama uyum sağlamakta zorlanacaktır.

En çok izlenen filmler arasında yer alan Vahşetin Çağrısı filminin yönetmen koltuğunda Chris Sanders oturmaktadır. Filmin senaryosunu ise Michael Green kaleme almıştır. Birçok dalda ödüle aday gösterilen filmde rol alan sanatçılar Harrison Ford, Dan Stevens, Karen Gillan ve bradley Whitford’dur. Eser, orman temalı filmler kategorisinin en sevilen örneklerindendir.

Everest (2015) IMDb: 7,1

Vahşi doğa filmleri arasındaki en muhteşem eserlerden birisi olan Everest, gerçek bir olaydan beyazperdeye aktarılmıştır. 1996 yılında bir tırmanış sırasında çığ düşmesi sonucunda yaşanan felaket ve hayatta kalan dağcıların vahşi doğada verdikleri kurtulma mücadelesi anlatılmaktadır. Ünlü filmin yönetmen koltuğunda Baltasar Kormakur oturmaktadır. Filmin senaryosunu ise Justin Isbell, William Nicholson, Lem Dobbs ve Mark Medoff yazmıştır. Filmde rol alan sanatçılar Jason Clarke, John Hawkes ve Josh Brolin’dir.

Vahşiler Firarda – Hunt for The Wilder People (2016) IMDb: 7,9

Yeni Zelanda yapımı olan Hunt for The Wilder People, yayınlandığı ülkelerde en çok izlenen orman temalı filmlerden biri olmuştur. Filmde koruyucu ailesinin yanında yaşayan ve sorunlu bir çocuk olan Ricky’nin, üvey annesi Betty’nin ölmesi ile aniden değişen hayatı konu edilmektedir.

Filmde Ricky üvey annesini kaybedince, üvey babası Hector’dan alınarak Çocuk Hizmetlerine verilmek istenir. Bunu hiç istemeyen Hector ve Ricky ormanın derinliklerine kaçarak, vahşi doğada zorlu bir mücadeleye girecektir. Sevilen filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Taika Waititi’dir.

Yeni Hayat – Cast Away (2000) IMDb: 7,8

Yeni Hayat – Cast Away (2000)
Yeni Hayat – Cast Away (2000)

Ünlü sinema sanatçısı Tom Hanks’in başrolünü üstlendiği Cast Away filminde, sistem mühendisi olan Chucky Noland’ın bir uçak yolculuğundan sonra değişen hayatı çarpıcı bir dille anlatılmaktadır. Chucky kariyerine çok önem veren ve ünlü bir şirkette çalışan bir adamdır. Noel gecesinde bir iş gezisi için çıktığı yolculukta uçak kazası geçiren Chucky bir adaya düşer. Kendine geldiği zaman ise artık Noland’ın vahşi doğada hayatta kalma macerası başlayacaktır.

Sinema tarihinin kült filmleri arasında yer alan Cast Away filminin yönetmen koltuğunda Robert Zemeckis oturmaktadır. Senaryo yazarı ise William Broyles Jr’dır. Macera ve dram türünde olan filmde rol alan sinema sanatçıları Tom Hanks, Helen Hunt, Nicky Searcy ve Jennifer Lewis’tir. Her ne kadar orman temalı filmler kategorisinde adı geçse de iyi bir hayatta kalma filmi örneğidir.

Daha fazla hayatta kalma filmi için Sınırlarınızı Zorlayabilecek Hayatta Kalma Filmleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Aramızdaki Dağ – The Mountion Between Us (2017) IMDb: 6,4

Dram, gerilim ve macera türlerinde olan The Mountion Between Us filminin konusunda birbirlerini hiç tanımayan gazeteci bir kadınla, bir beyin cerrahının uğradığı uçak kazası sonucunda hayatta kalma mücadelesi etkileyici bir dille anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini Hany Abu Assad üstlenmektedir. Senaryo yazarları ise Scoot Frank ve J. Mills Goodloe’dir. Filmin oyuncu kadrosunda Kate Winslet, Idris Elba, Beau Brdiges ve Dermot Mulroney yer almaktadır.

Arkadaşım Canavar – Where The Wild Things Are (2009) IMDb: 6,7

Where The Wild Things Are filminin konusunda annesi ile kavga ettikten sonra deniz kıyısında bulunan bir ormana kaçan Max isimli küçük bir çocuğun yaşadıkları anlatılmaktadır. Max büyük bir umutsuzlukla çıktığı bu yolda, hayata dair pek çok şey öğrenecektir. Aile, aksiyon, macera ve fantastik türlerinde olan filmin yönetmen koltuğunda Spize Jonze oturmaktadır. Filmin senaryosu ise Spike Jonze ve Dave Eggers tarafından yazılmıştır. Fantastik bir konu taşıyan filmin oyuncuları Paul Dano, Mark Ruffalo, Catherine O’Hara ve Catherina Keener’dır.

İzler – Tracks (2013) IMDb: 7,2

İzler - Tracks (2013)
İzler – Tracks (2013)

Gerçek bir hayat hikayesinden beyazperdeye aktarılan film, Avusturalyalı ünlü yazar Robyn Davidson’un kaleme aldığı anılarından oluşmaktadır. Ünlü yazarın bir köpekle ve 4 deveyle çıktığı 2700 km’lik yolculuk filmde anlatılmaktadır. Pek çok ödül sahibi olan filmin yönetmenliğini Jonh Curran üstlenmiştir. Senaryo yazarları ise Marion Nelson ve Robyn Davidson’dur. Bu etkileyici filmin oyuncu kadrosunda Mia Wasikows, Emma Booth, Jessica Tovey ve Adam Driver bulunmaktadır.

Doğa Kamp Filmleri

Orman temalı filmler denildiğinde akla pek çok farklı tür gelebilir. Doğa kamp türleri de bunlardan bir tanesidir. Bu türün en iyi örnekleri aşağıda sizler için listeledik.

İz Bırakma – Leave No Trance (2018) IMDb: 7,2

Doğa kamp filmleri kategorisinin kuşkusuz en iyi filmlerinden birisi olan İz Bırakma – Leave No Trance filmi, kendisini hayattan tamamen izole eden bir adamın, kızı ile birlikte doğada yaşamasını anlatmaktadır. Amerikan ordusunun bir askeri olan Will, Irak’ta savaşıp evine geri döndükten sonra sosyal hayata uyum sağlayamamış ve kızı ile birlikte Portland’a yer alan bir parkta yaşamaya başlamıştır.

İnsanlardan kaçarak, doğa ile iç içe yaşayan baba ile kızı, bazı sürprizler bekleyecektir. Dram türünde olan filmin yönetmeni Debra Granik’tir. Senaryosu ise Anne Rosellini ve Debra Granik tarafından yazılmıştır. Filmin oyuncu kadrosunda ise Ben Foster, Thomasin McKenzie, Jeff Kober, Dale Dickey ve Dana Millican yer almaktadır.

Ölüm Ormanı – Backcountry (2014) IMDb: 6,0

Ölüm Ormanı – Backcountry (2014)
Ölüm Ormanı – Backcountry (2014)

Dram, gerilim ve korku türlerinde olan Ölüm Ormanı filminin konusunda, sorunlu bir evliliğe sahip olan bir karı kocanın Kanada ormanlarına kamp yapmaya gitmesi sonucunda gelişen korku dolu olaylar anlatılmaktadır. Filmde genç çift bu korku dolu macerada hayatta kalmaya çalışırken, diğer yandan da ilişkilerini sorgulayacaktır. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Adam Macdonald üstlenmiştir. Backcountry filminin başrollerinde Missy Peregrym, Eric Balfour, Nicholas Campbell ve Jeff Roop bulunmaktadır.

The Forest (1982) IMDb: 5,9

1982 yılı yapımı olan bu filmde bir grup kampçının gezisi, ormanda kendilerine bir yamyamın dadanması ile tam bir kabusa dönecektir. Korku ve gerilim türünde olan filmin senaryo yazarı ve yönetmeni Don Jones’tir. The Forest filminde rol alan sinema sanatçıları ise Dean Russel, Gary Kent, Ann Wilkonson ve Tomi Barrett’tir.

Ölüm Kampı – Cub (2014) IMDb: 5,9

Belçika yapımı olan Ölüm Kampı filminin konusunda, Yavru Kurtlar isimli bir izci grubunun hafta sonu etkinliği için kamp yapmaya gittiği ormanda başlarına gelen dehşet verici olaylar anlatılmaktadır. Filmin yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Jonas Govaerts üstlenmiştir. Korku, gerilim ve macera türlerinde olan filmin oyuncu kadrosunda Stef Aerts, Evelien Bosmans ve Titus De Voogdt bulunmaktadır.

Boot Camp (2008) IMDb: 5,8

Boot Camp filminde uyuşturucu bağımlısı olan bir grup gencin islah edilmek için bir askeri kampa gönderilmesi ve bu kampta başlarına gelen olaylar konu edilmektedir. Kampta olan gençlerin başlarına gelenler, onların hayatta kalma mücadelesi olacaktır. Dram ve gerilim türünde olan filmin yönetmenliğini Christian Duguay üstlenmiştir. Senaryo yazarları ise John Cox ve Agatha Dominik’tir. Filmin oyuncuları Mila Kunis, Gregory Smith, Peter Stormare ve Tygh Runyan’dır.

Şeytanın Ormanı – The Barrens (2012) IMDb: 4,6

Şeytanın Ormanı – The Barrens (2012)
Şeytanın Ormanı – The Barrens (2012)

Korku türünde olan Şeytanın Ormanı filminin konusunda, Richard Vineyard’ın ailesi ile beraber hafta sonunu geçirmek için kamp yapmaya gittiği Barrens Ormanı’nda yaşadıkları anlatılmaktadır. Bazı söylentilere göre 400 yıllık Jersey Şeytanının yaşadığı ormanda, birdenbire çok korkunç olaylar olmaya başlayacaktır. Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Darren Lynn Bousman’dır. Alman yapımı olan filmde yer alan oyuncular ise Mia Kirshner, Erik Knudsen, Stephen Moyer ve Max Topplin’dir.

Bu Gece Ormanda Kimse Uyumuyor – Nobody Sleeps in The Woods Tonight (2020) IMDb: 4,9

Son yıllarda yayınlanan ve en çok izlenen filmlerden birisi olan, Nobody Sleeps in The Woods Tonight konusunda, ormanda bir rehabilitasyon kampına katılan teknoloji bağımlısı gençlerin yaşadıkları anlatılmaktadır. Ormanda bulunan şeytani güçler, gençleri tek tek öldürmek için her yolu deneyecektir. Filmin yönetmeni ve senaryo yazarı Bartosz M. Kowalski’dir. Gerilim ve korku türünde olan filmin başrollerinde ise Julia Wieniawa Narkiewicz, Miroslaw Zbrojewicz ve Gabriela Muskala bulunmaktadır. Orman temalı filmler kategorisinde yer alan sıradışı bir yapımdır.

Sıkça Sorulan Sorular

En popüler orman temalı film hangisidir?

Yüzüklerin Efendisi serisi içerisinde bulunduğu her kategorinin en popüler yapımları arasında yer alır.

Orman temalı filmler nereden izlenir?

Netflix, Disney Plus, Prime Video ve benzeri dijital platformlardan yüzlerce farklı filmi izleyebilirsiniz.

Ormanda geçen kış temalı filmlerin en iyisi hangisidir?

The Revanant adlı hayatta kalma filmi bu tarzdaki yapımlar arasında başarısıyla öne çıkmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir