Edebiyat

Yankılı Kayalar Kitabının Özeti, Ana Fikri ve İncelemesi

Yankili Kayalar Kitabinin Özeti, Ana Fikri ve İncelemesi

Ahmet Yılmaz Boyunağa’nın Yankılı Kayalar kitabı, çocuk kategorisinde yer alıyor. İki kardeşin merkezde olduğu bu kitap, çocuklar tarafından sevildiği gibi yetişkinlerin de ilgisini çekiyor. Annesini ve babasını kaybeden Mehmet, kız kardeşiyle beraber türlü mücadeleler içinde bulunmaktadır. Bu mücadeleler okuyucuyu bazen duygulandırmakta bazen de güldürmektedir.Yazımızda Yankılı Kayalar kitabının özeti, konusu, anafikri ve incelemesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yankılı Kayalar Kitabının Özeti

Yankılı Kayalar, Mehmet’in hikayesini konu alan bir kitap. Mehmet, idealist biri olarak hikâyede yerini alıyor. Kardeşiyle beraber yaşayan Mehmet, hayatın getirdiği zorluklarla mücadele eden bir genç. Yankılı Kayalar kitabının özeti de bu iki kardeşin ve özellikle de Mehmet’in yaşadıklarını anlatıyor.

Mehmet, on bir yaşında bir çocuktur. Annesi, babası ve kız kardeşiyle yaşamaktadır. Mehmet’in babası, oldukça güçlü ve iri bir adamdır. Annesi de sevecen ve sempatik bir kadındır. Kış geldiği zaman Mehmet’in annesi, bir hastalığa yakalanır. Babası, eşinin iyileşmesi için doktor aramak ister. Bundan dolayı da yola düşer.

Günler geçmiştir. Fakat Mehmet’in babası dönmemiştir. Kış bitiminde karlar erimeye başlarken herkes babayı bulmak için yola koyulur. Bunun sonucunda Mehmet’in babasının kurtlar tarafından öldürüldüğü haberi gelir. Haber, Mehmet’i derin bir üzüntüye hapsetmiştir. Yaşadığı travma, Mehmet’in gelecekte doktor olma isteğine dönüşmüştür.

Aradan çok zaman geçmez. Küçük Mehmet, bu sefer başka bir acıyla karşılaşır. Çünkü annesini kaybeder. Ailesinden geriye sadece kız kardeşi Hatice kalmıştır. İki kardeş artık baş başadır. Günlerden bir gün Mehmet, sobayı yakmak için odun keser. Bu esnada kurtların ulumasını duyar ve kardeşini korumak için kurdu öldürür.

Mehmet ve Kardeşi İstanbul’da

Mehmet ve Kardesi Istanbul'da
Yankılı kayalar kitabının özeti için okumaya devam edin!

Okullar kapandıktan sonra Mehmet, kardeşi Hatice’yle beraber İstanbul’a gider. İstanbul’da dayısı yaşamaktadır. Şehrin güzelliğiyle büyülenen Mehmet, İstanbul’u çok sever. Fakat zaman geçtikten sonra yengesiyle dayısının arasında bazı problemler olduğunu anlar. Bunların sebebi Mehmet ve kardeşinin dayılarının yanında kalmalarıdır.

Burada okula başlayan Mehmet aynı zamanda marangoz olarak çalışmaktadır. Yaşıtlarından geri kalmamak için çok sık ders çalışır. Günlerden bir gün Mehmet, yolda yürürken bir kızın hayatını kurtarır. Selim Bey, kızını kurtaran Mehmet’e minnettar olmuştur. Mehmet ve kardeşinin durumunu gören Selim Bey, onlara destek olmak ister. Mehmet bunu kabul etmez fakat Selim Bey yine de peşlerini bırakmaz.

Aradan belli bir zaman geçer. Mehmet’in dayısı hasta olmuştur. Hastaneye yatması gerekir. Yenge, eşinin hastaneye yatmasını fırsat bilerek çocuklara kötü davranır. Sonra onları evden kovar. Mehmet ne yapacağını bilemez haldedir. Selim Bey, onlara yardımcı olmak için evlat edinme talebinde bulunur. Mehmet ve Hatice, artık Selim Bey’in himayesindedir.

Aradan uzun yıllar geçer. Mehmet, ideallerindeki gibi bir doktor olmuştur artık. Serpil’i sevmektedir. Köyde öğretmen olan Serpil vesilesiyle Mehmet de köyüne döner. Mehmet ve Serpil artık hizmetlerini, köyde eğitimden mahrum kalan öğrenciler ve hastalığının tedavi edilmediği hastalar için yapacaklardır.

Yankılı Kayalar Kitabının Konusu

Mehmet’in kız kardeşiyle beraber yaşadığı hayat zorluğu, idealist bir tutumla da karşımıza çıkar. Yankılı Kayalar kitabının konusu, bir gencin istediği mesleğe ulaşması için neleri göze aldığıyla alakalıdır. Bundan dolayı Yankılı Kayalar kitabı, çocuklar ve ebeveynler tarafından ilgi gören eserler arasında yer almaktadır.

“Yankılı Kayalar kaç sayfa?” merak ettiği bir sorudur. Kitap, 112 sayfadan oluşmaktadır. Verdiği mesajla ve etkileyici anlatımıyla 100 Temel Eser arasında kitabı görüyoruz.

Yankılı Kayalar Kitabının Ana Fikri

Yankili Kayalar Kitabinin Ana Fikri
Yankılı Kayalar eseri, mücadele etmenin hayata nasıl bir etkisi olduğunu anlatıyor.

Yankılı Kayalar kitabının ana fikri, küçük yaşta zorluklarla karşılaşmış bir çocuğun umudunu kaybetmeden ideallerini gerçekleştirmesidir. Yani, insanın hedeflerine ulaşmak için mücadele etmenin ne denli önemli olduğu eserde okuyucuya aktarılır.

Mai ve Siyah eseri için bilgi almak için bağlantıya tıklayın.

Yankılı Kayalar Kitabının İncelemesi

Mehmet, daha 11 yaşındayken hayatın zorluklarıyla karşılaşmıştır. Birkaç yıl içinde hem annesini hem de babasını kaybederek kız kardeşiyle yapayalnız kalır. Bu durum, Mehmet’in hayatının şekillenmesinde büyük bir rol oynar. Mehmet, yaşadıklarının kendisinde yarattığı duygusal ve psikolojik durumla meslek seçimini yapar.

Türlü zorluklarla mücadele etmesi, onu asla yıldırmaz. Burada küçük yaştaki bir çocuğun mücadelesi okuyucuya sunulmuştur. Kendisiyle beraber kardeşinin de yükünü sırtına alan Mehmet, yaşadıklarından dolayı umutsuzluğa kapılmadan çaba sarf etmiştir. İdeallerinden hiç vazgeçmeden türlü zorluklarla mücadele ederek sonunda hedeflerini gerçekleştirir.

Burada yazar, okuyucuya birçok mesaj verir. İnsan, hayatında çeşitli zorluklarla karşılaşabilir. Bu zorluklar, kişiyi yıldırmamalıdır. Çünkü hayat, zorluklarla doludur ve ne zaman ne olacağını kimse bilemez. İnsan ideallerinden vazgeçmeden bu hedefler doğrultusunda adım atarsa sonucunda istediğine kavuşur.

Yazar bu mesajını kitabı bölümlere ayırarak anlatmak istemiştir. Yankılı Kayalar kitabında aynı zamanda resimler de bulunur. Ahmet Yılmaz Boyunağa, kelimeler dışında görsel unsurlarla da bu anlatımı desteklemiştir. Resmin ve metnin buluşması okuyucular tarafından dikkat çeker. Böylece kitap okuyucuları, hikâyenin içine daha çok girer.

Yankılı Kayalar Kitabının Psikolojik İncelemesi

Yankili Kayalar Kitabinin Psikolojik İncelemesi
Yaşanan olayların insanlarda nasıl bir psikolojik etki yarattığını görmek için eserin incelemesini okuyun!

Yankılı Kayalar kitabının önemli noktalarından biri de çocukların küçükken yaşadığı bazı psikolojik durumların hayatına nasıl etkilediğidir. Mehmet, sadece meslek seçiminde değil hayatının geri kalanında da yaşadıklarının etkisinde kalmıştır. Babası, doktor aramaya giderken vefat etmiştir. Annesini de hastalığının tedavi edilememesi sebebiyle kaybetmiştir.

Mehmet, tüm bunların etkisinde kalarak büyümüştür. Hedeflerini gerçekleştirip doktor olduktan sonra köyüne dönmüştür. Çünkü annesi köyde doktor olmadığı için hayatını kaybetmiştir. Mehmet, kimsenin bu problemleri yaşamamasını ister. Yaşadığı acılar onu tekrar köye döndürmüştür. Annesinin ve kendilerinin yaşadığı problemleri başka kimsenin yaşamasını istemez.

Küçük yaşta bir çocuğun hayatın zorlu mücadelelerine karşı pes etmeden göğüs germesi, yazarın asıl vermek istediği mesajdır. Tüm bu mesajlar ve anlatımla da Yankılı Kayalar, oldukça sevilen ve ilgi gören kitaplardan biri haline gelmiştir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir