Ne, Ne Değildir?Ekonomi

Alışveriş Listesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alışveriş Listesi Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alışveriş yapmak çoğu zaman bizi mutlu eden, stresten uzaklaşmamızı sağlayan yöntemlerden birisidir. Fakat her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi alışverişin de fazlası zarardır. Hatta birçok insan alışveriş bağımlılığından şikâyet etmektedir. Bunun önüne geçmenin en iyi yöntemi ise bir alışveriş listesi hazırlamaktır. Bu alışveriş listesi sayesinde gereksiz harcamaları kısıtlayabilir, bütçe dostu bir hayat benimseyebiliriz. Peki “Alışveriş listesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?” Bu sorunun yanıtı ve daha fazlası için yazının devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Alışveriş Listelerinin Amacı

Alışveriş listesi hazırlarken nelere dikkat etmemiz gerektiği ile ilgili vermeden önce alışveriş listelerinin amacına değinmekte büyük fayda vardır. Alışveriş listelerinin kullanıcının ihtiyaçlarını görebilmesi, bütçesine uygun alışveriş yapmasını sağlamak gibi amaçları vardır. Bunun yanı sıra, alışveriş yapan kişinin alması gereken bir şeyi unutmaması ve ihtiyaç dışı bir ürünü almasını engellemeyi de hedefler. Daha net bir şekilde açıklayacak olursak alışveriş yaparken ihtiyaçlarımızı hatırlamak ve aşırılığa kaçmamamızı sağlamaktadır.

Alışveriş Listesi Nasıl Olmalıdır?

Alışveriş Listesi Nasıl Olmalıdır?
Alışveriş listesi hazırlarken bazı adımlara dikkat edilmesi gerekir.

Eğer elinizde bir alışveriş listesi olmasına rağmen sepetiniz dolduruyorsanız, listeniz yanlış bir şekilde yazılmış demektir. Bu da bazen alışveriş listesini dikkatsiz bir şekilde hazırladığınızın göstergesi olabilmektedir. Peki bunun önüne nasıl geçilir? “Alışveriş listesi hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?” Bu sorunun yanıtını sizler için listeledik:

 • Alışveriş listesini günlük, haftalık olarak gruplandırmak.
 • Günlük alışveriş listesini bir gece önceden hazırlayarak yarınki ihtiyaçlara yönelmek.
 • Bütçeye uygun bir liste hazırlamak.
 • İhtiyaçların dışına çıkmamak.
 • Listeyi çok uzun ve kafa karıştırıcı tutmamak.
 • Renkli bir kalemle acil olan ihtiyaçların altını çizmek

Bu fikirler “Alışveriş listesi hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?” sorusuna açık bir şekilde yanıt vermektedir. Bu noktalara dikkat etmeniz durumunda sizler de doğru bir şekilde alışveriş listesi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede ihtiyaçlarınıza göre alışveriş yapmayı ve planlı şekilde hareket etmeyi bir yaşam tarzı haline getirebilirsiniz.

Alışveriş Listesinin Yararları

Alışveriş Listesinin Yararları
Alışveriş listesi hazırlamak, bütçeyi korumak ve tasarruf sağlamak için etkili bir yöntemdir.

Alışveriş listesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda bilgi verdikten sonra bu listenin faydalarından bahsetmek de gerekir. Alışveriş listesi yapmak size birçok noktada kolaylık sağlamaktadır. Elbette ki bu alışveriş listesinin doğru bir şekilde hazırlanmış olması gerekmektedir. Alışveriş öncesi liste hazırlamanın getirileri ise şu şekildedir:

 • Zamandan tasarruf.
 • Bütçe açığının önüne geçme.
 • Planlı ve programlı yaşam tarzını benimseme.
 • İhtiyaca yönelik alışveriş yapma alışkanlığı kazanma.
 • Bilinçli bir tüketici olarak alışveriş yapma.
 • İhtiyaçların ve isteklerin arasındaki farkı yakalama.
 • Alışveriş yönetimi kazanma.

Sonuç olarak “Alışveriş listesi hazırlarken nelere dikkat edilmelidir?” sorusu ile ilgili söyleyeceklerimiz şimdilik bu kadar. Ek olarak şunlar söylenebilir ki alışveriş listesi yapmanın kişiye ve topluma birçok faydası dokunmaktadır. Listenin doğru hazırlanması durumunda doğaya karşı israfın da önüne geçilecektir diyebiliriz. Aldığımız neredeyse tüm ürünlerin hammaddesinin doğadan geldiğini ve israfın doğamıza zarar verdiğini unutmayalım.

Yaptığımız alışveriş listelerini kağıtlara yazarak da kağıt israfına neden oluyoruz. Bu durumu engellemek adına, telefonlarımızın notlar kısmına not alabilir veya alışveriş listesi mobil uygulamalarını kullanabiliriz. Bu sayede doğayı düşünerek yaptığımız alışveriş listelerinin kağıtları ile de ağaç kesimini azaltma imkanı bulabiliriz.

Eğer alışverişlerinizi online yapıyorsanız, sizin için faydalı olacak bir içeriğimiz daha var: İnternetten Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıkça Sorulan Sorular

Market Alışveriş Listesinde Neler Olmalı?

Market alışveriş listesinde bulunması gereken temel gıdalar arasında sıvı yağ, tuz, şeker, un, tereyağı, baharat ve ceviz, leblebi, badem gibi kuru yemişler sayılabilir.

Alışveriş Listesi Nedir?

Kişilerin ihtiyaçlarını görebilmesi ve bütçesine uygun alışveriş yapmasını sağlamak için düzenlediği listelerdir.

Eve Neler Stok Yapılabilir?

Uzun süre bozulmayacak gıdalar ya da temizlik malzemeleri stok için satın alınabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir