Sinema

Percy Jackson 3 Ne Zaman Çıkacak?

Percy Jackson 3 Ne Zaman Çıkacak

Ünlü yazar Rick Riordan’ın Percy Jackson adlı kitap serisi 2010 yılında sinemaya uyarlanıp izleyicinin beğenisine sunulmuştu. Serinin ikinci filmi ise 2013 yılında vizyona girdi ancak seyirciden beklenen ilgiyi görmedi. Şimdi de serinin son filmi olan “Percy Jackson 3 ne zaman çıkacak?” sorusu serinin hayranları tarafından dile getiriliyor.

Yaklaşık 10 yıl sonra yeniden izleyici ile buluşacağı duyurulan serinin devam filminin kesin olmamakla birlikte ağustos 2022 gibi çıkacak. Filmin bu sefer izleyici ile farklı bir platformda dizi şeklinde buluşacağı söyleniyor.

Disney +’da Percy Jackson

Daha önce sinema uyarlamaları ile pek ilgi görmeyen ve orjinaline sadık kalınmadığı düşünülen seri filmlerin, bir süredir Disney+’da dizi şeklinde çıkacağı kulislerde konuşuluyordu. Nihayet anlaşmalar sağlandı ve haber resmiyet kazandı. Dünya çapında milyonlarca hayranı bulunan Rick Riordan’ın fantastik roman serisi Percy Jackson ve Olimposlular’ın online izleme platformu Disney+’da dizi şeklinde yayınlanacağı kesinleşti.

Yıllardır “Percy Jackson 3 ne zaman çıkacak?” soruları gündemde dolaşıyordu. Yaklaşık 10 yılı bulan bu süreç nihayet sonuçlandı. Haber, kitabın yazarı Rick Riordan’ın ve eşinin sosyal medya uygulaması Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile ortaya çıktı. Ardından kitap serisinin hayranları mutluluklarını yaptıkları yorumlar ile belirtti.

Sosyal medyada Percy Jackson kitap serisi hayranlarının aylardır sürdürdüğü #DisneyAdaptPercyJackson kampanyaları nihayet amacına ulaştı. Disney+ platformu bu kitap serisini çekilen filmlerden yaklaşık 10 yıl sonra yeniden ele alıp dizi projesine dönüştürmeye karar verdi.

Yazar Rick Riordan Dizi Sürecinde Aktif Rol Oynayacak

Yazar Rick Riordan Dizi Sürecinde Aktif Rol Oynayacak
Yeni dizi Disney + bünyesinde yer alacak.

5 kitaplık serinin dizisinin ilk sezonu Şimşek Hırsızı ile başlayacak. Dizi animasyon tarzında değil gerçek oyuncular ile canlı aksiyon formatında çekilecek. Uyarlama dizi projesi için çok heyecanlı olduklarını belirten Rick Riordan, yapımın her alanına kendisinin de katılacağı müjdesini kitap serisinin hayranlarına verdi. Bu haber “Orjinaline sadık kalınarak yapılan bir uyarlama” dizisi olacağı için kitap serisi meraklılarını sevindirdi.

Yeni çıkacak dizi, Fox 21 TV imkanları ile hayata geçirilecek. Serinin daha önceki eserleri geçmişte 20th Century Fox firması aracılığıyla filme dönüştürülmüştü. 2010 ve 2013 yılında ünlü yönetmen Chris Columbus’un yönettiği 2 film şunlardır:

 • Şimşek Hırsızı (Percy Jackson & the Olimpians: The Lightning Thief) 2010
 • Canavarlar Denizi (Percy Jackson: Sea of Monsters) 2013

2010 yılında yayınlanan ilk film Şimşek hırsızı, 226 milyon dolarlık gişe yaptı. Disney firmasının Fox Yapımı satın almasından sonra Percy Jackson serisinin beyaz perdedeki serüveni sona erdi. Zaten orjinaline benzemediği düşünülerek bir çok okur tarafından eleştirilen filmlerin, üçüncü serisinin çekilmeyeceği kesinleşmiş oldu.

Şimdi Disney+ sevilen kitap serisini orjinaline daha sadık kalarak ele alıp yeniden düzenleyerek dizi şeklinde izleyicinin karşısına çıkaracağını duyurdu. Dizinin ne zaman yayınlanacağı tam kesin olmamakla birlikte, kulislerde ağustos 2022 gibi bir tarih konuşuluyor.

Percy Jackson 3 Oyuncu Kadrosu

Percy Jackson serisinin yeni bölümlerinin Disney+’da yayınlanacağı haberi kesinleştikten sonra dizide yer alan oyuncu kadrosu da kitap hayranları tarafından oldukça merak konusu oldu. Dizi kadrosu tam belli olmamakla birlikte bazı haberler ve açıklamalar yapıldı. Bu haber ve açıklamalara göre dizide şu oyuncular yer alacaktır:

 • Percy Jackson rolünde Logan Lerman
 • Afrodit rolünde Serinda Swan
 • Poseidon rolünde Kevin Mckidd
 • Grover rolünde Brandon T Jackson
 • Zeus rolünde Sean Bean
 • Hades rolünde Steve Coogan
 • Luke Castellan rolünde Jake Abel
 • Annabeth Chase rolünde Alexandra Daddario
 • Athena rolünde Melina Kanakaredes

Bu isimler dizi projesi için ismi geçen oyunculardır. Net kadro henüz belli olmasa da açıklanan ve ismi geçen sanatçılar bu şekildedir. Kadroda daha sonradan değişiklikler olabilir.

Percy Jackson Konusu ve Kitapları

Percy Jackson Konusu ve Kitapları
Ünlü eserlerin içerisinde mitolojiye dayanan pek çok nokta vardır.

Pek çok hayranı bulunan ünlü kitap serisi Percy Jackson ve Olimposlular dünya genelinde tam 42 dilde çevrildi. Yalnızca Amerika’da 30 milyonu aşan bir satış gerçekleştirildi. Serinin tüm kitapları ülkemizde Doğan Egmont tarafından yayına veriliyor. Kitaplar Türkiye’de de 100’den fazla baskı yapmıştır. Bunun yanında pek çok hayranı vardır.

Şimşek hırsızı, Titan’ın Laneti, Canavarlar Denizi, Labirent Savaşı ve Son Olimposlu adlı kitaplardan oluşan ünlü seri bunun yanında Melez Dosyaları isimli bir yan kitaba da sahiptir. Kitap konu olarak modern dünyada geçer. Ayrıca Yunan mitolojisinden de gerçeklik payı alan kesitleri okuyucuya sunar. Poseidon’un oğlu olduğunu sonradan öğrenen Percy Jackson‘un mitolojik maceraları sürükleyici bir dil ile okuyucuya sunulmuştur. Kimi okurlar bu seriyi Harry Potter serisinin Yunan mitolojisi ile harmanlanmış şekli olan bir versiyon olarak yorumlarlar. Son olarak kitap serisinin Percy’in mitolojik maceralarını konu alan Nintendo Ds tarafından bir video oyunu da üretilmiştir.

Tahmini olarak 2022 yılında yeni bir biçimde izleyicinin beğenisine sunulacağı açıklanan Percy Jackson serisi ile ilgili şu ana kadar edinilen bilgiler bu şekildedir. Özellikle kitabın yazarının umut verici açıklamalarından sonra her yaştan kitap hayranı Disney+’da çekilecek olan yeni serinin içeriğini merakla beklemektedir. Dizi serisi ile merak edilen bir konuda fragmanının ne zaman yayınlanacağıdır. Ancak ne yazık ki, fragman ile ilgili bir bilgi henüz paylaşılmadı.

Sinema dünyasındaki haberler bitmiyor. Bir diğer merak edilen konuyu Karanlık Zihinler 2 Ne Zaman Çıkacak? adlı yazımızda görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Percy Jackson kitap serisi kaç yaş üstü?

Eserler ortalama olarak 11-17 yaş arasına hitap etse de , mitoloji ile ilgilenen herkes severek okuyacaktır.

Percy Jackson kimin oğlu?

Kitapta yer alan mitolojiye göre Percy, Poseidon’un oğludur.

Percy Jackson kaç filmi var?

Ünlü eserler şimdiye kadar yalnızca iki kere beyaz perdeye uyarlandı.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir