BilimTarih

Rene Laennec Neyi İcat Etti? Hayatı ve Tıp Bilimine Katkısı

Rene Laennec Neyi İcat Etti

Fransız doktor, araştırmacı ve mucit olan Rene Laennec tıp dünyasında oldukça ses getiren bir isimdir. Bu yazıda da “Rene Leannec kimdir, Rene Laennec neyi icat etti?” gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız. Hayat hikayesinin bilinmesi gereken bir insan olan Rene Leannec, günümüz tıp dünyasına oldukça katkı sağlayan gelişmeler sunmuştur. Bu sayede de ismini tarihe altın harflerle kazımıştır.

Rene Laennec Hayatı

Rene Laennec Hayatı
Rene Laennec, zor bir çocukluk geçirmiştir.

17 Şubat 1781 tarihinde Fransa Quimper şehrinde yetim bir çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Sadece altı yaşındayken de annesini kaybetmiştir. Nihayetinde her iki ebeveynini de kaybeden Laennec, doktor olan amcasının yanına taşınmıştır. Amcası ile birlikte yaşamaya başladıktan sonra 12 yaşında iş sebebiyle Nantes şehrine taşınmıştır.

Taşındığı bu şehirde Almanca ve İngilizce eğitimler alarak, amcasının yönlendirmesi eşliğinde tıp mesleği için çalışmalara başladı. 19 yaşında, başarılı bir öğrenci olarak tıp fakültesini kazanmış ve eğitim görmek adına Paris’e taşınmıştır. Üniversitede başarılı bir öğrenci olduğunu kanıtlamış ve ilk yılından itibaren cerrahi ve tıp alanı içerisinde oldukça önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Çalışmaları vesilesiyle dikkat çekerek dönemi içerisinde bölüm birinciliğini hak etmiştir.

Eğitim görmekteyken Napolyon’un hekimi olarak tanınmakta olan Corvisart’ın öğrencisi olma imkanı elde etti. Eğitim hayatını başarılı bir öğrenci olarak tamamlayan Laennec, ilk bildirisini 1802 yılı içerisinde Journal de Medecine’de yayınlandı. Bu dönemler içinde göğüs hastalıkları içerisinde çalışmalarını sürdürmüştür. Özellikle bu alanda çalışmalar gösteren Laennec göğüs hastalıklarının teşhis ve tedavilerinde değişik gözlem yöntemlerinin gerektiğini savunmuştur.

Gözlemin bilim ve sanat alanlarında oldukça önemli olduğunu savunan Laennec, gelecek tıp dünyası için oldukça güçlü yöntemleri bulunmaktadır. Üzerinde durduğu pek çok çalışma da gözlem yeteneğinin önemli olduğunu ve nasıl etkili olacağına dair araştırmalardan oluşur.

Rene Laennec Neyi İcat Etti?

Rene Laennec
Rene Laennec, stetoskopu icat etmiştir.

Ünlü mucit hakkında hayat bilgilerini verdikten sonra “Rene Laennec neyi icat etti?” sorusuna da cevap vermek gerekmektedir. Göğüs hastalıkları üzerinde oldukça derin çalışmalar yürüten Rene Laennec, 1803 yılında Paris’te cerrahi ödül almaya hak kazanmıştır. Rene Laennec astım hastası idi. Ancak bu hastalık yüzünden çalışmalarına ara vermemiştir. Aksine çalışma temposunu yoğun bir şekilde sürdürmeyi tercih etmiştir. Yoğun çalıştığı dönemlerde özellikle tüberküloz ve siroz hastalıkları üzerinde durmuş ve önemli sayılabilecek çalışmalar yapmıştır. 1804 yılında bu hastalıklar konusunda tezini tamamlamıştır. Ardından Societe de I’Ecole’ye kabul almıştır.

Adını tarihe altın harflerle yazmasına sebebiyet veren icat stetoskoptur. Tıp tarihinde çalışmaları sayesinde ismini kazımış olan Laennec, çalışmalarının çoğunu doğru bir teşhis koymak adına sürdürmüştür. Göğüs hastalıkları konusunda araştırmalarını bir icat haline çevirmiştir. Stetoskop, göğüs alanını dinlemek ve hastalıkları doğru bir şekilde teşhis etmek için önemli bir araçtır.

Rene Laennec’in İlhamı

Rene Laennec’in bu icadı geliştirirken çocuklardan ilham aldığı söylenmektedir. Paris şehrinde gezdiği bir gün, sokakta oyun oynamakta olan iki çocukla karşılaşır. Çocukların birinin elinde bir sopa olduğunu fark eder. Çocuk, elinde bulunan sopanın bir ucuna kulağını dayamıştır. Karşısındaki çocuk ise sopanın diğer ucundadır. Bu durum Rene Laennec için özel bir fikirdi. Öncesinde kağıt eşliğinde deneyler başladı. Kağıt ile deneyleri sürdürdükçe ses almaya ve deneylerini geliştirmeye başlamıştı. Ses alması bir icat ortaya çıkardığının kanıtıydı. İcadın ismini karar verirken Yunan dilinde göğüs anlamına gelen “stethos” kelimesine atıfta bulunmuştur. Böyle bir icadı tıp dünyasına kazandırarak ismini tarihe kazımakla kalmadı, birçok kişi tarafından da saygı duyulan bir isim haline geldi.

Bazı icatlar vardır ki, tüm dünyayı değiştirirler. Stetoskop da bunlardan biridir. Bir diğerini daha öğrenmek için Telefonun İcadı ve Graham Bell yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Stetoskop Ne Zaman İcat Edildi?

Ünlü alet ilk olarak 1816 yılında ortaya çıktı.

Stetoskop İlk Nerede İcat Edildi?

Rene Laennec, stetoskopu Paris’te icat etmiştir.

Stetoskop Kullanım Alanları Nelerdir?

Hastaların göğüs boşluğunu dinleyebilmek için doktorlar tarafından kullanılmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir