Edebiyat

Roald Dahl Kitapları ve Öyküleri

Roald Dahl kitapları ve öyküleri

Okuması en keyifli kitap türlerinden bir tanesi şüphesiz ki çocuk kitaplarıdır. Bu fikir size ilk bakışta garip gelebilir. Fakat çocuk kitaplarının büyüleyici dünyası, keyifli maceraları, renkli karakterleri ve eğlenceli çizimleri sizleri bambaşka bir evrene götürebilir. Roald Dahl kitapları ve öyküleri de bunu yapmayı pek çok alternatifinden daha güçlü bir şekilde başarmaktadır. Roald Dahl, uzun yıllardır tüm kitapseverler tarafından takdir edilen devasa bir hayal gücüne sahiptir. Öyle bir hayal gücü ki, onun zihninden çıkan eserler hala hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından çokça sevilmektedir.

Eğer çocuklarınızla keyifli vakit geçirebilmek ya da kendiniz eğlenceli bir hikâye okumak istiyorsanız Roald Dahl kitapları ve öyküleri tam size göre! Ayrıca bu kitapların çevrenizdeki herhangi bir çocuk için inanılmaz bir hediye olacağını da aklınızda bulundurabilirsiniz.

Roald Dahl Kimdir?

roald dahl
Roald Dahl farklı alanlara yönelebilmiş çok yönlü bir insandır.

Roald Dahl’ın kitapları ve öyküleri hakkındaki fikirlerimizi paylaşmadan önce dilerseniz biraz onun kim olduğundan bahsedelim. Ünlü yazar Dahl, 13 Eylül 1916 tarihinde Galler’de dünyaya gelmiştir. Her ne kadar Britanya topraklarında gözünü açsa da kendisi aslında Norveçli bir ailenin çocuğudur. Henüz 4 yaşındayken babasını kaybeden Dahl, pek çok farklı alana yöneldiği bir hayat yaşamıştır. 2. Dünya Savaşı sırasında casusluk ve pilotluk yapmış, sinema oyunculuğu eğitimi almış, ilk kitabını ise Walt Disney için yazmıştır. Bize göre, bu kadar enteresan bir hayat öyküsüne sahip olması sonsuz hayal gücünün sırrı olabilir.

Roald Dahl kitapları ve öyküleri çok kez beyaz perdeye uyarlanmıştır. Hatta bazı kitaplarının senaryosunu Dahl bizzat kendisi yazmıştır. Eserlerinin ekranlara bu kadar sık yansımasının en önemli sebebi ise inanılmaz bir başarı elde edebiliyor olmasıdır. Çünkü Roald Dahl kitapları ve öyküleri kuralları hiçe sayan bir anlatım tarzına sahiptir. Böylece bu eserleri okumak da inanılmaz bir eğlenceye dönüşür. Üstelik Dahl, yetişkinler için birkaç korku kitabı da yazmıştır. Toplamda 50’den fazla olan eserlerinden beyaz perdeye uyarlananları ise şu şekildedir:

  • Charlie’nin Çikolata Fabrikası
  • Charlie’nin Büyük Cam Asansörü
  • Dev Şeftali
  • Matilda
  • Cadılar
  • Koca Sevimli Dev
  • Kiss Kiss

Başarılı kalemi ve uçsuz bucaksız hayal gücü sayesinde dünyamıza muhteşem eserler kazandıran Roald Dahl, ne yazık ki 23 Kasım 1990 tarihinde aramızdan ayrılmıştır. Ancak kendisini hala yazdığı cümlelerin arasında bulabilmek mümkün. Dilerseniz onun elinden çıkan en başarılı kitaplara bir göz atalım…

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası (1964)
Charlie’nin Çikolata Fabrikası (1964)

Charlie’nin Çikolata Fabrikası adlı kitabı okumadıysanız bile filmini mutlaka izlemişsinizdir. Çünkü Roald Dahl’ın muhteşem kalemi ile Tim Burton’un büyülü bakış açısı birleşince kitabı kadar güzel bir film ortaya çıkmıştır. Bu nedenle bu kitap Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasında en ünlü olanıdır.

Kitabın konusuna gelecek olursak, ana karakterimiz Charlie oldukça yoksul bir ailenin üyesidir. Yaşadığı bölgede ise Willy Wonka adı verilen bir zenginin dev çikolata fabrikası bulunmaktadır. Bay Wonka bir gün fabrikasına 5 tane çocuğu davet edeceğini, içlerinden birine ise büyük bir ödül vereceğini duyurur. Ardından da birbirinden eğlenceli olaylar gelişir. Sizlere önerimiz, bu eserin önce kitabını okumanız daha sonrasında da filmini izlemeniz olacaktır.

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü

Charlie’nin Büyük Cam Asansörü
Charlie’nin Büyük Cam Asansörü (1972)

Roald Dahl kitapları ve öyküleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden bir tanesi de Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’dür. Sizlerin de tahmin edebileceği gibi, bu kitap Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nın devamı sayılabilmektedir. Charlie karakterimiz bu kitapta maceralarına kaldığı yerden devam etmektedir.

Ailesi ile birlikte keyifli bir maceraya atılan Charlie’nin en eğlenceli eşlikçisi büyük cam bir asansördür. Bu asansör sayesinde ancak Roald Dahl’ın hayal edebileceği olaylar gelişmektedir. Charlie’nin Çikolata Fabrikası’nı seven herkese Charlie’nin Büyük Cam Asansörü’nü de önermekteyiz. Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasında oldukça popüler olan bu eser de sinemaya uyarlanmıştır.

Dev Şeftali

Dev Şeftali
Dev Şeftali (1961)

Roald Dahl’ın hayal gücüne en yakından tanık olabildiğimiz kitaplardan bir tanesi Dev Şeftali’dir. Çünkü bu öyküde dev bir şeftali sayesinde fazlasıyla uçuk kaçık olaylar yaşanmaktadır. Çocuklar için çok büyük bir eğlenceye dönüşebilecek bu macera, yetişkinler için de oldukça keyifli olabilir.

Hikâyede ana karakterimiz pek çok talihsiz olay yaşar. Ardından gizemli bir dede karakterimiz James’e bir miktar sihir verir. Bu sihir sayesinde de devasa boyutlarda bir şeftali yetişir. Şeftalinin içinde yaşamaya başlayarak yolculuğa çıkan James ise kendini çok çeşitli maceraların baş rolünde bulur.

George’un Harika İlacı

George’un Harika İlacı
George’un Harika İlacı (1981)

Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasından en sevilenlerden bir tanesi de George’un Harika İlacı’dır. Hepimiz zaman zaman bizleri dertlerimizden ve problemlerimizden kurtaracak sihirli bir iksirin hayalini kurmuşuzdur. George ise bunu hayal etmekle kalmayıp gerçeğe dönüştürmeye çalışıyor.

Babaannesi tarafından sık sık rahatsız edilen George, bir süre sonra daha fazla sabredemeyecek hale gelmektedir. Bu nedenle babaannesinden tamamen kurtulmasını sağlayacak muhteşem bir ilaç yapmaya karar verir. Birbirinden eğlenceli malzemelerle oluşturduğu bu ilaç ise tahmin bile edemeyeceği sonuçlarla karşılaşmasını sağlar.

Matilda

matilda
Matilda (1988)

Matilda adlı eser de Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasında oldukça popülerdir. Çünkü bu kitap hem mizah hem de dram yönünden oldukça zengindir ve pek çok eğitici ögeye de sahiptir. Hikayemizin ana karakteri olan Matilda fazlasıyla zeki, parlak ve komik bir çocuktur. Ancak ailesi bu durumun hiç de farkında değildir. Matilda’ya sık sık kötü davranan ailesi hayatı onun için çekilmez kılar. Okula başladığında ise işler daha da kötüye gider. Çünkü okulundaki müdür evdeki ebeveynlerden çok daha acımasızdır.

Karşılaştığı acımasızlıklara çözüm arayan Matilda bir süre sonra süper güçlerini keşfeder. Böylece kendisine kötü davranan insanlara karşı çok daha güçlü hale gelir. Elbette ki hikâye esnasında birbirinden eğlenceli ve komik anlar da yaşanmaktadır. Roald Dahl kitapları ve öyküleri ilginizi çekiyorsa Matilda sizin için iyi bir öneri olacaktır.

Cadılar

cadılar
Cadılar (1983)

Roald Dahl kitapları ve öyküleri ne kadar ilginçleşebilir? Cadılar kitabı kadar diyebiliriz… Hikayemizin ana karakteri ismini bilmediğimiz küçük bir çocuktur. Kendisi ailesini kaybettikten sonra büyükannesi ile yaşamaya başlar. Büyükannesi ona çocukları farelere dönüştüren cadılardan bahseder ve karakterimiz de bir gün bu cadılar ile karşı karşıya gelir.

Ana karakterimiz, büyük annesi ve Bruno adı verilen bir diğer çocuk cadılara karşı oldukları bir maceraya çıkarlar. Daha önce sizlere Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasında korku ögelerinin de olduğundan bahsetmiştik. Bu kitap da onlardan bir tanesidir. Her ne kadar çocuklara yönelik yazılmış olsa da eğer çocuğunuz korku ögelerine karşı hassasiyete sahipse bir başka Roald Dahl kitabı tercih edebilirsiniz.

Yaman Tilki

Yaman Tilki
Yaman Tilki (1970)

Roald Dahl’ın kaleminden çıkan Yaman Tilki kitabı hem şaşırtıcı hem de güldürücü ögeler içermektedir. Hikâyenin ana karakterleri Tilki Bey ve Tilkiye Hanım onları zor durumların içerisine sokan komşulara sahiptir. Bu nedenle hikayemizdeki Tilki Bey de ailesini bu komşulardan korumaya çalışır.

Tilki Bey’in ailesini korumak için yaptıkları sizleri kimi zaman şaşırtacak kimi zaman ise fazlasıyla güldürecektir. Bu kitap ailecek okumak için ideal bir tercih olabilir. Çünkü hem çocuklarınız hem de siz Yaman Tilki sayesinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Koca Sevimli Dev

Koca Sevimli Dev
Koca Sevimli Dev (1982)

Roald Dahl kitapları ve öyküleri söz konusu olduğunda akla ilk gelen isimlerden bir tanesi Koca Sevimli Dev’dir. Çünkü bu kitap da The BFG adıyla beyaz perdeye uyarlanmıştır. Bu başarılı uyarlama sayesinde kitabın zaten var olan ünü daha da arttı.

Kitabımızda Sophie adlı ana karakterimiz bir dev ile karşılıyor. Devin kendisini yiyeceğinden endişelenirken onun aslında koca sevimli dev olduğunu fark ediyor ve aralarında tatlı bir ilişki kuruluyor. Dev ile birlikte yaşadığı macerayı takip etmek ise oldukça eğlenceli…

Büyülü Parmak

Büyülü Parmak
Büyülü Parmak (1966)

Büyülü Parmak 7’den 70’e hitap edebilen Roald Dahl kitapları ve öyküleri arasındaki yerini uzun yıllardır korumaktadır. Kitabımızdaki ana karakter 8 yaşındaki bir kız çocuğudur. Hayvanlara karşı büyük bir sevgi besleyen bu karakterimiz onları avlamak isteyenlere çokça sinirlenir.

Karakterimiz hayvanları avlayan ya da ona zarar veren birini gördüğünde ise büyük bir zevkle büyülü parmağını kullanılır. Büyüye uğrayan kişiler ertesi sabah uyandıklarında kendilerini çok tuhaf hallerde bulurlar. Eğer çocuklarınıza hayvan sevgisi aşılamak ve hayvanları korumanın önemini vurgulamak istiyorsanız bu kitap tam size göre!

Bonus: Amcam Oswald

Amcam Oswald
Amcam Oswald (1979)

Amcam Oswald isimli kitap Roald Dahl kitapları ve öyküleri listemize bonus olarak girmektedir. Çünkü bu kitap listedeki diğerlerinden farklı olarak sadece yetişkinler için yazılmıştır. Yani bu kitabı çocuklarınızla beraber okumanızı ya da onlara hediye etmenizi önermiyoruz.

Hikayemizin ana karakteri olan Oswald Amca oldukça cin fikirli, kurnaz ve zeki bir adamdır. Hayatta eline geçen her fırsatı paraya dönüştürmeyi hedefler. 17 yaşındayken de yakı böceği tozu toplayarak afrodizyak etkisi olan bir ilaç üretmektir. Ürettiği ilacı üst sınıfın zenginlerine ve aristokratlarına satarak zengin olmayı hedefleyen Oswald Amca hiçbir zaman kazandığı para ile yetinmez. Bu kitap sizler için eğlenceli ve macera dolu bir dünya sergilemektedir.

Eğer hayal gücünün eseri olan kitapları okumaktan keyif alıyorsanız Yetişkinlerin Okuması Gereken Çocuk Kitapları listemize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir