HaberlerGündem

Kooperatif Market Nedir? Hangi Şehirlere Açılacak?

Kooperatif market nedir? Hangi şehirlere açılacak?

Kooperatif market nedir? Hangi şehirlere açılacak? Bu soruların cevapları çokça merak edilmektedir. Tarım Kredi Kooperatif Market, şubeler aracılığı ile hizmet vermekte olan bir zincir. Market, ürünlerini ortaklarından sağlıyor ve bu ortaklık sırasında yerel üreticiyi güçlendirme hedefi güdüyor. Bunun yanında kooperatif marketlerin geniş bir ürün çeşitliliği de bulunuyor. Hal böyle olunca pek çok ev ve mutfak ihtiyacı için kooperatif marketler bir numaralı adres haline geliyor. Son yıllarda kooperatif market şube sayısı oldukça arttırıldı. Öte yandan kooperatif marketler her ilde bulunmayabiliyor. Tam da bu nedenle; Cumhurbaşkanı tarafından duyurulan kooperatif market sayısı arttırılacak müjdesi, çok sayıda kişinin ilgisini çekti. Peki kooperatif market nedir? Hangi şehirlere açılacak?

Tarım Kredi Birlik A.Ş. tarafından kurulan, halk arasında kooperatif marketler olarak bilinen market türleri, gitgide daha popüler hale gelmekte. Halk tarafından yöneltilen talebin nedenleri arasında, markette satılan ürünlerin kalitesi ve uygun fiyatları yer alıyor. Bu doğrultuda, kooperatif marketlere dair haberler oldukça ilgi görüyor.

Tarım Kredi Kooperatifi Nedir?

Tarım Kredi Kooperatifi
Tarım Kredi Kooperatifi, tarım sektöründekilerin kalkınmasına destek olmayı hedeflemektedir.

Tarım Kredi Kooperatifi kökeni oldukça eskiye dayanan bir kooperatiftir. 1863 yılında kurulan kooperatifin statüsü tarih boyunca değişikliklere uğramış olsa da günümüzde taşıdığı anlamla kuruluşu 1935 sayılabilir.

Tarım Kredi Kooperatifinin kuruluş amacı asıl olarak tarım üreticilerinin kalkınmasına destek olmaktır. Türkiye’de tarımı ve yerel üreticiyi güçlendirme amacı ile oluşturulan Tarım Kredi Kooperatifi, yıllar boyunca çok sayıda fayda sağlamıştır. Kooperatif esas olarak çiftçiyi ve tarım üreticilerini korusa da tarım alanındaki girişimcileri ve yerel halkı korumaya yönelik işlemleri de bulunmaktadır. Bu noktada tüketiciyi esas olarak ilgilendiren konu ise, Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri A.Ş. şirketidir. Bu şirket, 2010 yılında kurulmuş ve Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri’ne bağlı bir şirkettir. Şirket, çiftçilerden alınan ürünü kendi fabrikalarında işlemekte ve Kooperatif marketler aracılığı ile satışa çıkarmaktadır. Bu sayede:

 • Çiftçiler serbest rekabet kurallarına karşı korunmakta
 • Kooperatif marketlerinde organik ve doğal ürünler satılmakta
 • Halk, uygun fiyatlı ve sağlıklı alışverişler yapabilmektedir.

Fabrikalarda işlenen ürünler ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarına bağlı yemekhanelerde ve sosyal dayanışma kuruluşlarının gıda paketlerinde değerlendirilmektedir.

Tarım Kredi Kooperatif Marketi

Tarım Kredi Kooperatifi marketi
Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinin ilki Ankara’da açılmıştır.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifine bağlı 1615 kooperatif ve çok fazla sayıda büro ve iştirak bulunmaktadır. Bu iştirakler arasında:

 • Tarım Kredi Birlik Tarım Ürünleri A.Ş.
 • Tarım Bitki Koruma Sanayi Ticaret ve A.Ş.
 • Tareks Hayvancılık A.Ş.
 • Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Market gibi tanınırlığı yüksek iştirakler bulunmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatif Market, tüm bu kooperatif düzeninin içinde, halk tarafından en yakından tanınan kuruluşlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Peki Kooperatif Market nedir? Pek çok büyükşehirde bulunan market, sık sık kullandığımız süper marketler benzeri bir yapıda olmasına rağmen, ürün kalitesi bakımından özel bir yere sahip.

Türkiye’de bulunan Tarım Kredi Kooperatif marketlerin ilki, 2017 yılında Ankara’da açıldı. Kısa bir tarihe sahip gibi görünüyor olmasına rağmen kooperatif marketleri kısa bir süre içinde hızla çoğaldı. Tarım Kredi’nin ortaklarının ürünlerinin satışını yapan marketler, diğer kooperatiflerin ürünlerine de yer vermekte.

Kooperatif Market Hangi Şehirlere Açılacak?

Tarım Kredi Kooperatifi marketleri
Tarım Kredi Kooperatifi marketleri çok sayıda şehirde açılacaktır.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatif marketin ilk şubesi olan “Ankara Merkez Market”, Bahçelievler’de açılmış olan şube. Marketin: İstanbul, Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Kocaeli, Samsun, Balıkesir, Nevşehir, Bilecik, Sivas, Muğla ve daha pek çok ilde mağazası bulunmakta.

Kooperatif marketin bazı illerde tek bir mağazası bulunurken bazı illerde ise birden çok şubesi mevcut. Marketin mağazaları oldukça hızlı bir şekilde arttırılmakta ve Türkiye genelinde yaygınlaştırılmakta. Geçtiğimiz ayda, 471. Market Kayseri’de açılışını yaptı. Cumhurbaşkanı ise; geçtiğimiz günlerde marketin yeni mağazalarına dair bir bilgi verdi. Bu bilgi doğrultusunda, en kısa zaman içinde 1000 yeni mağaza açılacağı belirtildi. Bu mağazaların açılacağı il ve belediye sınırları henüz bilinmiyor olsa da Türkiye genelinde Kooperatif marketin yaygınlaşacağı tahmin ediliyor.

Tarım Kooperatif Market genel müdürü, yeni mağaza açılışlarına dair yaptığı görüşmede; 2022 yılı içinde yeni açılacak 1000 marketin açılışının tamamlanacağını belirtti. Genel müdür:

 • İstanbul
 • Bursa
 • İzmir
 • Konya
 • Antalya
 • Mersin
 • Ankara
 • Sivas
 • Samsun
 • Erzurum
 • Diyarbakır şehirlerinde; merkeze yakın çok sayıda mağaza açılacağının haberini verdi.

Tarım Kredi Market Kataloğu

Kooperatif market katalogu
Kooperatif marketlerinde çok sayıda ürün bulunmaktadır.

Yakın tarihte sayıları oldukça artacak olan Kooperatif marketlere yönelik ilginin oldukça geçerli nedenleri bulunuyor. Bu nedenler arasında ürün çeşitliliği ve kalitesi ön plana çıkmakta. Tarım Kredi Marketlerinde satılan ürünlerin ham maddeleri, kooperatif ortaklarından ve çiftçilerden doğrudan sağlanıyor. Kooperatife bağlı fabrikalarda işlenen ürünler, halka doğal ve sağlıklı bir şekilde sunulmakta. Marketlerin ürün katalogları pek çok kişi tarafından merak edilmekte. Satılan ürünler arasında:

 • Baharat
 • Bakliyat
 • Bal- reçel
 • Yumurta
 • Salça ve konserveler
 • Un ve unlu ürünler gibi temel gıdalar mevcut.

Tarım Kredi Marketlerin en sevilen ürünleri arasında geleneksel ve organik ürünler yer almakta. Bu ürün kategorisinde; erişte, nar ekşisi, siyez bulguru, tam buğday unu gibi ürünler bulunuyor. Bu sayede tüketiciler, kaliteli besinlere uygun fiyatlı bir şekilde ulaşma fırsatı elde ediyor.

Ülkemiz ile ilgili farklı haberlere de göz atmak istiyorsanız Türkiye’de Ne Kadar Suriyeli Var? yazımızı okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir