Oyun

Sable İncelemesi: Uzay Kalıntılarıyla Dolu Bir Çöl Macerası

Sable İncelemesi

23 Eylül 2021 tarihinde Shedworks tarafından piyasaya sürülen Sable, bildiğimiz oyunlardan biraz farklı bir bilgisayar oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Bir tür açık dünya oyunu olmasıyla birlikte kullanıcılarına içinde kelimenin tam anlamıyla kaybolabilecekleri bir dünya sunuyor. Biz de bu yazımızda, detaylı Sable incelemesi yaparak oyunseverlerin meraklarını biraz olsun gidermeye çalıştık.

Open-world ya da açık dünya denilen oyunlarda, oyuncu oyun dünyasında serbestçe hareket edebilmektedir. Bu tür oyunlar, genellikle belirli bir ana hedef etrafında şekillenen hamlelere dayanır. Bazı yan hedefler, ana hedefe gitmeyi destekler niteliktedir. Ancak Sable’ın tam olarak böyle bir izlenim verdiğini söylemek zor. İsterseniz Sable’ın neden benzer oyunlardan ayrıldığını anlamak için nasıl bir oyun olduğuna bakalım.

Sable Oyunu Nedir?

Sable oyunu adını, oyun baş karakteri olan genç kızdan almıştır. Oyunda, genç bir kız olan Sable, ıssız bir çölde yol almaktadır. Sable’ın de aslında bir hedefi vardır. Oyunun açılış sahnesinde bu hedefe dair bazı veriler edinmekteyiz.

Herkesin yüzünde maskeyle göründüğü bir kabileye üye olan Sable’ın bir yolculuğa çıkması gerekmektedir. Bu yolculukla ilgili bilmemiz gerekeni Sable ile Jadi arasındaki konuşmadan edinmekteyiz.

Sable, Jadi’ye eğer yolculuk sırasında yanlış yola saparsa ne yapması gerektiğini sorar. Jadi ise ona yanlış yol diye bir şey olmadığını söyler. Yani yolculuğun hedefi yolun kendisidir, tıpkı gerçek yaşam gibi.

Oyun arkasındaki bu derin altyapısıyla farklı bir deneyim arayanların ilgisini çekmeyi başaracak gibi görünüyor. Peki bu oyunu cazip hale getiren öğeler nedir? Oyunun nasıl oynandığına cevap bulmak bu soruyu da yanıtlamamızı sağlayacaktır.

Sable Oyunu Nasıl Oynanır?

Sable Oyunu Nasıl Oynanır
Sable ne tam olarak teknik detayların gizli olduğu ne de bir savaş oyunu.

Sable oyununda puanı yükseltmenin bir yolu olsa da savaş veya teknik olarak bir ana görev yoktur. Sable, özellikle ruhsal açıdan büyümeyle ilişkili bir yolculuğa çıkmaktadır. Ayrıca nereye ait olduğunu anlamaya çalışır. Bu sebeple oyun içinde çevresindeki arazideki harabeleri ve daha önce olanları anlamaya çalışmaktadır. Diğer bir değişle de maskenin arkasında kim olduğunu anlamak istiyor.

Sinema ve edebiyat gibi sanat dallarından tanıdığımız bu temayı bir video oyunda görmek elbette şaşırtıcıdır. Üstelik Sable’ı yönlendiren gerçek bir insandır ve bu da deneyimi daha eşsiz hale getirmektedir.

Görsel açıdan da keyifli izlenimler sunan Sable ile ilgili değinmemiz gereken en önemli şeylerden biri de teknik konulardır.

Teknik Açıdan Sable Oyunu

Oyun, ne yazık ki oyuncuları bazı hatalar, aksaklıklar ve diğer performans sorunlarıyla karşı karşıya getirmektedir. Ancak bu sorunların hiçbiri, Sable oyun deneyiminizi etkileyecek büyüklükte değildir. Ancak yine de deneyimi biraz daha zorlu hale getirir.

Shedworks’ün piyasaya sunduğu oyunun tasarımcıları ise Daniel Fineberg ve Gregorios Kythreotis.

Oyunla ilgili diğer teknik bilgiler ise şöyle:

  • Platformlar: macOS, Microsoft Windows, Xbox Series (X/S, Xbox One)
  • GB: 2.4 GB
  • Lansman Fiyatı: 25 ABD doları

Oyunla İlgili Diğer Bilgiler

Oyunla İlgili Diğer Bilgiler
Sable, pek çok açıdan Star Wars sevenlerin beğenisini kazanacak.

Oyun, Star Wars dünyasından ilham aldığı için tüm Star Wars sevenleri cezbedecek gibi görünüyor. Ayrıca oyun dünyasının da Star Wars evrenine oldukça benzediğini söylemeliyiz.

Başlangıçta Sable, Midden dünyasına süzülerek çıkıyor. Kabilesinden ayrılırken ise en azından başlangıçta haritasında herhangi bir işaretçisi yok. Ayrıca başa çıkılması gereken kapsamlı bir tehdit de yok. Sahip olduğu tek şey, çeşitli parçalar satın alarak yükseltilebilen uçan bisikleti Simoon.

Oyun başladığında ne yapmak istediğinizi siz seçiyorsunuz. Karşılaştığınız herhangi bir kuleyi, harabeleri veya köyleri araştırmakla işe başlayabilirsiniz.

Kum tepelerinde dolaşıp uçurumlar ve vadiler üzerinden ilerlerken, yardıma ihtiyacı olan insanları ve çökmüş eski yıldız gemilerinin enkazını bulacaksınız. İnsanlara yardım etmek, bulmacaları çözmek buradaki temeli oluşturuyor ve basit olsa da iyi çalışıyor.

Sable, farklı insanlara büyük ve küçük görevlerde yardım ederken ona karşılığında jetonlar verilecektir. Üç adet jeton, aynı türden bir maske ile takas edilebilir. Çok nadiren Sable, daha benzersiz maskeler de bulacaktır.

Sable Oyun Sonu

Bir maskeniz olduğunda oyun sona erebilir. Zar zor 4-5 saat süren macerayı tamamlamak için bir tane maskeye ihtiyacınız var. Bununla birlikte, istediğiniz kadar çok maske keşfetmekte ve toplamakta özgürsünüz.

Keşfi arttırmak bulmacaları ne kadar hızlı çözdüğünüze bağlı olarak oyuna 12-15 saat daha ekleyebilir. Sable’ın problem çözme ve geçmişin kalıntılarını çözme konusundaki yaklaşımını görmek büyüleyici olabilir.

Tüm oyun boyunca, özellikle olayların ve insanların derin taraflarını anlamak isteyenler için heyecan verici öğeler bulunmakta. Tüm bunlar, oyunun benzersiz sanat yönetmenliği ile de desteklenmektedir.

Japannese Breakfast tarafından bestelenen film müziği de harika. Midden’ın farklı bölgeleri için şaşırtıcı miktarda çeşitliliğe sahip melodileri yakalayabilirsiniz. Kısacası Sable oyunu, oyun oynarken estetik bir izlenim de almak isteyen kullanıcılara hitap ediyor diyebiliriz. Bu sebeple oyunun biraz da kullanıcısını seçtiğini söyleyelim.

Genel olarak Sable oyununun, özellikle bazı tür oyuncular için oldukça keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Matrix, Starwars, Interstellar tarzı bilimkurgu ve yolculuk konseptli filmleri beğeniyorsanız bu oyun tam size göre demektir. Oyun sırasında “gözü tamamen kapalı” biçimde oynamamaya ve size sunulmak istenen detayları kaçırmamaya dikkat edin.

Eğer oyun dünyası hakkında daha fazla şey öğrenmek isterseniz; Kena Bridge of Spirits İncelemesi: Genç Bir Ruh Rehberinin Hikayesi yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir