Seyahat

Samsun’da Gezilmesi Gereken Yerler

Samsun'da Gezilmesi Gereken Yerler

Karadeniz’in en önemli turizm şehirlerinden biri Samsun’dur. Şehir, tarihi yapıları ve şifa dolu kaplıcaları ile gezmeyi sevenler için keyif dolu bir yolculuğa ev sahipliği yapmaktadır. Samsun’da gezilmesi gereken yerler denilince akla en başta, Karadeniz’in kilometrelerce uzanan kıyı şeritlerinden birine sahip oluşu geldiği için bol bol sahil alanı önerilebilir.

Zengin kültürü ve tarihi ile turizm bakımından da Samsun, büyük bir önem taşımaktadır. Zengin tarihi ile Samsun, Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Milli Mücadele’yi başlattığı şehir olması ile de ön plana çıkmaktadır. Bu şehirde gezip görebileceğiniz ve hayran kalacağınız çok sayıda; müze, tarihi yapı, ören yerleri ve doğal güzellikler mevcuttur. Siz de Karadeniz’in bu güzel şehrini keşfetmeye karar verdiyseniz, “Samsun’da gezilmesi gereken yerler” listemize bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Atakum Sahili

Atakum Sahili
Atakum Sahili’nin eski adı Matasyon’dur.

Samsun merkezine sadece 5 km uzaklıkta bulunan Atakum İlçesi, şehrin üç merkez ilçesinden biridir. Atakum sahili, Samsun’da gezilmesi gereken yerler listemizdeki en popüler turistik noktaların başında gelir. İnce kumlu güzel sahili, pırıl pırıl denizi ve denizin içine kadar uzanan ahşap yürüyüş yolu ile akşam yürüyüşleri için ideal bir yerdir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti
Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti sayesinde pek çok ilginç kuş türüne şahit olabilirsiniz.

Ülkemizin en büyük deltalarından biri olan Kızılırmak Deltası’ndaki Kuş Cenneti içerisinde 7 tane göl bulunmaktadır. Bu deltanın içerisinde 350’ye yakın kuş türüne ev sahipliği yaptığı göller ise şunlardır:

  • Liman Balık Gölü,
  • Uzun Göl,
  • Cernek Gölü,
  • Gıcı Gölü,
  • Tatlı Gölü,
  • Karaboğaz Gölü,
  • Mülk Gölü

Birçok ender kuş türünü yakından görebileceğiniz kuş cenneti özellikle kuş gözlemcileri için bir cennettir. Unesco Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen Kuş Cenneti, eşsiz güzelliği ve doğal manzarası ile harika anılar biriktirebileceğiniz bir yerdir.

Onur Anıtı

Şehrin simgelerinden biri haline gelmiş olan Onur Anıtı, İlkadım ilçesi Cumhuriyet Caddesi üzerinde yer almaktadır. 1932 yılında Avustralya’da inşa edilen heykel, vapur ile Samsun’a getirilmiştir. Samsun geziniz sırasında mutlaka uğramanız ve fotoğraf çekilmeniz gereken önemli yapılardan biridir.

Bafra

Bafra
Samsun’da gezilmesi gereken yerler listesinin başında Bafra ilçesi gelmektedir.

Samsun’da en çok ziyaret edilen ilçelerden biri olan Bafra, şehir merkezine 51 km uzaklıktadır. Bu ilçe, hem kamp yapabileceğiniz hem de doğa yürüyüşlerine çıkabileceğiniz gölleri ile eşsiz doğa alanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

Tarihseverler için Samsun’da gezilmesi gereken yerler listesinin en ideal noktası Bafra’dır. Özellikle yüzlerce yıllık Ali Bey Çeşmesi, Asar Kalesi, Bafra Arkeoloji ve Etnografya Müzesi gibi yapılar gezilecek mekanlar yer almaktadır. Mavi bayrak sahibi Çatalcam Plajı’nda ise masmavi suların tadını çıkarmanız mümkündür.

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı
Haftanın her günü saat 08.00 ile 17.00 arasında müzeyi ziyaret etmeniz mümkündür.

Samsun’un en ünlü simgelerinden biri olan Bandırma Vapuru, restore edildikten sonra 2006 yılında müze olarak ziyaretçilere kapısını açmıştır. Müzede, Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunmaktadır. O dönemin ruhunu hissetmek isteyenler için bu müze, Samsun’da gezilmesi gereken yerler listesinin başında yer alır.

Bandırma Vapuru’nun hemen yanında Milli Mücadele Açık Hava Müzesi bulunmaktadır. Dönemi yansıtan etkileyici figürleri, anıtları ve objeleri ile mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

Sevgi Gölü

Zarif kuğuların yüzdüğü güzel göletinden ve sergilediği romantik manzarasından adını alan Sevgi Gölü, İlkadım ilçesinde bulunmaktadır. Samsun’da gezilmesi gereken yerlerden biri olan gölün çevresinde ise yürüyüş parkurları, mesire alanları, restoranlar ve kır bahçeleri bulunmaktadır.

Öte yandan, gölün hemen yanında bulunan hayvanat bahçesinde de keyifli bir gün geçirmeniz mümkündür. Yine çevresinde bulunan kamp alanları, kamp yapmak isteyenler için de harika bir tercihtir.

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi
Pazartesi günleri dışında müzeyi her gün 10.00 ile 17.00 arasında ziyaret edebilirsiniz.

Müze, Samsun’un İlkadım içesinde bulunmaktadır. Binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Samsun ve çevresinde gerçekleştirilen kazılardan elde edilen tarihi eserleri görmek için bu müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sergilenen koleksiyonlarda ise Bakır ve Eski Tunç Çağı’nın yanı sıra Helenistik, Hitit, Osmanlı ve Roma dönemlerine ait binlerce eseri görebilirsiniz.

En başta müze, 1956 yılında Atatürk ve 19 Mayıs Müzesi olarak halka açılmıştır. Ancak daha sonra adı değiştirilerek Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olmuştur.

Göğceli Camii

Göğceli Camii
Camii, 1206 yılında inşa edilmiştir.

Samsun’un Çarşamba ilçesinde bulunan camii, Göğceli Mezarlığı içerisinde yer almaktadır. Anadolu Selçuklu Sultanı 1. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edilmiş olan Göğceli Camii, Karadeniz’in en güzel camilerinden biridir. Ahşap malzemeler ile hiç çivi kullanılmadan yığma tekniği ile tasarlanan camii, günümüze kadar ayakta kalmayı başarmakla birlikte mimariye ilgi duyanların da uğrak noktalarından biridir.

Tütün İskelesi (Kurtuluş Yolu)

İskele, Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919 yılında Milli Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a geldiği zaman ayak bastığı ilk yer olması ile ünlüdür. Tütün İskelesi, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı gibi birçok önemli etkinliğe ev sahipliği yapmaya devam etmektedir.

Amisos Tepesi

Amisos Tepesi
Amisos Tepesi, Samsun’da gezilmesi gereken yerlerden biridir.

Samsun’da gezilmesi gereken yerler listesini esas alan turistlerin ilk ziyaret ettiği yerlerden biri de İlkadım ilçesindeki Amisos’tur. Eğer Amisos Tepesi’ni daha önce hiç ziyaret etmediyseniz panoramik manzaraları ve tarihi hazineleri ile Samsun’da mutlaka görülecek yerler listenize eklemeniz gereken yerlerden biridir. Tarihte bir yolculuğa çıkabileceğiniz tepeden Samsun’u kuş bakışı izleyebilir, harika kareler yakalayabilirsiniz.

Gölalan Şelalesi

Gölalan Şelalesi
Gölalan Şelalesi, Samsun’un merkezine 40 dakika uzaklıktadır.

Canik ilçesine bağlı Gölalan Köyü’ne çok yakın bir mesafede yer alan Gölalan Şelalesi, asırlık selvi ağaçları arasında görülmeye değer bir tabiat harikasıdır. Gölalan Şelalesi, merkeze yakın olduğu için minibüsler aracılığıyla kolay erişilebilir bir noktadadır. Kamp da yapabileceğiniz şelale, Samsun’da mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biridir. Aynı zamanda şelalenin tertemiz sularında serinlemeniz de mümkündür.

Hamamayağı Kaplıcası

Kaplıca, ilçe merkezine sadece 13 km uzaklıkta bulunmaktadır. Hamamayağı Kaplıcası, dünyada çok az yerde bulunan ve mineral açısından oldukça zengin termal suları ile şifa arayan insanları misafir etmektedir. 37 derece sıcaklığı sahip suları, eklem kireçlenmesi ve sinirsel hastalıklara iyi gelmektedir.

Aynı zamanda Hamamayağı Kaplıcası’nın suları, gençlik suyu olarak da bilinmektedir. Yılın yorgunluğunu atmak isteyenler için de bu kaplıca, oldukça iyi bir tercihtir.

Havza Atatürk Evi Müzesi

Havza Atatürk Evi Müzesi
Yapının ismi 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün 9. Ordu Müfettişliği sırasında binayı ordu karargâhı olarak kullanmış olmasından gelir.[
Samsun’un tarihi bir ilçesi olan Havza’da bulunan müze, zengin koleksiyonları sayesinde mutlaka görmeniz gereken bir başka önemli yapıdır. Söz konusu müze aynı zamanda Atatürk’ün 1919 yılında karargâh olarak kullandığı Mesudiye Oteli’dir. Daha sonra restore edilerek ziyarete açılmıştır. Müzeyi, hafta içi her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları
Karadeniz’deki ilk insan yerleşkesi olan Tekkeköy Mağaraları, Samsun’da gezilmesi gereken yerlerdendir.

Tekkeköy ilçesi, Karadeniz’deki ilk insan yerleşiminin olduğu yer olması ile dünya çapında da büyük bir öneme sahiptir. İlk insanların yaşadığı Tekkeköy Mağaraları, dünyanın dört bir yanından ziyaretçiler tarafından ilgi görmektedir. Arkeolojik kazılarda elde edilen paha biçilmez eserleri incelemek için Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi’ne uğramanızı kesinlikle öneririz.

Ladik Akdağ Kayak Merkezi

Samsun ilinin en önemli kış turizm merkezi olan Ladik Akdağ Kayak Merkezi, her sene binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Şehir merkezine sadece 7 km olan merkez, kayak ve snowboard yapmanın yanı sıra muhteşem kar manzaralarının tadını çıkarmak için uğrayabileceğiniz bir yerdir. Kayak merkezi; 1360 metreyi bulan pistleri, tesisleri ve telesiyejleri ile size keyifli bir kış tatilini garanti eder.

Samsun’daki doğal ve yapay güzellikler sizi cezbettiyse Türkiye’de Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler yazısına mutlaka bakmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir