KariyerEkonomi

Yurt Dışındaki En Ucuz Üniversiteler

Yurt Dışındaki En Ucuz Üniversiteler

Ülkemizde her geçen gün yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısı artmaktadır. Gerek maddi kaygılar gerekse nitelikli eğitim alma isteği, öğrencileri farklı deneyimlere yönlendirir. Kişisel gelişimin, eğitim olanaklarının ve kariyer planlamasının esas alındığı köklü ve başarılı okullarda okumak isteyenlerin sayısı artarken öğrencilerin merak ettikleri sorular da ön plana çıkmaktadır. Yurt dışındaki en ucuz üniversiteler söz konusu olduğunda merak edilen sorulardan bazıları şu konular hakkındadır:

 • Eğitim dönemleri
 • Kayıt süreleri
 • Yabancı öğrenci programları
 • Dil gereksinimleri
 • Üniversitenin eğitim kalitesi
 • Bulunduğu ülke
 • Maddi konular

Özellikle yurt dışında okumayı talep edenlerin büyük bir çoğunluğu, bütçelerine uygun ucuz üniversitelere yönelmeyi tercih eder. Bu yazımızda, üniversite eğitimini yurt dışında tamamlamayı düşünenlere birkaç üniversiteden bahsedeceğiz. Eğitim avantajları ve kariyer olanaklarına ek olarak sosyal faaliyetleriyle de öğrencileri düşünen kaliteli okullara listemizde yer vereceğiz. Yurt dışındaki en ucuz üniversiteler için yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz. Keyifli okumalar!

Oslo Üniversitesi

Oslo Üniversitesi
Yurt dışındaki en ucuz üniversitelerin başında Oslo Üniversitesi gelmektedir.

1881 yılında Norveç’te kurulan en büyük ve en prestijli üniversitedir. Ülkenin başkentinde yer alan kurumda, 32.000 öğrencinin eğitim aldığı bilinmektedir. Avrupa’nın en kaliteli 5. üniversitesi olarak listelenen Oslo Üniversitesi, Kuzey ülkeleri arasında eğitim kalitesiyle ilk sıralarla yer almaktadır. En ucuz üniversiteler listemizde başta yer almasının nedeni ise AB üyesi olmayan ülkeler için ücretsiz eğitim alma hakkı sunmasıdır. Bu kuruma gitmeyi tercih ettiğinizde, eğitim alabileceğiniz fakülteler şu şekildedir:

 • Tıp
 • Hukuk
 • Doğa Bilimleri
 • Sosyal Bilimler
 • Matematik
 • Lutheran Teolojisi
 • Dişçilik Fakültesi
 • Eğitim
 • Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım

Bordeaux Üniversitesi

Bordeaux Üniversitesi
Yurt dışındaki en ucuz üniversiteler listemizin ikinci sırasında ise Bordeaux Üniversitesi yer almaktadır.

1441 yılında Fransa’da kurulan en köklü ve başarılı teknik üniversitedir. Özellikle yüksek lisans programlarında, yabancı öğrencilere çok sayıda avantaj sunmaktadır. Bu nedenle ucuz ve kaliteli eğitim arayışında olan öğrencilerin sıklıkla Bordeaux üniversitesini tercih ettikleri bilinmektedir.

Kurumun günümüzdeki yetkinliğine ulaşmasını sağlayan özellikleri ise geniş araştırma görevlisi kadrosu ve bilimsel faaliyetler için hazırladıkları son teknoloji araştırma merkezleridir. Teknoloji ve mühendislikte dünya lideri olan Bordeaux üniversitesinde eğitim alabileceğiniz başlıca konular ise; bilim, ekonomi ve mühendislik programlarıdır.

Viyana Üniversitesi

Viyana Üniversitesi
Viyana Üniversitesi, yurt dışındaki en ucuz üniversiteler listemizde yer alan üçüncü üniversitedir.

1365 yılında Avusturya’da kurulan devlet üniversitesidir. Üniversitenin Almanca ve İngilizce dillerinde eğitim programları bulunmaktadır. Akademik kadrosu ve öğrenci çeşitliliğiyle dünyanın her yerinde dikkat çeken üniversitelerden biridir. Öyle ki eğitim kalitesinin yanında 130 ülkeden öğrenci kabul etmesi nedeniyle kültürel olarak da gelişmiştir. Maddi olanaklarına bakıldığında ise Avrupa’nın en uygun eğitim veren kurumların biri olduğu görülmektedir. Bazı eğitim fakülteleri ise şu şekildedir:

 • Tıp
 • Sosyal Çalışmalar ve Medya
 • Beşeri Bilimler
 • Matematik
 • Uygulamalı ve Kuramsal Bilimler
 • Bilgisayar Bilimi
 • Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım

Bergen Üniversitesi

Bergen Üniversitesi
Norveç’te yer alan Bergen Üniversitesi, yurt dışındaki en ucuz üniversiteler listemizin dördüncü sırasında yer almakla birlikte farklı alanlarda eğitim alabileceğiniz en iyi üniversitelerden biridir.

1946 yılında Norveç’te kurulan ve yabancı öğrenci programları kapsamında ücretsiz eğitim fırsatı sunan devlet üniversitesidir. Hem lisans hem de yüksek lisans eğitimlerinin kalitesi ve fakültelerinin çeşitliliğiyle öğrencilerin tercihi olmaktadır. Ayrıca sosyal ve kültürel çalışmalarıyla dikkat çekmektedir. Üniversitenin içerisinde bulunan kütüphane, müze, enstitü ve bilim merkezleriyle üniversite, kalitesini kanıtlamaktadır. Bergen Üniversitesi’ni tercih ettiğinizde eğitim alabileceğiniz alanlar şu şekildedir:

 • Tıp
 • Sosyal Çalışmalar ve Medya
 • Mühendislik
 • Beşeri Bilimler
 • Bilgisayar ve Bilimi
 • Matematik
 • Uygulamalı ve Kuramsal Bilimler
 • Yaratıcı Sanatlar ve Tasarım
 • İşletme ve Yönetim Çalışmaları
 • Tarım ve Veteriner Calışmaları
 • Eğitim ve Öğretim

Würzburg Üniversitesi

Würzburg Üniversitesi
Würzburg Üniversitesi, listede yer alan bir başka üniversitedir.

1402 yılında Almanya’da kurulan en köklü ve başarılı üniversitelerdendir. Almanya’nın uluslararası öğrenci programları konusundaki başarısı, Würzburg’ın eğitim kalitesi ve olanakları incelendiğinde anlaşılmaktadır. Lisans ve yüksek lisans programları dahilinde sunduğu eğitim ve araştırmalardan yararlanabilen 28.000 öğrencisi bulunmaktadır.

Bilimsel çalışmalarının karşılığını almayı başaran Würzburg Üniversitesi’nin mezunlarının büyük bir çoğunluğu tanınmış ve başarılı isimlerdir. Üstelik mezunlarından 14 tanesi Nobel ödülüne sahiptir. Maddi gereksinimleri incelendiğinde ise eğitim kalitesine rağmen en ucuz kurumlar arasında sayılmaktadır. Sosyal bilimler, hukuk, tıp ve bilim alanları başta olmak üzere 70’e yakın lisans ve lisansüstü bölümleri bulunmaktadır.

Pisa Üniversitesi

Pisa Üniversitesi
Pisa Üniversitesi, yurt dışındaki en ucuz üniversiteler listemizde yer alan son seçkin üniversitedir.

Orijinal adıyla Scuola Normale Superiore di Pisa olan Pisa Üniversitesi, 1810 yılında İtalya’da kurulan en kaliteli devlet üniversitelerindendir. Akademik programları incelendiğinde, öğrenim görevlilerinin yetkinlikleri ve bölüm sayılarının öğrenciler cezbettiği görülmektedir.  Üstelik Avrupa başta olmak üzere tüm dünyadan öğrencilere ücretsiz eğitim imkanı sunmaktadır. Yabancı öğrenci programlarının içerisinde konaklama, araştırma imkanı ve yıllık harçlık gibi avantajlar da dahildir.

Üniversitenin özellikle sosyal bilimler alanındaki başarıları, bu alana ilgi duyan öğrencilerin beğenisini kazanmaktadır. İngilizce doktora programları kapsamında, Sosyoloji başta olmak üzere çok sayıda sosyal bilimciye kaliteli eğitim fırsatı sunmaktadır.

Neden Yurt Dışında Eğitim Almalısınız?

Yurt dışında eğitim almak, özellikle üniversite öğrencilerinin kendilerini tanıma sürecinde çok yönlü bir gelişim fırsatı tanımaktadır. Kaliteli bir eğitim ve kariyer olanağının yanında aşina olunmayan bir ülkede tek başına ayakta kalabilmek, kişinin hayatındaki en önemli deneyimleri arasında ilk sıralarda yer alır. İlerideki yaşamınız için çok önemli olan bu anlar, hem gelişiminiz için fırsatlar yaratmanız hem de kariyerinize istediğiniz gibi yön vermeniz aşamalarında yardımcı olur. Uluslararası yetkinliği bulunan üniversitelere gidildiğinde, adeta bir dünya vatandaşı gibi çalışma fırsatı edinmeniz ve gittiğiniz her yerde kabul görmeniz mümkündür.

Farklı bir açıdan değerlendirmemiz gerekirse, üniversite eğitimi aldığınız kurumun bulunduğu şehri tanıma ve yeni bir kültüre tanıklık etmek fırsatınız olur. Bununla birlikte, sizin gibi uluslararası öğrencilerle tanışma ve sosyal becerilerinizi geliştirme şansınız bulunur. İlgi alanlarınıza yönelik becerilerinizi ve yetkinliklerinizi arttırırken sosyal olanaklardan da yararlanmak, eğitim süreçlerinizin kolaylaşmasını sağlar. Dolayısıyla gerçek bir üniversite hayatı yaşamanız ve yeni bir sisteme adapte olurken kendinizi keşfetmeniz, ufkunuzun genişlemesinde etkili olur.

Yurt Dışında Üniversite Okuyacakların Bilmesi Gerekenler

Yurtdışında Üniversite Okuyacakların Bilmesi Gerekenler
Yurt dışındaki en ucuz üniversiteler konusunda öğrenmeniz gereken bir diğer nokta ise gideceğiniz üniversitenin YÖK denkliğinin olup olmamasıdır.

Yurt dışında üniversite okumaya karar verenlerin bilmesi gereken çok önemli birkaç detay vardır. İlk olarak eğitim almak istediğiniz bölüme karar vermelisiniz. Böylece ilgi duyduğunuz alana dair en kaliteli ve prestijli fırsatları sunan kurumları araştırmaya başlayabilirsiniz.

Sonrasında ise eğitim süresi, üniversitenin konumu, eğitim sistemi, başvuru koşulları, yabancı öğrenci programları, yabancı öğrenciler için sundukları fırsatlar ve YÖK denkliği gibi ayrıntıları araştırmalısınız. Detaylı bir incelemenin sonunda ise hem ülkenin hem de üniversitenin maddi gereksinimlerini tespit etmeli, emin olmadığınız durumlarda kadrosuyla iletişime geçmelisiniz. Bu aşamada yurt dışı üniversite fiyatları ve burs imkanlarına ek olarak, barınma başta olmak üzere yaşam maliyetlerinin ne kadar olabileceğinden emin olmalısınız. Böylece kaliteli ve nitelikli eğitim hayatınıza odaklanabilir ve uluslararası geçerliliği bulunan kaliteli bir eğitim dönemine adım atabilirsiniz.

Yurt Dışındaki En Ucuz Üniversiteler yazısı ilginizi çektiyse Türkiye’de Geçerliliği Olan Yurt Dışı Üniversiteleri yazısına da bakabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir