Sinema

Komplo Teorisi Film İncelemesi

Komplo Teorisi Film İncelemesi

Kült filmler arasında yer alan ve izleyiciler tarafından tam not alan Komplo Teorisi, pek çok kişinin izleme listesinde bulunmaktadır. Konusu ile oldukça dikkat çeken film, birçok eleştirmen tarafından da oldukça güzel övgüler almaktadır. Biz de bu nedenle Komplo Teorisi film incelemesi yaparak sizi, bu muhteşem filmden haberdar etmek istedik.

Komplo Teorisi Filmi Hakkında

Mel Gibson, olayları kendi çıkarları için manipüle eden ve devlet adamlarıyla ilgili paranoyak teorilere takıntılı New Yorklu bir taksi şoförü Jerry Fletcher’ı canlandırmaktadır. Fletcher’ın hayatındaki tek önemli şey, babası federal bir yargıç olan ve babası birkaç yıl önce gizemli bir şekilde öldürülen Adalet Bakanlığı avukatı Alice’e olan aşkıdır.

Devlet psikiyatristi Dr. Jonas, Jerry’yi taciz etmeye başladığında ise bu ikili birbiriyle daha da yakınlaşır. Birdenbire, çevresinde komplo senaryoları gören adam, kendisini gerçekten onu almaya çalışan kötü niyetli güçlerin ciddi saldırısı altında bulur.

Komplo Teorisi Filmi Konusu

Komplo Teorisi Filmi Konusu
Julia Roberts, Komplo Teorisi filminde olağanüstü performansıyla göz doldurmuştur.

Filmde Jerry Fletcher olarak karşımıza çıkan Mel Gibson, New York’ta taksicilik yapan bir şofördür. Ancak, Jerry’nin taksi şoförlüğü dışında ilginç bir uğraşı da vardır; internette gezinirken elde ettiği bilgileri kendi yazdığı komplo teorileri ile harmanlayarak diğer kişilere aktarmaktır.

Jerry’nin yaptığı işi fark eden bir FBI ajanı ise Jerry’e yaptığı bu işi bir an önce bitirmesini söyler. Karakterimiz Jerry ise FBI ajanının söylediği bu tavsiyeyi hiçbir şekilde ciddiye almaz. Daha sonra adalet bakanlığında çalışan Alice isimli bir kadın ile tanışan Jerry, kendisini oldukça komplike bir durumun içerisinde bulur.

Komple Teorisi Yönetmeni Kim?

Başarılı filmin yönetmenliğini Richard Donner üstlenmektedir. Richard Donner, hızlı bir şekilde gözler önüne serilen bu dramayı, kentsel yaşamın çılgınlığını yansıtan antik anlarla doldurarak yönetmektedir.

Öte yandan, senaryo yazarı Brian Helgeland, Jerry Fletcher’da korku ve aşk arasında çılgınca salınan zorlayıcı bir karakter yaratarak izleyicileri etkilemeyi başarmaktadır. Filmde yer alan Alice karakteri ise çoğumuz gibi, herkesin birden fazla rol oynadığı bir dünyada kime güveneceğini bulmakta zorlanan ve bir gerçeği arayan biri olarak karşımıza çıkar. İyi bir şekilde izleyiciye aktarılan bu temalar, filmdeki gerilimin zoraki finalini fazlasıyla iyi bir şekilde seyirciye yansıtır.

Komplo Teorisi Oyuncuları

Komplo Teorisi Oyuncuları
Komplo Teorisi film incelemesi göz önüne alındığında filmdeki oyuncuların hepsi çok başarılı oyunculuklar sergilemiştir.

Filmin kadrosunda önemli oyuncular bulunmaktadır. Mel Gibson’ın başı çektiği oyuncu kadrosunda Julia Roberts ve Patrick Stewart gibi oyuncular da yer alır.

Braveheart, Signs gibi filmler ile bilinen Mel Gibson, Komplo Teorisi filminde Jerry Fletcher adlı karakteri canlandırır. Filmde yer alan bir diğer yıldız oyuncu Julia Roberts ise Alice karakterini canlandırmaktadır. Ocean’s Eleven, Wonder ve Notting Hill gibi filmler ile adından söz ettiren oyuncu, bu filmde de oldukça iyi bir performans sergilemektedir.

Filmde yer alan bir diğer oyuncu ise Patrick Stewart’tır. Usta oyuncu, daha önce oynadığı X-Men, Logan ve Charlie’nin Melekleri gibi filmleri ile izleyicinin karşısına çıkmaktadır.

Komplo Teorisi Yorumları

Usta oyuncuların yer aldığı film, pek çok izleyici tarafından tam not almaktadır. Filmde yer alan komplo teorilerinin gerçekte var olan teoriler ile örtüşmesi, pek çok izleyici için işleri ürpertici bir hale getirir. Örneğin, Birleşmiş Milletler tarafından gerçekleştirildiğine inanılan ve Nobel Ödülü alan herkesin babasının toplanıp zorla sperm hasadının yapılması bu komplo teorilerinden birisidir.

Bir diğer komplo teorisi örneği, dişlere iyi geldiği iddiası ile şehir şebekesine flüroid karıştırılması ve bunun sonucunda özgürlüğü kısıtlanan kölelerin ortaya çıkmasıdır. Filmde yer alan bir diğer komplo teorisi ise George Bush’un yeni dünya düzeni hakkında konuşması ve hürmasonluk geçmişi hakkında bilgiler vermesidir. Başarılı filmde yer alan bu tür komplo teorileri, izleyicilerin filme başka bir göz ile bakmasını sağlamakla kalmaz, izleyicilerin “Acaba mı?” diye kendilerine sormasına da neden olur.

Komplo Teorisi Mel Gibson Performansı

Komplo Teorisi Mel Gibson Performansı
Gibson gösterdiği performansla, Komplo Teorisi film incelemesi yazarlarından tam not almıştır.

Mel Gibson’ın filmde hayat verdiği karakter, Komplo Teorisi filmini başka bir seviyeye çıkartmaktadır. Öyle ki Komplo Teorisi film incelemesi araştırıldığında herkesin karşısına ilk olarak Gibson’ın harikulade oyunculuğu hakkında övgüler çıkar.

Filmde ise iki önemli nokta yer almaktadır. Söz konusu olan noktaları şu şekilde ifade etmemiz mümkündür:

  • Filmin başında yer alan aşk tarifi sahnesi
  • Filmin sonunda yer alan Gibson’ın aşkına karşılık alamadığı kısım

Başarılı filmde yer alan bu naif zıtlıklar, filmde yer alan karakterlerin bütünü ile muhteşem bir uyum sağlamaktadır. Devlet terörüne maruz kalan bir birey olan Jerry Fletcher’ın başından geçenler, tüm izleyenleri etkileyecek bir olay örgüsüyle izleyicilere aktarılmıştır.

Komplo Teorisi Film İncelemesi yazımız hoşunuza gittiyse Mesaj Film İncelemesi yazımıza da mutlaka göz gezdirmelisiniz!

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir