Sinema

Bir Amerikan Klişesi: Seri Katil Filmleri

seri katil filmleri

Hepimizin izlerken tüylerimizi ürperten filmler vardır. Özellikle seri katil filmleri ile gerilimin doruklarına ulaştığımız olmuştur. Biz de bugün “Bir Amerikan Klişesi: Seri Katil Filmleri” başlığında izlerken kendimizi sıkmamıza neden olan filmleri inceleyeceğiz. İçeriğimizde en popüler filmlerden başlayıp kıyıda köşede kalmış ve belki değeri hiç bilinmemiş filmlere yer vereceğiz.

The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği) – 8.6

The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)
The Silence of The Lambs (Kuzuların Sessizliği)

Gerçek bir seri katil filmi olan “Kuzuların Sessizliği” tüyler ürpertici etkisiyle popülaritesini hiç kaybetmemiştir. Film, bir kriminoloji uzmanı Robert Keppel ile seri katil Ted Bundy arasındaki gerçek ilişkiden uyarlanmıştır. Clarice Starling, FBI’daki eğitimine devam ederken yüksek güvenlikli bir tımarhaneye girer. Burada tedavi gören ve psikiyatrken yamyam olan Hannibal Lecter’in derinlerine inmek ister.

Starling, bu sırada bir seri katilin peşindedir. Ancak onu yakalamak için ipuçlarına ihtiyacı vardır. Lecter ile yaşadığı ilişki sonucunda onun kaçmasına neden olur. Artık iki tane seri katil, etrafta dolaşmaktadır. Film, “En İyi Film Oscar” ödülünü kazanan ilk ve tek gerilim-korku filmidir. Ayrıca filmde rol alan Anthony Hopkins ve Jodie Foster, Oscar ödülüne layık görülmüştür.

Se7en (Yedi) – 8.6

Se7en (Yedi)
Se7en (Yedi)

Film, bir seri katilin peşine düşen iki polisin hikayesini anlatır. Seri katil, 7 ölümcül günahı işleyen kişileri çeşitli yöntemler kullanarak öldürmektedir. 7 ölümcül günah ise Hristiyanlığa göre şunlardır:

  • Açgözlülük
  • Şehvet
  • Oburluk
  • Kıskançlık
  • Tembellik
  • Yıkıcılık
  • Kibir

İki polis, işlediği cinayetlerden yola çıkarak katili bulmaya çalışır. Böylece hikaye şekillenmeye başlar. Morgen Freeman ve Brad Pitt’in rol aldığı film, sizi ürkütmenin yanında aynı zamanda düşünmenize neden olacak.

Psycho (Sapık) – 8.5

Psycho (Sapık)
Psycho (Sapık)

Marion Crane, patronuyla iş yapan bir adama para emanet eder. Oradan da yola çıkarak sevgilisiyle güzel bir akşam yaşamayı planlar. Bu sırada Marion’un şüpheli davranışlarından dolayı polisler onu takip etmektedir. Ancak peşinde olanlar sadece polisler değildir. Geceyi bir otelde geçirmeye karar veren Marion, otel sahibi Norman ile konuşur. Onun kişiliğindeki sorunların farkına varan Marion odasına geçer. Böylece çeşitli olaylar yaşanmaya başlar.

Hannibal – 8.5

Hannibal
Hannibal

Will Graham, suçluların profilini profesyonel olarak çıkaran bir FBI ajanıdır. Ancak bir gün psikopat bir seri katilin peşine düşer ve hiçbir sonuca ulaşamaz. Böylece uzman biriyle çalışmaya karar verir. Bu kişi, uzman psikiyatrist Hannibal Lecter’dır. Onun deneyimi sayesinde birçok seri katili yakalamaya başlarlar. Ancak Hannibal’ın yetenekleri sadece uzmanlığından kaynaklı değildir. O, yakaladıklarından daha usta bir seri katildir.

The Night of The Hunter (Caniler Avcısı) – 8.0

The Night of The Hunter (Caniler Avcısı)
The Night of The Hunter (Caniler Avcısı)

Virginia’nın izbe bir bölgesinde yaşayan Ben, iki kişinin öldüğü bir soygundan dolayı idam cezasına çarptırılır. Suçlu olsa da para, henüz bulunamamıştır. Çünkü Ben, tutuklanmadan önce parayı saklamıştır. Yerini sadece oğlu bilmektedir. Para, oğlu John’un geleceği için ayrılmıştır. Ancak bu sırada Ben’in hücre arkadaşı olan bir rahip gelir.

Rahip Powell, sağ ve sol kollarında “Sev” ve “Nefret et” yazılı dövmelere sahiptir. Çeşitli suçlar işleyen rahip, Ben’in sakladığı paranın peşindedir. Ancak tüm denemeleri, sonuçsuz kalmaktadır. Bir gün Ben uyurken Rahip Powell, paranın yerini öğrenir. Böylece paraya ulaşmaya çalışır. Olaylar, bu esnada gelişmeye başlar.

Zodiac (Zodyak) – 7.7

Zodiac (Zodyak)
Zodiac (Zodyak)

San Francisco’da bulunan bir seri katil, yazdığı mektuplar ve şifreli mesajlarla polisleri adeta elinde oynatmaktadır. Dedektifler, bu katili yakalamak için uğraşmaktadırlar. Katilin arkasında bıraktığı izleri takip eden 4 adam, ne yazık ki yanlış bir yol izlemektedir. Bu katil, yıllarca ortaya çıkmamıştır. Ancak tekrar ortaya çıktığında öldürdüğü insanların yanı sıra bütün şehrin de kabusu olacaktır.

Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler) – 7.7

Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler)
Eyes Without a Face (Çehresiz Gözler)

Bir araba kazasın sonucu, Christiane çok büyük bir zarar görür. Bütün yüzü tamamen parçalanmıştır. Bu yüzden babası ona yardım etmeyi ister. Böylece baba, başka genç kızları öldürür. Onların parçalarıyla kızına yeni bir yüz yapmaya çalışır. İlk deneyinde başarılı olmuş gibi görünse de oluşan komplikasyonlardan işlem başa döner. Bu sırada polis de yüzü alınan mavi gözlü genç kızları öldüren katilin peşine düşer.

American Psycho (Amerikan Sapığı) – 7.6

American Psycho (Amerikan Sapığı)
American Psycho (Amerikan Sapığı)

Patrick Bateman, ailesi zengin olan saygıdeğer, genç ve yakışıklı bir adamdır. Görünürde oldukça sıradan biri gibi gözükse de hayatının karanlık tarafı oldukça korkunçtur. Bateman, insanları durup dururken öldürmeyi seven biridir. Ayrıca öldürdüğü kişilerin vücut parçalarını evinde saklayan bir akıl hastasıdır. Bu durumu da kendisinden başka kimse bilmemektedir.

The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı) – 7.5

The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı)
The Texas Chain Saw Massacre (Texas Katliamı)

Sally ve Franklin iki kardeştir. Dedelerinin mezarlarını kontrol etmek için arkadaşlarıyla birlikte dedelerinden kalma çiftlik evine gitmeye karar verirler. Bu sırada yolda otostop çeken birini araçlarına alırlar. Ancak yolcuda bir tuhaflık olduğunun farkına varırlar. Yolcu, Franklin’in çakısını alıp kendini keser. Ardından Franklin’in kolunu yaralar. Zor bela yolcuyu araçtan atarlar. Ancak korkunç anlar burada son bulmaz.

A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Kabus) – 7.5

A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Kabus)
A Nightmare on Elm Street (Elm Sokağında Kabus)

Los Angeles’ın bir mahallesinde yaşayan gençler garip şekilde ölmeye başlar. Parmaklarında jilet bıçakları bulunan bir adam, korkunç rüyalarla gençleri öldürmektedir. Bu hayalet, yıllar önce çocuklarını öldürdüğü aileler tarafından linç edilen Fred Krueger’dir. Freddy, nasıl olduysa geri gelmiş ve çocukları rüyalarında öldürmektedir. Bu kabuslarda yapılması gereken nedir? Uyumamak mı yoksa ona karşı mücadele etmek mi?

The Perfume (Koku) – 7.5

The Perfume (Koku)
The Perfume (Koku)

Jean Baptiste Grenouile, 18. yüzyılda Paris’te doğmuştur ve son derece değişik bir karakteri vardır. Her türlü kokuya karşı bir ilgisi bulunur. Diğer duyuları ise tam tersine gelişmemiştir. Arzu ettiği kokular için her şeyi göze alacak bir yapıdadır. İnsan öldürmek de buna dahildir. Bir gün kendi kokusunun olmadığının farkına varır. Böylece kendine koku yaratmak ister. Bunun için insana ihtiyaç vardır. Patrick Süskind’in aynı isimli romanından uyarlanan film, Jean’ın trajik yaşamını ele alır.

Monster (Cani) – 7.3

Monster (Cani)
Monster (Cani)

Film, Amerika’nın ilk kadın seri katili, Aileen Wuornos’un hayatından uyarlanmıştır. Zor bir çocukluk geçiren Wuornos, tacize uğramış ve bağımlı olmuştur. On üç yaşındayken hayat kadını olup hamile kalmıştır. Bu sırada yoldaki kamyoncuları tatmin ederek Florida’ya taşınır. Selby adında biriyle lezbiyen bir ilişkisi olur. Aynı dönemlerde seks haricinde para kazanmak için müşterilerini öldürür.

Natural Born Killers (Katil Doğanlar) – 7.3

Natural Born Killers (Katil Doğanlar)
Natural Born Killers (Katil Doğanlar)

Mallory, cinsel tacize uğradığı babası, annesi ve küçük kardeşi Kevin ile yaşamaktadır. Bir gün, Mickey adında biri gelir ve evlerine et getirir. Bu sırada Mallory ile karşılaşır ve ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar. Aynı gün babasının arabası çalınmıştır. Böylece Mickey hapse girer. Ancak oradan kısa süre sonra kaçar. Kaçınca direkt Mallory’nin yanına gider.

İkili bir anda kendilerini kaybederek Kevin dışında ailedeki herkesi öldürür. Öldürdüğü sırada Mallory, kendini tamamen rahatlamış ve arınmış hisseder. Aynı durum sevgilisi Mickey için de geçerlidir. Birbirlerine deli divane aşık olan ikili, daha sonra bir sürü cinayeti de birlikte işler. Film, gerçek olaylardan esinlenerek yapıldığından oldukça gerilim ve heyecan doludur.

Mr. Brooks (Bay Brooks) – 7.3

Mr. Brooks (Bay Brooks)
Mr. Brooks (Bay Brooks)

Bay Brooks, kutu endüstri sektöründe çalışan ve başarılı olan biridir. Ancak bir tutkusu vardır; insan öldürmek. Bu durumdan ne kadar kurtulmaya çalışsa da zaafları daha ağır basmıştır. İçinde barındırdığı ikinci karakteriyle birlikte tekrar öldürmeye başlar. Halk ve polis, onun işlediği cinayetleri değişik şekilde anlatmaktadır.

Brooks, öldürdüğü çiftleri sevişirken bırakır ve fotoğraflarını çeker. Bir gün öldürdüğü bir çiftin penceresinin açık olduğunu görür. Bay Smith onun cinayeti işlediğini görmüştür. Fotoğrafını çekerek Brooks’u tehdit eder. Aynı zamanda cinayetleri birlikte işlemek için teklifte bulunur. Brooks, teklifini kabul eder. Ancak olaylar çığırından çıkar.

Identity (Kimlik) – 7.2

Identity (Kimlik)
Identity (Kimlik)

Bir kasırga yüzünden on tane farklı kişi bir araya gelir. Birbirini daha önce görmemiş bu on yabancı, bir otele sığınır. Bu izbe otelde dışarıyla ilişkisi kesilen yolcular, garip olaylarla karşılaşır. Kim olduklarını bilmedikleri biri, hızlıca insanları öldürmektedir. Otele gelen kişiler, hayatta kalmak için mücadele eder. Ancak yaşam onlar için an ve an daha zor hale gelmektedir.

Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi) – 7.0

Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi)
Henry: Portrait of a Serial Killer (Henry: Bir Seri Katilin Portresi)

Hapishaneden çıkan Henry, arkadaşı Otis ile birlikte Chicago’da yaşamaktadır. Otis’in arkadaşının katil olduğundan haberi yoktur. Ancak Henry, bir gün yolda iki kadını sebepsiz yere öldürür. Otis’in tek isteği polisler tarafından yakalanmamaktır. Cesetlerden kurtulduktan sonra Henry, arkadaşına seri katilliğin dehşetini öğretmeye başlar.

Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun) – 6.6

Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun)
Happy Death Day (Ölüm Günün Kutlu Olsun)

Bir üniversite öğrencisi olan Tree’nin sıradan bir yaşamı vardır. Ancak bir gün maskeli bir seri katil tarafından öldürülür. Böylece olaylar gelişmeye başlar. Tree, mucizevi bir şekilde hiç ölmemiş gibi aynı günün sabahına uyanır. Ancak korkunç sonunu tekrar tekrar yaşamaya devam eder. Bu durum, katil yakalanana kadar devam eder.

Cruising (Devriye) – 6.5

Cruising (Devriye)
Cruising (Devriye)

New York’un yer altı dünyasında büyük korku yaratan bir seri katil, eşcinselleri öldürmektedir. Bu sırada genç bir polis olan Steve Burns katile dair bilgi toplamak için New York’a gönderilir. Yalnız kalan Burns, bu küçük topluluğun kurallarını tek başına keşfetmek zorundadır. Neredeyse kız arkadaşıyla bile görüşemez ve yavaş yavaş değişmeye de başlar.

Blood Work (Kanlı İş) – 6.4

Blood Work (Kanlı İş)
Blood Work (Kanlı İş)

Gerçek bir seri katil hikayesinden etkilenerek yaratılan yapımda FBI ajanı McCaleb’e cinayete kurban giden birinin kalbi takılır. Kurbanın kız kardeşi, katili bulması için McCaleb’ten yardım ister. Böylece olaylar, gelişmeye devam eder.

The Cell (Hücre) – 6.4

The Cell (Hücre)
The Cell (Hücre)

Catherine bir psikologdur ve yeni bir terapi üzerine çalışır. Bilim sayesinde başka insanların bilinçaltına giriyordur. Hatta, bir gün komada olan bir çocuğun bilinçaltına girerek onun hayatını kurtarmıştır. Ancak yeteneklerini sınamak isteyen Catherine, zorlu bir görevi kabul eder. Bir seri katilinin bilinçaltına girecektir. Şimdiye kadar en zorlu görevi olarak korkunç deneyimler yaşar.

True Story (Gerçek Bir Hikaye) – 6.3

True Story (Gerçek Bir Hikaye)
True Story (Gerçek Bir Hikaye)

New York Times’da çalışan Micheal, bir gün yalan haber yaptığı gerekçesiyle işinden kovulur. Bunun üzerine eşinin yanına gider. Aynı zaman diliminde ailesini öldürdüğü için hapishanede olan Christian Longo, Micheal Finkel olduğunu söyler. Bu durumu öğrenen Micheal, Longo ile görüşmeye gider. Longo, ona büyük bir hayranlık duyduğunu dile getirir. Yine, ona üstündeki cinayet suçlamasıyla ilgili bütün her şeyi anlatır. Micheal’da Longo’ya yazma dersi vermeye başlar.

The First Purge (İlk Arınma Gecesi) – 5.2

The First Purge (İlk Arınma Gecesi)
The First Purge (İlk Arınma Gecesi)

Film, her suçun 12 saat boyunca serbest olduğu bir deneyi konu alır. Ancak, izole bir toplulukta başlayan deneyin önü alınamaz. Küçük bir bölgeden başlayan deney, bütün ülkeyi etkiler. Aslında bu deney Amerika’daki suç oranlarını düşürmek için yapılmıştır. Ancak bu test bir hastalık gibi her yere yayılmaktadır.

Eğer korku ve gerilim dolu seri katil filmleri ilginizi çektiyse En İyi Halloween Temalı Filmler ile daha da çok gerilebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir