Seyahat

Şili’de Gezilmesi Gereken Yerler

Şili'de gezilmesi gereken yerler

Güney Amerika’nın egzotik ülkesi Şili, Büyük Okyanus kıyısında yer alan ilgi çekici bir ülke. Kimimizin Pablo Neruda ile tanıdığı bu ülke, turistik açıdan da oldukça hoş yerlere sahip. Eğer Güney Amerika’nın bu ilgi çekici ülkesine doğru bir seyahate hazırsanız başlayalım. Seyahatimize eşlik etmesi için Şilili sanatçı Victor Jara’dan bir parça seçin ve arkanıza yaslanın. Bakalım Şili’de gezilmesi gereken yerler nelermiş!

Şili’nin En Önemli Turistik Yerleri

Karantina şartları daha yaşanabilir hale geldiğine göre seyahat etmeyi bekleyenler rahat bir nefes alabilir. Eğer bu şartlarda seyahat rotanız Güney Amerika ülkesi Şili ise görmeniz gereken pek çok yer bulunuyor.

Laguna Roja, Camiña

Laguna Roja, Camiña
Laguna Roja, Camiña

Laguna Roja ya da daha anlaşılır şekliyle kırmızı lagün, Şili’nin en ilgi çekici noktalarından biri. Bir tür göl olan Laguna Roja’yı özel kılan şey ise efsanelere konu olan rengi.

Etkileyici bir kan rengine sahip olan Laguna Roja, 3.700 metre yükseklikte bulunuyor. Iquique’nin 200 kilometreden daha kuzeyinde yer alan bu bölgede; kırmızı lagüne eşlik eden yeşil ve sarı lagünler de bulunmakta. Lagüne kırmızı rengi veren şey, muhtemelen içinde bulunan bir tür alg. Ayrıca suyunun sıcaklığının da oldukça yüksek olduğunu belirtelim.

Yolların tehlikeli durumu ve kaybolmanın kolaylığı nedeniyle Laguna Roja’ya tek başınıza seyahat etmenizi önerilmiyor. Denomades’de, Iquique’den bu bölgeye ulaşım sağlamanıza yardımcı olacak bir tur satın alabilirsiniz.

Navarino Adası

Navarino Adası
Navarino Adası

Navarino Adası’nı ilgi çekici kılan şeylerden biri buradaki yürüyüş parkurudur. Adada bulunan yürüyüş parkurunu deneyimlediğinizde teknik olarak dünyanın en güneyinde yürümüş olursunuz. Bu fikir, turistler için adayı oldukça özel hale getirmektedir. Ayrıca adanın coğrafi ve doğal özellikleri de görülmeye değer.

Eğer seyahat rotanıza Navarino Adası’nı eklemek isterseniz adaya ulaşmanın iki yolu olduğunu bilmelisiniz. Deniz veya hava yoluyla adaya ulaşmanız mümkün.

Piedra de la Iglesia

Piedra de la Iglesia
Piedra de la Iglesia

Piedra de la Iglesia yani Kilise Taşı, Şili’deki Constitucion limanında bulunan devasa bir kayadır. Bu kubbeli devasa kaya, içinde denizden oyulmuş mağaraların olduğu 50 metre yüksekliğinde bir yapıdır. Kayayı, gelgitin az olduğu zamanlarda ziyaret edilebilirsiniz.

Hem bu hem de bölgedeki diğer kayalar, yerel fauna için yüksek bir değere sahiptir. Bu bölge martı, sümsük kuşu, karabatak ve pelikan türleri için yuvalama yeridir. Geleneksel olarak kentin bir sembolü olan alan, bölgenin sakinleri ve turistik geziler için oldukça önemlidir.

Piedra de la Iglesia’yı görmek için Constitucion bölgesine ulaşmanız gerekir. Constitución, Santiago’nun 360 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Torres del Paine Milli Parkı

Torres del Paine Milli Parkı
Torres del Paine Milli Parkı

Muhtemelen Şili’deki en popüler turistik alan olan Torres del Paine, eğer Şili’de bulunacaksanız görmeden dönmemeniz gereken bir yerdir. Torres del Paine milli parkı çeşitli egzotik hayvanlara ev sahipliği yapmaktadır. Yürüyüş ve macerayı seven gezginler için oldukça ilgi çekici bir noktadır. İsterseniz buradaki kamping alanlarına çadır kurabilir ve doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Torres del Paine Milli Parkı’na otobüsle Puerto Natales‘den ulaşmanız mümkündür.

Catedral Metropolitana de Santiago

Catedral Metropolitana de Santiago
Catedral Metropolitana de Santiago

Catedral Metropolitana de Santiago, Türkçesiyle Santiago Katedrali Şili’nin en önemli tarihsel mimari yapılarından biridir. 18. Yüzyıl sonunda inşa edilen bu ihtişamlı katedral turistik gezilere açık olduğu için ziyaret edilebilir haldedir. Katedralde halen ibadet ediliyor olduğunu da ekleyelim. Hem tarihsel hem kültürel bir deneyim edinmek isteyenler için Catedral Metropolitana de Santiago oldukça uygun bir nokta.

Adından da anlayacağınız üzere Katedral, Şili’nin başkenti Santiago’da bulunuyor.

Salar de Maricunga, Nevado Tres Cruces Ulusal Parkı

Salar de Maricunga, Nevado Tres Cruces Ulusal Parkı
Salar de Maricunga, Nevado Tres Cruces Ulusal Parkı

Copiapó’ya 160 km uzaklıkta bulunan Salar de Maricunga 2.620 km²’lik bir alana yayılıyor ve Şili’nin en güneyinde yer alıyor. Bu alan geniş bir tuz düzlüğünden oluşsa da turistler için sunduğu güzellik bununla sınırlı kalmıyor. Maricunga’dan, deniz seviyesinden 6891 metre yükseklikte ülkenin en yüksek zirvesi olan Ojos del Salado Yanardağını da görebilirsiniz.

Gitmeden önce seyahat hakkında detaylı bilgi edinmeniz gereken bu alan biraz tehlikeli bir nokta olarak anılıyor. Çünkü hava şartları ve yolculuk sandığınızdan çok daha zorlayıcı olabilir. Macera isteyenler için oldukça uygun bir turistik bölge olduğu ise kesin!

Paskalya Adası

Paskalya Adası
Paskalya Adası

Şili’nin kültürel ve turistik sembollerinden biri haline gelen Moai heykelleri duymuşsunuzdur. İşte bu ünlü heykeller, Şili’ye bağlı Paskalya Adası’nda bulunuyor. Tropik iklimi ve kumsalıyla da ilgi çekici bir alan olan ada, hem kültürel faaliyet hem doğal güzellik arayan gezginler için görülmesi gereken bir yer. Ancak ulaşımın biraz meşakkatli olabileceğini belirtelim. Adaya ulaşmak için beş saatlik bir uçuş gerçekleştirmeniz gerekmekte.

Valparaiso

Valparaiso
Valparaiso

Valparaiso, Türkçesiyle “cennet vadi” Şili’nin turistik şehirlerinden biri. Bu sevimli liman şehri, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Pablo Neruda’nın da hayatını geçirdiği Valpariso özellikle mimari atmosferiyle öne çıkıyor.

Topocalma Plajı, Litueche

Topocalma Plajı, Litueche
Topocalma Plajı, Litueche

Olağanüstü doğal güzelliğe sahip Topocalma, muhtemelen Şili’deki en bilinmeyen plajlardan biridir. Yaklaşık beş kilometrelik uzunlukta olan plaj, güzel ormanlarla çevrilidir. Başkent Santiago’dan yaklaşık 3 saat süren yolculuğun ardından plaja ulaşabilirsiniz.

Eğer Güney Amerika’nın turistik mekanları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz Bolivya’da Gezilmesi Gereken Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir