Edebiyat

Sineklerin Tanrısı Karakter Analizi ve Kitap Özeti

Sineklerin Tanrısı Karakter Analizi

Tüm zamanların en çok ses getiren alegorik eserlerden biri olan Sineklerin Tanrısı, 1954 yılında William Golding tarafından kaleme alınmıştır. 1963 ve 1990 yıllarında da filme uyarlanan kitap, daha geniş kitlelere ulaşabilmiştir. Kitabı henüz okuyabilenler için hazırladığımız bu içeriğimizde, Sineklerin Tanrısı karakter analizi ve olay örgüsüne hep birlikte tanık olacağız. Sizinle birlikte, gelecekte meydana gelen bir nükleer savaş sırasında uçak kazası ile birkaç okullu çocuğun ıssız adada mahsur kalmasını anlatan Sineklerin Tanrısı’nı detaylarıyla inceleyeceğiz.

Sineklerin Tanrısı Konusu

Kitap; o dönemin yakın bir geleceğinde geçen nükleer savaş sonrası ıssız adaya düşen birkaç çocuğun; vahşi, insancıl, içgüdüsel davranışlarının bir anda açığa çıkmasıyla oluşan olaylar silsilesini konu alır.

Sineklerin Tanrısı olay örgüsü; insanların liderlik içgüdüsünün işleri nasıl karmaşık hale getirdiğini, olayların akışını nasıl değiştirdiğini gösterir. Medeniyetin ortadan kalktığı durumlarda insanın vahşi içgüdüleri kaç yaşında olursa olsun açığa çıkarak kendini gösterir.

Sineklerin Tanrısı Karakter Analizi

william golding
William Golding – Sineklerin Tanrısı Yazarı (1911-1993)

Sineklerin Tanrısı karakterler neyi temsil ediyor, olduğunu inceleyelim. Yazar sembolik ifadeler kullanılarak duyguların okura aktarımında etkili bir anlatım sağlar. Keza edebi anlatımı güçlendirmek için temsili ifadeler tercih etmek, okuyucuyu düşündürmeyi hedefler. Yazarın sembolik kullanımlarına ve karakter analizine göz atalım:

  • Ralph: Adada gösterdiği soğukkanlı tutum sayesinde lider seçilir.
  • Simon: Sezgileri kuvvetli ve altıncı hissi güçlü bir bireydir.
  • Domuzcuk: Mantıklı bir düşünme yapısına sahiptir. Ancak korkuları onu ölüme sürükler.
  • Jack: Hırslı, lider ruhlu ve savaşçı yönlerinden dolayı olayların seyrini değiştirmeyi ister.

Kitapta yer alan her karakter bir duyguyu ve bunun getirdiği sonucu temsil eder.

Sineklerin Tanrısı Özet

Bir nükleer savaş sırasında okul çocuklarını taşıyan bir uçağın ıssız adaya düşmesi ile başlayan olaylar dizisini anlatır. Ana karakter olan Ralph aracılığıyla olaylar okuyucuya aktarılır. Domuzcuk lakaplı çocuk karakter ile Ralph arasında geçen sohbet olayları okuyucunun meraklı bir şekilde takip etmesini sağlar. Adanın sahil kenarında sohbet eşliğinde yürüyüşe başlayan iki karakter okyanus kenarında bir deniz kabuğu bulunca heyecana kapılır. Bununla birlikte deniz kabuğunu kullanarak dikkat çekici bir ses çıkarıp uçaktaki diğer çocuk ve yetişkinleri çağırdıktan sonra gerçekleri öğrenmeye başlarlar.

Kaza Sonrası Hayatta Kalanlar

sineklerin tanrisi
Sineklerin Tanrısı kitabı filme de uyarlanmıştır.

Uçak kazasından sonra sadece 6-12 yaşları arasındaki çocukların sağ kurtulduğunu öğrenirler. Çocuklardan öne çıkanlar Jack liderliğindeki koro üyeleridir. Çocuklar ıssız adanın vahşi doğasında bir lidere ihtiyaç duyduklarını düşünür. Geldikleri medeniyet çerçevesinde demokratik bir seçim yaparlar. Seçim Ralph ve Jack arasında yapılır.

Liderlik oylamasını kazanan Ralph olur. Ancak koro üyesi olan çocuklar bu durumdan hoşnutsuz olduğu için liderliği Jack ve Ralph arasında ikiye bölmek zorunda kalırlar. Bununla birlikte adadan kurtulma planları yaparlar. Jack ateş yakma işiyle görevlendirilir. Sürekli yanan bir ateş yakmaları gerekir. Ancak asıl görevi olan ateş yakmak yerine avcılıkta ısrar eden Jack, görevinin başında durmadığı bir zaman diliminde bir gemi geçer. Gemi geçerken ateşin sönmüş olduğunu gören adadaki çocuklar, suçu Ralph ve Domuzcuk’un üzerine atar. Bunun nedeni ise Jack ve ekibinin avcılıkta yetenekli olmasıdır. Yanlış düzen kurduğunu düşündükleri Ralph’a yüklenirler.

Adadaki Canavar

Tüm bu çatışmanın arasında diğer çocuklar adada canavarların olduğunu söylemeye başlar. Ralph ve Jack başlarda bu söylentilere inanmasa da daha sonra korkulularına yenik düşerler. Adada canavar olmadığını söyleyen tek kişi Simon, sözde canavar ile yüzleşmeye gider. Canavarın görüldüğü yere vardığında ilk önce Jack ve grubunun armağan olarak bıraktığı domuz kafasını görür. Üzerine sinekler üşüştüğü için “Sineklerin Tanrısı” adını koyduğu bu domuz başıyla konuşmaya başlar. Sineklerin Tanrısı ona asıl canavarın çocukların içinde olduğunu söyler. Simon az daha yoluna devam edince herkesin canavar sandığı ölü paraşütçüyü görür. Bunu adadaki diğer çocuklara söylemek için ger dönerken hava kararır ve yağmur başlar. Ormandan çıkan Simon’u canavar zanneden çocuklar onu öldürür.

Bu olayı takip eden günlerden birinde Domuzcuk, Jack ve grubunun sataşmalarını bitirmeye karar verir. Ancak oluşan bir kargaşa sonucu Domuzcuk, Jack ve ekibi tarafından öldürülür. Bu olayı takiben alınan kararlar sonucu Ralph’ın hayatına son vermek gerektiğini söyleyen Jack ve ekibi, yollara düşer. Kaçmayı başaran Ralph bir çalılığa saklanır. Yerinin öğrenilmesiyle birlikte saklandığı yerden çıkması için Ralph’ın kaldığı çalılık ateşe verilir. Büyük bir yangın oluşur. Ralph kaçarken ateşi görüp sahile yanaşan bir gemi ile karşılaşır. Askeri geminin gelmesiyle birlikte kurtulan tüm çocukların ağlamaklı ile roman sona erer.

Sineklerin Tanrısı Yorum

Sineklerin Tanrısı film olarak iki kere izleyici ile buluşan etkileyici bir eserdir. Medeniyetten uzak kalındığında içgüdülerin kendini nasıl ön plana çıkararak insan benliğini ele geçirdiğini başarılı bir şekilde anlatan bir eserdir. “Sineklerin Tanrısı kaç yaş için uygundur?” sorusuna hem yetişkinler hem de çocuklar için uygundur diye cevap verilebilir. Duyguları ve sonuçlarını incelemek isteyen herkes bu kitaptan yararlanabilir.

Sizler de birçok duyguyu uyandırabilecek başka bir kitap daha arıyorsanız Siyah İnci Kitap Özeti ve Yorum yazımıza göz atmalısınız.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sineklerin Tanrısı neyi simgeler?

Sineklerin Tanrısı adlı kitapta çoğunlukla insanların kibri simgelenmektedir.

Sineklerin Tanrısı adını nereden almıştır?

Ünlü kitap adını ölü bir domuzun etrafında uçuşan sineklerden almıştır.

Sineklerin Tanrısı kitabı kaç yaş için uygundur?

6 yaşından büyük olan herkes bu kitabı okuyabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir