Sinema

Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri

Kısa Anime Önerileri

Dijital ortamlarda ya da televizyon başında her insanın takip ettiği en az bir içerik bulunmaktadır. Bunlar bir YouTube videosu, dizi, çizgi film ya da anime olabilir. Sınav dönemlerinin gelip çatması ve yaz aylarının da kendisi göstermesi ile beraber, insanlar tek oturuşta izleyebilecekleri içerikleri tercih etmektedir. Biz de okul, iş ya da özel hayatında yoğun olan anime severler ve anime dünyasına yeni giriş yapacaklar için “Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Animeler Önerileri” ile karşınıza gelmek istedik.

Animeleri seçerken belli başlı kıstaslar kullandık. Mesela bölüm süresi olarak 1 saatten kısa animeleri listeye ekledik. Diğer yandan da kısa komik anime önerileri ya da kısa romantik anime önerileri şeklinde de düşünerek farklı kategorilerden oluşan animelerden oluşan bir liste hazırladık. Hazırsanız birbirinden farklı tatta animelerin bulunduğu Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesine başlıyoruz!

Tokyo Ghoul

Tokyo Ghoul
Tokyo Ghoul

Anime severlerin pek çoğunu ikiye ayırmış bir anime ile başlıyoruz listemize. 2014 ile 2015 yılları arasında, iki sezon ve toplamda 24 bölüm olarak yayınlanan Tokyo Ghoul, bir gerilim – korku türü hikayesidir. Tokyo Ghoul, Sui Ishida tarafından 2011 ile 2014 yılları arasında yazılmış bir manga uyarlamasıdır.

Beğenilen orijinal iki sezonun ardından 2018 yılında Tokyo Ghoul: Re adında devam serisi de çıkmıştır. Fakat bizim ana konumuz ilk iki sezonuyla orijinal Tokyo Ghoul hikayesi. Animenin bölümleri ortalama 24 dakikadan oluştuğu için çok kısa sürede bitirilebilecek işlerden bir tanesi.

Konusu

Ken Kaneki adındaki bir genç, Rize Kamishiro adındaki bir kadınla tanışır. Kaneki ve Kamishiro, beraber vakit geçirmek için bir buluşma planlarlar ve Anteiku adındaki bir kahvecide buluşurlar. Buluşmanın başında her şey güzeldir fakat buluşmanın sonunda karakterimiz Kaneki esrarengiz bir şekilde Kamishiro’nun saldırısına uğrar!

Kamishiro özünde bir ghoul, yani insan eti ile beslenen bir yaratıktır. Fakat saldırı sırasında bir kaza gerçekleşir ve Kamishiro, üzerine düşen metal yığınlarının altında can verir. Ana karakterimiz Kaneki ameliyat olmak üzere hastaneye kaldırılır ve bu ameliyat ile beraber Kanekinin hayatı baştan aşağıya değişir.

Pokemon: The Origin

Pokemon: The Origin
Pokemon: The Origin

1996 yılında çıkan bir oyun serisinden uyarlanan ana Pokemon animesi, 25. Sezonunu da devirerek yoluna devam etmektedir. Ash ve Pikachu, tüm zorlukların üstesinden gelerek en iyi Pokemon antrenörü olmak için savaşır. Fakat konumuz olan Pokemon: The Origin animesi, tek sezonluk animelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Ana Pokemon serisi, temel olarak Pokemon oyunlarına yeni gelecek Pokemonları tanıtmak ve seriyi sevdirmek amacı ile yapıldı. Ash ile Pikachu’nun maceraları çok sevildi ve bu evrene ait pek çok içerik hız kesmeden çıkarılmaya başlandı. Fakat Pokemon animesi yazarları, Ash karakterini oyunun sloganı olan “Gotta catch em all (hepsini yakala)” mantığına göre yazmadı.

Pokemon yapımcıları 2013 yılında Pokemon: The Origin adlı 4 bölümlük animeyi çıkartarak, Pokemon Red adlı 1996 yapımı oyunun uyarlamasını yapma kararını verdi. Ayrıca Pokemon: The Origin en az bölümlü animelerden biri olarak da karşımıza çıktı.

Konusu

Ana karakterimiz Red, Kanto bölgesinde doğmuş ve Pokemon antrenörü olmak için oldukça heyecanlı olan bir çocuktur. Red’in yegane amacı, Kanto bölgesindeki tüm Pokemonları yakalayarak onları Pokedex’ine kaydetmektir. Red’in bir de Green adlı bir rakibi bulunmaktadır. Hem rakibi Green’i yenmek hem de Profesör Ookido ile paylaştığı ortak hayali yerine getirmeyi isteyen Red’i soluksuz bir macera beklemektedir!

Cowboy Bebop

Cowboy Bebop
Cowboy Bebop

Son dönemde Netflix tarafından live action bir uyarlaması yapıldığı için tekrar gündeme gelen Cowboy Bebop, pek çok anime sever için efsane animelerden biridir. 1998 yılında yayınlanan ve toplamda 26 bölümden oluşan Cowboy Bebop, televizyon ekranlarında global olarak oldukça büyük bir başarı yakaladı. Sony, Cowboy Bebop’un bir başarısının ardından iki manga serisi ve Playstation oyunları ile markanın ticari başarısını devam ettirdi.

Cowboy Bebop animesini diğer animelerden farklı kılan özelliklerinden biri de müzikleriydi. Özellikle 1940 ile 1960 arası yılların caz ve blues esintili müzikleri ile ön plana çıkan anime, şarkı isimleriyle de oldukça dikkat çekti.

Konusu

Spike Spiegel ve Jet Black adlı iki ortak, Güneş sisteminde haydut avcısı olarak çalışırlar. Bebop adlı gemileri ile uzayı arşınlayan ikili, oldukça zor ve tehlikeli bir iş yürütmektedir. Spike ve Jet, haydutları avlarken sadece işlerini yapmaz, aynı zamanda geçmişleri ile de yüzleşir. 50 yıl önce Dünya’da yaşanan kazadan, bu zamana kadar geçen süreyi tüm çıplaklığı ile keşfeden ikilinin, yolun sonunda nereye savrulacakları ise henüz bilinmemektedir.

Yuri!!! On Ice

Yuri!!! On Ice
Yuri!!! On Ice

Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesinde sırada ise hem romantik hem de bir spor animesi olan Yuri!!! On Ice var. En kısa animeler arasında yer alan ve tek sezonluk hikayesi ile noktalanan Yuri!!! On Ice, 2016 yılının Ekim ayında yayın hayatına başladı. Yine 2016’nın Aralık’ında ekranlara veda eden anime, toplamda 12 bölümden oluşmaktadır.

Japonya, tarihsel yakınlığı bulunan Almanya ve Rusya’yı pek çok içeriğine eklemektedir. Yuri!!! On Ice animesinde de ana hikaye, ikisi Rus olan, üç karakter arasında dönmektedir. Ayrıca Yuri!!! on Ice the Movie: Ice Adolescence isimli bir filmi de çıkarılmak istenen animede, filmin çıkış tarihi bilinmeyen bir tarihe ertelendi.

Konusu

Yuri Katsuki isimli Japon artistik paten sporcusu, buz pateni Gran Prix’inde büyük bir yıkıma uğramıştır. Yaşadığı kötü mağlubiyetin ardından evine dönen Yuri, boz patenini bırakmayı düşünmektedir.

Kendini eve kapatan ve depresyona giren Yuri’nin yardımına ise Dünya şampiyonluğu yaşamış Viktor Nikiforov ve üstün yetenekli artistik patenci Yuri Plisetski koşar. Rus sporcuların desteğini alan Yuri’yi ise yeni ve soluksuz bir macera beklemektedir.

Charlotte

Charlotte
Charlotte

Japonya’nın en büyük yayıncı firmalarından P.A. Works ile Aniplex’in hazırlayıp, 2015 yılında izleyenlerin beğenisine sunduğu Charlotte, Hollywood yapımı filmlere ilham olan konusuyla oldukça dikkat çekiyor. Toplam 13 bölüm ve bir tane de OVA’dan oluşan Charlotte, izleyenleri tarafından oldukça beğenilen işlerden biri olsa da tek sezonluk hikayesi ile Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesinde yer aldı.

Charlotte, yakaldığı yüksek beğeni oranının ardından mangaya uyarlandı. Toplamda iki manga uyarlaması bulunan Charlotte’u kaleme alan ise Okul Animeleri: Lise Konseptli En İyi 10 Anime listesinde yer verdiğimiz Angel Beasts!’in manga yazarı Jun Maeda’dır.

Konusu

Charlotte ismindeki bir kuyruklu yıldız, 75 yılda bir Dünya’ya yakın bir noktadan geçmektedir. Son geçişiyle beraber Dünya’ya büyük bir toz bulutu yaymıştır. Bu tozları soluyan henüz ergenlik çağına gelmemiş çocukların bir bölümü, ergenlikleri ile beraber doğaüstü güçleri olduğunu keşfeder.

Ana karakterimiz Yuu Otasaka, kendi yeteneğini farklı yollar için kullanmayı seçmiştir. Fakat çok geçmeden diğer yetenekli çocuklardan biri olan Nao Tomori tarafından yakalanır ve Hoshinoumi Akademisi’nde devam edecek olan maceraları böylece başlamış olur.

Neon Genesis Evangelion

Neon Genesis Evangelion
Neon Genesis Evangelion

Listeyi neredeyse yarıladık. Sırada ise son zamanlarda pek çok insan için fenomen halini almış, FigPinleri ve figürleri yok satan bir anime var; Neon Genesis Evangelion!

Türkçe anlamı “Yeni Çağ İncili” olan Neon Genesis Evangelion, 1995 yılında televizyonda yayınlanmış bir mecha türü animedir. Mecha türü animeleri, insanlarla beraber büyük robotların da yer aldığı savaşların bulunduğu animeler olarak açıklayabiliriz.

Mekanik bir macera olarak görülse de Evangelion, özellikler Hristiyan imgelerinin yer aldığı Yaratılış isimli kitap ile İncil’den pek çok referans içermektedir. Postmodern bir fantezi ürün olarak görülen animede, pek çok karakterin psikoanalizi dahi yapılmıştır. Anime tek sezon olarak, toplamda 26 bölüm sürmüştür.

Neon Genesis Evangelion, son bölümleriyle izleyenlerini ikiye bölse de anime fenomenlerinden biri olarak tarihe geçti. Dizinin ardından 1997, 2007 ve 2021 yıllarında dört sinema filmi, beyazperdede kendine yer buldu. Evangelion, eski dizisi, filmleri, oyunları, figürleri ve mangaları ile başta Japonya olmak üzere tüm dünyada büyük bir ticari başarıya da imza attı.

Konusu

Antarktika kıtası, ikinci patlama ile 2000 senesinde tamamen yok olmuştur. Bu büyük afetin etkisi ile beraber dünya nüfusunun neredeyse yarısı hayatını kaybetti. Neon Genesis Evangelion hikayesi ise bu büyük felaketten tam 15 sene sonra geçmektedir.

Üçüncü Yeni Tokya Şehri’ne Angel saldırısı başlamıştır. Silahlı kuvvetlerin güçleri yetersiz kalmasının ardından Evangelion adı verilen mekalarla beraber Angel saldırısı durduruldu. Bu saldırının getirdikleri psikolojik sorunlar ile beraber Evangelion sürücülerinin Angellara karşı olan mücadelesi başladı.

Erased

Erased
Erased

Netflix bünyesi içerisinde yer alan Erased, kimilerine göre oldukça az değer gören, kimilerine göre ise oldukça abartılan animelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Hakkındaki tüm yorumlar bir kenara, Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesi denildiğinde benim aklıma gelen ilk 3 animeden biri oldu Erased.

Kei Sanbe tarafından 2012 ile 2016 yılları arasında manga olarak raflarda yerini alan Erased, manga serisinin bitişinin hemen ardından animeye uyarlanmıştır. Toplam 12 bölümden oluşan Erased, bilinen adıyla Boku dake ga Inai Machi animesi, Netflix’in en çok izlenen animeleri arasında da yer almaktadır.

Konusu

Satoru Fujinuma adlı manga yazarı, sosyal anksiyete sahibi bir insandır. Fakat Fujinuma, bu anksiyetesinin yanında ilginç bir güce sahiptir. Ölüm ve büyük faciaları, zamanda yolculuk yaparak engelleyebilen Fujinuma, bir gün kendisinin sebep olduğu bir kazaya karışarak geçmişe gider. Geçmişe yolculuğu ve kazanın sebep olduğu sonuçları, Fujinuma’yı oldukça zor durumlara sokar. Fujinuma hem kazayı durdurmak hem de geçmişte var olan gizemleri çözmek zorundadır.

Violet Evergarden

Violet Evergarden
Violet Evergarden

Bir light novel uyarlaması olan Violet Evergarden, Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesi içerisinde altın gibi parlayan animelerden. 2015 ile 2020 yılları arasında kaleme alınan Violet Evergarden light novelı, 5. Kyoto Animation Ödülleri’nde “En iyi roman” ödülünü aldı.

Kyoto Animation Ödülleri ile beraber gelen başarının ardından 2018 yılında mini seri olarak 13 bölümlük bir Violet Evergarden animesi dizisi yayınlandı. Dizinin bitişiyle beraber bir de OVA bölümü yapıldı. Anime serisi de tıpkı light novel serisi gibi ödüllendirildi. 2019 yılında Crunchyroll adlı uluslararası anime platformunun verdiği anime ödüllerinde “En iyi animasyon” ödülünü alma başarısını gösterdi.

Konusu

Leidenschnerchaft adlı ülkenin bir askeri olan Violet Evergarden, büyük bir savaşta iki kolunu birden kaybetmiştir. Bir asker olan Violet, inanılmaz bir güzelliği sahiptir. Tüm duygulardan arındırılmış olan Violet, hediye edildiği Binbaşı Gilbert Bouganville adına çalışan bir ölüm makinesidir.

Büyük savaşın sonlarına doğru Binbaşı Gilbert önderliğinde bir ekip Gardarik Krallığı’na bir operasyon düzenlemek ister. Gardarik Krallığı merkezine yapılan bu gizli operasyon ile beraber Binbaşı Gilbert, Violet ve bir grup çıkarma askerini bekleyen bir sürpriz bulunmaktadır.

Kokoro Connect

Kokoro Connect
Kokoro Connect

Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesinin sonuna gelirken Türkçe anlamı kadar naif bir animede sıra; Kokoro Connect, yani Kalp Bağlantısı!

Kokoro Connect, 2010 yılında yazılan ve 2013 yılında biten ve yazarlığını Sadanatsu Anda’nın yapmış olduğu bir light novel eseridir. Serinin okuyucuları tarafından beğenilmesi nediyle de 2012 senesinde Silver Link firması, toplamda 17 bölümlük bir Kokoro Connect animesi yaptı.

Konusu

Beş liseli arkadaşın hayatlarını konu alan Kokoro Connect animesinde, çocukların bulundukları lisede öğrenci kulüplerine girmek zorunludur. Bu zorunluluk üstüne beş arkadaş, hiçbir etkinlik yapmayacakları bir kulüp kurarlar ve düzenli olarak buluşmaya başlarlar.

Kulüp toplantılarının ilerleyen günlerinde beş arkadaş arasında doğaüstü bir etkileşim oluşmaya başlar. Bu doğaüstü etkileşim ile beraber lise günlerini yaşamaya çalışan çocukların mücadelesi başlar. Kokoro Connect, doğaüstü olaylarına rağmen, listedeki hayata en yakın anime olarak yer alıyor.

Dororo

Dororo
Dororo

Listenin en eski animesine geldi sıra. Dororo mangası ve animesi oldukça köklü geçmişse sahip mangalardan bir tanesi. Usta yazar Osamu Tezuka tarafından 1967 yazılmaya başlanan Dororo, hırsız kelimesinden türetilmiş bir hikayedir. Tezuka kendisi ile yapılan röportajlarda, Dororo hikayesine bir çocukluk anısının neden olduğunu ve ilhamını çocukluğundan aldığını belirtmiştir.

İlk Dororo anime serisi 1969 yılında yayınlandı. Türünün ilk örneklerinden olan Dororo serisi, 2007 yılında live action filmi ile tekrar hayat buldu. Hayranlarının eski mangaları takip ettiğini bilen MAPPA ve Tezuka Productions önce 2018 yılında tekrar mangaya hayat verdi. Ardından da 2019 yılının ilk aylarından itibaren 26 bölümlük Dororo animesi ile tekrar hayranlarının ve yeni izleyicilerin gönlünde taht kurdu.

Konusu

Bir samuray ustası, yeni doğan oğlunun organlarını savaşta üstünlük sağlayacağına inanarak 12 şeytana adar. Fakat terkedilen ve organları şeytana adanan bu çocuk, bir doktor sayesinde hayatta kalmayı başarmıştır. Vücudunu tekrar tek parça olarak kazanmak isteyen bu çocuk Hyakkimaru ismindeki Japonya’nın en iyi ve en büyük hırsızı ile karşılaşarak şeytanları tek tek avlamaya çalışır.

Listenin Ardından

Bir anime listesinin daha sonuna geldik. Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesini hazırlarken pek çok konuya dikkat ettik. Özellikle bitmiş animelerden seçmemiz gerektiğini düşündük. Örneğin; Spy X Family hali hazırda devam eden bir seri. Bir Naruto gibi 700 küsur bölüm olmayacağının garantisi kimse veremez. Bu sebeple bitmiş olan ve 30 bölümden az olan animeleri listemize aldık.

Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesinde birbirinden farklı konulara sahip olan ve izleyicileri tarafından tam puan almış 10 animeye yer verdik. Listeye tekrar bir göz atacak olursak, Bir Çırpıda Bitirebileceğiniz Kısa Anime Önerileri listesinin ilk 10 animesi şu şekilde oluşmaktadır;

  • Tokyo Ghoul
  • Pokemon: The Origin
  • Cowboy Bebop
  • Yuri!!! On Ice
  • Charlotte
  • Neon Genesis Evangelion
  • Erased
  • Violet Evergarden
  • Kokoro Connect
  • Dororo

Siz okuyucular da bizim gözümüzden kaçtığını düşündüğünüz ya da yer vermediğimiz 30 bölüm altındaki kısa anime önerilerinizi yorumlara bırakabilirsiniz. Bir sonraki liste yazısında görüşmek dileğiyle!

Anime izlemeye henüz doymadıysanız Naruto Özeti: Naruto Nasıl İzlenmeli? listemize de göz atmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Anime Nedir?

Anime, temelde kendine has özellikleri bulunan ve Japonlara ait olan bir tür çizim tekniğinin dijitale aktarılmasıyla oluşturulan canlandırma tekniğidir. Genellikle Mangalardan uyarlanan animelerin pek çok diğer kaynağı da bulunmaktadır.

Anime sevenlere ne denir?

Animeler, çizgi diziler olmalarına rağmen yaş aralığı fark etmeksizin pek çok kişiye hitap eder. Tüm dünyada fanları bulunur. Öyle ki bu fanlara otaku denmektedir.

Anime izlemeye hangi animeden başlanmalıdır?

Animelerin pek çok çeşidi bulunur. Bu çeşitlilik yeni başlayanlar için kafa karıştırıcı olabiliyor. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi konularına bakarak kendinize en uygun animeyi seçmeniz mümkün. Yine de kararsızlık yaşayanlar için Pokemon: The Origin’in iyi bir başlangıç alternatifi olacağını belirtmek isteriz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir