PsikolojiSağlık

Şizofreni Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Şizofreni hastalığı nedir? Belirtileri nelerdir?

Dünyada yaygın olarak görülen ruhsal pek çok sorun vardır. Öyle ki, bazıları günlük hayatı etkileyecek düzeyde büyük sağlık problemlerine yol açabilir. İşte bunlardan biri olan şizofreni hastalığı nedir? Nasıl belirti gösterir?

Şizofreni, kişilerin dünyayı ve toplumu algılama eğilimlerinde ve düşünce yapılarında ortaya çıkan bozukluklara verilen hastalık ismidir. Şizofren hastaları olan kişiler, genellikle kendilerine etki eden dış etkenlere karşı kendilerini kapatmaya yönelik hareketlerde bulunurlar. Kapandıkları dünya içerisinde kendilerine yeni bir dünya inşa etmeye çalışırlar. Şizofreni kalıtsal olarak görülebileceği gibi, nörolojik nedenlerden ve yaşanan trajedilere bağlı olarak da gözükebilen bir rahatsızlıktır. Şizofren ile mücadelede, hastanın birinci dereceden çevresinin büyük bir önemi vardır.

Şizofreni Belirtileri

Şizofreni hastası olan kişilerde sessizlik, asosyallik ve güven problemi yaşamaları görülebilir. Onların kişiliklerine ya da tehdit oluşturabilecek her türlü duruma karşı kendilerini güvende tutmaya çalışırlar. En sık görülme yaş aralığı 18-25 yaştır. Hastaların ergenlik çağının son döneminde cinsel eğilimleri ya da şiddete karşı zaaf kazanmaları sonucunda, hastalık yayılmaya başlayabilir.

Şizofreninin klinik belirtileri ise; Hastaların zeka seviyesinde göz ile görülür derecede değişim yaşanması, olaylara karşı tepkilerinin zayıflaması ve trajedi yaşamaları etken nedenler arasındadır. Dikkat dağınıklığı şizofreni hastalarında çok sık görülen bir durumdur. Zihinlerini belirli bir noktada toplamakta zorluk çektiklerinden dolayı, sorulan sorulara karşı farklı cevaplar verebilmektedirler.

Şizofreni Teşhisi ve Şizofreni Testi

Şizofreni Teşhisi ve Şizofreni Testi
Şizofreni teşhisi koyabilmek için bazı testler yapılmaktadır.

Şizofreni teşhisi iki aşamada gerçekleşmektedir. İlk aşaması hastalığın belirgin olan temel bulgularının hasta üzerinde yaşanmasıdır. İkincisi ise hastanın bu bulguların üzerinde ekstradan yaşadığı etkilerdir.

Şizofreninin Temel Belirtileri:

  • Duygu kontrolü kaybı.
  • Ters duyguların birbirlerine karışması.
  • Otizm.
  • Etkileşimlerde eksiklik veya bozukluk.
  • Kişinin hafızası ile ilgili olayları yanlış yorumlama eğilimleri.

Şizofreni Tedavisi

Şizofreninin modern tıpta doğrudan bir tedavisi maalesef bulunmamaktadır. Ancak ilaç tedavisi ve psikoterapiler ile birlikte hastalığın kişiler üzerinde olan etkileri azaltılması amaçlanmıştır. En sık kullanılan tedavi şekilleri;

  • Medikal Tedavi
  • Psikoterapi ya da Sosyoterapi
  • Aile desteği

Eğer şizofren hastalığına yakalandığınız ile ilgili kendinize karşı ya da bir yakınınıza karşı şüpheleriniz var ise en yakın sağlık kuruluşundan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Şizofreni tedavisine dair daha kapsamlı bilgi almak için ŞİZOFRENİ VE TEDAVİSİ  çalışmasını da inceleyebilirsiniz.

Şizofreni Neden Olunur?

Şizofreni hakkında yapılan araştırmalarda en sık görülen nedenler arasında, nörolojik nedenler, kalıtsal nedenler ve trajediye bağlı sebepler gösterilmektedir. Burada kişinin tamamen dış dünyaya karşı kendisini kapatarak, iç dünyasına kulak vermesi, onun tehditlere karşı savunmasını, sadece kendisinden gelecek savunma ile kapatılabileceğini düşünür. Devam eden süreçte, hastalık daha da ilerler.

Türkiye’de en sık görülen ruhsal sorunlara dair detayları Türkiye’de En Sık Görülen Psikolojik Hastalıklar yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir