Ne, Ne Değildir?

Skyscanner’dan Bilet Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

skyscanner'dan bilet almadan önce bilmeniz gerekenler

Bilgi çağının en kullanışlı avantajlarından biri de internet ortamındaki ucuz bilet bulma uygulamaları. Bu yolla yurt içi ve yurt dışı seyahat etmek hem daha uygun fiyata geliyor hem de bilet işlemleri oldukça kolaylaşıyor. Bu hizmetin sağlayıcılarından biri olan Skyscanner da son dönemlerde çokça tercih edilen sitelerden biri olarak dikkat çekiyor.  Skyscanner ve benzeri sitelerden bilet alırken özellikle de yurtdışı seyahatler için dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. Bu yazımızda Skyscanner’dan bilet almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir, sizin için derledik.

Skyscanner’in Çalışma Prensibi Nedir?

Farklı uçuş seçenekleri için fiyat karşılaştırması yapan Skyscanner, uçuş şirketlerinden aldığı briefler doğrultusunda fiyat teklifleri sunarak doğrudan bilet satışı imkânını da sağlıyor. Aynı zamanda platform, aktarmalı uçuşları da sıralayıp, gideceğiniz noktaya doğru bir rota çizmenizde yardımcı olabilecek şekilde varış saatlerini hesap ederek başka uçuşlar da öneriyor. Bu kadar çeşitli bir işlem dizisi sunuyor olması aynı zamanda daha detaylı koşulları da değerlendirmenizi zorunlu kılıyor. Öyle ki; Skyscanner üzerinden aktarmalı uçuş seçeneklerini değerlendirirken, aktarma yapacağınız ülkelerin pasaport ve vize işlemleriniz sorun yaratmamasına da dikkat etmeniz gerekiyor.

Skyscanner Güvenilir mi?

skyscanner güvenli mi
Skyscanner hem bilet satın alabilmenizi sağlar hem de sizler için en doğru rotayı oluşturur.

Skyscanner ve benzeri web sitelerinin faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Ancak internetten yapılan bu gibi işlemler için göz önünde bulundurulması gereken başka faktörler de vardır. Özellikle yurt dışı seyahatlerin taşıdığı riskleri hesap etmek en önemli hususlardan biridir. Dolayısıyla bilet komisyoncularından işlem yaparken bu işlemlerin risklerine ve olası hatalarına da dikkat etmek gerekiyor.

Yurt dışı seyahatlerin sürekli durum değiştirdiği, anlık yasaklamaların yapıldığı son derece riskli Covid-19 günlerinde ise ekstra dikkatli olmak faydalı olacaktır. Aktarmalı bir uçuşun tam ortasında, komisyoncudan aldığınız eksik bilgi yüzünden sonraki uçuşunuzu yapamayacağınızı öğrenip meşhur Terminal filmindeki gibi garipliklerle karşılaşmak istemezsiniz.

Skyscanner’dan Bilet Alırken Ne Gibi Sorunlar Çıkabilir?

skyscannerdan bilet alırken ne gibi sorunlar çıkabilir
Skyscanner’dan bilet alırken bazı riskleri göze almanız gerekebilir.

“Dimyat’a pirince giderken eldeki bulgurdan olmak” meşhur deyimini bilirsiniz. Ucuz bilet ararken işin içinde dolandırılmaktan tutun da hatalı işlemlere kadar birçok sorunla karşılaşmak mümkün. Dünyaca ünlü devasa firmalar bile büyük hatalar yaparken bu görece yeni hayatımıza girmiş internet mecralarının uygulamalarında da birçok sorunla karşılaşmak olasıdır. Skyscanner, muadillerine göre daha fazla isim yapmış ve güven konusunda kendini ispatlamış bir platform olsa da her şeyi göz önünde bulundurmak daha doğru olacaktır. Peki Skyscanner’dan bilet alırken hangi riskleri değerlendirmek gerekir? Değerlendirmeniz için birkaç öneri sıralıyoruz:

  • Doğrudan havaalanıyla bağlantı kurmak daha güvenli olabilir.
  • Bagaj, koltuk seçimi gibi birçok konuda extra maliyet ve benzeri sorunlar yaşanabilir.
  • Bilet ücretlendirmesi, daha fazla olabilir.
  • Havayolu şirketinde biletler tükenmiş olabilir.
  • Aktarma uçuşlarında aksama veya iptaller olabilir.

Nispeten daha profesyonel bir altyapıya sahip olan Skyscanner, bu sorunlar için bilgilendirme ve değişiklikler yapma olanağını sunmaya özen gösteriyor.

Skyscanner’dan Bilet Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Skyscanner’dan bilet almadan önce bilmeniz gerekenler bunlarla da sınırlı değil. Bilet alırken normal şartlarda düşünüp değerlendirmeniz gereken şeyleri, bilet komisyoncularından bilet alırken ikiyle çarpmanız gerekecektir. Ucuz bilet ararken dikkat edilmesi gerekenleri aşağıda ayrıntılarıyla listeliyoruz:

Ek Ödemeleri Hesaba Katın

ek ödemeleri hesaba katın
Uçak biletinize ek olarak başka ödemeler de yapmanız gerekebilir.

Skyscanner’dan bilet ayırttıktan sonra daha birçok aşama kaydedeceğinizi unutmayın. Havayolu şirketinden koltuk seçimi yaparken ek ücretlendirme ile karşılaşmanız olası. Bu durumda ya istediğiniz koltukları seçmek için ek ödeme yapacaksınız ya da havayolu şirketi tarafından size tahsis edilen koltuklarda seyahat edeceksiniz. Bu konu özellikle iki ya da daha fazla kişiyle çıkacağınız yolculularda dikkat etmeniz gereken bir konudur.

Ayrıca ilk uçuşunuzda ya da aktarma yapacağınız yerde bagaj ücretlendirmesi ya da kabulü konusunda sorun yaşayabilirsiniz. Bunların yanı sıra uçuşlarda yiyecek ve içecek ücretlendirmeleri de dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Saatler sürecek bir yolculukta hesaba katmadığınız bir maliyet, bütçenizi altüst edebilir.  Bu gibi durumları komisyoncu şirketle iletişim kurarak çözebiliyor olmalısınız.

Komisyoncuyla İletişim Kurabileceğinizden Emin Olun

Bilet alırken komisyoncunuzla iletişim kurmanız oldukça önemli konulardan biri. Bütün uçuş aşamalarınızda sorunların çözümü için topu atabileceğiniz tek nokta orası olacaktır. Özellikle de aktarmalı uçuşlar ve gidiş dönüş şeklinde yapılan bilet alışverişlerinde eve dönüşünüze kadar bu bağlantıyı kurabileceğinizden emin olmanız gerekir.

Tüketici Olarak Haklarınızı Gözetin

tüketici olarak haklarızı gözetin
Uçak bileti alışverişlerinizde var olan haklarınızı değerlendirmeyi unutmayınız.

Ucuz alışveriş yapmak için yola çıktığınızda genellikle müşteri hakları bakımından daha az sorgulayıcı olursunuz. Ancak unutmayın ki bir ödeme yapıyorsunuz ve hizmet satın alıyorsunuz. İnternet üzerinden yapılan işlemlerde sözleşme ve benzeri hususlarda daha dikkatli davranmak durumundasınız. Bütün haklarınızı kapsayan bir seyahat sözleşmesinin yanında seyahat sigortası gibi konularda da destek almaya dikkat edin. Özellikle uçuşlardan herhangi birinde hata yapılması ya da iptal gibi durumlarda ek ücretlere ya da tamamen bütçe kaybına yol açabilecek sorunlar yaşamamak için önceden bu garantilerin sağlandığından emin olmalısınız.

Havaalanları Arasında Transferlere Dikkat Edin

havaalanları arası transfere dikkat edin
Havaalanları arası transfer konusunda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

İstanbul’dan bildiğiniz üzere kimi yerlerde iki ayrı havaalanı bulunmaktadır. İki havaalanı bulunan şehirlerde, bu merkezler arasında belki uçuş saatiniz kadar yolculuk yapmak durumunda kalabilirsiniz. Dahası şehirlerarası otobüs yolculuğu yapmanız gerekebilir. Bu noktada dikkat edilecek ilk şey, Skyscanner üzerinde bu konuyla ilgili bilgilendirme mevcut mu? Mevcutsa size sunulan bir alternatif var mı? Özellikle o süreçteki yolculuk için maliyet olarak bir destek sağlanmış mı? Bütün bunlar sorulması gereken sorular.

Ayrıca bu hava alanları arasındaki mesafelerin uçuş saatinize uygun olarak hesaplanması, trafik faktöründen kaynaklı gecikmeler ve daha farklı birçok ekstrem durum hesap edilmiş mi? Bütün saydıklarımızın arasında bu gibi transfer konuları özellikle değerlendirilmiş olmalıdır. Aksi takdirde bilet maliyetinden kısmak isterken seyahatin tamamı için ayırdığınız bütçe bile riske girebilir.

Sonuç

Skyscanner’dan bilet almadan önce bilmeniz gerekenleri ayrıntılı olarak irdelediğimiz yazımızı bir seyahat rehberi olarak değerlendirmenizi ve madde madde uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Uygun fiyatlı ve aynı zamanda güvenli bir yolculuk yapabilmeniz için hiçbir ayrıntıyı kaçırmamaya özen gösterdik. Şimdiden iyi seyahatler…

Eğer uygun fiyata uçak bileti almanın başka yollarını da arıyorsanız Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır? yazımızı da mutlaka okumalısınız.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir